Skocz do zawartości

Sluchawki a kolumny - pare pytan


Brain

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, czytajac artykul o porownywaniu kolumn i sluchawek, znalazlem kilka "rzeczy" o ktore chcialbym zapytac.

Bylo tam napisane ze majac sluchawki nie powinno byc "gubienia detali" i tutaj moje pytanie, czy to chodzi o to ze ogolnie na sluchawkach mozna wychwycic wiecej detali, czy tutaj chodzi o rozmieszczenie kolumn? Tzn czy dobrze rozstawione kolumny beda mialy tyle samo detali co sluchawki ? Czy jest tutaj jakas przewaga sluchawek, czy po prostu chodzi o odpowiednia akustyke/rozmieszczenie (wiem ze to wszystko zalezy od modelu, sprzetu itp) Oczywiscie mowie o sprzecie mid-end.

 

Oraz bylo napisane ze "sluchawki sa niezastapione w przypadku kontroli dzwieku" - moze mi ktos to dokladniej wytlumaczyc, domyslam sie ze chodzi o wymiary przetwornika w stosunku do tych montowanych w kolumnach, zapotrzebowania na prad itp innymi slowy "latwiejszego" kontrolowania dzwieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie ma takiego czegoś jak mid-end. Bo od kiedy koniec jest w środku? :)

Kontrola - to np. Podczas koncertu - no chyba na drugich głośnikach realizator nie będzie odsluchiwał :) no i podczas nagrania - jak muzyk ma mikrofon przy gitarze, to najwygodniej w słuchawkach słyszeć resztę zespołu.

Co do detali - bzdura.

Mniejsza bzdura przy porównaniu cen - głośniki za 2 tys, nie zagrają tak dobrze jak słuchawki za tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak umownie powiedzmy, że do około 1000zł będzie to regułą. Od tej kwoty masz monitory studyjne i tu już różnica się zaciera. Z jednym wyjątkiem: słuchawki grają pełnym pasmem, monitory od 40-60Hz. Od 20Hz zagrają droższe konstrukcje.

Można się ratować vintage - wtedy cena - jakość wypada lepiej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchawki- głośniki.

Dla mnie od około 500zl w słuchawkach masz już hi-fi, albo jego namiastkę. Około 1tys hi-fi już jest pelnoprawne (dla mnie). Monitory jedne z tańszych to presonus Eris e5.

Tor to osobna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak słuchawki dadzą więcej detali bo komora jest mniejsza mniej może się wygasić no i więcej masz bezpośrednio podanego dźwięku.

W kolumnach ogromny wpływ ma rozmieszczenie wygłuszenie i dobór toru w słuchawkach tylko słuchawki + źródło.

Zabawki studyjne to deko inny temat, już dla kogoś bardziej świadomego.

 

Do pewnej kwoty jest łatwiej w słuchawkach powyżej tej kwoty kolumny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale głośniki to tylko JEDEN element układanki a źródło, AMP, pomieszczenie z jego akustyką to równie ważne i równie kosztowne.
Można powiedzieć że powyższe jako całość to jest 2-3x krotność ceny samych kolumn.

W słuchawkach w wielu przypadkach odchodzi także amp do same źródło daje radę. Wyjątkiem stanowią wymagające sety pod he1000, staxy, audeze, akg k240.

 

Taniej i lżej znajdziesz swoje brzmienie w słuchawkach i potem idz w duże audio.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględna? Ja liczę cenę raczej jako całość a nie pół, choć zagra to jednak może być słabo ...

A tor buduje się od kolumn one definiują dźwięk w naszym pomieszczeniu które można lekko poprawić a nie zmienić jak elementy toru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w wątku.

Ale wydaje mi się, że nasze posty jakoś naprowadziły.

Jeśli ktoś szuka hi-fi, transparentności i uniwerdalności, a ma budżet poniżej 2 tysięcy, to prędzej odnajdzie to w słuchawkach. Nawet przy mega okazjach vintage (zdarzają się takie!) - zostaje adaptacja akustyczna pomieszczenia, konieczność wywalenia z niego gratów. Ale to świadomie pominąłem, biorąc pod uwagę potencjał przetworników. Natomiast doliczając powyższe, przewaga słuchawek będzie wręcz miażdżąca w zestawach budżetowych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie zapominajmy jeszcze o naturalności odtwarzania - na kolumnach (oczywiście odpowiedniej jakości i z całym torem poprawnie dobranym i skonfigurowanym) będzie grało przed słuchaczem, czyli mniej więcej podobnie jak w rzeczywistości. Na słuchawkach mamy scenę wokół głowy (ewentualnie między uszami w słabszym sprzęcie). Ale bezdyskusyjnie ogólna jakość jest zdecydowanie łatwiej (finansowo) osiągalna na słuchawkach, niż na kolumnach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze słuchawkami nie trzeba się bawić z akustyką przede wszystkim. Teraz meblując pokój zrobię to pod system stereo bo teraz jak mam "zagracony" pokój to nic nie mogę z tym zrobić. Dlatego teraz zakładam słuchawki na łeb i nie ma problemu. Przy kompie, w łóżku gdzie mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie zapominajmy jeszcze o naturalności odtwarzania - na kolumnach (oczywiście odpowiedniej jakości i z całym torem poprawnie dobranym i skonfigurowanym) będzie grało przed słuchaczem, czyli mniej więcej podobnie jak w rzeczywistości. Na słuchawkach mamy scenę wokół głowy (ewentualnie między uszami w słabszym sprzęcie). Ale bezdyskusyjnie ogólna jakość jest zdecydowanie łatwiej (finansowo) osiągalna na słuchawkach, niż na kolumnach.

Jeśli idzie o poprawne budowanie sceny, to już w edifierach r1600tiii za 450 zł jest ona budowana dobrze. Gdy poprawnie je ustawisz na biurku, to jest na planie trójkąta równobocznego o boku około 1.2m , to głośniki znikają, a instrumenty słychać spomiędzy nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale wystarczy jakieś złe umeblowanie (a w małym pokoiku właściwie dobre rozstawienie i kolumn to niezłe wyzwanie) i tracisz sporo na dźwięku. A słuchawki w każdej sytuacji zagrają prawidłowo. No i nie przeszkadzają nikomu (chociaż mojej żonie przeszkadza, że nic nie słyszę jak coś chce ode mnie :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edifiery są biurkowe. Bliskie pole. Grają dobrze rozstawione po bokach monitora komputerowego. Nie są wtedy tak czułe na akustykę. Ale fakt - do posłuchania w salonie trzeba już trochę zabiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności