Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kable z nanorurek i prośba o pomoc!


Maczo990

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ja z taką nietypową sprawą do Was wszystkich. Z racji, że dopiero wchodzę w audio od tych 3-4lat powolutku, a mam wielkie aspiracje, mam dla Was niezłą gratkę (przez 20 lat tego jeszcze nie zobaczycie) a i możecie się przyczynić w dobrej sprawie :P

Mianowicie u mnie na wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej udało mi się dzięki pomocy Pani Doktor zrobić mały interconnect z nanorurek. Poproszono mnie o zbadanie zachowań takiego przewodu w starciu z wysokiej jakości sprzętem i próbę zobrazowania jego pasm przenoszenia. Z moich badań powstanie mała praca naukowa, lecz ja sam niewiele zdziałam, bo nie mam sprzętu. Pytanie do Was: Czy ktoś byłby chętny posłuchać tego cuda, pomóc mi z opisem jego zachowań, ewentualnie posiada jakieś filtry elektroniczne do badania przenoszonych pasm?

Możliwe, że jak praca się powiedzie, to uda mi się załatwić jeszcze trochę przewodu, to będzie można ogarnąć dłuższy kabel. To jest na 99% pierwszy prototyp w Polsce. Byłbym wdzięczny, gdyby udało się dużo zrobić. Zasób literatury postaram się ogarnąć w miarę prędko (mam ze 4 tomy do przeczytania).
Będę ogromnie wdzięczny!

 

//Jeśli zły dział, to proszę Admina o przeniesienie.

IMG_20160614_122853.jpg

IMG_20160614_123659.jpg

IMG_20160614_123702.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego opisu

http://m.elektronikab2b.pl/biznes/20132-opracowano-uzytkowa-forme-ultralekkich-przewodow-z-nanorurek-weglowych

SA niby lepsze ale przewodność maja 2.5 raza mniejsza. Więcej u wuja Google

 

tapnięte z ⓢ7ⓔⓓⓖⓔ

Edytowane przez davidof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@davidof, Dr Kozioł to twarz mi znana :D
Jak dla mnie różnica jest, ale nie wielka. Na razie nie otrzymam dłuższych do pierwszych artykułów. Może mi się coś uda załatwić w przyszłości. Jeśli chodzi o przewodność, to mierzona rezystancja wyniosła przy tak cieniutkich, rolowanych ręcznie i łączonych Acetonem, około 5-6 ohmów, choć przyznam, że nie miałem odczucia spadku mocy.
Konektory to ciężka sprawa niestety. Do pisania pracy będę szukał jakichś o znikomej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory opór, myślę, że już bez problemu odczuwalny. Jak takie ambicje masz to wyjdź myśleniem też trochę dalej - skoro to rurka, to może da się wykorzystać zjawisko naskórkowości, a co za tym idzie może taka rurka świetnie sprawdzi się jako antena lub falowód (oczywiście przyszłościowo)? Kwestia też jak stoisz od strony teoretyczno-elektronicznej, bo jeżeli jest dobrze to większe częstotliwości dają Ci większe pole do popisu i możliwość uwzględnienia (a być może nawet zobrazowania) większej ilości zjawisk - które często się pomija przy niskich częstotliwościach. Oscyloskop i jakiś generator może udostępni uczelnia. Anyway powodzenia! ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako anteny to już Cambrigde testuje, mi nic do tego. Chłopaki tam robią sobie wzmacniacze sygnałów do telefonów i radiofalówek. Wyciągając 1.2x-1.4x wzmocnienia względem standardu.

O audio nikt nie myślał jeszcze, stąd pomysł. Przez uczelnie dowiem się co z zachodem, jakie pomysły oni w tym dziale mieli.

// Opór tu nie jest liniowy, jak u miedzi, ani spadek przy wzroście powierzchni przekroju poprzecznego, ani od długości.

@Chickenek, Dziękuję!

Edit: To nie rurka, a siatka rurek w tej postaci co mam ją w ręku. Zdjęcia siatki w skali nanometrów chyba dostępne w necie.

Edytowane przez Maczo990
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko mogę podsuwać pomysły, na które sam wpadam :D A jak już ktoś się tym zajął, no to nikt nie powiedział, że nie można lepiej :D Nie siedzę zbytnio w temacie, ale to wcale kreatywności nie musi ucinać - tylko pojawił się mały problem, bo napisałeś, że opór (rezystancją?impedancja?reaktancja?) nie jest liniowy, a to automatycznie wyklucza zastosowanie, jako interkonekt. Możliwe, że właśnie z tego powodu nikt nie myślał o tym w audio. Nie wiem, na czym polega ta nieliniowość, jak się charakteryzuje ani od czego zależy - to w zasadzie pierwsze pytanie, które wypada sobie zadać, aby wiedzieć do czego może być zastosowany :D Gdyby ta nieliniowość była mała w zakresie pasma słyszalnego, a sam przewód może uzyskać dane parametry podczas procesu produkcji to ciekawym rozwiązaniem byłoby stworzenie z tego rezystora - coś na kształt zabaw jednej z firm z grafitem :) Jakbym jeszcze na coś wpadł to się zgłoszę :)

Edytowane przez Chickenek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy to jest tak, że przy S->2S rezystancja spada 2,2-2,3 krotnie. Co do długości to nie mam dokładnego info, musiałbym mocno poczytać, ale to po sesji. :D Jeśli dobrze pamiętam, to im dłuższy, tym wolniej rezystancja rośnie. Na to też ma wpływ jakość włókna, która u mnie jest szczerze średnia. Sklejanie acetonem kawałeczków i ich rolowanie nie przebije pojedynczej masowej nici.
Cambridge z dr Koziołem na czele to światowy przodownik. Nie przegonię sztabu uczonych, ale będziemy próbowali. Ja mam zadanie sprawdzić to tu i znaleźć optymalne rozwiązania, bo jestem pewien, że kiedyś i Ty może będziesz robił z tego kabelki :P

Co do parametrów do zmieniają się one w zależności od jakości i osnowy nanorurki. Obecna, to osłona polimerowa.

A co do lutów, to pasta z niemal czystego srebra. Jedyne, co przenika nanorurkę. Reszta spływa po nim jak po kaczce.

Myślałem nad interkonekt, bo jest wytrzymałe, łatwo się gnie, a i impedancja byłaby niewielka.

Dzięki za link @michauczok!
Ale oni mają duuużą impedancję, o matulu...

 

Edit: Muszę sprawdzić jeszcze ich pojemność i indukcyjność.

Edytowane przez Maczo990
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ;)
Chętnie przyjmę każdą pomoc, choćby w spotkaniu się i opisie pod wzorowym uchem na kilku zestawach. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba poszukaj kogoś z Warszawy, żebyś daleko na te odsłuchy nie musiał jeździć.

Niby ja jestem, ale u mnie z wolnym czasem gorzej niż z pieniędzmi u studenta ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że się rozumiemy :D Gdybyśmy znaleźli jakiś wolny termin, to byłbym wdzięczny. W weekendy też mogę być w stolicy, więc nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbyś wpadł do W-wa :D Z ogarnięciem czegoś więcej jest ciężko narazie, zobaczymy. Chciałbym zrobić jakiś spot w W-wa na ten temat, może wtedy udało mi się jakiś materiał nakręcić, opisy porobić, to by było to, co mnie interesuje do artykułu prasowego. Wtedy może jakoś uda mi się coś więcej załatwić, ale to bym musiał Was poprosić o jakieś lepsze złącza (np. RCA). Wtedy mógłbym coś pokombinować. Odwaga Wasza zostanie nagrodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dobra, mamy to cudo aktualnie w Audiomagic'u. Troszkę tego posłuchałem, wpinając między Cayin N5 a Final Sonorous VI.

Pobieżne wnioski? Dużo wpływ na dźwięk. Bardzo, z powodu generowanego obciążenia między słuchawkami a wzmacniaczem. Sprawia ze Finale stają się mniej krzykliwe, ale co ciekawe, nie odbiera detali z sygnału. Poprawia się czytelność sceny i daje efekt jej powiększenia. Góra zostaje zaokrąglona, dół nabiera trochę sprężystości. Czy je poprawił, myślę że nie ale zmienił je w taki sposób że w odbiorze stały się przyjemniejsze.
Szczerze? Mi się efekt bardzo spodobał, ale to w wypadku tego toru. Nie miałem okazji przetestować na inny systemach.

Na pewno nie trzeba się wsłuchiwać by zauważyć to gówienko robi z dźwiękiem. Efekt jest od razu zauważalny. Muszę się nad tym jeszcze trochę pomodlić, ale pierwsze wrażenie wywarł na mnie pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności