Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Karta dźwiękowa zamiast integry Realtek ALC662


TKR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po tym jak w moim pececie wysiadło wejście słuchawkowe w przednim panelu mojej biedackiej integry Realtek ALC662, korzystanie ze słuchawek stało się koszmarem. Ta wersja kodeka jest chyba jakoś szczególnie upośledzona, bo po przymusowej przesiadce na tylny panel przerobiłem już tryliard kodeków i w każdym realtek wykrywa słuchawki jako głośniki. Przez to mimo tego, że dźwięk jest, to wzmocnienie jest głośnikowe, a nie słuchawkowe, co powoduje bardzo niską głośność, której sztuczne podwyższenie przez pre aplifying skutkuje clippingiem :/ 
Nie żeby korzystanie z tak marnego źródła, jak ten kodek, kiedykolwiek zapewniało dobrą jakość dźwięku, ale porządne słuchawki + APO Equalizer doprowadzały dźwięk do akceptowalnego poziomu. Cyrki z tylnym panelem przepełniły czarę goryczy i uznałem, że najwyższa pora na przesiadkę na jakaś sensowną dźwiękówkę.

Kluczową kwestią jest sposób, w jaki korzystam z karty dźwiękowej. Interesuje mnie tylko gniazdo słuchawkowe, bo nie korzystam z żadnych głośników ani mikrofonów, nie interesuje mnie podłączanie kina domowego ani nic z tych rzeczy. No i bardzo rzadko w cokolwiek gram, więc jakieś gejmingowe tryby również nie są mi do niczego potrzebne. Wychodzi więc na to, że moja dźwiękówka mogłaby wyglądać tak

Dodaj obrazek

Szczerze mówiąc, to nawet przez moment rozważałem taką opcję, ale jak poczytałem, że te pendrajwowe wynalazki, nawet wyprodukowane przez creative czy logitecha, grają na poziomie najtańszej integry i jeszcze generują o wiele więcej szumów, to szybko zrezygnowałem. Wobec tego na celowniku jest jakaś wewnętrzna karta na wejście PCI Express. Problemem może okazać się dość ograniczony budżet, bo chciałbym wydać max 150 zł. 

Słuchawki których używam to AKG K52. Żadna audiofilia, ale studyjne według producenta, a tak naprawdę bardzo przyjemnie i przestrzennie, nawet przy tak biednym źródle, grające nauszniki. Tym bardziej przydałoby się jakieś lepsze źródło, przy którym mogłyby pokazać jeszcze więcej. Nie bawiłem się w żadne DACi czy wzmacniacze, bo przy takim źródle i klasie słuchawek to byłby spory przerost formy nad treścią. 
Z określeniem preferowanej muzyki jest problem, bo rozstrzał gatunkowy jest naprawdę spory. Jeżeli jednak miałbym koniecznie określić czego przewija się przez moje słuchawki najwięcej, to powiedziałbym, że klimatów gitarowych od indie do metalu. Żaden ze mnie meloman, więc wystarczają mi zwykłe mp3 320 kbps.

Nie siedzę w temacie, ale jestem ciekaw, czy w sektorze niedrogich kart dźwiękowych pojawiły się jakieś nowe alternatywy, czy nadal tylko sound blastery i xonary. Tak czy inaczej wszelkie podpowiedzi i propozycje mile widziane. Teoretycznie czego bym nie podłączył, to po tym realteku powinienem odczuwać różnicę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie, obojętnie czy PCI/PCI-E, czy USB, to najlepiej przewertować rynek wtórny, bo o coś nowego może być ciężko chyba, że masz możliwość nagiąć budżet. ;)

Osobiście zastanowiłbym się nad SMSL M2, ale to maleństwo niestety znam tylko z recenzji. Nie mam pojęcia jak zgra się z posiadanymi słuchawkami, ale jako ratunek na przypadłości integry powinien się spisać.

 

1 godzinę temu, TKR napisał:

Nie bawiłem się w żadne DACi czy wzmacniacze, bo przy takim źródle i klasie słuchawek to byłby spory przerost formy nad treścią.

Czy ja wiem? CZasem warto doinwestować w źródło, bo może się okazać, że jeszcze przez dłuższy czas nie będzie chęci wymiany na "coś lepszego". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oskar2905, napisał przecież, że ma AKG K52. :)

 

6 minut temu, Palpatine napisał:

Poszukaj używki Dragonfly Black - ostatnio płaciłem za taką 250 zł. Nic tańszego nie przychodzi mi do głowy.

Ostatni nawet w komisie widziałem komplet DF Red, taniej, jeśliby porównać z ceną nówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie napisałem, że studyjne to one są tylko w folderach reklamowych producenta ;) Suchy, monitorowy dźwięk można uzyskać dopiero na wyższych modelach z tej serii, natomiast K52 trudno powiedzieć czy celowo, czy "tak wyszło", ale grają niezwykle przestrzennie jak na zamkniętą konstrukcję, soczyście i melodyjnie. Pasma są zbalansowane z niewielką przewagą średnicy i góry nad basem, którego nie ma zbyt wiele (i o to mi chodziło).

 

Co do tych DF, to już wersja Black w najlepszym wypadku dwukrotnie przekracza założony budżet, nie wspominając o jeszcze 2X droższej wersji Red. No ale nie powiem, jestem zaintrygowany tym urządzeniem i zastanowię się czy nie warto dorzucić do interesu, bo recenzje i funkcjonalność tego malucha robią wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności