Jump to content
Spawn

Zakres ludzkiego słuchu a wiek czyli jak bezpiecznie używać słuchawek

Recommended Posts

A mnie się z wiekiem albo słuch albo sprzęt poprawił bo 2 lata tamu pisałem że słyszę do 15 khz a dzisiaj normalnje jakby nigdy nic 17khz bardzo wyraźnie :D 18khz to już głucha cisza.

W dniu 22.06.2020 o 18:06, xetras napisał:

Czyli - gdyby był pobudzany, to ten zakres może się poprawi ?

Mam kłopot z audiogramem, bo na 6 i 8 kHz wyszedł mi spory spadek SHL (sound hearing level) również przy przewodnictwie kostnym.

Może z dotlenieniem komórek problem (bóle głowy też mam) ?

Poza tym w wieku 55 lat cudów nie oczekuję.

Gdyby poprawić ukrwienie komórek, może by słuch się poprawił ? Tylko jak by to można zrobić ?  

Niestety w tym wieku najczęściej występuje niedosłuch odbiorczy czuciowy a jego  przyczyną jest zanik komórek słuchowych w ślimaku usznym i niewiele da się z tym zrobić - to po prostu  jeden z objawów starzenia się organizmu. Czasami stosuje się leki poprawiajace ukrwienie ślmaka, ale biorąc pod uwagę, że Twoje niedosłyszenie dotyczy tylko niektórych częstotliwości, to raczej nie tu tkwi problem. Niektórzy suplemantują też witaminy z grupy B, ale najczęściej to nic nie daje, bo rzadko występują niedobory witamin z tej grupy. Niestety lista czynników mogących uszkodzić komórki ślimaka jest tak długa, że w sumie szkoda czasu na szukanie przyczyn. Jeśli chciałbyś mieć pewność, że to na pewno niedosłuch czuciowy warto zrobić dodatkowo tympanometrię i otoemisję akustyczną.

A ten spory ubytek to ile?

Bóle głowy to często stany zapalne lub zwyrodnieniowe stawów skroniowo - żuchwowych. Warto sprawdzić.

Edited by bendezar

On 4/20/2018 at 2:35 PM, Spawn said:

Osoba w wieku “-nastu” lat słyszy dźwięki z przedziału około 30Hz – 18kHz.
Osoba w wieku “-dziestu” lat słyszy około 40Hz – 16kHz lub czasem 60Hz-14kHz.

Ciekawe to jest bo ja słysze od 16Hz do 14.5kHz. Troche dziwny zakres :D 

Testowane tutaj: https://www.szynalski.com/tone-generator/

Edited by pabloj

Godzinę temu, bendezar napisał:

ten spory ubytek 

Jutro spróbuję znaleźć audiogram - z pamięci to około 20 dB, a przy 8 kHz i lewe i prawe ucho symetrycznie (również kostnie było podobnie, ale bez tych 8 kHz) aż 30 dB.

Co do odbioru wysokich tonów - niestety słychać czasami jako nieprzyjemne syki.

Aha -

w dzieciństwie przebyłem zapalenie ucha środkowego i na lewe ucho po antybiotykach (z lat 70.) wyraźnie gorzej słyszałem, ale obecnie i jedno i drugie mają podobny ubytek słuchu. Dla zrozumiałości mowy to nie ma znaczenia, ale - co do fal o długościach mniejszych niż kilka centymetrów (czyli wysokich tonów) jest mało przyjemnie. 

Fizycznie i medycznie to nie przeszkadza, ale komfort psuje.

Co do generatorów (jedynie sinusa, a to nie muzyka) jeszcze: 

jakemandell.com

audiocheck.net

Dla mnie to raczej ocena pasma sprzętu, a nie swoich cech.

Ot, zabawa.

W naszym wieku ubytek do 30 db to jeszcze norma.  Ale przy odbiorze muzyki już to niestety słychać. 

Dodam- błędnik jest OK (na kalenicy sprawdzane w bieżącej dekadzie), ale wzrok też słabszy, bo (cytuję) "mętnienie rogówki".

Na razie -  Aflofarm (Pabianice) AkusTone plus do tego parafina ciekła z apteki (głównie chodzi o nos, bo to wszystko łącznie z gardłem, zatokami ma znaczenie) - bo płukania ucha zewnętrznego sam nie podejmę się, a o laryngologa -  nie emeryta, czyli z dobrym wzrokiem coraz trudniej.

Jest znośnie - ruchu zażywam i dolegliwościami się nie zrażam.

• Like 1