Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

troche o kablach zasilających..


m@tys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, greg_jg napisał:

A są jakieś polecane audiofilskie przewody do elektrycznej instalacji domowej? Pytam, ponieważ obecne zakłócenia nie dają mi spokoju.

Z tego co pamiętam, a śledziłem to kilka lat temu, Gigawatt i Oyaide robili kable do instalacji elektrycznej audio. Ewentualnie kup trójżyłowy kabel z ekranem, o średnicy przewodu większej, niż standardowo kładziony, z czystej miedzi. Pamiętaj, by ekran tego kabla w rozdzielnicy połączyć z żyłą uziemiającą. Niech śmieci przez niego zebrane trafiają do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, panzeb napisał:

Z tego co pamiętam, a śledziłem to kilka lat temu, Gigawatt i Oyaide robili kable do instalacji elektrycznej audio. Ewentualnie kup trójżyłowy kabel z ekranem, o średnicy przewodu większej, niż standardowo kładziony, z czystej miedzi. Pamiętaj, by ekran tego kabla w rozdzielnicy połączyć z żyłą uziemiającą. Niech śmieci przez niego zebrane trafiają do gruntu.

 

Przepraszam że się wtrącę, w kwestii formalno-technicznej. Tzw żyła uziemiająca, w instalacjach często, a nawet bardzo często, nie pełni roli uziemienia, a spełnia funkcję ochronną przeciwporażeniową, czyli jest to zero ochronne, a które z realnym uziemieniem nie ma nic wspólnego. Siłą rzeczy zakłócenia nie trafią w takim przypadku do gruntu, a na obudowę/ekran. Dość popularne marketingowo teorie, lansowane przez producentów kabli o rzekomym odpływie zakłóceń do ziemi, niestety mijają się wtedy z prawdą, gdyż są fizycznie niemożliwe do zrealizowania. Ba, takie wyprowadzenie i  połączenie uziomu na siłę z metalową obudową przez przewód zera ochronnego, w urządzeniach z 2 klasą ochronności (oznaczenia podwójnego kwadratu) może wręcz spowodować nieprzewidziane w konsekwencjach skutki. to tyle komentarza od inżyniera elektrotechniki :)

 

Edytowane przez SlawekR
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu instalacjach "bolec" podłączony jest do N. Daje to fajne efekty, jak na wejściu do budynku ktoś zamieni fazę z N :)

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sp5it napisał:

W wielu instalacjach "bolec" podłączony jest do N. Daje to fajne efekty, jak na wejściu do budynku ktoś zamieni fazę z N :)

M

 

 O tym też pisałem, a stwierdzenie "w wielu instalacjach" oznacza w praktyce, w większości. Tam nie ma uziemienia na tym bolcu, tylko jest zero ochronne, które ma spowodować zamknięcie obwodu i zadziałanie zabezpieczeń, gdyby na obudowie urządzenia chronionego pojawiło się napięcie robocze. Marketingowców co prawda to nie obchodzi, bo nie będą zwracać uwagi na tak nieistotne rzeczy, tak samo jak na psucie normatywnej geometrii kabli SATA, LAN i USB, w radosnej twórczości przy produkcji audiofilskich kabli do wspomnianych interfejsów. Na przykład tworzą gustowną plecionkę w kablach połączeniowych SATA. Ważne żeby to ładnie wyglądało, a że nie trzyma norm dla danego interfejsu, oj tam, szczegół.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SlawekR napisał:

Przepraszam że się wtrącę, w kwestii formalno-technicznej. Tzw żyła uziemiająca, w instalacjach często, a nawet bardzo często, nie pełni roli uziemienia, a spełnia funkcję ochronną przeciwporażeniową, czyli jest to zero ochronne, a które z realnym uziemieniem nie ma nic wspólnego. Siłą rzeczy zakłócenia nie trafią w takim przypadku do gruntu, a na obudowę/ekran. Dość popularne marketingowo teorie, lansowane przez producentów kabli o rzekomym odpływie zakłóceń do ziemi, niestety mijają się wtedy z prawdą, gdyż są fizycznie niemożliwe do zrealizowania. Ba, takie wyprowadzenie i  połączenie uziomu na siłę z metalową obudową przez przewód zera ochronnego, w urządzeniach z 2 klasą ochronności (oznaczenia podwójnego kwadratu) może wręcz spowodować nieprzewidziane w konsekwencjach skutki. to tyle komentarza od inżyniera elektrotechniki :)

Nie ma za co przepraszać. Przecież to publiczne forum. Każdy głos, zwłaszcza ludzi obeznanych, jest cenny i mile widziany. U mnie jest zrobione prawdziwe uziemienie. Przez podłogę w piwnicy przewiercono dużej średnicy otwór, a w grunt wbito długą sztycę. Do niej przylutowany jest przewód uziemiający całą instalację w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
8 minut temu, Chcheckitout napisał:

Chciałbym kupić dwa kable. Od razu nadmienię, że kabli nie słyszę i się nie czepiajcie :)

 

Chciałbym coś solidnego dobrze wykonanego do aktywnych sporych kolumn. Zlecić DIY i czy kupić jakieś supry, audioquest ?

Skoro nie słyszysz kabli zasilających, to po kiego Ci AQ, czy tam Supra (która jest najczęściej kiepsko wykonana). Porządny czarnuch do 20 zeta, o obciążalności nominalnej 2kW będzie najlepszym i solidnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, audionanik napisał:

Skoro nie słyszysz kabli zasilających, to po kiego Ci AQ, czy tam Supra (która jest najczęściej kiepsko wykonana). Porządny czarnuch do 20 zeta, o obciążalności nominalnej 2kW będzie najlepszym i solidnym rozwiązaniem.

 

Nie mogę w to uwierzyć, że drut za 20 zł będzie solidny. Lubię dobrze wykonane elementy audio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

słuchałem sprzętu na kablach zasilających Supra, Yarbo, Elec i kilku innych. U mnie został Belden 83803 na wtykach Viborg miedź czysta. Na tym kablu mam dźwięk "czysty" .

Ten kabel im krótszy tym lepiej.

Pozostałe kable wprowadzały jakieś podbarwienia. Suprę próbowałem posrebrzaną i zwykłą. Miały taki cynowy syk, a bas się rozłaził. Dodam, że mam osobną linię zasilającą, z bezpiecznikiem Gigawatt. Moje doświadczenie jest takie, że im kabel bardziej skomplikowany i ekranowany tym gorzej. Najgorszy jest ekran stalowy. 

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chcheckitout napisał:

Chciałbym kupić dwa kable. Od razu nadmienię, że kabli nie słyszę i się nie czepiajcie :)

 

Chciałbym coś solidnego dobrze wykonanego do aktywnych sporych kolumn. Zlecić DIY i czy kupić jakieś supry, audioquest ?

Po prostu wypożycz kable na odsłuch i się przekonaj nausznie czy ta inwestycja ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dj1978 napisał:

litości, te czarnuchy psują wszystko, jak można na nich słuchać...?😉

@audionanikowi to chyba szkoda pożyczać sprzęta, bo przez te kable nie usłyszy tego co trzeba😉

Móóódlmyyyy sięęęę...

Ja jestem podwójnym heretykiem, bo słyszałem różnicę nawet na kablach wpinanych przed(!) kabel zasilający cd (bo ten był umocowany na stałe/niewymienny); a mimo to nadal tarzam się w smole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Chcheckitout napisał:

Chciałbym kupić dwa kable. Od razu nadmienię, że kabli nie słyszę i się nie czepiajcie :)

 

Chciałbym coś solidnego dobrze wykonanego do aktywnych sporych kolumn. Zlecić DIY i czy kupić jakieś supry, audioquest ?

Suprę odradzam bo jeśli usłyszysz to tylko regres, AQ nie znam .Z tych budżetowych polecam Gigawatt Lc 1 mk3. Jest sztuka na giełdzie hifi - 400 , alledrogo 400 do licytacji.

Idzie trafić po 350zl.[dobry deal] Mnie lepiej sprawdzały się od Furutech  314 ag II na wtykach 11g. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka (raczej budżetowce), ale najlepszejsza sieciówka jaka mi się trafiła to wireworld electra 7. Dobra scena i mega bass 😉 , ale przy tym rozdzielczy. Góra nieco krótsza, ale detaliczna. Co do środka nie mam zdania :D . Zanabyłem audioquest nrg 1000, ale jeszcze nie testowałem jako ostatni przed wzmacniaczem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Mógłbyś zapodać gdzie wyrwałeś w takiej cenie? Bo dziwnie to wygląda na tym tle - https://www.hifishark.com/model/audioquest-nrg-1000

 

https://www.ebay.pl/itm/AudioQuest-NRG-1000-power-cable-1-8-metre-/371813171867      jakoś póżno zwróciłem uwagę ,,:D''  Cena dobra,życzę aby się wpasował.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności