Jump to content
Sign in to follow this  
minichedar

Małe monitory pod Scarlett 6i6

Recommended Posts

Witam Serdecznie z nowego konta - poprzednie najwyraźniej umarło ze starości albo nie potrafię go odzyskać ;)
Ale ja nie o tym...

Chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze monitorów, które docelowo będą karmione sygnałem z posiadanej Scarlett 6i6 2dn Generation, któej źródłem w 90% przypadków będzie stream mp3@320 kb/s (Spotify)

Oczywiście nie oczekuję, że wybierzecie za mnie ale o wskazanie potencjalnych kandydatów przy uwzględnieniu moich wymagań. Co prawda po wielogodzinnej lekturze bardzo pomocnych wątków na forum, mam swoich faworytów ale chciałbym się upewnić w słuszności wyboru oraz czy przypadkiem nie przeoczyłem niczego godnego zainteresowania.

Dodam że raczej na pewno nie będę miał możliwości odsłuchu przed zakupem, więc będę polegał na Waszej opinii - wiem, że ostatecznie zawsze mogę zwrócić ale wolałbym tego uniknąć. Mam też świadomość, że cokolwiek wybiorę będzie o dwie jak nie trzy klasy lepsze od MS40, które obecnie posiadam - mimo to chciałbym wybrać dobrze.

Warunki odsłuchu:
- pokój 24m2, biurko narożnikowe, odległość pomiędzy kopułkami obecnych głośników to 1m ale przy zmianie aranżacji mógłbym "wycisnąć" jakieś 150-170 cm ale wtedy dźwięk docierałby do uszu pod kątem około 70 stopni, barak możliwości zastosowania standów, montaż na ścianie również odpada. 

Wymagania:
- rozmiar: nie chciałbym żeby były dużo szersze (18cm) i głębsze (24cm) do obecnych MS40 - mogą być wyższe.
- chciałbym żeby miały potencjometr mocy wzmocnienia - spodziewam się, że dzięki temu (w połączeniu z regulacją sygnału w systemie i DAC) będę potrafił uniknąć szumów własnych wzmacniacza przy niskich i bardzo niskich poziomach wysterowania. Zależy mi na tym ponieważ, raz że monitory będą blisko, a dwa że najczęściej słucham raczej cicho.
- nie chciałbym trybu auto-standby - jako, że głośniki nie będą jakoś mocno rozpędzane, a późnymi wieczorami będą grały bardzo kameralnie to bardzo chciałbym uniknąć sytuacji z niespodziewanym odcięciem sygnału.
- mile widziane włączniki zasilania na przednim panelu albo równie łatwo dostępne - aczkolwiek nie jest to wymóg (ograniczyłbym się w ten sposób do chyba jednej marki), bo mogę to sobie ogarnąć osobną listwą zasilającą z on/off
- satysfakcjonujące brzmienie na niskich poziomach głośności!
- symetryczne/zbalansowane TRS/XLR ale to raczej oczywiste

Budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to 2500pln ale w uzasadnionych przypadkach może być większy.

Dziękuję i pozdrawiam,
Tomasz

3 godziny temu, minichedar napisał:

cokolwiek wybiorę będzie o dwie jak nie trzy klasy lepsze od MS40

Już na starcie robisz błędne założenie :D

Poza tym czytając Twoje wymagania klasyczne monitory studyjne nie pasują mi tu ni w ząb. Budżet ustawiłeś pod dobre 8" byki.

Może zarzuć 2-3 modelami które masz na oku - łatwiej będzie doradzić...

19 minut temu, adikadik napisał:

Już na starcie robisz błędne założenie :D

Sugerujesz żeby brać cokolwiek co mi pasuje, bo różnicy wielkiej nie będzie do MS40? :)

Budżet jak budżet.... ustawiony tak a nie inaczej, bo chcę kupić raz a dobrze... Ośmiocalowe "byki" niestety odpadają na chwilę obecną, choć pewnie była by to najlepsza opcja - zwłaszcza w kwestii "mięsa" przy cichym odsłuchu. Mógłbym co prawda postawić je szerzej ale raz, że wolałbym tego uniknąć, a dwa że "trójkąt" będzie daleki od równobocznego (raczej mocno spłaszczony) i głośniki będą mi grały "za głową" 

czerwony trójkąt to obecne ustawienie, które chciałbym zachować 

zielony potencjalnie rozstawione głośniki - wtedy mogłyby być 8" 

Tak się składa, że MS40 to porządny kawał "monitorów" i grają dużo lepiej niż kosztują.

Wykładając 2-3x więcej na gabarytowo podobne konstrukcje, możesz się zawieść, bo będzie np. zbyt sucho (Yamahy).

Nadal czekam na cynk, co masz na oku :)

Myślałeś nad JBL 305-kami? Albo coś z Fostexa?

Dzięki za szybką odpowiedź.

Co do MS40 spotkałem się z opinią, że to pseudo monitory - w zasadzie tylko jeden jest aktywny o braku symetrycznych wejść nie wspominając, ale grają przyzwoicie to prawda.

Yamahy akurat skreśliłem natychmiast (czy słusznie nie wiem) - znajomy ma domowe studio i używa HS8 (ja brałem pod uwagę HS5). Brzmią strasznie bezpłciowo i jakoś tak natarczywie jak dla mnie, nie ma w nich nuty melodii ale przy produkcji znajomy je sobie chwali - ale wiadomo inne zastosowanie. 

305-tki brałem pod uwagę jako jedne z pierwszych niestety bass-reflex na tylnej ścianie je dyskwalifikuje - przepraszam powinienem zaznaczyć w pierwszym poście, że tylko front.

Fostex'a też brałem pod uwagę: model PM0.5n niestety nowe są praktycznie nie do kupienia, a młodsze PM0.5d "to już nie to" jak internety twierdzą... poza tym bass reflex z tyłu...

Co mam "na oku" - bardzo wstępna lista bez brania pod uwagę moich dodatkowych zachcianek

- Focal Alpha 50

- Focal Alpha 65 (trochę duże)

- Presonus Eris E5

- Adam F5

- Adam A5X

EDIT: co do potrzeby wymiany MS40 wielkich powodów do narzekania nie mam ale:

- mam je prawie 10 lat i nieco się zużyły - zwłaszcza potencjometry.

- padła mi essence stx i pojawiła się okazja na kupno dawno planowanego DACa, a skoro DAC to znajomi producenci by mi nie darowali jakbym kupił czegoś bez wyjścia symetrycznego

- obiecałem je chrześniakowi i od tamtej pory mam bombardowanie na telefonie, że kiedy i czemu tak długo ;)

...i tak oto jestem :P

Edited by minichedar

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• By BitWolf
      Witam!
      Jakieś 2 miesiące temu zakupiłem zestaw Philips MCD708 i Technics SU-V5. Brzmi to całkiem nieźle ale trochę brakuje mi dołu (nie na tyle żebym od razu kupował subwoofer) + ten wzmacniacz (jak zakładam większość by była w tym przypadku) jest dwa razy większy od samych głośników, zajmuje dużo miejsca na biurku i się grzeje, a że nie robię jakichś krytycznych odsłuchów na głośnikach, bo głównie używam ich do oglądania filmów i po prostu puszczania muzyki podczas robótek w pokoju to zastanawiałem się czy by nie wymienić tego zestawu na jakieś aktywne monitory. Zostały mi przez wielu polecone JBL 305 i już byłem na nie zdecydowany, problem w tym, dowiedziałem się iż całkiem donośnie szumią... Nie chcę wracać do czasów korzystania z Technicsa EH750 więc wolałbym jednak coś co nie będzie ambitnie próbować symulować wiatru w pomieszczeniu. Macie może jakieś propozycje?
    • By iizii
      Cześć,
      Zastanawiam się jakie słuchawki będą dla mnie najlepsze i jakie jest sens kupować. Pomożecie?

Użytkowanie:
      - Dom/biuro
      - 6-10h dziennie
      - Muzyka/filmy/podcasty/yt/spotify/...
      - Na razie brak super wysublimowanych źródeł dźwięku, ale słuchawki pewnie mi postarczą trochę więc zakładam, że coś się może pojawić

Budżet:
      Do 1.5k zł ale nie mam presji żeby wydać tą sumę. Jak będzie coś spoko za połowę tej ceny przyjmę z otwartymi rękami

Oczekwiania:
      - Bezprzewodowe
      - Wokółuszne
      - Wygodne, miękkie, nieuciskający pałąk, niezgniatające uszów nauszniki
      - Oddychające - nie chce się zagotować w nich w letnie dni
      - Zamknięte - nie chcę się zastanawiać, czy słucham na tyle głośno, że ktoś obok już też słucha mojej muzyki
      - Nie muszą być małe i super przenośne, mogą być duże (byle spełniały punkty powyższe)
      - ANC - może być, nie musi (jakies zwykłe tłumienie wystarczy)

Z różnych stron dochodzą mnie polecenia dwóch modeli: SONY wh10000mx3 i (rzadziej) BOSE qc35 II.
      Ale czy są jakieś sensowne alternatywy? A może coś tańszego skoro ten ANC nie jest dla mnie aż taki ważny?
      Czy wśród słuchawek bez ANC, jest duża różnica między sprzętem za 1000+ a za 1000-?

• By minczin
      Cześć, 
      Szukam zestawu dla brata, a trochę wyszedłem z obiegu. Ma być uniwersalnie, elektronika i lepszy dźwięk do filmów. Pomieszczenie aktualne i tak będzie zmieniane, więc nie bierzemy pod uwagę. 
      Stawiam na monitory aktywne 8 cali, np. Presonus E8 i do tego potrzeba będzie przyzwoitego DACa:
      - najlepiej wyjścia XLR
      - preamp
      - na doczepkę jakaś dziurka na słuchawki
      Aktualnie ma mojego DACa - QNKTC (ma jedno wyjście RCA). Może da się to jakoś wpiąć do toru i dokupić coś do sterowania sygnałem z monitorów i jeszcze mieć możliwość podłączenia słuchawek (dodatkowy tani wzmak)?!
      Druga opcja Matrix Mini-i - jest teraz za 1000 zł na allegro, ale będzie ciężko ze spięciem budżetu. Maks to 2500 zł, a jeszcze w to trzeba wliczyć standy i kable. 
      Trzecia opcja - import z Chin (jest coś sensownego w tym momencie?)

1. QNKTC + Eris E8 + jakiś regulator + wzmak słuchawkowy - minus, to potrzeba przepinania kabli 
      2. Combo Matrix Mini-i + Eris E8
      3. Chińczyk + Eris E8

Sprzęt raczej małych gabarytów, ale to nie konieczność. Używki wchodzą w grę.
      Dzięki

• By EvilKillaruna
      Choć nie jest to recenzja w 100% obejmująca wszystkie funkcjonalności testowanego urządzenia, krótka przygoda z 6i6 okazała się finalnie bardzo ciekawa i rozwijająca. Ponieważ jak zawsze interesuje mnie najbardziej jakość dźwięku i jego stosunek do ceny, to właśnie na tych aspektach postanowiłem się w niej skupić najmocniej, zaś recenzję ostatecznie opublikować właśnie ze względu na uzyskiwane po drodze efekty i z perspektywy zastosowań czysto konsumenckich.

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-focusrite-scarlett-6i6-jako-dac/

Serdeczne podziękowania dla pana Damiana Pawlikowskiego, dzięki któremu zapoznanie się z tym sprzętem było możliwe. Wiele dodatkowych wskazówek i uwag dla osób szukających informacji wykraczających poza ramy mojej recenzji można znaleźć w tym wątku autorstwa @Liricka.
    • By zywalek
      Witam

Na chwilę obecną posiadam następujący zestaw:

Wzmacniacz: Philips AG9016 (lampowy)
      Głośniki: Microlab Solo 6c (pasywne)
      Źródło: Line6 UX1 (czasem pogrywam na wiośle)/Fiio E07K Andes

Zestaw ten gra naprawdę świetnie (czysto, ciepło i przyjemnie). Z nadmiaru wolnego czasu zacząłem zastanawiać się nad zrezygnowaniem ze wzmaka oraz głośników i przejście na monitory aktywne bliskiego pola. Spotkałem się z opiniami że mając ten sam budżet wzmacniacz + głośniki nie mają szans z monitorami. Myślę więc o sprzedaży bieżącego zestawu oraz kupnie monitorów Tannoy Reveal 802 lub Focal Alpha 50/80 lub Eris E8. Z wątków prześledzonych na forach głośniki te są często polecane. Dodam że słucham zarówno muzyki elektronicznej jak i jazzu, bluesa,rocka czy metalu. Chciałbym zapytać się was co sądzicie o zmianie zestawu? Czy różnica naprawdę jest tak duża że warto przesiąść się na inny zestaw? Jeżeli tak to które z wymienionych monitorów kupić? Może macie inne propozycje warte uwagi?
  • Create New...

Important Information

Register to have access to community resources. Forum rules Terms of Use and privacy anc cookies policy Privacy Policy