Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Retrokomputer


Soundman1200

Rekomendowane odpowiedzi

Kącik dla fanów starych komputerów i gier na nie wydawanych.

Ja swoją przygodę z komputerem zacząłem od Atari 800XL z napędem dyskietek i pokaźną porcją softu w zestawie.

Byłem szczęściarzem...ale sam na to zarobiłem.

Problem że najpierw używałem TV 26" monochroma, podwędzałem na kilka godzin z pokoju rodziców,ciężkie pudło...he,he.

Potem dorobiłem się wspaniałego monitorka 12" , paleta barw w odcieniach zieleni, coś nieziemskiego...:P

Do dzisiaj pamiętam te gry i dynamiczną rozgrywkę, dźwiękowo super, dema wbijały w glebę, zwłaszcza te pisane w assemblerze.

River Ride, Zybex,Draconus Misja przebijają dzisiejsze gry nadal...co mnie nadal zadziwia:)

A potem przyszedł czas na pasję z Amigą, ale to na inne wspominki będzie czas.

https://www.youtube.com/watch?v=tegHcKx5FNM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atari, C64, Amiga, PC - wypełniały część dzieciństwa, ale wtedy i tak najbardziej usychałem z tesknoty za objezdną przyczepą z automatami. Niedoścignione w grafice i grywalności (Final Fight, Golden Axe, itp.) Od lat dostępne w M.A.M.E.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możę ktoś pamięta grę z automatów z lat 80tych - platformówka, gdzie postać bodajże księcia musiała wskoczyć na górę po przesuwających się platformach, na samej górze oczywiście czekała księżniczka :D tak to zapamiętałem, ale miałem wtedy ok 10lat więc ten tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, decees napisał:

Możę ktoś pamięta grę z automatów z lat 80tych - platformówka, gdzie postać bodajże księcia musiała wskoczyć na górę po przesuwających się platformach, na samej górze oczywiście czekała księżniczka :D tak to zapamiętałem, ale miałem wtedy ok 10lat więc ten tego ;)

Może Prince or Persia jakiś albo Donkey Kong? :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bachankas napisał:

To ja jedynie miałem romans z emulacją takich gier jak Prince of Persia pierwszego, za młody na Atari jestem :D

W Prince of Persia grałem na pierwszym? PC IBM XT jak pamietam, odpalałem z dyskietek 512 kb a potem załatwiłem sobie twardy dysk 10mb!! tak się grzał że po dwóch godzinach się wieszał wiec kładłem na nim mokrą szmatkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LoCzekk napisał:

Może Prince or Persia jakiś albo Donkey Kong? :P 

Nieee no to bym pamiętał, mechanika była podobna do gry Frog - platformy poruszały się z różną prędkością i naprzemiennie + przeszkadzajki - ale więcej nie pamiętam ;)

A tak się prezentuje Montezuma's Revenge na 65 calach :lol:

 

IMG_3099.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, decees napisał:

Nieee no to bym pamiętał, mechanika była podobna do gry Frog - platformy poruszały się z różną prędkością i naprzemiennie + przeszkadzajki - ale więcej nie pamiętam ;)

A tak się prezentuje Montezuma's Revenge na 65 calach :lol:

 

IMG_3099.JPG

 

Grałem w to za ****iarza na Commodore 64, byłem do dzisiaj przekonany że to była gra o Indiana Jones:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat retro sprzed kilku dni na czacie przeniósł się do wątku :)

 

Pierwszy komp jakim się bawiłem, to w pracowni komputerowej jakiejś szkoły policealnej gdzie pracowała moja Mama. Zabytkowe komputery klasy 86 albo 286 i gra Prehistorik. U znajomych C64, Atari 130XE i Atari 800XE i oryginalne Nintendo, z kolei pracownia w szkole to Elwro 800 Junior, która potem została zmieniona na 386 dla uczniów i 486 dla nauczyciela. W ogólniaku dwie sale komputerowe - jednak to 486, druga Macintosh Classic II.

 

Z tego co sam miałem to nie licząc konsoli "Terminator", która była klonem jakiegoś tam "konsolowego" Atari to zaczynałem od Amigi 500, którą dostałem od babci. Za odłożone pieniążki doinwestowałem ją potem w rozszerzenie pamięci o 0,5MB oraz w modulator, żeby móc podłączyć do TV. Znalazłem też w sieci opis jakiegoś moda dzięki, któremu 0,5MB CHIP RAM + 0,5MB SLOW RAM zmieniało się w 1MB CHIP RAM, co pozwalało mniej machać dyskietkami przy wielodyskietkowych grach, Xcopy pozwalało na skopiowanie dyskietki w jednym rzucie, a i Workbench pracował też znacznie szybciej. Potem przeskok na A1200 i dokupienie do niej potężnego na tamte czasy dysku 630MB i CD-ROM. Koniec końców z potrzeby studiów PC Pentium 60MHz 16MB RAM z kartą Hercules 1MB, którą zamieniłem na ATI Rage 4MB na którym przeszedłem całego Starcrafta i dodatek Broodwar nie posiadając dźwiękówki i na czarno-białym monitorze :D

 

W każdym razie kumple atarowcy i komodorowiec / amigowiec zawsze wkręcali mnie w demoscenę, tak więc miałem okazję napatrzeć się ile można wycisnąć z tych starych i mało atrakcyjnych na dzisiejsze czasy maszynek oraz co oznacza optymalizacja kodu na poziomie mistrzowskim.

 

Dzisiaj nawet proste gierki czy demka zajmują setki megabajtów, a tu ile można wykrzesać z mistrzowskiego kodu. To się w głowie nie mieści jak można tak zoptymalizować kod, żeby wystartować w kategorii 256 BAJTÓW:

 

Można obejrzeć w całości, albo niecierpliwi od 10:54.

Edytowane przez sn4ke
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2017 o 15:50, decees napisał:

Nieee no to bym pamiętał, mechanika była podobna do gry Frog - platformy poruszały się z różną prędkością i naprzemiennie + przeszkadzajki - ale więcej nie pamiętam ;)

A tak się prezentuje Montezuma's Revenge na 65 calach :lol:

 

IMG_3099.JPG

 

Najlepsza platformówka z tamtych czasów, siedziało się do białego rana i przechodziło kolejne etapy gry :rolleyes:. W sumie, nie dawno kupiłem Atari w niezłym stanie, ale jakoś nie ma czasu tego odpalać, no i z tego, co pamiętam, to jest problem z wgraniem gry :(. Alternatywna nazwa Montezumy Revenge, to Preliminary Monty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ostatnio przyszla mi ochota zagrac w pare starszych gier na ktorych sie wychowalem na pc. Z dosowymi nie ma problemu bo dosbox daje rade ale juz gry z windowsa 95/98 to niezla zagwozdka na win10 64bit, biorac pod uwage ze czesc nawet niechce sie zainstalowac, nie mowiac juz zeby wogole ruszyc. Mozna zaintalowac niby starego windowsa pod wirtualna maszyna ale brak wtedy akceleracji sprzetowej.

 

Wyczailem za to emulator komputerow PCEM. Emuluje on bardzo wiele rzeczy ale mnie zalezalo na czyms co odpali windowsa 95. Sa rozne konfiguracje a najmocniejsza to pentium 233mmx, 128mb ram, s3 virge 4mb, voodoo 2 (mozna odpalic tryb sli), sound blaster 128 pci i dysk 8gb. Zainstalowalem windowsa 95 i dzialaja gry na 3dfx glide bez zajakniecia :D Sprawdzalem Motorhead, need for speed III i heart of darkness i dziala to super.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję jak tu Thief 1 i 2 zainstalować i odpalić. Dwie najlepsze dla mnie gry w historii gier. A może nie odpalać. Niech zostaną we wsponieniach? Wtedy zawsze będą najlepsze, a tak...kto wie?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio próbowałem Desperados: Wanted Dead or Alive i Robin Hood: Legenda Sherwood odpalić, ale obie strasznie klatkują, Win 8.1 64 bit. Już wiele opcji próbowałem bezskutecznie. Udało się to komuś odpalić bezproblemowo na nowszej maszynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności