Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Słuchawki dokanałowe RHA CL1


Lord Rayden

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości Audiomagic zetknąłem się wreszcie z topowym modelem firmy RHA - dokanałówkami CL1. Są to hybrydy z przetwornikiem dynamicznym i piezoelektrycznym.

http://audiomagic.pl/sluchawki-dokanalowe-i-douszne/rha-cl1

https://www.rha-audio.com/pl/products/earphones/cl1-ceramic

 

 

Wykonanie i wyposażenie - jak to w topowej linii RHA - bajeczne. Mój zachwyt wzbudza stokowy kabel pleciony w warkoczyk, w półprzezroczystej otulinie. Podobny do kabla z CL750. Jednak tu z wtykami MMCX. Możemy więc z CL1 zmieniać kable (w pudełku dodano kabel zbalansowany, jednak z wtykiem mini XLR). Kabelek z CL1 chętnie widziałbym w linii T (szczególnie w T20), nawet jeśli nie byłby wymienny. Etui na słuchawki bardzo ładne jednak wolałbym twarde pudełko w stylu tego od ME M6 pro. 

 

CL1 należą do serii słuchawek RHA, które potrzebują Mocy. Mają 150 omów, już na pudełku napis sugeruje użycie wzmacniacza (lub mocnego DAPa). RHA przygotowała dla swoich fanów DAC/AMP L1 ze zbalansowanym wejściem mini XLR. W sumie szkoda jednak,że nie pokusili się o DAPa bo wzmacniacz spinany z DAPami lub telefonami za pomocą standardowych kabli to już skomplikowana konstrukcja.

 

Ja posłużyłem się w odsłuchach zestawem Astella AK300/AK380. Z jak zwykle, muzyką elektroniczną (klasyka, ambient).

CL1 to dla mnie słuchawki stojące po jasnej stronie Mocy. Ale nie bezbasowe. Jest to granie "V" ale większy nacisk położono jednak na wyciągnięcie góry, mamy też niezłą scenę i dużą detaliczność. Co nie oznacza braku basu, którego uderzenia niskie i średnie nieźle się zaznaczają. Nie są jednak przesadne, zamulające - nic z tych rzeczy.

RHA konstruując CL1 położyło znaczny nacisk na soprany. To one rządzą w paśmie - jednak nie po dyktatorsku, tyrańsko, raczej stanowczo. Dzięki CL1 możemy więc analizować swoją muzykę, szukać ukrytych detali. Normalnie audiofilska zabawa. Fakt,że nie każdemu może to odpowiadać. W jakiś sposób (moim zdaniem) Cl1 łączą swoją analitykę z muzykalnością ale odbiorca musi lubić lub polubić ich jasny charakter, nie ciemno - analogowy ale i nie cyfrowy.

Przy okazji dyskusji o CL750, pisano także o możliwości ich napędzenia przez inne mocne DAPy np. Cayin N5. Może podobnie być w przypadku CL1.

 

O dobrym charakterze CL1 świadczy,że poradziły sobie nieźle z nagraniami z płyty Concerts Kellera i Schonwaldera. To takie ostre elektroniczne, pulsujące granie, raczej digitalne niż analogowe choć utrzymane w konwencji starej klasycznej el_muzyki. Samo w sobie to nagranie ma zaakcentowaną górę. Ale CL1 przedstawiają je prawidłowo.

 

Słuchałem CL1 także na kulistych piankach Comply. Wygoda była OK, charakter grania doków został nieco złagodzony. Zmiękczyła się góra, doszło trochę mruczącego basu. Jest ciut mniej ostro i analitycznie, pianki stanowią więc dobrą opcję złagodzenia CL1, o ile akceptujemy takie tipsy.

 

CL1 , według mnie stanowią ciekawą (choć drogą) opcję dokową. Musimy posiadać mocny DAP lub kanapkę, lubić szukanie i słuchanie detali nagrania no i być po Jasnej Stronie Mocy ;) . U mnie nie mogły by być jedynymi słuchawkami dokanałowymi, lecz jedną z opcji do wyboru (obok RHA T20 i tańszych PL30 Plus, a może i mających się dopiero pojawić FiiO F9). Słuchałem ich z większym zainteresowaniem niż serii Campfire Audio, lecz może to wynikać z większej wygody produktów RHA w stosunku do doków CA.

 

Wielkie podziękowania dla Audiomagic !!!

cl1-main.jpg

DSC02500.jpg

Edytowane przez Lord Rayden
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato jest , woda jest potrzebna. Poza tym nie jestem Piotrem R. 

Napisałem więcej niż o CL750. Pomyśl co napisałby w recenzji Winnetou wódz Apaczów ;) . 

 

Z doświadczeń outdoor mogę dodać, że CL1 sprawdziły się w komunikacji miejskiej. Dobra izolacja na piankach Comply. Byłem skutecznie odcięty od hałasu. No ale miałem ze sobą cały komplet AK plus CL1.

 

CL1 przypadły mi do gustu bardziej niż CL750. O wiele bardziej "przyjazne granie". 

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości @Lord Rayden miałem okazję zapoznać się z tymi cudeńkami, jak grają i co potrafią to już dobrze @EvilKillaruna w swojej recenzji napisał, ja bym może nie do końca zgodził się z nosowością średnicy, na C10 nie uświadczyłem tego mankamentu, w sumie skreśliłoby to dla mnie te słuchawki. W zamian za to jedno Wam napiszę, mogę wyć w poduszkę bo nie mam akurat dwóch wolnych tysi, na prawdę, oczarowały mnie na maksa, wszelkiego rodzaju muzyka instrumentalna to dla nich jak mana dla czarodzieja, oddają całą magię i klimat utworu, Ludovico Einaudi, 2 Cellos, Emanuelle Bertrand, The Portland Cello Project, Yo Yo Ma i tak mógłbym wymieniać ale po co, tak naturalnie brzmiących instrumentów w słuchawkach dokanałowych jeszcze nie było mi dane usłyszeć. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Koledze @touok by się spodobały ;) potem przyszła kolej na mistrzów trąbki, kontrabasu i wokali jazzowych, "Floidzi", "Straitsi, "Stonsi", wszędzie wszystko płynęło, jak trzeba to spokojnie jak chmurki na niebie a jak trzeba to jak woda w wodospadzie i jak chciałem to mogłem policzyć kropelki, tak bardzo detaliczne są te słuchawki, bez kitu, jedyne co mi się w tych słuchawkach nie podoba to cena, reszta jest boska i pewnie mają jakieś wady ale ja ich, w muzyce, której najczęściej słucham, nie uświadczyłem i to wszystko prosto z dziurki C10, po wpięciu w tor Magni, te małe p.i.e.r.d.o.ł.y za@#$bały taką przestrzenią, że myślałem, że mam na uszach pełnowymiarowe otwarte katedra dźwięku, ale nie że pogłosy i echa, po prostu przestrzeń taka matko i córko. Potrafią zejść nisko i nie zamulać w tamtych rejonach, zaczarują średnicą a wysokimi zabiorą cię do "hewen" a po drodze pokażą ci nawet piórka wróbelka z odległości 100 metrów, tak je odbieram.

Polecam, jak ktoś ma kaskę albo zdolności negocjacyjne coby Magicy trochę zjechali z ceny i trzyma się powyższego repertuaru to brać nie gadać.

Edytowane przez brunnerius
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności