Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jakie SŁuchawki Do Karmy?


sebeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sprawić sobie jakieś większe słuchawki do KARMY. Obecnie mam creativy EP-630 i nie jestem z nich zadowolony. Gdy miałem T10 to na nim EPKI pokazywały swój charakter, zas na KARMIE te słuchawki poprostu grają słabiutko (szczegolnie chodzi mi tu o bas). Chciałbym sobie kupić coś większego. Najlepiej gdyby były to słuchawki zamkniete. Czytałem dużo pochlebnych recenzji o AKG k26p, SENNHEISER PX100 (te nieco droższe). Ciekaw jestem jeszcze jak grają Creativy HQ-1700. W internecie jest tyle samo opini negatywnych jak i pozytywnych na temat tego modelu creativa. Podoba mi się jednak bardziej niż modele wymienione wyżej. Chciałbym jednak żeby słuchawki grały głośno (co mysle że na karmie nie będzie problemem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sprawić sobie jakieś większe słuchawki do KARMY. Obecnie mam creativy EP-630 i nie jestem z nich zadowolony. Gdy miałem T10 to na nim EPKI pokazywały swój charakter, zas na KARMIE te słuchawki poprostu grają słabiutko (szczegolnie chodzi mi tu o bas). Chciałbym sobie kupić coś większego. Najlepiej gdyby były to słuchawki zamkniete. Czytałem dużo pochlebnych recenzji o AKG k26p, SENNHEISER PX100 (te nieco droższe). Ciekaw jestem jeszcze jak grają Creativy HQ-1700. W internecie jest tyle samo opini negatywnych jak i pozytywnych na temat tego modelu creativa. Podoba mi się jednak bardziej niż modele wymienione wyżej. Chciałbym jednak żeby słuchawki grały głośno (co mysle że na karmie nie będzie problemem).

 

 

Z tych , które wymieniłeś zdecydowanie PX100 ( ale one są otwarte ) :P

Sam słucham na PMX200 i sobie chwalę ( ale to trochę wyższa cena )

 

pzdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bo ponoc Karma to lagodny player (takowe brzmienie, dlatego tez neiktorzy

zostawiaja sobie Irivery dla ostrzejszej muzy).

 

Kopaczmopa- litości , nie twórzmy nieprawdziwych teorii . :)

 

Rio Karma to łagodny player bo ma obłe , okragły kształty , brak ostrych

krawędzi , jej "uchwyt" jest wykonany z gumy i jest przy tym tak leciwa ,

i posunieta w latach , że czasami dopada ją reumatyzm. ??? ;):D

 

Sebeusz - przecież masz do dyspozycji świetny parametryczny equalizer

dzięki któremu możesz dodać + 12 dB dla praktycznie każdej częstotliwości

> więc jeżeli nie odpowiada Ci poziom dzwięków basu nastaw szerokość

najniższego podbicia na góra 2 oktawy i ustaw na na 80 Hz ( bas będzie wtedy sprężysty )

lub 120 Hz (bardziej rozlewny ) > wartość korekcji dobierz oczywiście według

swojego uznania .

 

Jeżeli basu w Ep- 630 jest dla Ciebie za mało , to możesz sięgnąć po AKG 26P

> te zamknięte słuchawki to sam bas . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucę swoje 3 grosze. Dla mnie PX100 do Karmy to raczej nieporozumienie. Rozlany, ciemny dźwięk. Koss Porta Pro - też mi się nie wydaje. Ja bym widział do Karmy w kategorii "200zł" Sennheisery HD497 lub EH350. Niższe kategorie cenowe słuchawek podważają sens korzystania z Karmy IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucę swoje 3 grosze. Dla mnie PX100 do Karmy to raczej nieporozumienie. Rozlany, ciemny dźwięk. Koss Porta Pro - też mi się nie wydaje. Ja bym widział do Karmy w kategorii "200zł" Sennheisery HD497 lub EH350. Niższe kategorie cenowe słuchawek podważają sens korzystania z Karmy IMO.

 

Nawet bym się zgodził ;)

 

Jeszcze ciekawą propoycją sa Grado SR60, tylko, ze w PL to koszt 350 PLN :(

Sprowadzenie z USA to będzie koszt 200-250 PLN (pod warunkiem ominięcia cła i VAT)

 

PX100, KPP -> musiałby autor wątku sam posłuchać np w mp3store.

 

Ale generalnie ja proponuję zostawić EP na miasto (i do komunikacji miejskiej) a do domu jakieś duże monitorowe (które KARMA bardzo lubi). Może jakiś model Panasoników - ponoć tanie a nieźle grają (sam nie miałem z nimi doczynienia), ew. te doradzone przez @majkel-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak ustawić eq aby bas na epkach był głęboki a nie walił po bebenkach? Cos tam kombinowałem ale nie wiele to dało. Obecnie moje ustawienie EQ wyglada tak:

80 Hz - 2.0 oktawy np +8

> 350 Hz -2.6 oktawy + 6

> 1.8 KHz - 1 oktawy + 6

> 4 khz - 1 oktawy + 4

>12 khz - 1 .2 oktawy +5

 

dodatkowo uzyłem opcji:

EQ > zakładaka Special ) > AGC -Low (wydaje mi sie ze dzwiek ze ta opcja splaszcza przestrzen dzwieku)

 

Jednak bas nie jest jeszcze taki jak powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucę swoje 3 grosze. Dla mnie PX100 do Karmy to raczej nieporozumienie. Rozlany, ciemny dźwięk. Koss Porta Pro - też mi się nie wydaje. Ja bym widział do Karmy w kategorii "200zł" Sennheisery HD497 lub EH350. Niższe kategorie cenowe słuchawek podważają sens korzystania z Karmy IMO.

Kiedy kilka tygodni temu przeczytałem niemiecką recenzją Vibeza

w której był taki passus że " dla zaawansowanych i doswiadczonych użytkowników

player ten oferuje duże możliwość korekcji dzwięku equalizerem" - to szczerze

mówiąc chciało mi się śmiać . :) Użycie takich okresleń jak " zaawansowany " i

czy " doświadczony " w kontekście tak prostego urządzenia jak odtwarzacz

mp3 wydawało mi co najmniej dęte

 

Ale teraz widzę że Niemy trafili w punkt > powszechna niechęć do korekcji

i dzwięku ustawieniami EQ z którą w ostatnich dniach spotykam sie co rusz

na naszym forum jest czymś czego po prostu nie rozumiem.

 

Gdy w grę wchodzą słuchawki kompletne - takie jak HD 595 czy E 500

, uzycie korektorów jest rzeczywiście zbędne -zresztą akurat z nimi Karma na EQ flat

brzmi z nimi naprawdę świetnie , niczego nie trzeba dodawac ani ujmować

do & od żadnego pasma. :rolleyes:

 

Ale jeżeli podpinamy słuchawki "uśmiechnięte" , mocno wyciete , podkolorowane

> jak PX-100 , EP-630 , UM 2 - słuchawki które same w sobie są korekcją

- tyle że pasywaną i stałą > niechęć do korekcji aktywnej w imię zasady

że kazde ustawienia equalizera (poza EQ flat ) psuje dzwiek - jest dogmatycznym

nastawieniem "ideologicznym" dla którego trudno znalezć jakieś racjonalne argumenty . ;):)

 

Po tym przydługim wstępie :D , powiem że na mojej Karmie - kiedy podetnę nieco bas

, wyeksponuje equalizerem środek i wysokie dzwieki PX 100 brzmią po prostu świetnie

- nie są ani rozlane , ani przesadnie ciemne . Więc Twoja opinia że

" niższe kategorie cenowe słuchawek podważają sens korzystania z Karmy" jest

prawdziwa tylko dla tych którzy są przywiązani do dogmatycznej tezy że w portable

playerach najlepszym equalizerem jest taki którego w ogóle nie ma . :)

 

"Nieszczęściem" Karmy jest to że ma ona najbardziej skuteczny i elastyczny EQ ze

wszystkich playerów które sa dostepne na rynku ( również parametryczny equalizer

w firmware Rockboxu jest -przynajmniej moim zdaniem - zdecydowanie mniej skuteczny )

Taka korekacja pozwala na zestrojenie odtwarzacza i poprawienie charakterystyki

niemal każdych " niepełnych" słuchawek ( choc bardzo prawdopodobne że np. Kossy

Plugi to akurat taki model z którymi nic się nie da juz zrobić :lol: )

 

Apeluje - jeżeli już mamy mocno "podkolorowane" słuchawki które siłą rzeczy

nie są ani neutralne ani obiektywne i nie mogą po prostu pasowac do każdego

rodzaju dzwięku - to nie bądzmy skrajnie ideologiczni ( albo po prostu leniwi )

i używajmy też aktywnej korekcji EQ. , zamiast od razu szukac odtwarzacza

który gra innym dzwiekiem albo też innych słuchawek ( najczęściej równie podkolorowanych

-tyle że możliwe że w inny sposóB) Na pewno lepiej na tym wyjdziemy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak ustawić eq aby bas na epkach był głęboki a nie walił po bebenkach? Cos tam kombinowałem ale nie wiele to dało. Obecnie moje ustawienie EQ wyglada tak:

80 Hz - 2.0 oktawy np +8

> 350 Hz -2.6 oktawy + 6

> 1.8 KHz - 1 oktawy + 6

> 4 khz - 1 oktawy + 4

>12 khz - 1 .2 oktawy +5

 

dodatkowo uzyłem opcji:

EQ > zakładaka Special ) > AGC -Low (wydaje mi sie ze dzwiek ze ta opcja splaszcza przestrzen dzwieku)

 

Jednak bas nie jest jeszcze taki jak powinien być.

 

A może spróbujesz takie ustawienie > pierwsze podpicie -60 Hz 1.6 oktawy ,

drugie 150 Hz -2.4 oktawy (pozostały trzy zostawić jak były ) ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, czuję się niesłusznie zaszufladkowany, gdyż nie stronię od equalizera, gdy odczuwam potrzebę jego użycia. Zaraz po nabyciu playera i jeszcze długo potem słuchałem z CustomEQ. Natomiast wydaje mi się, że equalizer jaki by nie był, nawet wielopasmowy parametryczny, nie załatwi wszystkiego (przykład: wymiana uwag między getzem a sebeuszem). Według mnie kolejność jest taka: najpierw wybieramy słuchawki pod playera, potem dopełniamy reszty equalizerem, jeżeli jest taka potrzeba. Po co zaczynać od czegoś co jest "nie bardzo" z odgórnym założeniem poprawiania tego? Jeśli na flat jest bardzo dobrze, to po korekcjach może być niemal doskonale. Jeżeli na flat jest kiepsko, to po korekcjach może być co najwyżej w porządku. Mieliśmy już w Polsce taki ustrój, w którym co światlejsi obywatele wdrażali kolejne dziwactwa i buble ze świadomością, że i tak to będzie od razu lub nieco później poprawiane. Tuningować można także bardzo drogie fury i czynić je jeszcze szybszymi i ciekawszymi wizualnie, nie musi to być trabant, żeby pokazać, że moc wzrosła ponad dwukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zupełnie niesłusznie oskarżyłem Cię o EQ-sceptycyzm . :)

 

Z tym co teraz napisałeś oczywiście się zgadzam z jednym zastrzeżeniem

> są takie rzeczy w charakterystyce słuchawek które w miarę łatwo da

się skorygować korekcją - i zalicza się do nich własnie balans balnans tonalny

Jeżeli mamy za mało basu możemy go przesunąć EQ ku niższym tonom ,

jeżeli za dużo podkreślić w ten sam sposób średnicę i najwyższe dzwieki

i wszystko bedzie grało .

 

"Ztuningowac " inne cechy kiedy brakuje synergii jest znacznie trudniej .

Na przykład Ep- 630 Sebeusza czy Twoje Cx 300 to słuchawki grające agresywanym

i krótkim dzwiekiem . Karma ma podobną charakterystykę > dlatego żadanie

żeby ten duet zagrał miękkim i "zaokraglonym" basem jest dosyć trudne do spełnienia.

 

Muszę powiedzieć że i ja kiedy przesiadałem się z dzwieku Sony który miał

w sobie dużo "ciepełka " i zaokrągleń na precyzyjny , męski , chirurgiczny

( choć pełny ) sound Karmy miałem pewien dyskomfort . Upłyneło trzochę

czasu zanim przyzwyczaiłem się do tego poziomu "ostrości " dzwieku

- i dziś uważam go istotnie za najlepszy.

 

Nasz narząd słuchu też jest więc "urządzeniem " adaptatywnym z wbudowanym

"organicznym equalizerem" który potrafi się dostosować , dostroić ale tez

"zdeprawować " i odkształcić przez słuchanie niedobrego dzwieku.

Charakterystyka słyszenia nigdy nie jest constans - na to , co podoba Ci się dziś

jutro możesz reagowac alergicznie . Możliość wpływanie poprzez EQ na tą

- nie bójmy się tego słowa :D - neurozę naszego narządu słuchu jest więc zawsze

cenna i pożadana . A że takie zdolności adaptatywne nie są oczywiście wszechmocene

i omnipotentne to też prawda >tak jak po wielu godzinach wsłuchwiwania się w kompletie zmulone

słuchawki raczej nie dostrzeżemy w nich przejrzystości i szczegółowości, tak i też

nie odkryjemy prawdopodobnie nigdy ciepłego , "romantycznego ", miękkiego brzmienia

związku agresywnych brzmieniowo słuchawek i podobnie grającego odtwarzacza.

 

Ale balans tonalny > takie cechy jak dzwięk skromny / bądz pełny , jasny / ciemny

to rzeczy do których nasz słuch (relatywnie - może to być godzina , dzień , miesiąc

albo pół roku :D ) bardzo szybko się przyzwyczaja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym przydługim wstępie :D , powiem że na mojej Karmie - kiedy podetnę nieco bas

, wyeksponuje equalizerem środek i wysokie dzwieki PX 100 brzmią po prostu świetnie

- nie są ani rozlane , ani przesadnie ciemne . Więc Twoja opinia że

" niższe kategorie cenowe słuchawek podważają sens korzystania z Karmy" jest

prawdziwa tylko dla tych którzy są przywiązani do dogmatycznej tezy że w portable

playerach najlepszym equalizerem jest taki którego w ogóle nie ma . :)

 

Dlatego proponuję, że jak @sebeusz oswoi się z EQ w KARMIE, zeby sie przeszedł do mp3store i posłuchał PX100 na wyłaczonym EQ a potem na ustawieniach EQ, które zaproponował @getz

 

Jezeli @sebeusz mieszka w W-wie lub okolicach to mogę podać drugi adres pod ktrym umówi się (sklep) na odsłuch Grado SR60

 

Sam sobie zdecyduje, czy PX100 + korekcja, czy Grado (z korekcją lub bez) i czy warto (dla niego) dopłacać do Grado.

 

w portable

playerach najlepszym equalizerem jest taki którego w ogóle nie ma . :)

 

Przypomnialo mi sie, ze jak u kolegi chcialem sprawdzic, czy jedna z kolumn nie gra glosniej (puszczajac je na zmianę) to okazalo się niemozliwe. Z dumą oświadczyl, ze w sprzecie tej jakosci nie ma EQ, balansu, generalnie niczego oprocz potencjonometru głosnosci i drugiego -> do wyboru źródła wzmocnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

 

Niestety fundusze nie pozwolily mi kupić słuchawki powyżej 130zł. W tej sytuacji zdecydowałem się na początku na Creativy HQ-1700, jednak po 2 dniach szybko je zwróciłem do sklepu i wymieniłem je na Sennheiser HD-202. Muszę powiedzieć że grają dużo lepiej od Creativa. Przede wszystkim zakrywają całe uszy co daje dodatkową izolację dźwięków zewnętrzych (nauszniki creativa ni jak mi niepasowały, próbowałem róznych kombinacji ale zawsze miałem wrażenie, że mogły by lepiej przylegać do uszów). Po drugie ten niby "mocny" bass, który rzekomo miały wydawać creativy był poprostu cieniuteńki w porównaniu do Sennheisera HD 202. Wiem, że ten model Sennheisera ma dość solidne basy jednak słabszą góre. Mi jednak to nie przeszkadza bo wolę jak są basy lepsze niż wysokie. Kiedyś napewno sprawię sobie coś lepszego jednak teraz w zupełności mi to wystarcza.

Mam jeszcze pytańko. Podłączyłem senki po kompa (audigy 4 ) i muszę powiedzieć, że tutaj bass jest naprawde soczysty. Jak skonfigurować EQ na Karmie aby to podobnie zagrało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Getz -oddaje honor nie mam Karmy wiec moge sie wypowiadac tylko na podstawie tego co przeczytalem a czytalem ze w porownaniu np. do IFPa karma gra ciemniej i mniej szczegilowo tymczasem Ty piszesz meski i chirurgiczny...wiec sam nie wiem. Ogorek poleca do Karmy HD595, koles na head-Fi twierdzil ze wspaniale sie dopelniaja z sr60...niemniej jednak sobie mysle-majkel mowi ze z PX100 karma gra ciemno a HD202 ktore kupil Sebeusz to jeszcze bardziej basowe sluchawki-widac Sebeuszowi przypasowalyby k26p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się lubie czuć bass w słuchawkach. Jednak bass basowi nierówny. Creative HQ-1700 ma niby pasmo od 10Hz - 25KHz, Sennheiser HD 202 ma mniejsze pasmo od 18Hz-18kHz jednak bass w tym modelu jest dużo lepszy niż w creativach. Chciałbym ustawić EQ na Karmie tak aby wycisnąć z nich maximum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie maksimum basu tyle co jego soczystość, miękkość. Bardzo mi się teraz podoba bass na mojej dźwiękówce (audigy 4) i chciałby coś podobnego uczynić na karmie. Patrzyłem na częstotliwości EQ Audigy 4. Ma ona coś takiego: 125, 250, 500, 1k, 2k, 4k, 8k ( w sumie 7). W Karmie jest ich 5 ale największą trudnośc sprawiają mi ustawienia szerokości pasma, a nie jego podbicie.

Ustawiłem teraz cos takiego:

 

60 Hz- 3.2 oktawy /3dB

500 Hz- 3.2 / 3dB

1.8kHz- 0.6 /

4 kHz- 0.6 / 0

10 kHz- 1.2 / 3

 

Gra to już lepiej niż na poprzednich ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności