Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Trzaski przy bardzo wysokich/niskich częstotliwościach na słuchawkach.


koleczkovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Otóż mam problem - gdy słucham muzyki na swoich słuchawkach (Takstar Pro80) to niekiedy zdarzają mi się trzaski przy skrajnych częstotliwościach, choć nie jest to regułą. Coś tak jakby było przesterowanie dźwięku. Dodam, że muzyki słucham w formacie FLAC, niekiedy w mp3 320. Co ciekawe, będąc zaintrygowany tym problemem zrobiłem mały test moich słuchawek w obawie, że są uszkodzone. Podłączyłem takie zwykłe pierdziaweczki za 30 złotych nauszne - przy konkretnych utworach, gdy owe trzaski się pojawiały na Takstarach, na tych także. Sprawdziłem jeszcze słuchawki douszne - te, które są dodawane masowo do każdego telefonu Samsung (białe) - także te trzaski występują! Żeby nie było za nudno, to przeprowadziłem kolejny test - mianowicie przetestowałem te same utwory, ale w niższej jakości (128-192). Różnica w jakości była zauważalna, jednak przy przesłuchiwaniu piosenek to "przesterowanie" nie występuje! Jestem już bezradny. Muzyki słucham z komputera na zintegrowanej karcie dźwiękowej - najwyższym modelu Realteka, bo ALC1150. Absolutnie na nią nie narzekam tylko tak się zastanawiam czy może ona jest winowajcą tych trzasków? Czy Zakupienie zewnętrznego DAC'a zniwelowałoby problem? Macie może jakieś pomysły jak rozwiązać problem?

 

Z góry dzięki za pomoc! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo informacji dźwiękowych i układ nie wyrabia z ich przetworzeniem, stąd te trzaski. Jeśli to nie wina sterowników i ich ustawień, to karta muzyczna do zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo informacji dźwiękowych i układ nie wyrabia z ich przetworzeniem, stąd te trzaski. Jeśli to nie wina sterowników i ich ustawień, to karta muzyczna do zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba rozwiązałem  - otóż mam takie wrażenie, że wina leży nie po stronie sprzętowej - (słuchawki, karta dźwiękowa) - a po stronie reprodukcji utworów/ich remasteringu. Niektóre utwory (w większości te, które mi się podobają :/ ) okazują się, że cierpią na taką przypadłość, iż przy niektórych częstotliwościach pojawiają się niepożądane składowe. Jeśli nawet odsłucham utwory na youtube, które zostały wrzucone na oficjalne kanały twórców muzyki, to przy bardzo dokładnym odsłuchu mogę także mogę odnotować te aliasy.

 

Problem jest trywialny, ale dla mnie wydawał się złożony i skomplikowany, no ale cóż - najlepsze rozwiązania to takie, które są najprostsze ;)

 

Dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba rozwiązałem  - otóż mam takie wrażenie, że wina leży nie po stronie sprzętowej - (słuchawki, karta dźwiękowa) - a po stronie reprodukcji utworów/ich remasteringu. Niektóre utwory (w większości te, które mi się podobają :/, a mianowicie bardzo stare utwory Deana Martina, Franka Sinatry, muzyka Swing, Jazz itd.) okazują się, że cierpią na taką przypadłość, iż przy niektórych częstotliwościach pojawiają się niepożądane składowe. Jeśli nawet odsłucham utwory na youtube, które zostały wrzucone na oficjalne kanały twórców muzyki, to przy bardzo dokładnym odsłuchu mogę także mogę odnotować te aliasy.

 

Problem jest trywialny, ale dla mnie wydawał się złożony i skomplikowany, no ale cóż - najlepsze rozwiązania to takie, które są najprostsze ;)

 

Dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej muzyki słuchasz ale najsłabsze realizacyjnie są rock, metal, punk i im podobne. Jesli słuchasz tego rodzaju muzyki to całkiem możliwe że to wina nagrania ;)

 

Doczytałem że stary jazz i swing. Przy bardzo strych utworach można się spodziewać takich "smaczków", tak samo trzasków różnego rodzaju. Puść jeszcze coś współczesnego z mocniejszym basem i wysokimi. Zobacz czy to nie wina wszystkiego innego ;) .

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko gra, to jednak jest problem z remasteringiem niektórych utworów, które słucham, ponieważ przesłuchałem kilka bardzo nisko schodzących oraz bardzo wysoko wspinających się kawałków elektronicznych, bluesa, rocka i żadne trzaski nie występują ;). @Oskar2905 - ja rozumiem, że smaczkami tych starych utwór są trzaski, ale uwierz mi, że te trzaski, których doświadczam to jest z pewnością zjawisko przesterowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności