Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Creative Aurvana Live (CAL) - renowacja


Eikichi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po pierwsze jestem nowy na forum dlatego chciałbym się przy okazji przywitać.

 

Jak w temacie. Otóż chodzi mi o renowację słuchawek creative aurvana live. Słuchawki są w fatalnym stanie i w zasadzie poza głośniczkami to nie warto nic więcej wykorzystać bo nawet kabel przerywał, a wszelkie elementy z eko skóry są już bardzo wytarte i popękane.

 

Aurvana live to kontrukcja nauszna i chciałbym je przy okazji wepchną w obudowę wokółuszną.

 

Wykorzystałem stare słuchawki philips SHP 1900 i zamontowałem w nich głośniki z aurvana live. Dodatkowo wszytko w środku wygłuszyłem matami i muszę przyznać że już całkiem nieźle grają, ale dźwięk dość mocno wydobywa się na zewnątrz. No i philips to jedyne co miałem pod ręką na testy dlatego mam kilka pytań dotyczących modowania/renowacji.

 

Moje pytania:

Czy ktoś poleca jakieś tanie słuchawki które warto wykorzystać jako obudowę zamkniętą?

Czy polecacie jakiś kabel do recablingu? Czy po prostu kupić jakiś lepszy jack i dwa chincze na końcu i przerobić?

Co jeszcze mogę zrobić by słuchawki grały lepiej i były bardziej zamknięte?

Czy jest jakiś dedykowany materiał do wytłumiania wnętrza?

 

Ogólnie jestem gotowy nawet coś zaprojektować od zera i dać na drukarkę 3D, jeśli oczywiście kształt muszli ma tak duże znaczenie dla jakości dźwięku. Tak po prostu z nudów chcę się pożytecznie pobawić, ale nie specjalnie wydać na to majątek.

 

Reasumując: chcę wykorzystać głośniki z CAL do jakiejś wokółusznej obudowy, wytłumić porządnie, wymienić na porządne kable. Podczas procesu nie zbankrutować, a na koniec cieszyć się ładnym dźwiękiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle co kształt, bardzo ważna jest pojemność obudowy więc jak zrobiłeś przesiadkę na inną to mogą dziać się dziwne rzeczy z basem, najlepszy materiał na obudowy patrząc po najwyższych fostexach i denonach to drewno, więc zamiast szukać dawcy lepiej coś wystrugać, pozatym dobre pady to bardzo ważny element nie tylko stykają się z twoją głową i odpowiadają za odbiór słuchawek, ale ich kształt, materiał mają duży wpływ na brzmienie, bo tworzą komorę przed przetwornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superlux HD660 na dawcę budy i ewentualnie do tego drewniane muszle dorobić, no i oczywiście pady HM5.

 

Albo poszukać jakichś vintage na allegro, często w granicach 50-70zł można kupić fajne konstrukcje, do których łatwo zaadoptować inne muszle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daliście mi trochę pomysłów i biorę się do roboty. Myślę, że zakupie te superluxy i przerobie muszle na drewniane, ale czy warto je potem jeszcze wytłumiać matami? Co by nie szaleć z gotówką to pady wykorzystam również od tych superluxów, szczególnie że będę miał oryginalne muszle do wymiarowania więc wszystko powinno pasować.

Myślę że spróbuje wykonać muszle w prostokącie podobnie jak te

km0665cr-html-1.jpg

 

Na pewno drewno poprawi trochę brzmienie, ale czy głośniczki z aurvana live są dużo lepsze niż te w HD660?

 

Jeszcze jedno pytanie, jaki kabel najlepiej tam zamontować? Coś polecacie?

 

Oczywiście będę na bieżąco dodawał postęp mojej pracy.

Edytowane przez Eikichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetworniki z CAL są lepsze od tych z HD660 imo tylko pod względem jakości wysokich tonów, a i te w HD660 z biegiem czasu się poprawiają (z tym, że to okres jakieś 2 lata).

No i łatwiej je też napędzić z telefonu itp, bo nie mają 150 ohm tylko chyba 32.

Prostokątnych muszli w HD660 nie zrobisz, bo widełki są okrągłe i tego nie zmienisz (no chyba, że całą blachę zmienisz).

Tutaj lepiej (i taniej) jakichś vintage poszukać, właśnie z tego typu widełkami jak masz w tych K&M, które można wygiąć i dopasować do kształtu muszli, albo z drutami a nie blachą do mocowania muszli (takie akurat mam i mogę odsprzedać - w razie co pisz PW).

20151220_233501.jpg

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo drewno lepiej dać jakieś wytrzymałe, a wytłumienie z owaty/watoliny i tak się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzało mi się używać chińskich zamienników w innych słuchawkach i były ok. Jednak jedna rzecz mnie trochę dziwi. Czemu pady dedykowane do CAL! są okrągłe, skoro wymagane są jajowate. Zastanawiam się nad szczelnością komory przy uchu.

 

Kolejna kwestia to brzmienie. Zapewne będzie jaśniejsze, z większa ilością powietrza (ot, taka cecha welurków). Oczywiście izolacyjność się pogorszy.

 

btw, co prawda nie welurki, ale całkiem ciekawie wyglądające:http://www.ebay.com/itm/1-Pair-New-Replacement-Ear-Pads-Cushion-For-Creative-Aurvana-LIVE-Headphones-/251965904252?hash=item3aaa56957c:g:LBwAAOSwBLlVW1h~

Cło i VAT raczej nie grożą przy takiej małej paczce.

 

ew. w Polsce: http://allegro.pl/pady-do-sluchawek-creative-aurvana-live-i6697836143.html#thumb/2

Edytowane przez krzyhoo29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę, również zwróciło to moją uwagę iż są one kształtem inne, ale w jakiś sposób założone na cale wyglądają w porządku.(chyba że to w ogóle nie te pady)

Spodziewam się że welurowe zmienią jakość dźwięku, jednak w tych które są w zestawie jest mi bardzo nie wygodnie, grzeje się głowa, a lubię posiedzieć czasami kilka godzin w słuchawkach.

I nie mogę w Polsce takich znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welurowe na pewno poprawią komfort. Zużycie welurów zazwyczaj następuje szybciej. Co do dźwięku już pisałem post wyżej.

 

W sumie co do szczelności jest jeszcze jedne szkopuł. Czy pady będą dobrze przylegały do głowy/uszu. To znaczy czy pady nie będą na pograniczu nausznych i wokółusznych (będą ściskać uszy, lub nie dociskać do głowy)

 

IMHO warto spytać się chińczyka o wymiary i poszukać coś podobnego. ew. zaryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności