Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zakres ludzkiego słuchu a wiek czyli jak bezpiecznie używać słuchawek


Spawn

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mnie zastanawia w jakim stopniu to uwarunkowania genetyczne, a w jakim dawniej głośne słuchanie muzyki na słuchawkach ukradło mi te 2-3kHz na górze...

Jest gdzieś udowodnione, które pasma bardziej uszkadzają słuch czy po prostu to tylko kwestia głośności? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adriano2510 napisał:

Teraz mnie zastanawia w jakim stopniu to uwarunkowania genetyczne, a w jakim dawniej głośne słuchanie muzyki na słuchawkach ukradło mi te 2-3kHz na górze...

Jest gdzieś udowodnione, które pasma bardziej uszkadzają słuch czy po prostu to tylko kwestia głośności? 

 

Komorki rzesate umiejscowione w slimaku uszkodzaja sie w wyniku chorob, nadmiernego halasu, urazow i naturalnie z wiekiem. Najpierw tracimy zdolnosc slyszenia wysokich czestotliwosci poniewaz odpowiedzialne za nie komorki zlokalizowane sa na samym poczatku slimaka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adriano2510 napisał:

 

Dobra, przyznam się :D Też miałem wrażenie, że słyszę od ok 10Hz, oczywiście na zamkniętych Oppo. Napisałem trochę wyżej, gdyż myślałem, że mi nie uwierzycie. Hmmm te 10Hz może i czuję, ale np 14Hz już chyba słyszałem. To nie był już taki równomierny dźwięk, a raczej miał taką paraboliczną fakturę, pojawiał się i znikał w równomiernych ostępach czasu. 

 

Mnie to zmartwiły górne rejestry :( Jestem młodym facetem, wiek studencki. W internetach piszą, że powinienem słyszeć nawet 17-18kHz. Mi od 16kHz już kompletnie góra zanika. W młodości byłem bassheadem, wincyj basu, wincyj basu i jeszcze głośniej. Teraz nie słucham głośno, ale tamten okres mógł zrujnować mi słuch... Btw ciekawa przemiana na przestrzeni kilku lat, z basheada do miłośnika K701, gdzie na ilość basu nie narzekam :P 

 

Uszy dokładnie umyję i jeszcze raz przystąpię do testu ;) 

 

 

Za małolata się nie myślało a efekty widać teraz i człowiek się martwi

Mam to samo więc trzeba się z tym pogodzić i głowa do góry

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 41 lat, góra mi się kończy na 16,337 (modi+magni+K712) dół 15, to ja się pytam, na ile miarodajny jest taki test i czy pokazywane wartości są prawidłowe bo na bank nie słyszę tak wysoko, całe życie o słuch tak średnio, nad czym teraz ubolewam, dbałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, brunnerius napisał:

Mam 41 lat, góra mi się kończy na 16,337 (modi+magni+K712) dół 15, to ja się pytam, na ile miarodajny jest taki test i czy pokazywane wartości są prawidłowe bo na bank nie słyszę tak wysoko, całe życie o słuch tak średnio, nad czym teraz ubolewam, dbałem.

Jakim testem sprawdzałeś, że taka dokładna wartość?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno DAC/karta nie siała niższymi harmonicznymi?

Moja wbudowana w głośniki Logietch Z10 niestety, od 12-13kHz zaczyna jakieś dodatkowe dźwięki generować i to nawet w dalszym zakresie sporo głośniejsze (przynajmniej dla mojego słuchu) niż ton zasadniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, słyszę piękny jednostajny wzrost częstotliwości aż do "nie słyszę" (wysokie) a niskie to rejestruję póki membrany falują, potem nic, czy to harmoniczne?

Nie wiem, piszę co słyszę, nie znam się :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, brunnerius napisał:

Nie, słyszę piękny jednostajny wzrost częstotliwości aż do "nie słyszę" (wysokie) a niskie to rejestruję póki membrany falują, potem nic, czy to harmoniczne?

Nie wiem, piszę co słyszę, nie znam się :D 

Ja sprawdzałem tą stronę na różnych komputerach i konfiguracjach, zawsze wychodziło mi to samo a znajomym inne wartości te wyższe, więc strona jest legitna.

Spróbuj jeszcze z tym.

 

https://www.audiocheck.net/soundtests_headphones.php

 

22khz>8khz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mierzycie słuch? Wydaje mi się ze podawanie ze słyszę od X do Y Hz jest trochę mylne. Każdy pewno podaje jaki zakres słyszy przy max głośności. Skraje pasma są pewno ledwo słyszalne ale do puki słyszę to tak podaje? Wydaje mi się ze to bez sensu, bo to ze ktoś słyszy np 16-18tys Hz ale przy max głośności (ledwo ale słyszy), to o niczym nie świadczy a już na pewno w odbiorze muzyki. Przy max głośności zakres 500-8000Hz zagłuszy ledwo słyszalny zakres 16-18tys Hz, wiec w muzyce i tak tego się nie wyłapie.

Wydaje mi się ze pomiaru powinno dokonywać się np przy 10% skali głośności i podać realny zakres który słyszymy do rozsądnego spadku głośności. To i tak nie będzie dokładny pomiar ale bardziej sensowny. Takie jest moje zdanie Jak się mylę to proszę o logiczne wytłumaczenie tego testu

 

Ja za rozsądny zakres odczuwam tylko 35 - 13200 Hz (przy 10% vol). Nawet przy tej głośności słychać trochę więcej ale bardzo cicho wiec tego nie liczę.

A przy max vol ok 22 - 15 tys. Trudno określić dolny poziom graniczny bo nie wiem gdzie słyszę a gdzie czuje ale wydaje mi się ze od 22 realnie słyszę. Wyniki nie powalają ale wiek robi swoje

 

Zakres słyszalności i tak nie daje gwarancje ze ktoś o lepszym słuchu lepiej wyłapie niuanse w dźwięku bo może być po prostu nie osłuchany. Słuchania tez trzeba się nauczyć jak wszystkiego niestety. To tak jak z wejściem do nowego pomieszczenia na 1 min i zapamiętanie jak najwiecej detali. Większość mało co zapamięta pomimo dobrego wzroku, a np ludzie z kryminalistyki (nie wiem czemu to przyszło mi do głowy) wychwycą i zapamietają rzeczy których ktoś inny by nie zapamiętał w tak krótkim czasie.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sound John napisał:

Er4s

Johny jak zwykle oszukuje :) Tu jest specyfikacja. Musisz mieć specjalnie strojone Ety że mają inne parametry niż fabryczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj Johny ze zrozumieniem :) 

Wyrażnie napisane i dokładność +-8% w przypadku Er4S

Technical Specs

Frequency Response 20 Hz - 16 kHz
Accuracy Score 4B (92%) 4S (92%) 4PT (86%)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności