Skocz do zawartości

Recenzja zestawu Cayin iDAC-6 + iHA-6


Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyżej. Dla mnie dużo prędzej Trilogy 933 do HD800 niż Leben na przykład. Słuchałem zwykłej 300-ki, XS-a i F-ki z tymi słuchawami. 300F grał niby prawidłowo tonalnie, ale jakby mu te słuchawki nie leżały impedancyjnie, pozostałe dwa w kategorii "ciekawie", ale na pewno dość daleko od wierności odtwórczej. Źródła o ile pamiętam, to były wysokie modele SACD ayon lub Accuphase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Compton - do HD800 kup sobie Skorpiona HV-1. To jest naprawdę synergia doskonała i śmiem twierdzić, że lepszego wzmacniacza do nich nie znajdziesz. (No chyba że wydasz fortunę, to pewnie coś się znajdzie). Magiczne lampowe granie przy zachowaniu przestrzennych walorów. Tego właśnie potrzebujesz :)

Ja potrzebuje jak najbardziej uniwersalnego zestawu. Z HD800 raczej nie zostanę, bo one uniwersalne nie są. Tego oczekuję od nowych T1, choćby kosztem ich wad.

Budowanie zestawu tylko pod jedne słuchawki, znacznie ogranicza mi w przyszłości ich manewr.

Moje założenie na teraz: 1 para słuchawek i 1 tor do wszystkiego. Takie założenia miał spełnić Cayin.

Szczerze, to nie wiem jak długo wytrzymam z dynamikami. Coś mnie ciągnie do planarów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Compton - do HD800 kup sobie Skorpiona HV-1. To jest naprawdę synergia doskonała i śmiem twierdzić, że lepszego wzmacniacza do nich nie znajdziesz. (No chyba że wydasz fortunę, to pewnie coś się znajdzie). Magiczne lampowe granie przy zachowaniu przestrzennych walorów. Tego właśnie potrzebujesz :)

Ja potrzebuje jak najbardziej uniwersalnego zestawu. Z HD800 raczej nie zostanę, bo one uniwersalne nie są. Tego oczekuję od nowych T1, choćby kosztem ich wad.

Budowanie zestawu tylko pod jedne słuchawki, znacznie ogranicza mi w przyszłości ich manewr.

Moje założenie na teraz: 1 para słuchawek i 1 tor do wszystkiego. Takie założenia miał spełnić Cayin.

Szczerze, to nie wiem jak długo wytrzymam z dynamikami. Coś mnie ciągnie do planarów. ;)

 

Cayin jest dobrą bazą do takiego podejścia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@Compton - do HD800 kup sobie Skorpiona HV-1. To jest naprawdę synergia doskonała i śmiem twierdzić, że lepszego wzmacniacza do nich nie znajdziesz. (No chyba że wydasz fortunę, to pewnie coś się znajdzie). Magiczne lampowe granie przy zachowaniu przestrzennych walorów. Tego właśnie potrzebujesz :)

Ja potrzebuje jak najbardziej uniwersalnego zestawu. Z HD800 raczej nie zostanę, bo one uniwersalne nie są. Tego oczekuję od nowych T1, choćby kosztem ich wad.

Budowanie zestawu tylko pod jedne słuchawki, znacznie ogranicza mi w przyszłości ich manewr.

Moje założenie na teraz: 1 para słuchawek i 1 tor do wszystkiego. Takie założenia miał spełnić Cayin.

Szczerze, to nie wiem jak długo wytrzymam z dynamikami. Coś mnie ciągnie do planarów. ;)

 

Cayin jest dobrą bazą do takiego podejścia.

 

Będziemy próbować :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko spróbować nawet jest w komisie iHA ;)

A z tym jednym zestawem to może być ciężko, możliwe że się uda życzę serdecznie.

Ja na razie nie zdejmuję słuchawek z głowy, kiedy tylko mogę.....

Da się, wprawdzie słuchawek dużo, ale pędnik sztuk jedna. I w sumie słuchawek też słucham jednych w domu, jednych w pracy (ale tam inny pędnik) i żyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr impedancji wyjściowej jest cholernie istotny w przypadku każdego wzmacniacza :)

Zjawisko współczynnika tłumienia jest procesem elektryczno-mechanicznym i zjawisko to nie ma zielonego pojęcia o kwocie przelewu na konto producenta sprzętu, żeby akurat w przypadku wysokiego przelewu, dobrze kontrolować drgania membrany ;)
Natomiast wypadałoby, żeby te droższe sprzęty miały jak najmniejszy poziom impedancji wyjściowej i podany pomiar tego parametru, razem z resztą danych technicznych.

Przy założeniu reguły że impedancja wyjściowa wzmacniacza powinna być co najmniej 8x mniejsza niż impedancja przetwornika, to max impedancji wyjściowej wzmacniacza powinno być nie więcej niż 2ohm.

Jeżeli sprzęt ma być uniwersalny i dobrze napędzać zarówno IEM'y 16ohm, jak i wysokooporowe przetworniki z niskim SPL.

Odsłuchy są ważne, jak najbardziej.

Ale prawidłowa elektryczna kontrola przetwornika jest warunkiem podstawowym, pomimo tego w jaki ewentualnie sposób producent sprzętu popsuł sygnał audio strojąc go na jakąś swoją wizję "sygnatury sonicznej" ;)

Edytowane przez BeatX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale też nie jest tak, że jak będzie 2,1 Ohma to słuchawki wybuchną, także nie przesadzajmy ;). Plus nie wszystkie słuchawki na to gwałtownie reagują, zaś iHA oraz innych mocnych układów, jak Conductor V2, nie stosuje się docelowo z IEMami. To jak prucie z panzerfausta do mrówki.

Racja jednak, że parametr ten powinien być jak najniższy i przede wszystkim podany od startu. W Cayinie nie mogę się go doszukać. Zapytać wypadałoby, czy to przypadek, czy nie. Podejrzewam, że po prostu producent założył z góry podpinanie mocnych słuchawek pod taki sprzęt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co demonizować tych parametrów, choć wiadomo że trzeba na nie zwracać uwagę. Ale taki Aune X1s z deklarowanymi przez producenta 10 Ohm nie sprawia problemu ani z K550/HD6000/SHP9500, ani wszelkimi dokami jakie w niego wpinałem. Oczywiście może to być wyjątek od reguły, więc "na wszelki wypadek" najlepiej żeby było jak najmniej. Inna kwestia, czy np. te 10 Ohm nie jest przypadkiem wyssane z palca ;)

Edytowane przez jouhou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to aż tak istotne, a przynajmniej na ogół. Przykładowo M220 PRO mają 55 Ohm. Jeśli weźmiemy pod uwagę:

- X1S (10 Ohm)
- SC808 (33 Ohmy)

to faktycznie występują słyszalne problemy z impedancji na SC808. Podobnie zachowują się Dharmy D1000 (26 Ohm), ale już 32 Ohmowe K550 zachowywały się całkiem dobrze, a przynajmniej na słuch.

 

W myśl zasady tu przytoczonej, słuchawki pod SC808 powinny mieć minimum 250 Ohm. Ale np. K500 (120 Ohm) jest obojętne, czy są podpięte pod HPA-3B (0,4 Ohma), Lycana (3 Ohmy), STXa (10 Ohm) czy SC808 (33 Ohmy).

 

Konkluzja wynikająca z tego jest więc u mnie taka, że impedancja po prostu nie powinna być zbyt wysoka, ale też w dużym zakresie marginesu tolerancji. Na pewno nic wokół czego powinniśmy panikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wartość impedancji wyjściowej dla wzmacniacza słuchawkowego?

Producent podał pomiary impedancji wyjściowej?

Wyszło mi z pobieżnych obliczeń w głowie z pomocą kalkulatora, że ma 4 omy na wyjściu niesymetrycznym oraz 8 omów na symetrycznym. Wydedukowałem z mocy, jaką podają dla obydwu typów wyjść przy 32 omach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co demonizować tych parametrów, choć wiadomo że trzeba na nie zwracać uwagę. Ale taki Aune X1s z deklarowanymi przez producenta 10 Ohm nie sprawia problemu ani z K550/HD6000/SHP9500, ani wszelkimi dokami jakie w niego wpinałem. Oczywiście może to być wyjątek od reguły, więc "na wszelki wypadek" najlepiej żeby było jak najmniej. Inna kwestia, czy np. te 10 Ohm nie jest przypadkiem wyssane z palca ;)

 

A testowałeś np. K550 podłączone do X1s bezpośrednio z jakimś innym źródłem o niskiej impedancji wyjściowej? :)

 

Nie jest to aż tak istotne, a przynajmniej na ogół. Przykładowo M220 PRO mają 55 Ohm. Jeśli weźmiemy pod uwagę:

- X1S (10 Ohm)

- SC808 (33 Ohmy)

to faktycznie występują słyszalne problemy z impedancji na SC808. Podobnie zachowują się Dharmy D1000 (26 Ohm), ale już 32 Ohmowe K550 zachowywały się całkiem dobrze, a przynajmniej na słuch.

 

W myśl zasady tu przytoczonej, słuchawki pod SC808 powinny mieć minimum 250 Ohm. Ale np. K500 (120 Ohm) jest obojętne, czy są podpięte pod HPA-3B (0,4 Ohma), Lycana (3 Ohmy), STXa (10 Ohm) czy SC808 (33 Ohmy).

 

Konkluzja wynikająca z tego jest więc u mnie taka, że impedancja po prostu nie powinna być zbyt wysoka, ale też w dużym zakresie marginesu tolerancji. Na pewno nic wokół czego powinniśmy panikować.

 

Miałem AIM SC808 przez kilka miesięcy u siebie.

O ile jeszcze na HD600 lub AKG K240DF zjawisko dudnienia na basie poprzez niski współczynnik tłumienia nie było takie wyraźne (w zasadzie to przy współpracy AIM SC808 z K240DF nie miałem większych zastrzeżen), ale na Brainwavz HM5 wpiętych do SC808 to już zjawisko dumping factor było wyraźnie słyszalne.

Podobnie na AKG K701

Szczególnie w muzyce reggae, dub.

Musiałem zjechać niskie tony equalizerem w panelu SC808, bo dudnienie było zbyt duże jak dla mnie.

Ostatnio korektę dźwięku equalizerem robiłem kilka lat temu w formie doświadczalnej :)

 

W tym momencie słucham Brainwavz HM5 wpięte do O2 i zero podbicia na basie i jakiś kombinacji z eq.

Kontrola niskich tonów bez zastrzeżeń.

 

Majkel dzięki serdeczne za dokonanie pomiarów i podanie wyników!

Też jest to tak istotne, aby impedancja wyjściowa była bliska zeru?

 

Tutaj znajdziesz sporo informacji na ten temat wraz z pomiarami:

http://nwavguy.blogspot.com/2011/02/headphone-amp-impedance.html

A tutaj odrobina info autorstwa mojego kumpla:

http://www.audiostereo.pl/objective2-odac-by-nwavguy_127413.html#entry3832668

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam napisał, że to nie były pomiary, tylko obliczenia estymowane. Aczkolwiek faktycznie bardzo prawdopodobne.

 

No i właśnie przez nwavguya ludzie popadali w histerię na ten temat. Niemniej ułatwiłoby to nam wszystkim, gdyby producent podał parametr sam z siebie. Matrix czy Burson nie mają takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej ułatwiłoby to nam wszystkim, gdyby producent podał parametr sam z siebie. Matrix czy Burson nie mają takich problemów.

 

Podobnie jak Grace Design, Violectric, Schiit Audio i kilka innych firm.. ;)

Nie rozumiem, czemu Cayin nie podał tego pomiaru.

W danych technicznych urządzenia wypisał większość informacji, poza tą impedancją wyjściową.

Mi się wydaje, że wstępne pomiary Majkela szacunkowo nie odbiegają od stanu faktycznego, i po prostu ten parametr słabo by wyglądał w zestawieniu z innymi - wręcz wybitnymi danymi technicznymi :)

Gdyby było inaczej, to producent na bank chciałby się pochwalić tym jakże istotnym aspektem jak poziom impedancji wyjściowej.

Edytowane przez BeatX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest może kwestia porządności, a raczej świadomości na które parametry patrzy konsument i być może też metod pomiarowych. W tym wypadku tak jak pisałem wcześniej podejrzewam, że po prostu uznali odgórnie takie a nie inne przeznaczenie iHA względem sprzętu docelowego po stronie konsumenta.Można też spróbować ich dopytać bezpośrednio, choć pytanie czy przy sprzęcie za 5k (mowa tylko o wzmacniaczu) należałoby to czynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie robiłem pomiarów. Nie mam Cayina w domu. Policzyłem z mocy dla jacka i XLR - jakie wtedy płyną prądy oraz musiałem zrobić 2 założenia.

1. XLR działa w trybie mostkowym na 2 układach identycznych jak 1 dla jacka.

2. ilość prądu w trybie symetrycznym jest ograniczona impedancją wyjściową, a nie wydajnością prądową.

 

Wspomnę jeszcze, iż aby współczynnik tłumienia był rzeczywiście duży, i to tam, gdzie jest potrzebny, czyli na basie, to trzeba odpowiednio dużych pojemności na zasilaniu. Inaczej będzie tak, że np. dla 1kHz jest prawie zero, a dla np. 50Hz będzie kilka omów. Przykładowo, kondensator 1000uF ma impedancję 3,18 oma dla 50Hz. Na szybkość i wydajność stojącego przed nim stabilizatora nie należy całkowicie liczyć. Dlatego producenci tak lubią częstotliwość 1kHz - nie za mała dla podawania damping factora, i nie za duża, żeby THD poleciały znacząco w górę - co się często dzieje już od około 4kHz np. w scalakach "dedykowanych do audio".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności