Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Laik pyta wtajemniczonych - kurde balans czy nie psze pana


Introverder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam takie pytanie - bo ostatnio zmieniam sprzęt na lepszy - X1S jako pierwszy sprzęt stacjonarny zastąpi Questyle cma400i, a pierwszoplanowe słuchawki to teraz u mnie Sonorous 6 (a nie HE400S).

 

Całość wygląda teraz tak:

1) DAC/amp: Questyle cma400i (czekam na dostawę), X1S (być może na sprzedaż pójdzie)*,

2) DAP: Ak Jr (duża szansa, że pójdzie pod młotek i że czeka mnie niedługo zakup nowego DAP-a - wyraźnie lepszego),

3) słuchawki: Sonorous 6, HE400S, K550, HM5 (te 2 ostatnie pary to już obecnie traktuję jako absolutną rezerwę).

 

*  podpinane do kompa przez USB 2.0 WIreworlda Starlight 7 (2 metry).

 

1) Czy Waszym zdaniem warto iść w balans (i kable zbalansowane) mi i ogólnie? Myślę o kablu między Questyle cma400i a Sonorous 6, a Questyle cma400i a Sonorous 6, a także że pewnie jak kupię niedługo nowego DAP-a to będzie miał on balansa 2,5 mm jack i do takowego DAP-a będę podpinać Sonorous 6 i HE400S.

2) No i jak oceniacie kabel od Sonorousa 6 - to kabel zbalansowany? Bawił się już ktoś w recabling tych słuchawek? Warto to zrobić?? Do HE400S mam 2-metrowy Hybrid Series HPC od FAW (zbalansowany, ale z końcówką Viablue jack 3,5 mm).

3) Czy aby kabel działał jako zbalansowany w pełni, to jeśli powiedzmy podstawowy kabel (ten idący od słuchawek) przedłuża się przedłużaczem (który idzie do wyjścia słuchawkowego) - założenie oba kable zbalansowane - to kabel podstawowy musi być też zakończony specjalną zbalansowaną końcówką czy to nie ma znaczenia i np. ten kabel może być zakończony zwykłym jackiem 3,5 mm i być podłączony do przedłużacza gniazdem do tego jacka 3,5 mm i dopiero ten podłączany do sprzętu wystarczy by miał zbalansowaną końcówkę (zakładając oczywiście, że oba łączone kable są zbalansowane)?

4) A jak to działa jeśli ten podstawowy kabel  jest np. niezbalansowany a przedłużka tak? Domyślam się, że takie coś nie ma sensu pewnie(?) Jak to wtedy działa?

5) Jak najprościej (wzrokowo) odróżnić kabel zbalansowany od niezbalansowanego?

6) Wyjście/kabel zbalansowany a symetryczny to synonimy?

7) W jakiej kolejności polecacie tak w ogóle działanie?:

wpierw np. dorobienie lepszego kabla do Sonorous 6 (i cma400i), a potem kupno lepszego odtwarzacza przenośnego czy

wpierw kupno lepszego odtwarzacza przenośnego i potem dorobienie kabla do cma400i oraz DAPa?

8) Ma jakieś znaczenie - poza praktycznym - że wybrałoby się końcówkę zbalansowaną XLR (4-pin) czy 2,5 mm jack do tego Questyle'a cma400i? Jak rozumiem 2,5 mm jack jest praktyczniejszy bo pozwala umieszczać taką końcówkę i w DAP-ie (przenośnym playerze) i do sprzętu stacjonarnego mojego - cma400i?

9) Lepsze DAP-y wszystkie posiadają wyjście słuchawkowe jack 2,5 mm zbalansowane?

 

10) A do przenośnych DAP-ów to rozumiem, że trzeba szukać po typie: "karta microSD" i w specyfikacji zerkać na maks. obsługiwaną pojemność tak? A prędkość jaka wymagana jest do tego rodzaju urządzeń, by spać spokojnie, że karta "wyrobi" (?)

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sweet mother of god aleś pojechał z pytaniami...

 

Kabel zbalansowany (lub symetryczny, to to samo) oznacza po dwa kable na przetwornik, czyli cztery na całość słuchawek. Taki kabel musi być zakończony wtykiem 4pin lub dwoma wtykami 3pin, żeby można było o balansie rozmawiać. Najczęściej stosuje się XLR 4pin lub jack 2,5mm 4pin. Wtyki te różnią się przede wszystkim rozmiarem i trwałością - ze względu na rozmiar 2,5mm używa się zwykle w DAPach, a ze względu na trwałość XLR używa się zwykle stacjonarnie.

Nie można podłączyć niezbalansowanych słuchawek do zbalansowanego wyjścia wzmacniacza, mogą się zadziać złe rzeczy. Można natomiast podłączyć zbalansowane słuchawki do wyjścia niezbalansowanego (tzw. SE - single ended) za pomocą przejściówki, która sumuje dwa piny wtyku i wtedy mamy trzy zamiast czterech. Można oczywiście mieć przedłużkę do kabla zbalansowanego, musi po prostu mieć cztery żyły i odpowiednie, czteropinowe wtyki/gniazda.

 

Domyślny kabel od SVI nie jest zbalansowany. Rozpoznać łatwo - wystarczy spojrzeć na wtyk, jakim jest zakończony. Jaki przy tych słuchawkach będzie zysk z balansu akurat nie wiem, nie próbowałem. Zazwyczaj połączenie symetryczne poprawia w słuchawkach separację i scenę, ale przede wszystkim daje im więcej paliwa, gdyż wyjścia zbalansowane wzmacniaczy mają znacznie większą moc.

 

Tyle moich bazowych wyjaśnień, na pewno ktoś je solidnie uzupełni :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11) Powstało mi jeszcze jedno pytanie - czy wszystkie słuchawki są w stanie obsłużyć kabel zbalansowany czy nie? A jeśli kabel zbalansowany podepnie się do słuchawek tego nie obsługujących - co się wtedy stanie?

 

I dzięki timecage, postaram się przetrawić Twoje informacje zaraz. Trochę mi to rozjaśnia temat, nie zrozumiałem tego:
 

Cytuj

 

Można natomiast podłączyć zbalansowane słuchawki do wyjścia niezbalansowanego (tzw. SE - single ended) za pomocą przejściówki, która sumuje dwa piny wtyku i wtedy mamy trzy zamiast czterech.

 

 

Te liczby albo nie rozumiem albo coś mi się nie zgadza. Oraz o jakie przejściówki chodzi i gdzie można je dostać? Bo rozumiem, że mówimy o przejściówce z jacka 2,5 na 3,5 mm(??) - ten pierwszy koniecznie 4-pinowy musi być, bo rozumiem są inne (ale wtedy to nie jest końcówka zbalansowana), a ten drugi inaczej niż 4- pinowy, tj. 3-pinowy(? - bo 4-pinowy oznaczałby końcówkę zbalansowaną(?)). Chyba tylko jakieś tanie Chińczyki to robią? :/..

 

Przez zbalansowane słuchawki masz na mysli po prostu słuchawki z kablem symetrycznym?

 

Cytuj

Domyślny kabel od SVI nie jest zbalansowany. Rozpoznać łatwo - wystarczy spojrzeć na wtyk, jakim jest zakończony.

 

?? Jak to dokładnie rozumieć?/ Co masz na myśli?..

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

No kabel od SVI jest zakończony wtykiem jack 3,5mm podzielonym na trzy sekcje, czyli 3 piny, czyli nie może być zbalansowany, bo balans potrzebuje czterech pinów.

 

Natomiast czy same słuchawki są w stanie obsłużyć symetrię to jeszcze osobna sprawa. Zwykle jeżeli mają osobne kable poprowadzone do prawej i lewej muszli, to powinno się dać, z dokładnością do specyficznego podlutowania odpowiednich pinów. Czasami wręcz trzeba zajrzeć do muszli i sprawdzić, który pin wtyku co robi. Więc może i być tak, że podepniesz typowy kabelek zbalansowany, a słuchawki przestaną grać - chociaż to przypadek bardzo skrajny. Zazwyczaj obejdzie się bez takich sztuk i typowa konfiguracja zadziała.

 

Zasadniczo zbalansowane kable i przejściówki to temat DIY, tzn. prędzej idzie poprosić kogoś o wykonanie dokładnie tego, co potrzebujesz, niż znalezienie gdzieś na rynku, bo rynek w tym przypadku to głównie nasz komis, ebay, aliexpress itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli masz cały tor zbalansowany to czemu nie.

3) Zbalansowany przesył ma sens tylko jak jest zbalansowany od początku do końca, przejściówki są bez sensu.

5) kabel niezbalansowany składa się z 2 złączy, jednego przesyłowego a drugi to uziemienie a kabel zbalansowany ma 3 złącza - 2 sygnałowe i uziemienie. Jak jest w oplocie to nie poznasz chyba że po założonej wtyczce.

6) Tak.

7) Kabel to kosmetyka, zdecydowanie lepiej iść w sprzęt.

8) Nie ma znaczenia.

9) Nie, tak na dobrą sprawę aby tor był w pełni zbalansowany wszystkie elementy urządzenia muszą być zdublowane i odseparowane od siebie a w dapach takie coś raczej nie ma miejsca.

10) class10

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawn napisał:

 

Cytuj

3) Zbalansowany przesył ma sens tylko jak jest zbalansowany od początku do końca, przejściówki są bez sensu.

 

Ale kabel może być w pełni zbalansowany z przedłużaczem do kabla podstawowego idącego od słuchawek. Po prostu musi być między jednym kablem a przedłużeniem odpowiednia wtyczka 4-pinowa - jack 2,5mm albo XLR takoważ a z drugiej odpowiednie gniazdo (jakie)? No i oczywiście jak rozumiem do sprzętu musi być podpięta wtyczka również 4-pinowa jack 2,5 albo XLR.

 

Są uznane firmy, które takowe wtyczki sprzedają czy tylko Chińczyki wątpliwej jakości (np. gniazda jakieś jak rozumiem specjalne do wtyczek zbalansowanych, bo rozumiem, że takie są potrzebne)??.. No chyba, że niektórzy recablowcy sami robią takie wtyki - np. może Forza AudioWorks (tyle, że to trzeba rozważyć bo FAW kosztuje duużo)?

 

timecage czyli jak rozumiem nie powinno być problemu z obsługą kabla zbalansowanego przez słuchawki? Mam tu na myśli HE400S czy Sonorous 6, bo do K550 czy HM5 nie wiem czy ma sens w ogóle recabling.

 

No i nie wiem czy w kabel zbalansowany warto iść, bo część urządzeń może nie obsłuży np. jacka 2,5 mm 4-pinowego.

 

Być może pewne rzeczy są oczywiste dla wtajemniczonego, sam staram się ogarnąć temat i w ogóle zastanowić czy brnąć w kable zbalansowane ze względu na może problemy z kompatybilności itd. z niektórymi urządzeniami, np. poniższy sprzęt chyba nie obsłużyłby wtyku 2,5 mm 4-pin tak??..

 

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-teac-ha-p90sd/

 

Pomijając już, że AK Jr raczej na pewno nie współpracowałby z wtykiem i kablem zbalansowanym, choć akurat tu może będę go sprzedawał, by kupić coś lepszego.

 

Tyle, że jakbym robił recabling to mógłbym np. kabel niezbalansowany z zestawu zostawić do DAP-ów, a zbalansowany do sprzętu stacjonarnego i  Q cma400i.

 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podejdź do tematu spokojnie i zastanów się, po co w balans chcesz brnąć. Słyszałeś różnicę i wiesz, że potrzebna Ci do życia? :)

 

Druga sprawa to o czym wspomniał Spawn - wtyki muszą być jakie wymieniłem, ale tak naprawdę połączenie zbalansowane oznacza cały tor, czyli DAC, wzmacniacz, kable i słuchawki. W CMA400i chociażby tak właśnie jest.

 

Trzecia sprawa to, że o ile nie planujesz sam lutować, ta cała wiedza o pinach i żyłach nie jest konieczna. Zwyczajnie zgłoś się do któregoś z kablomistrzów i powiedz, do jakich słuchawek chcesz kabel zbalansowany, jakiej długości i z jakim wtykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem gdzie mógłbym posłuchać tych różnic na kablach (zbalansowany tej samej jakości i niezbalansowany np.) i dlatego pytam o te rożnice, bo możliwości porównania nie wiem czy będę mieć.

 

Może na wszystkim się nie będę musiał znać, ale staram się trochę zrozumieć pewne kwestie. Może chcę uniknąć trochę metody prób i błędów i nie mając możliwości porównań badam właśnie sensowność balansowania swojego sprzętu. Mógłbym zamówić 2 kable z analogicznych materiałów różniące się np. tylko rodzaje wtyku - zbalansowany i nie - ale to trochę kosztowna zabawa, zwł. u niektórych kablomistrzów, co do których dojść specjalnych nie mam.

 

Możliwe, że sobie odpuszczę tą zabawę, poczytam jeszcze jakieś zagraniczne fora. Po prostu lubię chyba sprzęt na końcu dopieszczać dobrym kablem, stąd tak temat wyszedł, a w zestawie mam jeden kabel i to krótki, więc najwygodniej byłoby zrobić przedłużkę dobrej jakości, a jak ją to i dobrej jakości z tych samych materiałów kabel podstawowy, by w razie potrzeby dopinać do podstawowego kabla przedłużający kabel..

 

Choć teraz widzę, że wpierw jednak zacznę od nowego DAP-a, bo Ak Jra słuchać już nie mogę :(. Od paru dni dźwięk mnie z niego odrzuca, co mnie nie cieszy, bo niezbyt widzi mi się wydawanie niemałej kasy na taki sprzęt. Chyba, że uda się wydać trochę mniej na jakiś The Bit Opus 1 czy AK 70, który zabrzmi porównywalnie może w jakiejś mierze do cma400i. To też dylemat, bo kwestia ile przeznaczyć na taki sprzęt i by potem nie żałować, że zatrzymałem się w "połowie drogi" - i tu już pewnie będę mieć też wyjście zbalansowane, stąd naturalna kwestia jak już iść w nowy kabel to czy nie w balans.

 

Mam trochę czasu na zastanowienie się ogólnie. Może też zastanowię się nad jakimiś używkami np. DAP-ów. Podstawa to dla mnie tor stacjonarny, DAP jako uzupełnienie, choć teraz nie ma go, bo AK Jr już dla mnie gra po prostu zbyt małym dźwiękiem.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granie po balansie to niekoniecznie jest top, najlepsze i dopieszczone. Po prostu inne. Tak jak z lampami. Jeden lubi, inny nie.

 

Popytaj, może ktoś ma pożyczyć balans kabelek do hifimanów, to dosyć popularne słuchawki. Może w AM mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności