Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

SONY MDR-Z1R - Flagship anno domini 2016


asmagus

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Nicodem napisał:

- zapomnieć, że coś grało lepiej i pozostawiło niesmak względem tego co mamy, lub tego co było tańsze

- potrafić dla siebie wyznaczyć granice rozsądku i trzymać się tego (różnice dźwiękowe/fundusze)

- żyć z powyższymi bez potrzeby zakupu

Popieram i nie stosuję.

 

Przyjdzie na to czas.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Nicodem napisał:

- potrafić dla siebie wyznaczyć granice rozsądku i trzymać się tego (różnice dźwiękowe/fundusze)

 

Rozsądnie to było by kupić sobie słuchawki za max 500zł (żeby były porządnie wykonane bo dla samego dźwięku można jeszcze taniej) nie wymagających wzmacniacza i używać ich aż się zepsują nie łażąc po forach doszukując się dobrego stosunku cena/jakość w dobrach maksymalnie luksusowych budowanych wyłącznie do zaspokajania hedonistycznych potrzeb które w dodatku są wyimaginowane.

Edytowane przez Spawn
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, że moje pierwsze wrażenia w kontakcie z Z1R z premiery na Audioshow 2016 czy 2017 (wybaczcie nie pamiętam) jednak były prawidłowe - zagrały tam po prostu dobrze całościowo i tym mnie ujęły, grały w niewymuszony sposób bez efekciarstwa. Po AS byłem jednym z nielicznych, który zwrócił na nie uwagę, jednak ludzie wolą wielkie WOW na dzień dobry, które szybko znika, a nie potrafią docenić tego, co z pozoru po prostu "gra" bez wymuszonego wyciągania na wierzch pewnych aspektów dźwięku.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wady.

 

Bas - @Spawn i @majkel twierdzą, że jakościowo odstaje od reszty pasma.

Chętnie bym się z nimi posprzeczał, ale brak mi argumentów, więc nie piszę się na takie figle.

No jest trochę „zduszony” i ogólnie taki se, słychać wyraźnie, że pochodzi on z zamkniętych półkul; mógłby być lepszy jakościowo…aleee - kładziemy lagę na bas, bo po pierwsze nie jest aż taaaki zły; a po drugie w rzeczywistości z basem też się różne jaja dzieją w zależności od warunków akustycznych: a to dudnienie, a to fale stojące, a to wygaszanie się fali, a to rezonanse, a to mulenie itd., itd…

 

Podciągnięta góra. Mieści się jednak w granicach przyzwoitości i da się skorygować torem.

 

Dzwonienie w kilku miejscach. Jeszcze do przyjęcia; Soni dzwonią z wdziękiem:D, można to wręcz uznać za taki audiofilski sznyt, taką małą imitację zniekształceń występujących naturalnie, w rzeczywistych warunkach akustycznych. Co ciekawe Elearów nie byłem w stanie przez to słuchać (o fuuu jak sztucznie!!!), męczyły mnie i doprowadzały do szewskiej pasji; a tu łykam jak młody pelikan…no jest też tego mniej niż w Elearach.

 

Kiepskie lub dziwne pomiary: wodospady, kwadraty i impulse response. Nie należy ich oglądać podczas odsłuchów.:ph34r:

 

Powściągliwość (mam na myśli szybkość i dynamikę) - ta cecha Soni nie jest jednoznaczna; tu już wkraczamy na teren zalet (takich jak swoboda prezentacji;)), o których potem…

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość basu oceniłbym w szkolnej skali na +4 czyli prawie bardzo dobry ale przy średnicy na celujące 6 się to odznacza. Z drugiej strony ten bas się dobrze wpasowuje w ogólny charakter Z1R czyli "bez napinki".

Nie mam zastrzeżeń do dynamiki, kiedy trzeba potrafią zaskoczyć czym robią jeszcze większe wrażenie.

Mnie się góra podoba bo świetne balansuje ogólnie ciemniejszy brzmienie całości. 

Najważniejsze moim zdaniem jest to że są zamknięte i jak na zamknięte grają fenomenalnie.

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spawn napisał:

 

Rozsądnie to było by kupić sobie słuchawki za max 500zł (żeby były porządnie wykonane bo dla samego dźwięku można jeszcze taniej) nie wymagających wzmacniacza i używać ich aż się zepsują nie łażąc po forach doszukując się dobrego stosunku cena/jakość w dobrach maksymalnie luksusowych budowanych wyłącznie do zaspokajania hedonistycznych potrzeb które w dodatku są wyimaginowane.

 

W sumie jestem blisko, bo mam od 10 lat AKG K530LTD - cena w momencie zakupu 340 zł, porządnie wykonane, spełniają moje (niewątpliwie skromne na tle Waszmościów) wymagania co do dźwięku, ale... jednak wymagają wzmacniacza (ale SMSL SAP-II to cenowo niemal drugie tyle) no i łażę po forach - bo w jakimś tam stopniu jednak dobry sprzęt mnie interesuje, ale muzyka przede wszystkim (nie wiem, ile mam płyt, bo jednak większość w plikach, pewnie ponad 1000 będzie, z tego jakieś 300-400 na CD). Miałem też to nieszczęście, że K530 usłyszałem przed Koss Porta Pro - jakby było odwrotnie, kupiłbym KPP, podłączał je do byle czego i miał z tego radochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, audionanik napisał:

Że będę mógł się z Tobą potarmosić o średnicę, że kiepska niby? Super!!

 

E? Przeca pisze że średnica jest na 6 czyli celujący w 6 stopniowej szkolnej skali, lepszej nie słyszałem, a bas słyszałem lepszy dlatego +4. To za dużo że wymagam żeby słuchawki za dyche wydane na 70 lecie Sony w prestiżowej serii Signature były najlepsze we wszystkim? :D

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spawn napisał:

 

E? Przeca pisze że średnica jest na 6 czyli celujący, lepszej nie słyszałem, a bas słyszałem lepszy dlatego +4.

Zrozumiałem to

13 minut temu, Spawn napisał:

Jakość basu oceniłbym w szkolnej skali na +4 czyli prawie bardzo dobry ale przy średnicy na celujące 6 się to odznacza

tak:  plusczwórkowy bas zestawiony ze słabą średnicą błyszczy na sześć.

Cóż, źle zrozumiałem; pospinamy się innym razem:D.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z1R są wygodne, z dużymi i miękutkimi padami, są dość lekkie ale mają dla mnie jedną sporą wadę użytkową. Niby zwykłe czarne, nie krzykliwe ale w tej swojej nie krzykliwości są tak cholernie eleganckie jak smoking James Bonda czym przyciągają wzrok i już każdy wie to nie byle słuchawki za "czysta" i pojawia się pytanie "ile takie stoją". No i weź tu teraz coś odpowiedz jak każdemu wmawiasz że żyjesz z 500+ ;)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie widziałeś jak się wiłem, kiedy żona na nie spojrzała (od razu zwietrzyła, że nie po "czysta" takie latają).

"Yyyy...nnoo; wymieniłem się za tamte... takie tam używki..." a z uszu, to mi się kurzyło dosłownie.

Dobrze że miewałem już drogie słuchawki, to dała się jakoś ogłuszyć.

  • Like 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audionanik napisał:

Szkoda, że nie widziałeś jak się wiłem, kiedy żona na nie spojrzała (od razu zwietrzyła, że nie po "czysta" takie latają).

A widziała ten wyściełany kuferek? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Bednaar napisał:

A widziała ten wyściełany kuferek? ;)

 

@audionanik pewnie zawinięte w gazetę przyniósł dla niepoznaki ;)

 

Moja powiedziała że ładne ale o ceny już nie pyta mnie od jakiegoś czasu z troski o własne zdrowie psychiczne.

Edytowane przez Spawn
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi znajomi gdy dowiadują się, że K530 kosztowały trochę ponad "czysta" - już robią wielkie oczy. Dla większości ludzi drogie słuchawki to te za ponad stówę. Np. Koss Porta Pro :)

A moja żona ma nadzieję, że te K530 to już słuchawki na resztę życia. No... na razie się nie myli, ale nie rozglądam się za niczym ekstremalnie audiofilsko-drogim. Myslę o zamkniętych, najbardziej mnie kuszą DT-150. Ale mam trochę inne realia, niż Koledzy - nawet zakup takich DT-150 to dla mnie poważna inwestycja. Tak więc - powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza reakcja EVER to na Hugo2 była wczoraj wieczorem u mnie.

Żona spojrzała i powiedziała tylko "o, nowa zabaweczka. Badziewna trochę, leci chińszcyzną". W życiu by nie pomyślała że to teraz najdroższy element :). Brawo dla CHORD...

 

Córka za to mi wczoraj zabrała Hugo na godzinę, podpięła Andromedy S na przemian z HE-400i i słuchała muzy. A ja miałem ambiwalentne uczucia - no bo fajnie, że słucha (nawet niezłą muzę zapuściła - The Clash i te jej Imagine Dragons). Z drugiej strony już jedne słuchawki na stałe mi zajumała, muszę uważać!

 

A etui od Clear nawet nie wyjąłem z pudełka. Toć tak wykonanej torebki to nawet moja małżonka nie ma. A kształt jak najlepsza kosmetyczka...

WEB_Image%20Focal%20Clear%20Etui%20(pass

EDIT:

nie kłamałem, z tego co wiem (a może też nie wiem wszystkiego) to torebki za ponad 700zł nie ma... A ten kuferek jakieś osły próbują puścić w tej cenie:

 

http://www.multirom.no/focal/hodetelefoner/high-end/focal-clear-etui-passer-utopia-elear-etui-for-focal-high-end-hodetelefoner-109068-p0000079996

 

Edytowane przez Nicodem
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audionanik poczułem się nieswojo że tak sobie z dziubków spijamy pozytywy Z1R to dla równowagi powiem Ci że jeśli chodzi o bliskość, przenikliwość, przejrzystość, szybkość, rozdzielczość, impakt, precyzję i wielorakość basu, rozciągnięcie i gładkość wysokich tonów to Shury KSE1500 lepsze, a nawet dużo lepsze choć przyznaje że mają mniejszą przestrzeń i nie tak barwną i miodną średnicę ;) 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja.

Zalety.

Ta powściągliwość i ten podejrzany spokój, o których wspomniałem (widoczne też na szczegółowych pomiarach) tylko na początku wywołują niekorzystne wrażenie. Szybko okazuje się bowiem, że Soniacze i potrafią jednym instrumentem przywalić znienacka, kiedy wszystkie inne grają cicho,i ścianę dźwięku „postawić”, a i impakt do złudzenia przypomina ten z życia.

To się nazywa właśnie swoboda prezentacji…i brak napinki.

Takie grado gieesy na przykład są dynamiczne i bardzo szybkie, ale nie potrafią jednak tak różnicować głośności w jednym momencie, a jak się robi lekki tłok zaczynają drzeć ryja, wpadają w napięty jazgot i zbitkę dźwiękową, dynamiczną pulpę, gradosy po prostu się zatykają i krztuszą zniekształceniami; podczas  gdy Soni cały czas panują nad sytuacją z niezmąconym spokojem i palcem w nosie, nawet przy dużych składach i skokach dynamicznych.

Dużą swobodą popisują się np. Ether Flow. Niestety nie są tak rozdzielcze jak Soni; nie dysponują też tak bogatą, zróżnicowaną paletą barw i mają nieco plaskatą (magnetostatyczną) górę.

Swoboda Soni to też separacja, ale nie zwyczajna separacja - każdy instrument ma tu swoją własną skalę dynamiki, rozpiętość tonalną i indywidualne oświetlenie oraz barwę; jest traktowany „osobno”, wyjątkowo i z należytą atencją. Każdy ma swoje miejsce i brzmi jak z przypisanego mu miejsca (a nie jak w hd800, w których dalekie i bliskie źródła brzmią tak samo; w zasadzie u nich barwa instrumentu nie zależy od jego położenia w przestrzeni)

Do tego dorzucam niezwykłą precyzję i szczegółowość (ale nie wywalanie niuansów na siłę - niuans to niuans, kuna; coś małego, drobnego, cichego i delikatnego) i wspomnę też o bardzo dokładnej i wyraźnej artykulacji bez niepotrzebnej nachalności.. i chyba mamy komplet.

Inne słuchawki to:

jak są jasne, to wszystko na nich robi się jasne;

jak są bardzo szczegółowe, to niuanse z tła pokazują wyraźnie prawie jak główne instrumenty;

jak są ciemne, to wszystko na nich jest ciemne;

jak są matowe lub szare to normalnie jaskrawe głosy też pokazują szaro i matowo;

jak potrafią doświetlić to świecą już cały czas;

jak grają monumentalnie, to trójkąt jest wielkości fortepianu;

jak są ultraprecyzyjne, to czujesz się w nich jakbyś włożył głowę do pokoju lalek (staxy);

jak są ostre, to wszystko robi się na nich ostre, nawet jak normalnie nie jest itd…

…a Soni nie - są jednocześnie jasne i ciemne jak rzeczywistość; nie mają najmniejszego problemu z oddaniem barw i światła kiedy te się pojawią na materiale; kiedy zaś coś jest wycofane, zakamuflowane, stłumione i ciemne; to tak też zostanie przez Soni pokazane.

Są szybsze słuchawki, są bardziej przejrzyste i „czyste” słuchawki, z lepszym basem słuchawki, ale to do Z1R zasiadam jak do wykwintnej i wystawnej uczty, do innych niekoniecznie.

PS. Średnica poezja.

 

Źródła: Qutest; Majkelodtwarzacz;

wzmaki: Xduoo ta-20 (ecc82 Telam; 6189 Sylvania i PentaLabs; chińskie sztoki); Headonic (stara wersja 0dB i 14dB); Balantine wersja warsztatowa/mieszana umożliwiająca wejście jackiem; Erzetich Bacillus Tilia; smsl Sap9; arcam rhead; smsl Sap2 pro;

bezpośrednio porównywane słuchawki: Senki hd540 300ohm; HEXy; T90; drzewniane AQNH.

Więcej nie pamiętam lub było nieistotne.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Spawn napisał:

a moim zdaniem tak nie jest

nareszcie

3 minuty temu, Spawn napisał:

one są kameleonami

Tak.

 

3 minuty temu, Spawn napisał:

które potrafią wszystko

Nie.

3 minuty temu, Spawn napisał:

Mają swoją silną manierę grania

Nie.

Tzn wszystkie słuchawki mają, ale soni nie silną.

6 minut temu, Spawn napisał:

nie jest ona bynajmniej przeźroczysta

Nie ma przeźroczystych słuchawek. Staxy też mają swoją manierę (czasem nawet dotkliwą).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, audionanik napisał:

nareszcie

Hyhy ;) Piszesz że są jednocześnie ciemne i jasne no i w istocie tak jest ale są ciemne na średnicy a jasne na wysokich tonach więc średnica nigdy nie będzie jasna i każde nagranie będzie na nich ciemniejsze (nie mówie że przez to gorsze). Cykadełka na górze robią wrażenie, zwłaszcza w kontraście do tej średnicy ale jej nie rozjaśnią.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności