Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Czy potrzebny mi DAC?


dentr0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się czy dac(bez wzmacniacza)do spotify (premium 320kbit/s, na razie mam wersje darmową) i youtube jest przydatny? Wydaje mi się, że jest przydatny tylko jak ktoś chcę słuchać muzyki w formacie flac i podobnych. Posiadam kartę zintegrowaną i jeśli kupię dac to czy zauważę różnice na 320kbit/s?

Jaka jest wasza opinia? Wy widzieliście różnice po przesiadce?

 

PS:Jeśli zły dział wybrałem to proszę o przeiesienie.

EDIT

Dla przykładu podam z czego będę korzystał dla lepszego zobrazowania problemu:

Słuchawki: Beyerdynamic Custom One Pro Plus lub Beyerdynamic DT770 Pro 32Ohm? 

DAC: FiiO E10k Olympus2

Edytowane przez dentr0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o głośniki to jest to zestaw 2.1, ale z głośników rzadko korzystam, głównie ze słuchawek teraz mam słuchawki Razer-a i chce je zmienić bo mają za dużo basu a średnica jest przytłumiona. Znalazłem kilka Beyerdynamic-ów, ale to nie temat wyboru słuchawek. Chodzi o to czy dźwięk się zmieni w np takich Beyerdynamic Custom One Pro Plus lub Beyerdynamic DT770 Pro 32Ohm? Daca nie mam, ale chyba ten bym wybrał FiiO E10k Olympus2.  I co się zmieni gdybym go kupił bas, średnica, góra? czy może ogólna jakość dźwięku? Jak wielka jest to różnica dla mp3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet do youtube'a jakaś integra/kombo robi robotę. Nie trzeba od razu mieć całej biblioteki SACD aby po prostu słuchać muzyki. A przeciętne 320bkps spokojnie starczy, chociaż tu zależy od masteringu (ja osobiście Spotify nie lubię, ale to już kwestia gustu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Yenna napisał:

Nawet do youtube'a jakaś integra/kombo robi robotę. Nie trzeba od razu mieć całej biblioteki SACD aby po prostu słuchać muzyki. A przeciętne 320bkps spokojnie starczy, chociaż tu zależy od masteringu (ja osobiście Spotify nie lubię, ale to już kwestia gustu)

Przy dobrze zmasterowanych utworach to przeciętne 320kbps jest naprawdę bardzo dobrą jakością :D No ale dzisiaj z tym masteringiem to różnie bywa, loudness war zjada sporo albumów niestety lub po prostu nieumiejętność realizatorów :)  Co do spotify - ma ciepłe brzmienie, cieplejsze niż tidal - kwestia gustu. 

A różnica jest zależna też od słuchawek - różne słuchawki różnie reagują. Może być i tak, że skok jakościowy będzie znikomy lub tak mały, że nie warty kupowania daca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory słuchałem na karcie zintegrowanej Realtek i słuchawkach Razer Kraken Pro. Niedawno zmieniłem słuchawki na SoundMagic hp151, ale chce je zwrócić bo mi nie podpasowały. Chciałem zmienić je na Beyerdynamic (do 600zł)+ FiiO E10k Olympus2 ale nie wiem czy wgl opłaca się brać tego FiiO, dodam, że nie widzę różnicy pomiędzy dźwiękiem flac a mp3 poza tym z flac nie będę korzystał. Czy barwa z tym fiio się zmieni czy tylko jakość dzwięku ?

 

Cytuj

 Co do spotify - ma ciepłe brzmienie, cieplejsze niż tidal - kwestia gustu. 

Może ktoś mi wyjaśnić czym się różni w słuchawkach i ogólnie brzmienie jasne, a ciemne oraz zimne, a ciepłe i brzmienie V?

Edytowane przez dentr0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dentr0 napisał:

Może ktoś mi wyjaśnić czym się różni w słuchawkach i ogólnie brzmienie jasne, a ciemne oraz zimne, a ciepłe i brzmienie V?


Chodzi o balans tonów (poszczególnych części spektrum częstotliwości) niskie-bas/średnie-średnica/wysokie-soprany i ich subiektywny odbiór przez słuchającego. 

main_chart.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Napisałem, że chce zmienić słuchawki Beyerdynamic Custom One Pro Plus lub Beyerdynamic DT770 Pro 32Ohm(nie wiem jeszcze jakie - 80Ohm, 250Ohm czy 32Ohm)? 

One nie są wymagające?

 

Zastanawiam się nad wersją otwartą(Beyerdynamic DT990 Pro 250Ohm), ale nie mam jak jej przetestować

Ad1.Wiem, że do 250Ohm Bedzie potrzebny wzmacniacz lub dac ze wzmacniaczem... I tu nasuwa się pytanie jeśli zdecyduje się na słuchawki 250Ohm lepiej wydać na lepszy wzmacniacz do 400zł czy na dac ze wzmacniaczem w tej samej cenie? 

Ad2 Jeśli kupie wzmacniacz to czy do tego wzmacniacza będzie można w przyszłości kupić sam DAC jak tak to na co zwrócić uwagę jakie wyjścia powinien mieć wzmacniacz żeby w przyszłości podłączyć dac ? Jakiś przykład Daca bez wzmacniacza? do 350zł/400zł?

Ad.2 Beyerdynamic DT770 Pro gra tak samo we wszystkich wersjach 80Ohm, 250Ohm i 32Ohm? Pomijając to, że trzeba mieć wzmacniacz przy 250Ohm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicę w jakości już od najtańszych rozwiązań, niebędących integrą w kompie, poczujesz. Tylko ważne, żeby w audio wejść rozsądnie i z głową ;) Obecnie jest mnóstwo dobrych słuchawek o niskiej impedancji(32Ohmowe) - Focale Listeny, Beoplay'ie H6, ATH-MSR7 i wiele innych, każde napędzisz combo DAC+AMP, a lepiej wydać przy takim budżecie na 1 urządzenie niż dzielić na 2 tańsze. 

 

Z tanich combo masz Fx Audio X3/X6, SMSL M2/M3, Nuforce uDAC u2/u3, DF Black i pewnie jeszcze kilka, wszystkie trochę się od siebie różniące i dobrze opisane w recenzjach.

Odnośnie pytań:
Ad. 2 Wzmacniacz powinien mieć wyjście słuchawkowe, jeżeli pytasz o wejścia to raczej standardem jest RCA. Niektóre combo mają możliwość wypuszczenia sygnału liniowego, omijającego wbudowany wzmacniacz. Fx Audio X6 ma wyjście liniowe RCA a np KORG 100m ma tylko jack 3,5mm(ale liniowy oprócz słuchawkowego)
DACe bez wzmacniaczy też są, np. SMSL Sanskrit 6th czy O-DAC, ale to już nie są skrajnie budżetowe rozwiązania

Ad. 3 w wątku beyerdynamiców pojawiły się opisy różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się mogę wypowiedzieć bo własnie sam niedawno takiej zmiany dokonałem - po słuchaniu z integry różnica w jakości dźwięku po zmianie na E10k była bardzo zauważalna. Na plus oczywiście. Jak dla mnie warto nawet do tego Spotify sobie kupić jakiś lepszy DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności