Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Czy do tego zestawu (i ogólnie) warto kupić drogi, firmowy kabel?


Introverder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Tak mam jakiś czas zestaw: Questyle cma400i łyka u mnie muzykę po USB z kompa stacjonarnego po Wireworldzie USB 2.0 A-B Starlight 7 (2-metrowy).

 

A do Questyle'a podpinane są aktualnie głównie Mr Speakers Ether oraz Denony D7200 (czasem) oraz czasem dźwięk idzie na głośniki Edifier R2600 (w. z bass-reflexem z przodu).

 

Kable do słuchawek póki co firmowe (z małą przeróbką wtyku do Etherów na bardziej solidny typu 2,5 jack), nauszniki też oryginalne, zaś do łączenia Edifierów R2600 z Questyle'm cma400i  używam kabla 2xRCA Bridge Reference BRA422 o długości 2 metry.

 

Komputer, Questyle cma400i, głośniki, drukarka, lampka biurkowa podpięte są do listwy Brennenstuhla za ok. 300 zł.

 

Natomiast kable zasilające mam takie - do kompa jakiś standardowy, zaś do zasilania Questyle'a cma400i również taki co był w zestawie z urządzeniem.

 

I tu pojawia się pytanie - czy warto któryś z powyższych kabli zamienić na lepszy, firmowy, może drogi czy nie - a jeśli tak to który czy oba(?) i na jaki.. Czy różnica w dźwięku będzie w ogóle zauważalna i warta świeczki, zwł. w kontekście ceny zestawu, jakości podzespołów etc. ..

 

Być może uda mi się - nie wiem jeszcze - dostać jakiś kabel na testy, testowanie kabla zasilającego do Questyle'a cma400i byłoby dużo prostsze, bo wystarczy przepiąć wtedy by kable jakoś, zaś w przypadku zasilającego idącego z listwy do kompa byłby wyraźnie większy problem, bo musiałbym każdorazowo wyłącać i włączać system/komputer - nie wiem zresztą czy to nie byłoby szkodliwe robienie tego w krótkim odstępie czasu często..

 

Zastanawiam się w ogóle czy warto podejmować się tego zadania. Poza tym takie droższe kable zasilające to są droższe niż takie słuchawkowe nawet wyraźnie.. Np. 3-metrowy Wireworlda kabel najniższy serii to ok. 710 zł za 3 metry.. (Stratus 7). Patrząc po 3-metrowym by jakbym już wybrał mieć zapas i możliwość większej rotacji cma400i (choć tu i tak ograniczałaby mnie trochę długość kabla USB, bo mam 2-metrowego Starlighta jak wspomniałem).

 

Acha, mam jeszcze AK KANN-a, który jako USB DAC może robić, ale bardziej chyba dla D7200, bo Etherów nie napędza poprawnie.. I inne słuchawki, które jednak być może sprzedam mając powyższe pary.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Czemu? W ścianie idą normalne kable elektryczne. Żadnej poprawy nie może być bo taki drogi firmowy kabelek to nie czarodziej :P . Jakby miała ta poprawa wyglądać? Nagle prąd i napięcie z ganiazdka dostają jakiś magicznych właściwości po przejściu przez tą sieciówkę :P ? Takiej magii to jeszcze nie ma raczej :P . 

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawkowe / głośnikowe / interconnecty - tak, warto;

Zasilania - nie

 

Jeśli Twoja elektronika reaguje na zmianękabla zasilania to jest to tylko i wyłącznie dowód na to, że układ został zaprojektowany bez należytej staranności...

Poczytaj sobie posty Roba Wattsa (Chord Elecronics) na Head-Fi. Mam trochę znajomych w świecie dużego Hi-FI, którzy często dokupują drogie kable zasilające do swoich DACów i transportów, a potem cieszą się, że jak gra "jaśniej" to jest poprawa... A tu po prostu podnieśli poziom szumów układu i taki tego efekt.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby stabilność napięcia zasilania różniła się w zależności od użytego kabla, to przecież producenci wzmacniaczy nie robiliby takich rozbudowanych sekcji zasilających, tylko kazaliby specjalnym kablem to podpinać... To tak nie działa, trochę zbłądziłeś. Jak chcesz już lepsze okablowanie, to możesz questyle spróbować podłączyć optycznie, u mnie po optyku gra lepiej, niż po usb, musiały iść po nim jakieś szumy. Tylko nie kupuj drogich kabli optycznych, bo to też bez sensu, brak różnic w dźwięku. 

Edytowane przez Pioj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając Voodoo, to jeszcze jest jeden aspekt: nawet gdyby te kable pomagały, to sumaryczny koszt ich i Twoich urządzeń pozwoliłby Ci na zakup lepszego toru, który na firmowych kablach zagra znacznie lepiej. Jak dobrze policzyłem, to ze 2.5 tysiąca by Cię to wyszło (kable). 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co wg. mnie możesz uzyskać audiofilskimi kablami zasilającymi to poczucie bezpieczeństwa ... i pustego portfela.

Tak jak pisał @ZenekHajzer każdy wydatek na kabel, mógłby być upgradem CMA400i albo transportem ( słuchasz z USB, więc naprawdę polecam czy to U12, czy innego chinola ). Mógłby też być fajnym weekendem ze zwiedzaniem, restauracjami i drinkami z palemką, ale przecież to nie to forum ^_^

 

Na pewno mając droższy sprzęt kupiłbym jakąś sensowną listwę, żeby spać spokojnie - ale to już zrobiłeś, więc można skreślić z listy.

Jest oczywiście jeszcze kwestia wygody. U mnie na przykład listwa jest pod szafką i proste wtyczki są 100x bardziej wygodne w użytkowaniu od wszelkich kątowych - bo się mieszczą i nie zasłaniają innych wtyczek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak warto ale nie w tak tanim systemie, bo proporcjonalna cena kabla będzie zbyt duża do ceny toru.

Ale musisz mieć dodatkową linie aby nic nie siało ci po tej fazie, dodatkowe zabawki jak filtr, ups bo jednak z AKU zasilanie jest czyściejsze niż bezpośrednio z sieci.

Cena tego upgejdu przekracza cenę obecnego toru, innaczej by było gdybyś miał tor za x00 Kzł tu już wszystko robi różnice na + lub -.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z UPSami i akumulatorami to też jest taka historia, że w stosunku do dobrze zrobionej, czystej sieci potrafią pogorszyć... bo przetwornica :F
Jak już się chce akumulator do DACa czy AMPa słuchawkowego to jednak najlepsze rozwiązanie mimo wszystko to takie, które stosuje @majkel, a które DIY można zaadaptować w wielu sprzętach ;)
Ja takich pragnień obecnie nie mam - osobny transport i BAL tor już dawno rozwiązał wszystkie moje problemy z ewentualnymi szumami i nie odczuwam konieczności kolejnych upgrade'ów w celu "wyczyszczenia" toru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Oskar2905 napisał:

Nie. Czemu? W ścianie idą normalne kable elektryczne. Żadnej poprawy nie może być bo taki drogi firmowy kabelek to nie czarodziej :P . Jakby miała ta poprawa wyglądać? Nagle prąd i napięcie z ganiazdka dostają jakiś magicznych właściwości po przejściu przez tą sieciówkę :P ? Takiej magii to jeszcze nie ma raczej :P . 

To mówi logika. Logika elektryka. Tylko że jak się wepnie do urządzenia kabel zasilający o innej budowie, to gra inaczej.

@Introverder zapytaj tutaj piszących, ilu z nich testowało różne kable sieciowe, to będziesz wiedział, czy to rozmowa z ludźmi doświadczonymi, czy jak o seksie na kółku różańcowym. Tymczasem polecam po prostu pożyczyć za kaucją ze sklepu interesujący towar i przetestować samemu. Do DACa czy wzmacniacza sieciówka jak najbardziej mile widziana taka, jaka spasuje dźwiękowo. Do PC nie próbowałem i zrobiłbym to w ostatniej kolejności. Zresztą ja od 12 lat na laptopach siedzę, a te "grają" lepiej, kiedy jadą z baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel - serio wypieprzenie dwa i pół klocka na sieciówki w torze, gdzie stanowi to kilkadziesiąt procent jego ceny da lepszą poprawę niż wymiana toru, na taki, który sumarycznie będzie kosztował tyle co obecny setup+kable? 

W myśl tej logiki dając super kable do mojo, zrobimy z niego Dave'a. 

Większość pisała tutaj o bezzasadności w relacji cena toru- cena kabli. 

Jedyny przypadek kiedy uznałbym to za uzasadnione, to jeśli Twój dac będzie rozsądnie wyceniony i rzeczywiście tak dobry jak @audionanik pisze. Wtedy faktycznie mając niemal doskonałe, tanie DIY, można dopieszczać drogimi kablami. Tylko po co ta bateria wtedy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZenekHajzer napisał:

@majkel - serio wypieprzenie dwa i pół klocka na sieciówki w torze, gdzie stanowi to kilkadziesiąt procent jego ceny da lepszą poprawę niż wymiana toru, na taki, który sumarycznie będzie kosztował tyle co obecny setup+kable? 

W myśl tej logiki dając super kable do mojo, zrobimy z niego Dave'a. 

Większość pisała tutaj o bezzasadności w relacji cena toru- cena kabli. 

Jedyny przypadek kiedy uznałbym to za uzasadnione, to jeśli Twój dac będzie rozsądnie wyceniony i rzeczywiście tak dobry jak @audionanik pisze. Wtedy faktycznie mając niemal doskonałe, tanie DIY, można dopieszczać drogimi kablami. Tylko po co ta bateria wtedy :)

1. Czy ja coś pisałem o cenach? Ja mam w domu kilka różnych kabli zasilających, które kosztowały mnie w materiale kilkadziesiąt zł z wtykami. Dają różny dźwięk. Jedne z nich uważam za lepsze, a jeden nawet całkowicie dobry, a reszta trochę gorsza.

2. Nie zrobisz z mojo Dave'a, bo z tym samym kablem zasilającym (dobrym zwłaszcza), Dave będzie odpowiednio lepszy od mojo, a nawet ten dystans może się powiększać, bo dobroć sprzętu przejawia się także przez jego skalowalność.

3. Cena będzie taka, jaka dla mnie będzie opłacalna. Na pewno będzie rozsądnie wyceniony, bo raczej trudno będzie znaleźć coś w zbliżonej i nawet wyraźnie oddalonej w górę cenie, a równie dobrze grające. Bateria dlatego, że klient chciał na baterię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa widzisz :)

Ad1.Trzeba było od razu, że da się taniej, a nie o kółkach różańcowych. 

Ad2 oczywista oczywistość, zwłaszcza mając w głowie ceny z punktu pierwszego :)

Ale nadal uważam, że bardziej opłacalne (przy dużych cenach za kabel) jest doinwestowanie elektroniki, bo to się bardziej opłaca. 

Ad3 - chodziło mi o to, że Twoje sprzęty z reguły wyceniasz na 1/2 ceny bezpośredniego konkurenta w sq (tak przynajmniej wydedukowałem z tego co udało mi się posłuchać i poczytać). A @audionanik nacmokać się nie może nad Twoim dac. Więc jeśli dla niego to takie kosimazaki, a Ty wycenisz po swojemu, to tu bym się nie bał dawać drogi kabel, bo nie da się dostać lepszej elektroniki. Stąd wyszło mi że to jedyny rozsadny przypadek inwestowania w absurdalnie drogie kable, bez kupna droższej elektroniki, bo droższa nie będzie lepsza :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensem wypowiedzi mej było że Waść cmokasz i cmokom końca nie ma :)

Ja z earstreama perełki tylko znam i dla mnie śmiało można na nich zakończyć. 

Więc zaintrygowany jestem tym nowym ustrojstwem okropnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności