Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

ENIGMAcoustic Dharma D1000


Fatso

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

IMG_20180929_151521.jpg

 

Dzięki uprzejmości kolegi @Thar mam przyjemność posłuchać tych niezwykłych słuchawek.

Sam nie wiem od czego zacząć, może od tego że na stockowych padach słabo mi grają, średnica mocno sucha i zimna, góry jest za dużo a bas wali jak szalony.

Dlatego dosyć szybko zmieniłem pady na welury Audeze (mam też kabel od JD ale z racji wtyku 2.5mm nie mogę z niego skorzystać i jestem skazany na stockowy), bas się poprawił choć dalej jest to chyba najcięższy do okiełznania bas z jakim miałem do czynienia, w niektórych utworach jest po prostu świetny a w niektórych jest go tyle że przytłacza ilością.

Średnica trochę się ociepliła choć do mojego ideału brakuje jednak ciągle trochę brakuje, tak samo jak większej masy.

Góra jest dalej bardzo szczegółowa, choć ani trochę nie kłuje w uszy a specjalnie dobieram takie utwory w których jej jest dużo.

Scena jest bardzo dobra, to jedna z większych zalet tej słuchawek, podobnie jak komfort który na padach Audeze jeszcze wzrósł.

Dynamika i szybkość są z najwyższej półki, do ciężkiego łojenia trudno o coś lepszego.

Dawno już nie miałem takie zagwozdki z żadnymi słuchawkami, z jednej strony niektóre utwory grają mi tak że mam gęsią skórkę a niektóre grają słabo. Słuchawki są szalenie szczegółowe i wyciągają takie detale (w tym i śmieci) z nagrania których wcześniej nie słyszałem, szkoda tylko że ten bas potrafi sobie zadudnić, chętnie kupiłbym ich wersję v2 która byłaby lepiej zestrojona bo potencjał mają niemały.

Przełączyłem teraz wzmaka na lampy i kurde jest jeszcze lepiej, odjęło trochę góry, bas dalej szatański ale średnica mocno się ociepliła ?

Mogę teraz nieśmiało stwierdzić że teraz to takie Eleary v2 .

Edytowane przez vonBaron
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówka do kabla (dzięki @Thar) od JD doszła i teraz się zaczęło...

Bas ma zdecydowanie lepszą kontrolę, już nie tłucze tak mocno, uspokoił się trochę choć dalej ma dużego kopa, góra jest bardziej wygładzona i nabrała lepszej jakości, średnica się nieco przybliżyła i ociepliła. Dla mnie zmiany jak najbardziej na +

Ciemne albumy Dharmy grają mi po prostu wspaniale, nie przypominam sobie żeby jakiekolwiek słuchawki grały mi tak dobrze ostatnio ale jak zapuszczę sobie coś jaśniejszego czy gorzej nagranego to wtedy dostaje mocno po uszach, D1000 nie wybaczają błędów w nagraniach.

No i fajnie grają z DAPa.

Edytowane przez vonBaron
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2018 o 18:55, Trauma napisał:

Mam je od dwóch tygodni - genialne słuchawki. Dla mnie na stockowych padach basu jest w sam raz :) 

Tak się, domyślałem że to Ty ode mnie kupujesz

 

W dniu 5.10.2018 o 23:06, vonBaron napisał:

Przejściówka do kabla (dzięki @Thar) od JD doszła i teraz się zaczęło...

Bas ma zdecydowanie lepszą kontrolę, już nie tłucze tak mocno, uspokoił się trochę choć dalej ma dużego kopa, góra jest bardziej wygładzona i nabrała lepszej jakości, średnica się nieco przybliżyła i ociepliła. Dla mnie zmiany jak najbardziej na +

Ciemne albumy Dharmy grają mi po prostu wspaniale, nie przypominam sobie żeby jakiekolwiek słuchawki grały mi tak dobrze ostatnio ale jak zapuszczę sobie coś jaśniejszego czy gorzej nagranego to wtedy dostaje mocno po uszach, D1000 nie wybaczają błędów w nagraniach.

No i fajnie grają z DAPa.

To prawda bas naparza w nich tak, że głowe może człowiekowi urwać. Jest bardzo szybki, chyba najszybszy jaki słyszałem. To co mnie pchnęło do sprzedaży, to brak wypełnienia na subbasie. Tutaj było już dużo gorzej i przy mocnej elektronice zawsze mi czegoś brakowało. Długo szukałem i dopiero TH 900 MK2 dały mi to czego chciałem choć lekko kosztem szybkości i ogólnego impactu na midbasie. Druga sprawa to wokale. Jak kupowałem je od @Fatso to chwalił je sobie na Dharmach, dla mnie jednak były trochę za suche i nie potrafiłem znaleźć toru który by to naprawił. No ale z drugiej strony nie szukałem jakoś intensywnie bo nie dla muzyki wokalnej je kupowałem. Mimo wszystko to bardzo dobre słuchawki i trochę z żalem się z nimi rozstawałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i wreszcie mam zbalansowany kabelek do Dharm, myślałem że po tygodniu nie słuchaniu Dharm będzie zgrzytanie zębami a tu banan na mordzie od samego praktycznie początku :D

Jednak balans to balans, scena jeszcze lepsza, bas jakby dostał większy zastrzyk energii i się utwardził, góra jest gładsza i mniej daje po uszach, średnica jakby się przybliżyła.

Średnicą imo te słuchawki mogą konkurować z konstrukcjami do 10 tys.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie ktoś docenia średnicę Dharm. Zwykle były narzekania na nosową barwę, wycofanie, granie na planie V, a tymczasem tak aksamitna średnica jak w Dharmach to rzadkość. 

No wreszcie ktoś docenia średnicę Dharm. Zwykle były narzekania na nosową barwę, wycofanie, granie na planie V, a tymczasem tak aksamitna średnica jak w Dharmach to rzadkość. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Kolega @vonBaron był tak miły i wysłał mi na kilka dni ENIGMAcoustic Dharma D1000, żebym na własne uszy się mógł przekonać jak brzmi połączenie klasowego przetwornika dynamicznego z elektrostatycznym tweeterem. Troszkę się obawiałem, że będzie to dźwięk bardzo sztuczny i ostry. Otóż nie jest diabeł taki straszny jak go malują ;) Przede wszystkim słuchawki znakomicie sprawdzają się w metalu i elektronice. Pady, a także odległość ucha do przetwornika (im bliżej tym lepiej dla balansu tonalnego), mają bardzo duży wpływ na dźwięk. Ze skórzanymi padami Dekoni zyskują niesamowity wygar, nie gorszy niż w przypadku Ether Flow. Do tego wcale nie są takie jasne i ostre jak je sobie wyobrażałem, choć faktycznie nie maskują słabych realizacji. Scena jest ogromna zarówno na szerokość jak i głębokość. Separacja na bardzo dobrym poziomie; umiejscowienie źródeł pozornych na scenie na poziomie nieco gorszym, jednak dalej godnym flagowca. Jedyne co mi przeszkadza, to naleciałość technologii elektrostatycznej, czyli krótki decay. Najwyraźniej w metalu nie ma to większego znaczenia, bo lepszych słuchawek do metalu w życiu nie słyszałem, ale w innych gatunkach, np. klasyce może już przeszkadzać. Generalnie są to słuchawki dla kogoś, kto wie co chce. Nie są super uniwersalne, ale w swojej niszy nie maja sobie równych :)

 

Dziękuję @vonBaron raz jeszcze za możliwość ich posłuchania!

Edytowane przez Dzingi
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To już drugi raz jak goszczę u siebie Dharmy @vonBarona

Za pierwszym razem miały pady Audeze, tym razem pady Dekoni.

IMG_6035.JPG

Porównując je z Audeze LCD-XC można dostrzec pewną analogię w sygnaturze.

Dharmy jednak przewyższają Audeze lepszym rozciągnięciem górnego pasma, większą ilością powietrza i swobodą.

Przetwornik elektrotetowy posiada lepsze zróżnicowanie, więcej niuansów oraz mikrodynamikę.

Wykazuje się czasami lekką nadaktywnością, co zaburza równowagę tonalną i brzmi to tak jakby wysokie były doklejone do reszty.

Mimo wszytko, w większości przydatków jest to mało słyszalne i trzeba by było porównać to z inną parą 1:1 aby to uświadczyć.

Dokładając to tego całkiem niezłą przestrzeń, szczególnie poczucie głębi, mamy świetne słuchawki.

IMG_6019.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Dzięki uprzejmości kolegi @JanSobWwamam przyjemność gościć u siebie Dharmy przez Święta. 

 

20210331_214312.jpg

 

20210331_214547.jpg

 

 

Sonicznie (kabel i pady stockowe) jest to bardzo ciekawy model z bardzo napowietrzoną górą (słychać elektret), a także dobrym zejściem na basie. Z1R posiadają obfitszą prezencję dolnego skraju pasma, a także nie taką jakość, zróżnicowanie jak na Empyreanach, a szczególnie Focalach Utopiach, głębiej przenikających. Wszystkie ze wspomnianych słuchawek oferują brzmienie gęstsze od nich, bardziej plastyczne, a także spokojniejsze. Całościowo ich przekaz przypomniał mi w pierwszej chwili AKG K812 na kablu Argentum z delikatniejszą wyższą średnicą przy testach w torze stacjonarnym. Bardzo ciekawy model i z przyjemnością się z nim lepiej zapoznam :)

 

Dziekuję raz jeszcze JanSobWwa za możliwość ich wypróbowania! 

 

20210402_230237.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vonBaron nie ukrywam, że góra przypomniała mi trochę moje pierwsze spotkanie ze STAXami 009 i potrafi być bardzo wyrazista, jasna, szczególnie jak robiłem przejścia między wspomnianymi słuchawkami. Jednak dzięki cieplejszemu zestawowi lamp sterujących w Twin Headzie (E188CC Dario oraz ECC83 Siemensa z początku lat 60.) jest dobrze.

 

Wspominałem Jankowi, że Utopie miały ją na ich tle precyzyjniej wykończoną, sprawiając przez to wrażenie domykania dźwięków na tle Dharm, na których jest niesiona powietrzem i w nie przechodzi. Przynajmniej tak to odbierałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 2.04.2021 o 23:25, Tytus1988 napisał:

Dzięki uprzejmości kolegi @JanSobWwamam przyjemność gościć u siebie Dharmy przez Święta. 

 

20210331_214312.jpg

 

20210331_214547.jpg

 

 

Sonicznie (kabel i pady stockowe) jest to bardzo ciekawy model z bardzo napowietrzoną górą (słychać elektret), a także dobrym zejściem na basie. Z1R posiadają obfitszą prezencję dolnego skraju pasma, a także nie taką jakość, zróżnicowanie jak na Empyreanach, a szczególnie Focalach Utopiach, głębiej przenikających. Wszystkie ze wspomnianych słuchawek oferują brzmienie gęstsze od nich, bardziej plastyczne, a także spokojniejsze. Całościowo ich przekaz przypomniał mi w pierwszej chwili AKG K812 na kablu Argentum z delikatniejszą wyższą średnicą przy testach w torze stacjonarnym. Bardzo ciekawy model i z przyjemnością się z nim lepiej zapoznam :)

 

Dziekuję raz jeszcze JanSobWwa za możliwość ich wypróbowania! 

 

20210402_230237.jpg

Cześć. Cała przyjemność po mojej stronie. Nie ukrywam, że zestawienie Dharm z Sony i Meze nieco mnie dowartościowało :)

Długo czekałem aż ban z mojego konta zniknie, aż w końcu założyłem nowe. 

Ktoś ma ochotę przetestować Dharmy?

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NiecierpliwyJan niesamowicie miło Cię widzieć ponownie po trzech miesiącach :)) I tak długo czekałeś, a przy tym zebrałeś sporo ciekawych doświadczeń, którymi będziesz mógł się podzielić :)

 

W przypadku Dharm... na tle znamienitej konkurencji nie musiały mieć żadnych kompleksów, szczególnie, że posiadają świetną czystość dźwięku, a także umiejętnie łączą dwa światy... dynamiczny oraz elektrostatyczny. Może jednak zostaną u Ciebie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@crysis94miło Cię ponownie widzieć! :) Jeśli szukasz dociążonego, ale zarazem jasnego oraz łatwego w napedzeniu, to Dharmy warto dodać do swojej listy odsłuchowej. Warto podpytać Kolegę, czy mógłby wypożyczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, crysis94 napisał:

Ile +/- używki chodzą?

Ciężko powiedzieć po ile chodzą słuchawki które praktycznie nie występują na rynku wtórnym. Cene popularnych modeli kształtuje w dużej mierze klient. W przypadku mało dostępnych modeli tak jak Dharmy sytuacja jest nieco inna. Zdarzały się w przeszłości egzemplarze trochę poniżej 3000zł, jednak moim zdaniem są warte ponad tą kwotę. Ich problem wynika w dużej mierze z małej popularności i w tym tkwi przeszkodą by je szybko sprzedać i niektórzy decydują się na niską cenę, sam byłem na takim etapie, ale zmieniłem podejście i myślę, że przy odrobinie cierpliwości 3400zł jako 50% nowych to realna cena(subiektywne zdanie sprzedającego Dharmy) :)

 

P.s muszę jednak uprzedzić, że te słuchawki są dziwne, bo wielu chce posłuchać, niewiele osób chce je nabyć- sądzę, że to wynika z pewnych obaw przed nieznanym. Na ogół sprzedaż słuchawek nie zajmowała mi dłużej niż tydzień. Tylko ultrasony ed 8 sprzedawałem dłużej. A tu pojawiają się tylko internetowi trolle którzy chcą fantazjować o ich posiadaniu i składają propozycję na poziomie 2500zł (niedoczekanie 😀)

Edytowane przez NiecierpliwyJan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tytus1988 napisał:

@crysis94miło Cię ponownie widzieć! :) Jeśli szukasz dociążonego, ale zarazem jasnego oraz łatwego w napedzeniu, to Dharmy warto dodać do swojej listy odsłuchowej. Warto podpytać Kolegę, czy mógłby wypożyczyć :)

Ciebie również miło. No właśnie wpadłem na forum, bo Pan Jan złożył propozycję wymiany za HE-6. Miesiąc temu zacząłem sprzedawać tor stacjonarny. Chciałem jako całość (wszyscy chcieli same HE-6). W końcu ktoś dał 2k za Mjolnira, a HE-6 i DAC wystawiłem osobno i od razu odezwał się kolega Jan ;)

Edytowane przez crysis94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, crysis94 napisał:

@Andrewek
Jakich padów używasz do D1000 i poza nimi jakie zmiany były?

Używam padów hybrydowych no-name z aliexpress, można je też kupić na allegro:

https://allegro.pl/oferta/beyerdynamic-dt880-dt660-custom-one-pady-nausznice-9056706842

 

Przede wszystkim znoszą one ostrość dźwięku i dają optymalną ilość basu. Są najlepsze z tych co testowałem, a poza nimi używałem:

- padów oryginalnych

- hybryd od HM5

- skórzanych hybrydowych padów od Dekoni

- dużych owalnych padów od HM5 perforowanych 

Każda z nich grają trochę inaczej, ale przy każdych dźwięk był za ostry :) Teraz jest IMO optymalnie. 

 

Poza zmianą padów polecam zmienić kabel, głównie ze względów ergonomicznych.

Edytowane przez Andrewek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności