Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Aktywne monitory + interfejs do PC


Dmoch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Od kilku tygodni szukam sprzętu do podpięcia do komputera. nie do produkcji tylko do zwykłego słuchania muzyki. Około 10 godzin dziennie siedzę przy biurku i nadszedł czas by umilić sobie ten czas i przesiąść się z głośników komputerowych na coś lepszego.
Po bokach biurka mam miejsce na monitory na standach (miałbym do nich około 120 cm), istnieje też możliwość postawienia ich na biurku obok monitora komputerowego (wtedy bliżej byłoby do trójkąta równobocznego), szukam zatem czegoś bliskiego pola. Pomieszczenie ma około 12 m2, za biurkiem okno, po prawej i z tyłu goła ściana, po lewej regał z książkami na całą ścianę.

Źródłem byłby Squeezebox oraz komputer - tutaj by trzeba jeszcze pomyśleć interfejsie - myślę o Scarlet 2i2 2gen.
Początkowo myślałem o wzmacniaczu i kolumnach pasywnych, po przeczytaniu tony wątków i odsłuchaniu KEFów LS50 w salonie skłaniam się teraz bardziej ku monitorom aktywnym.

W tej chwili najbardziej skłaniam się ku Focal Alpha 65. Wstępnie myślałem też np. o Tannoy Reveal 802  ale nie wiem, czy 8’ woofer to nie za dużo na mój metraż.
Dużo pozytywnego czytałem też o  Adam F5, czy Adam A3X.
Jestem jednak otwarty na propozycje. Budżet do około 3-3,5 tysięcy za komplet z interfejsem i kablami ale gdyby było coś wyjątkowo ciekawego to dopuszczam jego zwiększenie ;-)

Niestety w okolicy nie ma żadnego sklepu, który miałby takowe kolumny na stanie - nawet jest w Gdyni jeden handlujący takim sprzętem ale ściąga tylko pod konkretne zamówienie.
Może znacie w okolicy Trójmiasta jakieś sklepy, w których można by było posłuchać przynajmniej dwóch zestawów i wyrobić sobie zdanie i nabyć ten lepszy?
Jeśli nie da się odsłuchać, to myślałem o kupnie dwóch zestawów + Scarlet, odsłuchaniu tego w domu i odesłaniu gorszego ale z tego co widzę, to sklepy internetowe nie są szczególnie zainteresowane takim rozwiązaniem, mimo, że na stronach piszą, że ze zwrotami nie ma problemu.

Muzyka to głównie Możdżer, Archive, Pink Floyd, Coma, Lao Che, Maja Klescz, trochę klasyki, muzyki filmowej (Hans Zimmer, Vangelis) i muzyki klezmerskiej (polecam Etnos Ensamble ;-).
Chciałbym by brzmienie było możliwie pełne, dużo środka, niskie zejście. Nie lubię świszczących sopranów i zbyt sterylnego brzmienia. Czyli generalnie cieplej, nie musi być studyjnie i wiernie – wiem, że to nie jest za bardzo zbieżne z koncepcją monitora studyjnego ;-)) ale brak mi lepszych pomysłów. Słucham głównie przy pracy a więc cicho i zależy mi na tym, by przy tym cichym graniu brzmienie było możliwie pełne i dobre.

Podsumowując - czy moglibyście polecić jakiś sklep stacjonarny (odsłuch) lub internetowy (który nie robi problemu ze zwrotem rozpakowanego towaru) i czy macie konkurentów dla Focal Alpha 65, którzy by mogliby się lepiej wpasować w mój gust i pomieszczenie?

Pozdrawiam
Dmoch 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A muszą być nowe sprzęty? Jak nie to z używanych można by coś o wieeeeelllleee lepszego złożyć. Z nowek to rzeczywiście lepiej jakieś monitory aktywne bo nowe zestawy wzmacniacz + kolumny to będzie w tej cenie paździerz straszny.

Jako komputer masz pc czy laptopa? Jaki masz system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer to desktop z Windows 10. Sprzęt zdecydowanie wolę nowy. 

No ale nawet jeśli miałby być używany albo 2x droższy, to i tak nie mam lepszych pomysłów na takie warunki odsłuchowe. Co byś proponował?

22 minuty temu, kazikson91 napisał:

@Dmoch Dla monitorów studyjnych wcale nie potrzeba dużo miejsca. Sam mam w pokoju 12 m2 Focal Alpha 80. Zdecydowanie warto wziąć większe monitory. Co do rozstawienia według instrukcji najlepiej sprawdzają się w rozstawieniu od 120 cm do 300 cm (trójkąt równoboczny).

 

U mnie te 120 cm to maks, nawet na standach ale wtedy między nimi byłoby ponad 200 cm.

Nie jestem przekonany, czy w tym przypadku zawsze większy znaczy lepszy ;-) choć też się skłaniałem ku 8' wooferowi (Revela 802 albo właśnie Focol Alpha 80), by przy cichym słuchaniu dźwięk był lepszy - nie wiem jednak czy by faktycznie tak było.
 

4 godziny temu, Oskar2905 napisał:

A muszą być nowe sprzęty? Jak nie to z używanych można by coś o wieeeeelllleee lepszego złożyć. Z nowek to rzeczywiście lepiej jakieś monitory aktywne bo nowe zestawy wzmacniacz + kolumny to będzie w tej cenie paździerz straszny.

Jako komputer masz pc czy laptopa? Jaki masz system?

 

Komputer to desktop z Windows 10. Sprzęt zdecydowanie wolę nowy. 

No ale nawet jeśli miałby być używany albo 2x droższy, to i tak nie mam lepszych pomysłów na takie warunki odsłuchowe. Co byś proponował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stereofonia pojawia się od 1,5m tak więc te 2m będzie idealnie :) . Ogólnie to jeśli chodzi o używane sprzęty to za 1000 zł da się już coś spokojnie kupić. W nowkach to sporo więcej musisz wydać ;)

Jak chcesz pomimo tego nówki to polecam napisać na forum w temacie o monitorach aktywnych. Tam są osoby co się na tym znają i ci tam doradzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i pierwszy zakupu poczyniony - na razie nabyłem kolumny Focal Alpha 65 w sklepie Pasja. Przyszły następnego dnia. Niestety kupiony gdzie indziej interfejs okazał się być duchem (ktoś sprzedał i nie ściągnął ze stanu) więc musiałem kupić gdzie indziej i czekam.
Na razie kolumny podpiąłem przez zwykły mini jack + 2xRCA bezpośrednio do komputera. No cóż, szału póki co nie ma. Nie wiem, na ile to kwestia braku interfejsu/połączenia a na ile tak po prostu będzie. 
Na tą chwilę dźwięk jak dla mnie jest trochę za bardzo suchy i bezduszny. Może monitory studyjne tak po prostu mają.
No i szumi ale to pewnie przejdzie po podłączeniu do interfejsu.

Już widzę, że nie obejdzie się bez standów. Jeśli faktycznie głośnik wysokotonowy ma być na wysokości uszu to stojaki będą musiały mieć 90 cm wysokości - chyba trochę sporo.
Macie może jakieś sprawdzone modele standów?

Czy macie może pomysły na jakieś inne kolumny do porównania, które może miałyby cieplejsze brzmienie?
Może Tannoy Reveal 802 (mam Tannoy M1 już ze 20 lat i lubię je bardzo).

Jutro powinien przyjść Scarlet 2i2 - zobaczymy, czy będzie dużo lepiej ;-).

Pozdrawiam

Edytowane przez Dmoch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dmoch napisał:

Na tą chwilę dźwięk jak dla mnie jest trochę za bardzo suchy i bezduszny.

 


Czy macie może pomysły na jakieś inne kolumny do porównania, które może miałyby cieplejsze brzmienie?

Ze znanych mi monitorów aktywnych, to te Focal-e grają najbardziej energicznym, ciepłym i miękkim brzmieniem. Także, chyba coś źle masz podłączone, bo Twój opis mi zupełnie nie pasuje do tego, co słyszałem w Alpha-ch 80 ;).

 

Poczekaj na interfejs, podłącz prawidłowo i daj im pograć, oswój się z ich brzmieniem, najpierw z ustawieniami na zero, a po paru godzinach zacznij kręcić i próbować, które ustawienie będzie Ci bardziej odpowiadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, interfejs przyszedł, kable XLR-TRS też, wszystko podłączone. Głośniki dalej leciutko szumią, spróbuję jutro z listwą bez uziemienia ale da się z tym żyć.

Na razie zamiast standów wykorzystałem moje stare podłogówki, także monitory nie stoją już na biurku. Może trochę za wysoko, bo teraz mam niskotonowy lekko powyżej uszu.

No i niestety na razie szału dalej brak. Słaby środek, basu prawie w ogóle nie ma. Gdy zrobię głośniej dźwięk jest wręcz nieprzyjemny ;(

Co może być nie tak?

Czy pod Windowsem poza instalacją sterowników i przekierowaniem dźwięku na Focusrtite USB coś jeszcze powinienem ustawić?

 

Coś się da jeszcze zrobić, czy szukać innego rozwiązania sprzętowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie wierzyłem, że ustawienie kolumn może mieć aż takie znaczenie. Wystarczy, że krzesłem odjadę 1m do tyłu i basu robi się aż za dużo, także będzie trzeba poeksperymentować. Dalej nie jest to to o co mi chodziło ale jest lepiej. 

No i nie da się ukryć, że taki zestaw Scarlet+Focal Alpha obnaża wszystkie bolączki źródła dźwięku. Nie wiem jak u Was ale u mnie muzyka ze Spotify gra dużo gorzej niż z foobara, szczególnie we flacach. Tidal też nie daję rady (przy standardowej jakości). Muszę jeszcze spróbować podłączyć bezpośrednio do kolumn Squezeeboxa, ciekaw jestem co wyjdzie.No cóż, interfejs przyszedł, kable XLR-TRS też, wszystko podłączone. Głośniki dalej leciutko szumią, spróbuję jutro z listwą bez uziemienia ale da się z tym żyć.

Edytowane przez Dmoch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oskar2905 napisał:

Zawsze (albo prawie zawsze) jest tak że straemaing ma gorszą jakość. Spotify na pewno ma okropną jakość. 

 

A słuchałeś? 320 kbps ogg to zdecydowanie nie jest lossless, ale okropną? A słuchałeś w ogóle? Bo to "na pewno" sugeruje domysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności