Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Ustawienie kolumn w pokoju


music hunter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
W związku ze zmęczeniem monitorowym brzmieniem, postanowiłem urządzić u siebie zestaw stereo. W odległej przyszłości rozbudowuje go może do 5.1/7.1, ale to chyba zły pomysł.

Głośniki już wybrałem i będą to Stx electrino 150 lub pylon Opal 20. Wyboru dokonałem jak na razie na podstawie opisów z recenzji/forów oraz dlatego, że to Polskie firmy.;) 
Wzmacniacza jeszcze nie wybrałem, ale z używanych nowszych, będzie to maksymalnie półka NAD C316/326, a ze starszych jeszcze sam nie wiem, ale nie to jest wątkiem tematu.

 

Tutaj zwracam się do was z pomocą w sprawie ustawienia kolumn oraz zaadaptowania pomieszczenia.

Jedyny pokój nadający się do sensownego rozmieszczenia głośników niestety jest dość wąski, jak w załączniku. Na rysunku uwzględniłem już przemeblowanie, ale jestem otwarty na sugestie.
Mogę zmienić wszystko oprócz pokoju, bo będą planowane nowe meble. :P Oczywiście jakiś dywan będzie na środku.

Na planie nie ma uwzględnionych skosów, które są po prawej stronie, trójkąt ~równoramienny 110cm x 110cm, sufit jest na wysokości 250 cm.
Ściany przy łóżku oraz tamtejszy skos są obite deskami przymocowanymi do listewek, za którymi jest normalna ściana. Myślę, że działa to jak panel akustyczny.

Jakiś TV 55-65 cali będzie na przedniej ścianie, tam gdzie jest biurko.  Okna są 3 w tym wcięciu.

5aa28be4055f0_pokjpoprzemeblowaniu09Mar201811_37_03GMT.png.90bd046c6c2aefc02eee9eb46c1074bc.png



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje ustawienia połączyłem kolorami w pary.
Najchętniej bym ustawił tak jak zaznaczyłem na brązowo lub pomarańczowo, bo wtedy telewizor byłby między głośnikami, a one ~40-45 cm od bocznych ścian.  
Jeszcze zapomniałem wspomnieć, że w skosie dachu nad łóżkiem jest okno, ale to chyba bez znaczenia.

@neonlight Nie wiem czy chodziło Ci o wersję pomarańczową czy inną?

123.png.bbcada1a90401f61710cd2c9e116526f.png

 

 

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Oskar2905 napisał:

Ogólnie to kijowy pokój jeśli chodzi o akustykę raczej ;) . Ustaw je "na brązowo" (zgaduje że tv jest na tamtej ścianie) i będzie ok. Czemu te kolumny? 

Ja bym nawet pokusił się o stwierdzenie, że wręcz tragiczny akustycznie. Jak ustawi je na brązowo, to będzie miał skopaną stereofonię ;)

Oczywiście, wszystkie graty z pomarańczowego zakątka, muszą znaleźć sobie inną "miejscówkę" :D.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tv może być tam i tu. :P  Niestety innego pokoju nie wyczaruję. Mam jeszcze duży salon, ale tam zupełnie nie ma gdzie ich ustawić.
Kolumny te, ponieważ:
-Pasuje mi opis  charakterystyki ich brzmienia, jako lekko podbity dół, gdzie reszty ponoć nie gubią. Tak to zapamiętałem.:ph34r:
-Są nowe, tanie i polskie. Chociaż używane też mogą być.
Z chęcią kupię używane  kolumny,  ale maks do 1000-1500 zł. 
Stx electrino 150 też planuję kupić używane, jeśli się uda za ~1000 zł, a do pylonów się zniechęcam, bo pachnie mi tu napompowanym marketingiem.

@Oskar2905 A jakie kolumny byś polecił? Mój gust muzyczny to głównie rock i klimaty na podobę soundtracku z Nier: Automata, którego ostatnio mogę słuchać w kółko.

Mój ideał słuchawkowy to jak na razie flare R2Pro, a z opisów to CA Fibae 2 z poprawionymi kwestiami technicznymi.
Ed. Na kołowym wykresie tagi z last FM za 2017 rok, niestety tylko od października.
Na drugim najbardziej aktualny wykres, później królują soundtracki z Persony 5, Nier Automata.

Najpopularniejsze tagi (1).png

Najpopularniejsze tagi (2).png

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem kiedyś pylon używa budżetowe głośniki monacora, stx'a i visatona w swoich konstrukcjach. Używane kolumny za 1000-1500zł. zmiotą te stx'y czy pylony. Podbity dół to raczej wada. Będzie ciebie to męczyć raczej. Do takiego metrażu jak twój większy głosnik typu 20cm nie zawadzi szczególnie że będziesz słuchał daleko (za daleko moim zdaniem) od kolumn (z łózka pewnie chciałeś słuchać :P ) . 

8 minut temu, music hunter napisał:

Mój ideał słuchawkowy to jak na razie flare R2Pro, a z opisów to CA Fibae 2 z poprawionymi kwestiami technicznymi.

Napisz mi jak one grają bo ja w drogich dokach nie siedzę kompletnie i nie wiem jak one grają. Najlepiej to napisz jakbyś chciał żeby grały kolumny. Z tym nadem to też porażka. Zmień ten wybór też :P . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Oskar2905 napisał:

Używane kolumny za 1000-1500zł. zmiotą te stx'y czy pylony.

U mnie nie zmiotły tak apropo.  Jak QBA jeszcze działa to spróbuj Elements. Sam ostatnio zacząłem się zastanawiać dlaczego kupiłem Pylony zamiast drugi raz podjechac do QBA.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Oskar2905 napisał:

Tak jak pisałem kiedyś pylon używa budżetowe głośniki monacora, stx'a i visatona w swoich konstrukcjach. Używane kolumny za 1000-1500zł. zmiotą te stx'y czy pylony. Podbity dół to raczej wada. Będzie ciebie to męczyć raczej. Do takiego metrażu jak twój większy głosnik typu 20cm nie zawadzi szczególnie że będziesz słuchał daleko (za daleko moim zdaniem) od kolumn (z łózka pewnie chciałeś słuchać :P ) . 

Napisz mi jak one grają bo ja w drogich dokach nie siedzę kompletnie i nie wiem jak one grają. Najlepiej to napisz jakbyś chciał żeby grały kolumny. Z tym nadem to też porażka. Zmień ten wybór też :P . 

Będę słuchał bliżej połowy,  mam stary wygodny fotel, który się na coś przyda.  Ogólnie odległość i jakieś meble do odsłuchu i oglądania TV jeszcze ustalę.

Odczucia co do R2Pro mam takie jak w recenzjach, ja to nazywam lekko podbitym dołem, gdzie nie gubi dźwięków. Takie monitory bliskiego pola, tyle że muzykalne:blink:?
W głośnikach szukam właśnie takiej przyjemności z odsłuchu, gdzie bas jest tylko lekko podbity, średnica przyjemna i może ocieplona, a soprany są klarowne.
Meh nie umiem opisywać... Ma być przyjemnie i technicznie dobrze! :ph34r:

 

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już ustawienie mam za sobą i będzie opcja brązowa lub pomarańczowa, to może utworzę nowy wątek w sprawie wyboru zestawu stereo?
@Rafacio Które Pylony posiadasz i co możesz o nich powiedzieć? Ogólnie to w sprawie pylonów widzę bogaty marketing, a u STX marketing szeptany, który wydaje mi się rzetelniejszy.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z najnizszej serii Pearl. A zauroczyły mnie na AVS 2017. To było jedno z dwóch pomieszczeń gdzie byłem dłużej niż 5 minut. Drugie to Sennheiser. Do Pylona wszedłem nawet nie wiedząc, że to Pylon bo nie czytałem nigdy przy wejściu gdzie wchodzę i zacząłem słuchać. Pytałem gościa na sali co to za kolumny i czy kosztują mniej niż 10000. Jak się dowiedziałem, że mniej niż tysiąc to postanowiłem je kupić. QBA Elements AL to inna szkoła grania. Szybka.

6 minut temu, Oskar2905 napisał:

nigdy nie polecasz żadnych innych kolumn. O tym pisze :)

Bo po łażeniu po pokojach gdzie były kolumny za kilkadziesiąt razy więcej pieniędzy i dłuższym pobycie w Pylonie ciężko mi ich nie polecać. Tyle i tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wasze odmienne zdanie można wytłumaczyć szukaniem czego innego w głośnikach :P
Sprawa ustawienia załatwiona, zabieram się za tworzeniem tematu, jakie stereo do akustycznie upośledzonego pokoju w cenie do iluś tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

kolumny ustawiamy tak:

 

zasady ogólne:

 

żeby sąsiad widział, że drogie

żeby żona myślała, że tanie

żeby dzieci nie sięgnęły

 

 

w tym wypadku:

 

niebieska opcja do słuchania muzyki, chrzanić tv

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę :D .
Kolumny już dawno ustawione i są to Jamo mfb90.  Przemeblowanie się niestety przesunęło w czasie, bo wypadło co innego do remontu . 
Stoją  mniej więcej w brązowym ustawieniu i jak się okazało chyba są to monitory bliskiego pola i całkiem dobrze się spisują z odległości 1-1.5 metra. 
 

W niebieskiej opcji podobnie się sprawowały, ale były mniej praktyczne.  Tam wyląduje tradycyjny zestaw stereo za jakiś czas. Na razie znowu mam parcie na słuchawki i zbieram na Sony zx300a.

Edytowane przez music hunter
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Temat odkurzę w celu szczęśliwego zakończenia ;) 
Było małe przemeblowanie, głównie ustawienia i pod oknami, po prawej grają znakomicie. Stoją już tak długo, ale dopiero teraz sobie przypomniałem o tym temacie, przed kolejnym przemeblowaniem.
Żadne słuchawki nie dadzą Ci tego co 6.5-calaczki.
Grają 3SM z Sony TA-S7. Był TA-F555es, ale nie słyszałem zauważalnej różnicy, przy takich maluchach, gdzie przy tym metrażu jest łomot bez dudnienia.
Ustawienie jednak jest najważniejsze :D 

Edytowane przez music hunter
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to niebieskie ustawienie. Słucham siedząc w fotelu przed drzwiami, gdzie mogę łatwo regulować ilość i specyfikę basu przestawiając go bliżej i dalej drzwi.
Meble, w tym biurko ze sprzętem oraz łóżko skutecznie rozpraszają odbicia. Ich ustawienie jest nieco inne niż na schemacie, ale jest dość symetrycznie.
 

Edytowane przez music hunter
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafacio napisał:

Można też napisać inaczej. Żadne kolumny nie dadzą tego co słuchawki.

Dlatego przez długi czas używałem głównie słuchawek, ale obecnie specyfika doznań z kolumn zdecydowanie bardziej do mnie przemawia, szczególnie po tym ustawieniu ;)
Gdyby nie pewne zalety słuchawek to sprzedałbym je wszystkie, poza tymi do podcastów i sportu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności