Skocz do zawartości

Budżetowe otwarte słuchawki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zacznijmy od tego że kiedyś dorwałem słuchawki TDK ST-450 gdzieś przypadkiem za śmieszne pieniądze, bo 20 zł. Producent się szczyci technologią bass-boost, co oczywiście nie brzmi najlepiej ;) Faktycznie, bas łupie jak wariat... jednak ma zadziwiający jak na cenę słuchawek (ok 80-100zł) impet, punktowość, zejście. Średnica ocieplona, przyćmiona nieco tym basem, ale też pobita w górnych rejonach, jednak obyło się bez sybilacji. Góra dla mnie nieco ostra jak na posiadacza PM-3. Jest też trochę nierówna. Ogólnie pasmo odbieram jako trochę powywijane. Słuchawki zaskakują grą z wykopem oraz szczegółem. Scena jest bardzo dobrze napowietrzona i dość duża. Z ciekawości zajrzałem do internetu co to za sprzęt a tu zaskoczenie - przetwornik 57 mm!

 

Wtedy postanowiłem się nimi pobawić :D

Chciałem zrobić z nich słuchawki otwarte. Więc wiertarka w ręce i podziurkowałem obudowę w celu dobrego przepływu powietrza. Chciałem też zredukować ten masujący uszy bas, dlatego wykonałem po kilka dziurek w tym plastiku na którym znajduje się przetwornik. Dzięki temu z komory między uchem a przetwornikiem trochę basu wydostaje się na zewnątrz. Kupiłem używane pady hm5, bo te stockowe są niewygodne, twarde i płytkie, czekam na przesyłkę, może coś wniosą do dźwięku.

 

Efekt taki, że słuchawki trochę się wyrównały, stały się chude w średnicy. Scena znacznie powiększyła, mocno napowietrzona, czuć że otwarte. Jednak nie mam pojęcia jak wyrównać górę. Brzmią trochę cyfrowo, chciałbym choć mały pierwiastek analogu, jakim PM-3 mnie rozpieszczają, jakoś je dociążyć. Kolejna sprawa, że mają 5 metrowy kabel regulacją głośności, obawiam się, że może psuć dźwięk, jednak nie wiem czy warto bawić się w racabling takich średniaków, bo to traktuję trochę jako zabawę, eksperyment. Zwracam się z pytaniem, jak zredukować wyższą średnicę i dół góry. Czy da się też jeszcze jakoś wpłynąć na rozmiar sceny, aby była jeszcze bardziej efektowna ? Oraz jaki jest sens wymiany kabla ?

Tu trochę o nich specyfikacji : https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/sluchawki-tdk-st-450-2

20160705_204019.jpg

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podbicia określonych częstotliwości...od czego jest eq ;) ?

Wolałbym jakoś naturalnie je dostroić. Nie lubię bawić się eq, nigdy nie mogłem dopasować sobie odpowiedniego brzmienia, zawsze coś nie pasowało... a w przeróbkach praktycznych łatwiej mi się pogodzić z drobnymi zgrzytami.

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli przedkladasz wiercenie ponad precyzyjna regulacje tak?

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Ciekawe nie ;) ?

 

Rozchodzi się też o to, że słucham tylko na rockbox na dx90, ale ten przy większych zmianach w eq, powiedzmy, że powyżej 4 czy 5 dB miewa jakieś dziwne trzaski co dodatkowo mnie zniechęca. Ale dobra, domyślam się że nie ma takiego patentu aby wspomniane zmiany dokonać watolinami, wacikami itd. więc chyba na eq jestem zmuszony.

Myślicie, że jest jakiś sposób na powiększenie sceny czy to już wszystko co mogłem uzyskać ?

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli przedkladasz wiercenie ponad precyzyjna regulacje tak?

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Ciekawe nie ;) ?

 

Rozchodzi się też o to, że słucham tylko na rockbox na dx90, ale ten przy większych zmianach w eq, powiedzmy, że powyżej 4 czy 5 dB miewa jakieś dziwne trzaski co dodatkowo mnie zniechęca. Ale dobra, domyślam się że nie ma takiego patentu aby wspomniane zmiany dokonać watolinami, wacikami itd. więc chyba na eq jestem zmuszony.

Myślicie, że jest jakiś sposób na powiększenie sceny czy to już wszystko co mogłem uzyskać ?

 

Podbicie jej w rb ;) . "Mechanicznych" sposobów chyba już nie ma. Perul robił kiedyś w cal'ach poszerzanie sceny, ale twój mod jest już nieodwracalny więc ;)http://pokazywarka.pl/cal-mod/

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zaklej dziury który są niesymetryczne.Ja w ATH-M50 DIY mam dziurki tylko z prawej strony które są skierowane w stronę tyłu głowy.Te ustawienie daje ci scenę szeroką taką "eliptyczną" z bliskością instrumentów na skrajnych częściach sceny.Mi się osobiście podoba jednak jest ona eliptyczna nie każdemu przypadnie do gustu.A jak chciałeś poskromić Bas wystraczyło dać watę do muszli i częściowo zakleić otwór w przetworniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zaklej dziury który są niesymetryczne.Ja w ATH-M50 DIY mam dziurki tylko z prawej strony które są skierowane w stronę tyłu głowy.Te ustawienie daje ci scenę szeroką taką "eliptyczną" z bliskością instrumentów na skrajnych częściach sceny.Mi się osobiście podoba jednak jest ona eliptyczna nie każdemu przypadnie do gustu.A jak chciałeś poskromić Bas wystraczyło dać watę do muszli i częściowo zakleić otwór w przetworniku.

Założyłem pady hm5, komfort mocno wzrósł, jednak zaszły jakieś zmiany w brzmieniu. Mam wrażenie, że subbas zniknął, ogólnie basu jest nieco za mało, brakuje dociążenia, góra wyrównała się. To takie mocno jasne, chude brzmienie. Czuję jeszcze, że scena się zmieniła, również jest mocno napowietrzona, jednak nie odczuwam na głębszych padach hm5 tej odległości do tych najbardziej oddalonych elementów, można to określić problemami z pozycjonowaniem. Teraz żałuję że w środku na tym czarnym plastiku gdzie jest przetwornik tak podziurkowałem, bo ten bas za bardzo wylatuje. Czyli jeśli chcę zrobić tak jak Ty, muszę zakleić wszystkie dziurki oprócz tych zaznaczonych na zdjęciu na czerwono ?

post-52834-0-95121200-1468151856.jpg

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to powinno lekko polepszyć bas.Głębokie pady zawsze osłabiają bas,"rozwiewają go".Z doświadczenia zaklej to bardzo porządnie,ja żeby uzyskać dobrą izolację na wyciętych otworach zaklejałem 3-4 razy jeden otwór taśmą podobną do malarskiej.Jak basu dalej nie będzie pisz w tym wątku może coś poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten driver naprawdę ma 57mm? Mógłbyś to zmierzyć? Już raz kupiłem słuchawki z 57mm i okazało się, że to 50mm. Drugie które kupiłem miały co prawa 57mm, ale po prosty dodana była ramka 3,5mm wokół przetwornika. Znaczy kształt ramki wokół był taki ścięty pod kątem 45 stopni a nie prostopadle, co dało powiększenie do tych 57mm, natomiast sama membrana nadal miała 48mm (typowe dla 50m).

 

Co do samego strojenia, ja bym:

- zakleił wszystkie dziurki wokół przetwornika cienkim plastrem/taśmą,

- otwór z tyłu przetwornika zakleił w 3/4 (raz przez pół a potem drugi raz pod kątem 90 stopni) - istotne jest tu, żeby po obu stronach zrobić tak samo a nie koniecznie 3/4 (może być mniej lub więcej - tym regulujesz sobie ilość basu).

- na tylną ściankę (tą którą podziurkowałeś) dałbym cienką gąbkę (4 max 6mm grubości) powinno górę uspokoić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten driver naprawdę ma 57mm? Mógłbyś to zmierzyć? Już raz kupiłem słuchawki z 57mm i okazało się, że to 50mm. Drugie które kupiłem miały co prawa 57mm, ale po prosty dodana była ramka 3,5mm wokół przetwornika. Znaczy kształt ramki wokół był taki ścięty pod kątem 45 stopni a nie prostopadle, co dało powiększenie do tych 57mm, natomiast sama membrana nadal miała 48mm (typowe dla 50m).

 

Co do samego strojenia, ja bym:

- zakleił wszystkie dziurki wokół przetwornika cienkim plastrem/taśmą,

- otwór z tyłu przetwornika zakleił w 3/4 (raz przez pół a potem drugi raz pod kątem 90 stopni) - istotne jest tu, żeby po obu stronach zrobić tak samo a nie koniecznie 3/4 (może być mniej lub więcej - tym regulujesz sobie ilość basu).

- na tylną ściankę (tą którą podziurkowałeś) dałbym cienką gąbkę (4 max 6mm grubości) powinno górę uspokoić.

Chyba zgadłeś. Ogólnie otwór ma 57 mm, ale wokół drivera jest taka czarna ramka(na fotce niżej widać), gdybym mierzył bez niej, przetwornik ma wtedy 50mm.

Myślisz, że lepsza będzie taśma papierowa czy taka cienka przeźroczysta ? Bo izolacyjnej nie mogę znaleźć.

Myślisz, że nada się się ta gąbka ze stockowych padów ? Wyciąłbym, ma ok 2-3mm grubości, strata chyba niewielka, bo te pady są lipne. Oraz mam pytanie, czy nie pomniejszy to sceny ? bo przylepiając do tylnej ścianki jednak zakryję nią dziurki i przepływ powietrza będzie gorszy.

20160715_130848.jpg

20160715_132016.jpg

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma wszystko jedno jaka - papierowa może trochę lepsza, ale jeszcze pytanie jak się trzyma, bo malarskie na początku trzymają się tragicznie.

 

Ta gąbka z padów jak najbardziej się będzie nadawać, tylko gąbką w stronę przetwornika a materiałem w stronę otworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma wszystko jedno jaka - papierowa może trochę lepsza, ale jeszcze pytanie jak się trzyma, bo malarskie na początku trzymają się tragicznie.

 

Ta gąbka z padów jak najbardziej się będzie nadawać, tylko gąbką w stronę przetwornika a materiałem w stronę otworów.

Już zrobiłem to wszystko i przyznam, że idzie to w dobrym kierunku :)

Basu tym razem jest za dużo. Średnica przyjemna, ciepła, góra przygaszona, może ciut za mocno, ale jest okej. Scena jest inna, nie czuć tego rozmachu co wcześniej, ale to pewnie wina mniejszej ilości góry i nie ma już takich pogłosów. Porównałbym to do grania HD650 ale moje jest bardziej basowe i z mniej równą górą.

W takim razie jak zmniejszyć ilość basu ? Aktualnie jest zasłonięte 3/4 otworu tak jak mówiłeś, czyli mam jeszcze raz to co jest na pół zakleić czy całkowicie zalepić ?

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaklej całkowicie i zrób mały otwór szpilką (możesz przed zaklejeniem) taki gdzieś 1mm średnicy.

 

Jak to będzie za mało możesz jeszcze spróbować pady od Hi2050/DT990 - są sporo jaśniejsze od HM5 i mają więcej powietrza.

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaklej całkowicie i zrób mały otwór szpilką (możesz przed zaklejeniem) taki gdzieś 1mm średnicy.

 

Jak to będzie za mało możesz jeszcze spróbować pady od Hi2050/DT990 - są sporo jaśniejsze od HM5 i mają więcej powietrza.

Okazało się, że taśma papierowa w tych otworach się porozklejała to dlatego ciągle było go za dużo :)

Przykleiłem tym razem taśmę izolacyjną, w środku nakłucia igłą i basu jest odpowiednia ilość, porównywalnie co w PM-3, może trochę więcej.

W wyższej średnicy i górze istnieją jakieś zgrzyty, szorstkości, jest trochę nierówno. Tego raczej tradycyjnie chyba nie jesteśmy w stanie naprawić, więc spróbuję wyregulować w eq. Teraz równiej niż było przedtem, słuchawki mają swoje mankamenty, ale w końcu mogę słuchać w nich muzyki z przyjemnością.

Dzięki Perul, twoje rady były pomocne.

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze jakiegoś wygłuszenia watoliną/owatą w ostateczności nawet porozciąganą watą, może pomoże na te zgrzyty w wyższej średnicy.

Mógłbyś je dokładniej scharakteryzować, bo ciężko mi powiedzieć, czy to odbicia od muszli (tu wygłuszenie powinno pomóc), czy strojenie przetwornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze jakiegoś wygłuszenia watoliną/owatą w ostateczności nawet porozciąganą watą, może pomoże na te zgrzyty w wyższej średnicy.

Mógłbyś je dokładniej scharakteryzować, bo ciężko mi powiedzieć, czy to odbicia od muszli (tu wygłuszenie powinno pomóc), czy strojenie przetwornika?

Jak sobie w eq rockboxa podbijałem żeby zlokalizować które pasma mi wadzą to wychodzi, że górka jest od ok 5,5 kHz do 9 kHz, chciałbym ją trochę zredukować. Problem w tym, że to nie jest równomiernie podbite, tylko trochę pofalowane, że nawet w dokładnym eq może mi być ciężko uzyskać zadowalający efekt. Wydaje mi się, że to syndrom źle zestrojonego przetwornika. Gdy zakładam swoje Oppo PM-3 to jest przepaść, brzmienie równe jak stół, liniowe, analogowe dla mnie idealne. Patrząc na te słuchawki nie wierzę, żeby dało się uzyskać zbliżoną barwę. Szkoda, bo technicznie wydaje mi się że mogą nie ustępować nausznikom do 200-300 zł. Żeby tak negatywnie nie oceniać przyznam, że od samego dołu do częstotliwości wokalu jest bardzo fajnie, lekko ciepło, dość równo. Imo względem stockowych słuchawek zaszły już duże zmiany na plus, bo posiadam takową drugą parę w domu to sobie bezpośrednio porównywałem.

Myślisz, że recabling ma tu sens ? Słuchawki mają na stałe 5 metrowy przewód z pilotem a na nim przełącznik mono-stereo i zmiana głośności. Ogólne zamierzenie było takie, żeby zrobić coś po taniości, zmiana kabla to dodatkowe koszty, a poprawa dźwięku niewielka choć tego pewny nie jestem, w końcu to tanie słuchawki i producent mógł dużo nim zepsuć.

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra w 99% słuchawek ma problemy z "równością". Kwestia tego jak bardzo producent to zamaskował i jakie to częstotliwości ;) .

W twoich pm-3 jest po prostu ucięta ;) i dlatego ci teraz ta góra może przeszkadzać http://www.innerfidelity.com/images/OppoPM3SampleB.pdf ;)

Zacznijmy od tego, że wykresy nie grają. Już kiedyś sugerowałem się trochę nimi właśnie autorstwa innerfidelity i zwykle nie miało to wiele wspólnego z tym co słyszałem. W Oppo PM-3 na pewno góra nie jest ucięta, w moim odczuciu jest naturalna, nie brzmi efekciarsko, ale swój detal przekazuje. Spójrz na wykres choćby MSR7, te to miały dużo góry, była bardzo wyrazista, dla mnie trochę może nawet za bardzo, a na wykresie też widać tam duży dołek niczym w oppo. Kiedyś porównywałem wykresy wspomnianych ATH z B&O H6, wynikało by z nich, że pasmo mają bardzo podobne, w obu jest znaczna górka na wyższej średnicy, a grały zupełnie inaczej, h6 nie były tak agresywne w tych częstotliwościach. W moich przerobionych słuchawkach problem bardziej odnosi się do wyższej średnicy. Jakoś bardzo nie uprzykrza to słuchania muzyki, jednak do pełni szczęścia brakuje mi ogarnięcia tego.

Edytowane przez adriano2510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że wykresy grają. Już wiele razy sugerowałem się tym wybierając słuchawki i potem ich słuchając i zawsze trafiło bez pudła. Jak miała być V-ka to była v-ka, a jak była równa to było równo. Nie da się określić czy słuchawki grają "ciepło czy zimno" bo na to wpływ mają chociażby zniekształcenia harmoniczne drivera, ale raczej słuchu jako wiarygodnego testera przenoszenia górnych częstotliwości nie uważam. Zresztą wystarczy spojrzeć na wykresy z golden ears np. to http://en.goldenears.net/index.php?mid=GR_Headphones&document_srl=46357 pierwsze to przewidywane pasmo jakie będą miały słuchawki na podstawie słuchu recenzenta, a drugie to rzeczywiste pasmo. Dosyć mocno się różnią.

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem słuchawki grają tak jak na to wskazują wykresy, ale słuch ludzki dość łatwo się adaptuje do pewnych niedoborów/nadmiarów zwłaszcza jeśli chodzi o wyższe częstotliwości. Masz doskonały przykład właśnie w linku który podałeś - rzeczywisty zakres niskich i średnich częstotliwości jest dość podobny do tego jaki przewidział recenzent, dopiero wysokie się rozjeżdżają.

 

Co do strojenia przetwornika to znam ten efekt i da się temu zaradzić:

- odklej całkowicie plastry z otworu przetwornika i zaklej go gąbką jak w modzie D1100, Superluxów HD681 i innych,

- dorób mały otworek w fizelinie przysłaniającej membranę od tyłu (max 1mm średnicy) najlepiej po przeciwnej stronie niż ten duży oryginalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności