Skocz do zawartości

monitory do komp. stacjonarnego ~ 1600 zł


yag12

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

poszukuję swoich pierwszych kolumn aktywnych

 

na razie gra u mnie wzmak cambridge audio a500 + kolumny tannoy m3.

niestety nie najlepszy pokój (akustyka!), problemy ze wzmacniaczem i podszepty kilku kolegów spowodowały, że rozglądam się za zestawem aktywnym.

plan pokoju w zamieszczonym pliku.

poszukuję kolumn, które będą służyć tylko do słuchania muzyki, a tej jest sporo i gra zawsze: king crimson, YES, trochę avant-jazz, a czasami jakiś metal się znajdzie.

pokój jest wybitnie nieustawny, w kwestii akustyki też za dużo nie poradzę (brak firan i zasłon w pokoju, bo żona nie chce - kto ma żonę, wie w czym rzecz).

na kolumny po bokach biurka pewnie znalazłoby się miejsce na standy pod kolumny, na biurku raczej nie mam miejsca.

 

miałem okazję słyszeć tylko pioneer s-dj50x w elblągu, na prawdziwe odsłuchy wybieram się za miesiąc do riffu do gdańska

 

chętnie posłucham Waszych propozycji

 

pozdrawiam

Dok1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób/kup sobie jakieś monitory bliskiego pola. Takie kolumny są stworzone do słuchania z bliskiej odległości. Jeśli chcesz DIY to masz w tej cenie 3sm (były tworzone jako monitory bliskiego pola) + jakiś wzmacniacz np. gainclone i sprawa załatwiona. Możesz go sobie np. wmontować w tył kolumny jak w klasycznym monitorze i będziesz miał monitorki takie jak erisy. Z kupnych monitorów dobre są podobno presonus eris. Modele różnią się rozmiarem niskotonowca. Weź największy na jaki możesz sobie pozwolić i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum tutaj temat o monitorach studyjnych.

Jak możesz je odsunąć od ściany to jbl lsr308/305.

Mniej czułe na odległość od ściany są erisy. Piąteczki wyrwiesz nówki, za ósemeczkami trzeba będzie się rozejrzeć. No i dochodzi DAC - one dobrze idą z Focusrite Scarlett 2i2. Więc to też powinno być ujęte w budżecie.

Masz jeszcze opcję na tannoy reveal 802, one w podobnych pieniądzach chodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, dzięki za te skromne kilka odpowiedzi

 

DIY nie wchodzi w rachubę, wolałbym tylko nówki.

Co do kolumn to zwróciłem uwagę na presonus eris, przynajmniej w riffie są dostępne do odsłuchu, więc może je usłyszę na żywo, nie chcę kupić najtańszych, choć teraz zabieram się do recenzji maciuxa e5, zobaczymy co z niej zrozumiem.

Chciałbym, żeby te kolumny były umieszczone na standach, na biurku nie znajdę raczej miejsca. Oczywiście żeby bass-reflex był z przodu, bo z tym odsunięciem od ściany na odpowiednią odległość mogą być problemy.

Reasumując mam na oku Presonusy, inne możecie polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo niekorzystne rozstawienie kolumn.

Najgorsze co może być, to ułożenie ich tuż obok ściany tak, że jedna kolumna stoi w kącie pomiędzy dwoma ścianami.

Rzuć okiem:

 

 

Rozpatrz, czy przejdzie małe przemeblowanie w Twoim pokoju pod kątem akustyki :)

Edytowane przez BeatX
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku nie ma znaczenia, czy odsłu****esz w bliskim, średnim, czy dalekim polu.

To jest kwestia poboczna, na jaką odległość producent stroił kolumny, żeby zagrały optymalnie.

W ogromnym skrócie chodzi o to, że dostawienie kolumn do ścian powoduje duże podbicia fali dźwiękowej szczególnie w najniższych rejestrach, co skutkuje dudniącym basem i częściowym zniekształceniem reszty pasma.

No na pewno nie będzie to zachwycający efekt w pojęciu jakości dźwięku.

Kolumny powinny być ustawione co najmniej metr-półtora od jakiekolwiek ze ścian, bez względu z której strony mają porty bass-reflex.

Jest cała masa artykułów na ten temat, np:

http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2015/10/bez-znajomosci-akustyki-nie-bedziesz.html

http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2016/03/adaptacja-akustyki-pomieszczenia.html

 

Jakie byś nie kupił wspaniałe kolumny głośnikowe, to bez zapewnienia chociaż minimum adaptacji akustycznej będą kiepsko grały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up: potwierdzam. Przekonałem się o tym na własnych uszach

 

W tym wypadku nie ma znaczenia, czy odsłu****esz w bliskim, średnim, czy dalekim polu.

To jest kwestia poboczna, na jaką odległość producent stroił kolumny, żeby zagrały optymalnie.

W ogromnym skrócie chodzi o to, że dostawienie kolumn do ścian powoduje duże podbicia fali dźwiękowej szczególnie w najniższych rejestrach, co skutkuje dudniącym basem i częściowym zniekształceniem reszty pasma.

No na pewno nie będzie to zachwycający efekt w pojęciu jakości dźwięku.

Kolumny powinny być ustawione co najmniej metr-półtora od jakiekolwiek ze ścian, bez względu z której strony mają porty bass-reflex.

Jest cała masa artykułów na ten temat, np:

http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2015/10/bez-znajomosci-akustyki-nie-bedziesz.html

http://zrozumiecaudio.blogspot.com/2016/03/adaptacja-akustyki-pomieszczenia.html

 

Jakie byś nie kupił wspaniałe kolumny głośnikowe, to bez zapewnienia chociaż minimum adaptacji akustycznej będą kiepsko grały :)

 

@up: potwierdzam. Przekonałem się o tym na własnych uszach

 

A to to wiem ;) myślałem że o coś innego chodzi :) . Z tym metrem lub półtora to przesadziłeś trochę. Pół metra przeważnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na swój pokój i kolumny, wiem, że nie tylko akustyka będzie problemem, ale też żona.

Jeśli nie odezwę się przez tydzień, to znaczy że żona wygrała :-)

Muszę w weekend pogłówkować co z tym fantem zrobić.

 

Wciąż - mam do wyboru Presonusy Eris E5, Tannoy reveal 802, Fostex PM841, Focal Alpha 50 coś jeszcze Koledzy? W riffie mają jeszcze behringery b3031a oraz yamaha hs-7 i Adam f5.

 

Czy są to kolumny, które można trzymać i na biurku i na standach???

Edytowane przez yag12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fostex PM841 (równiejsze) lub Tannoy Reveal 802 (bardziej basowe i wybaczające) oraz przemeblowanie.

Yamahy, Behringery odpuść. To tyle ode mnie. Resztę koledzy powiedzieli ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych fostexów bądź tannoi jaki najtańszy interfejs?

Behringer umc22?

Jakie kable?

 

w artykule autor pisze o brumieniu tannoy reveal, niestety ostatnie pytanie w komentarzach pozostało bez odpowiedzi:

https://krojc.wordpress.com/2014/12/27/tannoy-reveal-802/

Edytowane przez yag12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał dobre przewody to powinno być ok. Chyba nie wypuściliby brumiącego bubla ;) . To o tym przewodzie, w tym artykule, to głupota. Jakoś wszystkie stare wzmacniacze miały kabel dwużyłowy i nic nie brumiało. Co najwyżej tylko w niektórych trafo, ale to nie jest, nie była i nie będzie wina przewodu. Moim przypuszczeniem jest że są źle połączone przewody w środku (pętla masy), albo źle ułożone przewody we wnętrzu (np. przewody są położone na trafie albo wpływają na siebie swoim polem itd.), źle zaprojektowane wnętrze (trafo oddziałuje na końcówkę mocy i stąd to brumienie). Autor artykułu nie napisał czy to brumienie pochodzi z wnętrza kolumny czy jest odtwarzane przez głośniki. To by wiele wyjaśniło.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem i słuchałem Adam f5, Eris e8, Behringer Truth B2031A.

Dźwięk najbardziej odpowiadał mi z z Presonusów. Niestety nie mieli na stanie e5, a zastanawia mnie, czy ośmiocalowe nie są za duże do takiego pokoju?
Niestety nie znalałzem w trójmieście tannoy reveal 802 i focal alpha 65, te chciałbym jeszcze posłuchać.

 

 

Edytowane przez yag12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności