Skocz do zawartości

Zgrywanie muzyki z płyt CD


Piospi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam ogromną ilość płyt CD ze swoją muzyką i chciałbym ją zgrać na komputer. Zawsze do tej pory korzystałem z Windowsa Media Player. Mam do Was dwa pytania:

 

- czy nagrywarka ma znaczenie przy zgrywaniu? można zgrać wiekowym napędem w laptopie czy lepiej skorzystać z nagrywarki w stacjonarnym komputerze (ta druga nagrywarka jest nowsza i lepsza, więc prawdopodobnie posiada lepszy laser)?

- czy do tak prostej czynności wystarczy ten Media Player? czy zalecacie korzystać z programu Exact Audio Copy?


Przepraszam za może tak noobowskie pytania, ale chciałbym jak najlepiej zgrać muzykę ze swoich płyt w najlepszej jakości - stąd moje wątpliwości ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ma znaczenie, przede wszystkim czas ripu. A co do tematu: sprzęt i firmware vs. quality?

Na niektórych forach to temat rzeka - stąd twój wybór. Ja bym tą kwestię profilaktycznie odpuścił, szczególnie jeśli nie masz dużo czasu na czytanie, a chcesz zripować bibliotekę jeszcze przed wakacjami :)

 

A co do samego procesu ripowania. Wszystko co powinieneś wiedzieć o konfiguracji EAC:

http://filesharingtalk.com/threads/435208-Installing-configuring-and-ripping-with-Exact-Audio-Copy-%28EAC%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość lasera ma znaczenie. Ten w laptopie raczej nie będzie zbyt dobry, po pierwsze z racji wieku, a po drugie w laptopach się oszczędza na takich rzeczach. Najlepiej zainstaluj na obu komputerach EAC, na jednym i drugim zgraj tą samą płytę i porównaj na którym rip jest lepszy (wartość "quality" w logach). Najlepiej wybierz jakąś płytę w gorszym stanie, wtedy będzie wiadomo który czytnik jest dokładniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz foobara, to elegancko z poziomu odtwarzacza można ripować. A jeżeli aplikacja poza odtwarzaczem, no to EAC nie ma sobie równych.

Co do techniki zgrywania, teoretycznie im wolniej tym większa gwarancja, że błędów nie będzie (gdzieniegdie można prędkość odczytu zadać), ale napęd, jeżeli nie ma 15 lat i laser nie siada, to powinien wsio łyknąć bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze używałem w zamierzchłych czasach CDEx ze względu na mniej problematyczny konfig. W EAC irytuje mnie trochę konfiguracja programu jeśli ktoś ripuje w różnych formatach i czasami potrzebuje szybko przełączyć, bo chyba nie ma opcji ustawień profilowanych (czyli szybkie ładowanie ustawień z pliku w zależności od potrzeb), ale jeśli ripuje się tylko w jednym formacie, to można raz ustawić i zapomnieć o konfigu. Nie można też zapomnieć o właściwym ustawieniu offsetu dla swojego napędu, korekcji błędów itp, ale EAC ma do tego automatyczne narzędzie w konfiguracji, które dobiera ustawienia do napędu ze swojej bazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś podchodziłem do EACa w wersji wav to wav i pamietam jak się namęczyłem z ustawieniami. Aż dziwne, że jakoś nikt - wg mojej wiedzy - nie stworzył jakiegoś autokonfiguratora pod ten powszechnie wychwalany i używany soft ...

 

Może wszyscy doszli do wniosku że z EAC korzystają tylko na tyle zaawansowani użytkownicy że dadzą sobie radę sami, bez wsparcia autokonfiguratora :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy przy temacie ripowania - jaka jest roznica w efekcie koncowym przy ripowaniu mp3 przy uzyciu lame i cdparanoia?

lame nie zgrywa płyt w przeciwieństwie do tego drugiego który daje na wyjściu .wav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może źle ująłem - nie używałem tego od wieków i nie do końca pamiętam interfejs. Teraz odpaliłem, zajrzałem w konfig i zapytam z sensem.

CDex w konfiguracji ripowania (zakładka CD Drive Settings) ma w "Ripping Method" opcję "standard" i kilka różnych opcji "paranoia". Jak kiedyś szukałem po co to to, to gdzieś w helpie było, żeby używać standard, a w samej sieci spotkałem się wtedy z informacją, że paranoia przekłamuje ripowany materiał. Później nigdy się nie interesowałem tematem.

 

Jaka jest słyszalna różnica między "typowymi" ekstraktorami, a cdparanoia? To, że odczyt paranoia działa w trybie "danych", a nie "audio", to już wiem. Ewentualnie jakie są najpoważniejsze ograniczenia tego rodzaju rippera, bo wiem, że kiedyś nie potrafił wykryć 2 sekundowej ciszy na końcach utworów, a co więcej to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo istotny jest napęd na którym zgrywasz, zwłaszcza jeśli płyty nie są już pierwszej młodości.

DVD w domu zripował mi płytę z trzaskami i przerwami, a ten w pracy normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie może jakiś zewnętrzny napęd USB DVD-R który dobrze zgrywa płyty? Wywalę tego problematycznego złoma z T420, wsadzę w to miejsce dodatkowy dysk, a jak będę potrzebował coś z DVD/CD podziałać (co się coraz rzadziej zdarza) to podłączę wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie może jakiś zewnętrzny napęd USB DVD-R który dobrze zgrywa płyty? Wywalę tego problematycznego złoma z T420, wsadzę w to miejsce dodatkowy dysk, a jak będę potrzebował coś z DVD/CD podziałać (co się coraz rzadziej zdarza) to podłączę wtedy.

Ironicznie : ripper do AK380

Bez ironii: kup cokolwiek nowego

 

Mobilnie pisane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ewentualnie podpowiem Plextora. Kiedyś Plextor sam robił świetne napędy (były przynajmniej zachwalane do ripowania audio, robienia kopii zapasowych). Teraz w części albo całości posiłkują się Lite-On'em, co nie zmienia faktu, że cały czas firmują dobrą jakość i mają świetny soft (który można pobrać też ze strony producenta, a działa tylko jeśli masz jakiegoś Plextora w systemie), który jest w stanie określić nawet stopień zużycia lasera. Zewnętrzne nagrywarki Plextora chodzą na allegro od stówki, niektórzy sprzedający udostępniają też screeny z PlexUTILITIES gdzie widać poziom zużycia. Ewentualnie coś z Pioneera.

 

Ja mam taki wewnętrzny: http://allegro.pl/plextor-px-l890sa-xbox-ihas-124624b-xgd3-lt3-nowy-i6097505227.html bardzo sporadycznie używany, a wyrwałem jakieś dwa lata temu za 50zł :P

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znacie może jakiś zewnętrzny napęd USB DVD-R który dobrze zgrywa płyty? Wywalę tego problematycznego złoma z T420, wsadzę w to miejsce dodatkowy dysk, a jak będę potrzebował coś z DVD/CD podziałać (co się coraz rzadziej zdarza) to podłączę wtedy.

Ironicznie : ripper do AK380

Bez ironii: kup cokolwiek nowego

 

Mobilnie pisane

 

 

Pytam bo naciąłem się trochę z tym DVD do T420 i nie chciałbym mieć dwu napędów które nie chcą zgrywać płyt.

 

A ja ewentualnie podpowiem Plextora. Kiedyś Plextor sam robił świetne napędy (były przynajmniej zachwalane do ripowania audio, robienia kopii zapasowych). Teraz w części albo całości posiłkują się Lite-On'em, co nie zmienia faktu, że cały czas firmują dobrą jakość i mają świetny soft (który można pobrać też ze strony producenta, a działa tylko jeśli masz jakiegoś Plextora w systemie), który jest w stanie określić nawet stopień zużycia lasera. Zewnętrzne nagrywarki Plextora chodzą na allegro od stówki, niektórzy sprzedający udostępniają też screeny z PlexUTILITIES gdzie widać poziom zużycia. Ewentualnie coś z Pioneera.

 

Ja mam taki wewnętrzny: http://allegro.pl/plextor-px-l890sa-xbox-ihas-124624b-xgd3-lt3-nowy-i6097505227.html bardzo sporadycznie używany, a wyrwałem jakieś dwa lata temu za 50zł :P

 

Fajny ten Plextor, tyle że ja potrzebuję zewnętrzny napęd :-)

Ale dzięki, rozejrzę się. Może znajdę coś interesującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@falman - dlatego pisze, ze na allegro kupisz nowe lub prawie nowe ZEWNETRZNE Plextory i Pioneery od stowki. Moim zdaniem to jedne z niewielu napedow z jakas jakoscia. Ewentualnie jak ma byc po taniosci to jakis Lite-On.

 

Jeszcze 6-7 lat temu to wiekszosc producentow przykladala wieksza uwage do napedow optycznych i ich jakosci wykonania, teraz (moim zdaniem) jest jak z napedami dyskietek sprzed 20 i 10 lat, gdzie te starsze potrafia dzialac do dzis, byly cichsze i nie dewastowaly dyskietek tak jak nowsze modele.

Moja nagrywarka CD16x od LG potrafila nagrywac nawet na najgorszym gownie bez bledow, a przy przebiegu ponad 1000 plyt nadal potrafila robic overburning na byle czym po 82-85 minut, nagrywac plyty 99min i ripowac nawet porysowane AudioCD. Kilka lat pozniej na DVD tego samego producenta overburning 81minut walil bledami, a ripowanie porysowanych plyt trwalo wieki i mialo duza gorsza jakosc odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności