Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Słuchawki ortho- elektretowe


Andrewek

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam wątek dotyczący tworzenia słuchawek ortho-elektretowych. :) Póki co, faza przygotowania.

Pomysł jest taki- przetwornik ortho będzie zapewne od Yamah YHE-50s natomiast elektretowy od AKG K145 :) Dzięki temu słuchawki będą mogły być pędzone ze wzmaka portable. Inne pomysł to wsadzić drivery np od Yamah HP-50 ale wtedy wzmak musiałby być stacjonarny.... Choć z drugiej strony to dobra opcja bo ten driver jest większy (48mm vs 40mm bodajże) i z drugiej strone ciemniejszy w graniu więc z elektretem fajnie by grało. Buda- zapewne od starych dt990 z welurami, jeżeli elektretowy się tam zmieści.

 

Będą zdjęcia i info :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pomysł, aby wsadzić elektrety do budy z driverami od SS-100, to by było Hi-End totalny :)

Drivery od SS-100 mają średnicę 67mm, więc nie ma miejsca obok nich, ale w K145 oraz K340 driver elektretowy jest umieszczony przed driverem dynamicznym. Więc tu też możnaby było o tym pomyśleć. Może być jednak problem z miejscem, bo obok drivera jest umieszczona cewka (fotki poniżej). Pytanie czy da się je bezpiecznie rozdzielić i po kablu puścić, jeżeli tak to diver elektretowy można dać przed driver orto, a cewkę puścić po kablu za driver ortodynamiczny. W K340 jest to tak rozwiązane- że przetwornik jest osobno od płytki z cewką. Bo sam driver jest płaski więc można by było spokojni go dać przed driver ortho.

 

K145 będę miał w przyszłym tygodniu i mam nadzieję wtedy zacząć :)

 

Oto foty z neta:

 

DSCN1704.jpg

DSCN1710.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te orto mają aż tak słabą górę, że warto rozbebeszać te K145?

Nie, nie mają słabej góry. Elektrety dają supełnie inny rodzaj góry, takie przyjemnie syczący i nie widzę powodu, dla którego w SS-100 miałaby taka się pojawiać :)

Co do rozbebeszania K145- samych jako takich ich nie zostawię, bo wolę orto, a elektretowy przetwornik wolę dać do najlepszych słuchawek.

 

 

Bardzo ciekawy projekt. Nie wiem czy silny magnes przetwornika magnetostatycznego nie będzie wpływał na pole magnetyczne cewki przetwornika elektrostatycznego.

No ciekawe. Choć będą ze 1,5-2cm od siebie, mam nadzieję że to wystarczy.

 

 

Tak psuć biedne YHE-50, bardzo rzadkie a poluję na nie... :P

 

Stare orto miały słabe magnesy w porównaniu do dzisiejszych neodymów np. w Teslach.

YHE-50 już dawno są DIY :) Mam jeszcze drivery od YHD-1, prawie takie same jak w YHE-50 są.

 

 

No nie wiem miałem T90 i nie przyciągały prawne wcale do metalu a TDS-5 dosyć mocno.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Ja miałem DT1350 i przyciągał mocno.

Drivery Yamahy mocno nie przyciągają, ale np TDS-7 bardzo... Tylko że te magnesy są za metalowym fazorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to będę miał na stanie AKG K340 za male pieniądze. To jest zawodnik!

 

Problem polega na tym, że tam jest dynamik 32mm i najmniejszy orto driver mam to 38mm.

Myślę o tym, żeby poczekać na jakieś HP-50/HP-3 i sparować z elektretem.

Pytanie tylko jak to zrobić wszystko dobrze, jak je tam zmieścić czy zmodyfikować budowę :( Jak dojdą K340 to pomyślę.

 

Mam więc różne opcje-
- sprzedać K340
- zmodować je na półotwarte i zostawić dynamiko elektretowe

- zmodyfikować full i zrobić ortho-elektrety (wtedy też prawdopodobnie buda półotwarta, albo oryginalna albo od Beyerów jakichś)

Edytowane przez Andrewek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest opcja, żeby doprowadzić je do super stanu i sprzedać jakiemuś kolekcjonerowi.

Imo K340 to nie jest brzmieniowo ósmy cud świata, że o ergonomii i jakości plastików nie wspomnę ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taka jest właśnie opcja nr 1. Bo 400 pewnie dostanę, a dałem 260. Z drugiej strony jakby to dobrze zrobić to będą prawdopodobnie pierwsze orto-elektrety na świecie :D Ale wiadomo jak z takimi rzeczami jest- potem i tak pewnie bym sprzedawał. No chyba że byłyby tak wspaniałe że szok. I to byłoby do zrobienia, tylko musiałby się dobrze zgrać elektret z orto w jakiejś półotwartej/ otwartej obudowie. Mam drivery od YH-1 ale one znów mają niemałą wartość i cenie tych obu można HE-400 np już kupić... Więć HP-50 by były lepsze bo za 150 czasami chodzą. Ach te dylematy moralno- ekonomiczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo orto i elektro mają braki w basie, zwłaszcza tym najniższym. Dlatego, obojętnie który z tych driverów, łączyłbym raczej z dynamikiem takim dużym 50mm np z Superluxów, który właśnie w tym paśmie radzi sobie całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój test to Daft Punk - Solar Sailer, to jest ekstremalnie niski bas rzadko spotykany w innych utworach. Póki co tylko orto z dużymi membranami dawały tam radę w satysfakcjonującej mnie ilości ;) . Przy tych częstotliwościach istotne są też zastosowane pady (ich szczelność), np hybrydowe w HE400i lepiej się spisały niż welurowe w HE400. Za to inne walory welurów w stylu lepsze napowietrzenie, łagodniejsze brzmienie, większa scena są tutaj nie do pominięcia, stąd mimo braków w najniższym subbasie i tak zostaną w moich HE400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo zależy od tego w jakiej budzie są ortosy i z jakimi padami. Np stockowo HP50 są bardziej ciemne i właśnie lekko góry brakuje a w budzie od DT880 raz zrobiłem i był już jaśniejsze, ale nadal z dobrym wypełnieniem. Więc elektret miały sens przy ciemniejszym zestrojeniu. Z dynamikiem mi się nie chce bawić, aż tak bardzo na niższym basie mi nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem K340 i są sprawne technicznie ale niestety pałąk jest pęknięty w jednym miejscu. Akurat nie przeszkadza to w użytkowaniu w sensie, że na głowie leżą dobrze. Ale niestety ich wartość znacznie spada. I tak nieźle bo dałem 200zł (za uszkodzenie sprzedawca mi opuścił). Plus jest taki że taka sytuacja bardziej skłania do zabawy :)

 

Mam kilka opcji:
a) zostawić je jakie są
B) zmodować poprzez:
- przerobienie ich na półotwarte poprzez wywiercenie otworów
- dodatkowo wymianę driverów dynamicznych na od K530 (leżą w szafie, pytanie czy będą dobre?)
c) zrobić zabawę na całowo i dać orto driver:
- w tej budzie co jest
- w innej budzie

 

Opcja c) jest kusząca są jednak problemy:
- dynamik w K340 ma 32mm a najmniejszy orto driver jaki mam to 40mm a największy to 55mm, więc jak to umieścić wszystko :(
- jak to zmieścić w jednej obudowie :(?
- który przetwornik dać gdzie? Ortodynamik na wierzchu a elektret pod spodem czy na odwrót? A może obok siebie? Ale to cholernie dużą obudowę bym potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności