Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DIY planar open source


killwasi

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, rhalf napisał:

Miałem na myśli inny blog, ale nie mogłem go znaleźć.

Pewnie masz na myśli: http://build-its-inprogress.blogspot.com/2017/08/planar-magnetic-headphones-part-1.html?m=1

 

Co do naciągania, to obecnie robię to mechanicznie, ale właśnie myślę nad wykorzystaniem temperatury np. piekarnik ;-)

 

7 godzin temu, rhalf napisał:

Aha, w przyszłości polecam utworzyć licencję Creative Commons. Możesz wtedy szczegółowo ustalić warunki wykorzystania.

Z premedytacją nadałem tzw licencję "WTF - do What The Fuck you want" ;-) A warunki przedstawione to raczej forma zabawy niż przymusu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z producentem i udało mi się wypracować lepszą opcje cewki. Grubość miedzi zostaje 12μm, a laminatu spada do 13μm. Ponadto dodany zostanie stalowy pierścień rozpierający, dzieki czemu membrana od razu będzie bardzo napięta. Dodatkowo w tym tygodniu zaprojektuję mniejsza cewkę (ok 85mm) i będę zamawiał oba rozmiary.

 

Ostateczny koszt zależy standardowo od wielkości zamówienia, ale po ilości chętnych można spokojnie  liczyć, że zamknie się w 5 USD (+ VAT) za sztukę - wiem na pewno bo już wstępny kosztorys dostałem.

 

Zamówienie złożę i tak dopiero pod koniec lutego ze względu na Chiński Nowy Rok, ale na razie tylko wstepnie chciałbym wiedzieć o jakiej ilości mówimy. Więc zapisujcie prosze w tym arkuszu ile ceweczek i jakiego rodzaju byście chcieli, a potem zrobimy już legitne zamówienie zbiorowe.

 

Jeżeli ktoś życzy sobie więcej niż maksymalne 10par (arkusz nie pozwalał na więcej) to można kilka wpisów dodać ;)

 

https://goo.gl/forms/waLtc5A7Lm5fmAmo2

 

Edytowane przez killwasi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, killwasi napisał:

Ostateczny koszt zależy standardowo od wielkości zamówienia, ale po ilości chętnych można spokojnie  liczyć, że zamknie się w 5 USD (+ VAT) za sztukę - wiem na pewno bo już wstępny kosztorys dostałem.

czyli o jakich cenach dla nas mówimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, bo namieszałeś :D
Tajemnicze małe membrany nie mają pierścienia napinającego, zgadza się?

Formularz jest w parach, ale cena w sztukach.

Czyli para: ~10 USD + Vat, cło, wysyłka w Polsce, napiwek.
Czy jest jakiś magiczny próg cenowy? Chcę zamówić też dla znajomych, którzy potrafią robić rzeczy.

I jeszcze z ciekawości. Czy masz jakiś komercyjny mikrofon do tego pomiaru, który robiłeś, czy kalibrowałeś "karton"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe membrany dopiero zaprojektuję i również będą miały pierścień ;-) Ich cena będzie podobna.

 

Tak jak pisałem wcześniej, nie mam zamiaru pobierać prowizji dla siebie. Najwyżej napiwek wynikający z zaokrąglenia ceny w górę ;-)

 

Progu nie ma, jest tylko spadek ceny wraz z liczbą. Sam będę zabawiał w tym dla siebie sporą liczbę, więc spokojnie ;-)

Podałem cenę za sztukę, bo tak mi łatwiej a dopiero formularz skłonił mnie do zapisów na pary.

 

Nie mam żadnego sensownego zestawu pomiarowego jeszcze.

======================

Jak chcecie to mogę wystartować z mini kickstarterem i pobierać procent od zamówień na uszy pomiarowe ;-) hahahah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Oskar2905 napisał:

Jako że się nie znam na planarach to mam może głupie pytanie ale nie jestem do końca pewien. Czy takie mniejsze cewki będą miały tylko mniej basu teoretycznie czy teoretycznie jeszcze jakaś zmiana powinna być?

 

Teoretycznie zmienić się może wszystko, ale jestem pewien, że nie na gorsze tylko na inne. Myślę, że zrobię je testowo z zaokrąglonymi ścieżkami, bo to po pierwsze mniej pracochłonne a po drugie zobaczę jak to wpływa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże słuchawki możesz mierzyć na prostopadłościanie. "Gumowe uszy" są niezbędne tylko do spełnienia wymogów IEC, żeby testować wiele różnych rodzajów urządzeń, w tym aparaty słuchowe i telefony. W pomiarach słuchawek tylko HD800(s) i nauszne słuchawki wieloprzetwornikowe mogą sprawiać problemy. Nie wiem jak to się ma do słuchawek z bardzo dużymi membranami ze względu na charakterystykę kątową mikrofonu, ale obstawiam, że nie powinno być tak źle. Tak czy siak nie potrzebujesz całego zewnętrznego ucha, a co najwyżej kanał słuchowy.

Ważniejsza jest kompensacja, którą i tak trzeba zrobić. Brak fizycznego ucha wpłynie tylko na poziom szumów, co będzie przeszkadzało w pomiarach THD, ale te nie są niezbędne.
Są miejsca w sieci, gdzie ludzie pracują nad tym, więc na pewno można zaczerpnąć trochę pomysłów i zdobyć dobre materiały. W każdym razie  w przypadku superniskobudżetowych rozwiązań problemem nie jest hardware, tylko kalibracja. 
Za 800zł masz MiniDSP EARS, który dostajesz razem z kalibracją dla doków i nausznych, która zawiera też przetwornik analogowo-cyfrowy i bardzo dobre mikrofony UMIK. Jeśli pliki są dobre, to wg mnie rewelacja.

Edytowane przez rhalf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rhalf napisał:

Za 800zł masz MiniDSP EARS

z tego co słyszałem to beznadziejne i słabo się nadające do poważniejszych pomiarów - do tego pewnie starczą ale nie kupowałbym ich jakby miały być używane przez dłuższy czas

1 godzinę temu, killwasi napisał:

 

Teoretycznie zmienić się może wszystko, ale jestem pewien, że nie na gorsze tylko na inne. Myślę, że zrobię je testowo z zaokrąglonymi ścieżkami, bo to po pierwsze mniej pracochłonne a po drugie zobaczę jak to wpływa ;)

co ze projektami na których ścieżki będą posiadały odległośc podzielone równe fragmenty ułożone w dwóch(prostopadłych do siebie)/ trzech(co 120/60 stopni - zależy jak patrzeć) kierunkach na 'foli'? jest to wykonalne / przewidywalne / nie brane pod uwagę ? (pytanie głównie z ciekawości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, rhalf napisał:

@whero, Źródło?
Albo powiedz w porównaniu do czego beznadziejne.

rozmowy z ludźmi którzy posiadają taki sprzęt na kanałach głosowych parę dni temu - za chwilę wrzucę w porównaniu do czego to było - muszę sobie przypomnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, whero napisał:

co ze projektami na których ścieżki będą posiadały odległośc podzielone równe fragmenty ułożone w dwóch(prostopadłych do siebie)/ trzech(co 120/60 stopni - zależy jak patrzeć) kierunkach na 'foli'? jest to wykonalne / przewidywalne / nie brane pod uwagę ? (pytanie głównie z ciekawości)

Chętnie bym odpowiedział, ale nic nie zrozumiałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, killwasi napisał:

Chętnie bym odpowiedział, ale nic nie zrozumiałem :P

chwila - wspomogę się grafiką

8 minut temu, killwasi napisał:

Chętnie bym odpowiedział, ale nic nie zrozumiałem :P

chwila - wspomogę się grafiką

aktualnie większość wibracji tworzona jest w jednym " kierunku"1.thumb.png.8eff70213dac4605f98266b357b0696e.png

co może powodować zwiększony rezonans i może podwyższać basy (bo niższe częstotliwości w połączeniu ze średnio naciągniętą "membraną" / "folią")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie to projektowanie planarów. Projektujemy cewkę, a materiał membrany nie ma znaczenia? Jak to tak? To musi grać przypadkowo. "Wielcy" jak Audeze też tak robią?

 

Swoją drogą czytaliście kiedyś "Niezwyciężonego"? Takie nagromadzenie magnesów przy głowie nie jest zbyt zdrowe.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Rafacio napisał:

Dziwi mnie to projektowanie planarów. Projektujemy cewkę, a materiał membrany nie ma znaczenia? Jak to tak? To musi grać przypadkowo. "Wilecy" jak Audeze też tak robią?

ma ale nie aż tak - układ przewodów na driverze ma większe znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafacio napisał:

Czyli grają druty? Powtórzę. Teraz widzę dlaczego wszelacy garażowcy jak Audeze rzucili się na planary. Nie trzeba wielkiej wiedzy do tego.

gra ich układ - nie poruszasz całą membraną a jedynie wibrujesz ją i wprawiasz w kontrolowany i celowy rezonans różnicami napięć i natężeń w materiale membrany - nie tyle poruszasz ją do przodu i do tyłu co wprawiasz w wibracje na jej obszarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rafacio napisał:

Dziwi mnie to projektowanie planarów. Projektujemy cewkę, a materiał membrany nie ma znaczenia? Jak to tak? To musi grać przypadkowo. "Wielcy" jak Audeze też tak robią?

 

Obstawiam, że biorą najbardziej giętki i cienki materiał jaki są w stanie dostać. Większość roboty robi pole magnetyczne, membrana ma mieć tylko jak najmniejszą bezwładność.

 

1 minutę temu, Rafacio napisał:

Czyli grają druty? Powtórzę. Teraz widzę dlaczego wszelacy garażowcy jak Audeze rzucili się na planary. Nie trzeba wielkiej wiedzy do tego.

 

Planary to staaaara technologia :D Dynamiki są znacznie trudniejsze do zrobienia domowo, ale za to tańsze i lżejsze przy produkcji masowej ;) Ale wiedzę musisz mieć, a najlepiej przeprowadzić symulacje. Ale są to tylko symulacje rozkładu pól EM. Jak zrobisz zwój drutu, który pasuje dobrze do pola generowanego przez magnesy to masz gotowe słuchawki :D

Na upartego możesz sobie przykleić drut do folii zwykłej, przystawić magnesy i tadaaaa- coś leci. Tyłka nie urwie zapewne, ale dźwięk będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności