Skocz do zawartości

Tidal vs Spotify - jakość dźwięku


konrad_a

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś chce porównać jakość streamingu MQA w TIDALU z jakością plików lokalnych - to polecam płytę testową wytwórni 2L Audiophlie Reference Recordings.

 

Na stronie www wytwórni są dostępne do ściągnięcia pliki w różnych formatach i gęstościach ("standardowe" pliki FLAC, pliki FLAC zakodowane w MQA oraz pliki DSD):

http://www.2l.no/hires/index.html

 

Płyta jest tez dostępna w Tidalu - tytuł: The Nordic Sound

http://tidal.com/album/2400318

 

Co do samego ustawienia aplikacji windowsowej TIDAL do odtwarzania plików FLAC zakodowanych w MQA:

1. Instalujemy driver naszego DAC w Windowsach (to prawdopodobnie większość z nas ma już zrobione)

2. NIE USTAWIAMY urządzenia DAC jako domyślnego urządzenia do odtwarzania dźwięku w Windows.

(prawy klawisz myszy na głośniczku w prawym dolnym rogu ekranu i opcja menu "Urządzenia do odtwarzania")

3. W aplikacji TIDAL wchodzimy do menu Plik -> Ustawienia -> Streaming

Wybieramy nasze urządzenie DAC (a nie "Ustawienia systemowe")

W opcjach naszego urządzenia DAC (ikonka "Kółko zębate");

- zaznaczamy: Użyj trybu Exclusive

- pole "Passtrough MQA" pozostawiamy NIE ZAZNACZONE

 

Przy tych ustawieniach moje DAC (zarówno Chord Mojo jak i Fiio E17) wyświetlają częstotliwość 88 lub 96 podczas odtwarzania z Tidala plików w jakości MASTER.

Edytowane przez dominikpl72
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Brakuje sopranów, owszem, ale dla mnie główny problem teraz to rozjezdżanie się brzmienia w "gęstych", wymagających realizacjach.

Posłuchałem sobie jeszcze trochę symfoniki, której zwykle nie słucham, na tidalu i Spotify. Niestety, kompresja spotifajowa powoduje zlewanie się źródeł, robi się chaotycznie.

U Anaali widać to tez bardzo, ale tu z uwagi na rodzaj stosowanych brzmień. W Spotify gitara zlewa się z perkusją a basu trzeba się domyślać (a po bt lepiej tego w ogóle nie słuchać, bo robi się po prostu halas). Na tidalu hifi słychać właściwie wszystko.

sprawdzałeś czy to jest premium czy standardowa jakość ?

spotify nie ma wszystkiego w q9 :/

 

 

Jest w 320 kbps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sprzęcie za ile złotych słyszycie te różnice? I czy słychać te różnice przy słuchaniu muzyki, czy kapitalnym wsłuchiwaniu się w poszczególne sekundy audiofilskich utworów służących jedynie do porównywania sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sprzęcie za ile złotych słyszycie te różnice? I czy słychać te różnice przy słuchaniu muzyki, czy kapitalnym wsłuchiwaniu się w poszczególne sekundy audiofilskich utworów służących jedynie do porównywania sprzętu?

Wystarczy dobry telefon i rozsądnie dobrane nauszniki, lub douszniki jeśli ktoś preferuje. Dobry telefon oczywiście pod kątem odtwarzania muzyki.

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez gentillo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Koledzy , chciałbym "sparować aplikację Tidal ( z laptopa albo z telefonu Android) z moim wzmacniaczem stereo Yamaha RN500, w jaki sposób mogę to zrobić by słuchać muzyki na tym sprzęcie ?

Dodam, że używam też Spotify i łączę się z moim wzmacniaczem poprzez Wi-Fi ( Yahama ma wbudowanego klienta Spotify )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aplikacji Tidal dźwięk możesz przesłać tylko przez bluetooth, ale to bez sensu (strata jakości sygnału).

Ale możesz strumień Tidala przesłać przez Wi-Fi z tabletu lub smartfona (Android) za pomocą aplikacji BubbleUPnP.

Można skorzystać też z BubbleUPnP Server zainstalowanym na PC (laptop) lub NAS (Synology, QNAP).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aplikacji Tidal dźwięk możesz przesłać tylko przez bluetooth, ale to bez sensu (strata jakości sygnału).

Ale możesz strumień Tidala przesłać przez Wi-Fi z tabletu lub smartfona (Android) za pomocą aplikacji BubbleUPnP.

Można skorzystać też z BubbleUPnP Server zainstalowanym na PC (laptop) lub NAS (Synology, QNAP).

Tak właśnie zrobiłem ! dzięki :)

Jakość niektórych utworów jest świetna ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mi obu używa się bardzo przyjemnie z poziomu aplikacji na PC. Tidal dla mnie jest bardziej przejrzysty, bardziej mi się podoba szata graficzna i przyjemniej spędza mi się tam czas słuchając muzyki. Testowałem oba po 30 dni i subskrybowałem Tidala, również ze względu na lepszą jakość dźwięku,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o interfejs to tak Spotify i Tidal mają swoje minusy ale obydwu używa się bezproblemowo tak naprawdę. Kwestia przyzwyczajenia do filozofii danego programu. Co do SQ to Tidal hi-fi rządzi. MQA też świetna sprawa, szkoda że na razie tylko na pc.

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spotify'u najbardziej denerwuje mnie dodawanie do ulubionych plyt/piosenek. Coś tam ewidentnie nie gra. No i brak możliwości włączenia calego folderu playlist jak jednej. Jak ta sprawa wyglada w Tidalu?

Edytowane przez shpongloid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Miałem przez dłuższy czas Tidal HIFI. Coś mnie podkusiło i wziąłem na próbę Spotify Premium (m.in. z uwagi na integrację z android auto/mirrorlink). Różnica od razu mnie uderzyła - jakoś tak płasko, nijako, bez dynamiki. Zarówno na sprzęcie stereo, jak i na słuchawkach. Różnica była na tyle istotna, że wróciłem do Tidala... nie potrafiłem jej zdzierżyć. Muzy słucham głównie w konfiguracji: aplikacja na chromecast przez HDMI do TV (appka na komórce jako pilot) -> dalej optical out do zestawu stereo Denon 2.0. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, miwost napisał:

Miałem przez dłuższy czas Tidal HIFI. Coś mnie podkusiło i wziąłem na próbę Spotify Premium (m.in. z uwagi na integrację z android auto/mirrorlink). Różnica od razu mnie uderzyła - jakoś tak płasko, nijako, bez dynamiki. Zarówno na sprzęcie stereo, jak i na słuchawkach. Różnica była na tyle istotna, że wróciłem do Tidala... nie potrafiłem jej zdzierżyć. Muzy słucham głównie w konfiguracji: aplikacja na chromecast przez HDMI do TV (appka na komórce jako pilot) -> dalej optical out do zestawu stereo Denon 2.0. Pozdrawiam.

 

Deezer jest na tym samym poziomie co Tidal, ale ma znacznie bogatszą bazę. Niestety nie pozwala na razie streamować bezstratnych plików na telefonach (tylko PC i wybrane systemy audio). Niemniej nawet stratny Deeer na telefonie brzmi znakomicie.

Zdecydowanie najgorsze jest Apple Music. Obecnie mam 2 podejście do tego serwisu i aż trudno uwierzyć jak to gra. Mam wrażenie, że mają tam średniej jakości stratne pliki na które nakładany jest jakiś DSP żeby wyostrzyć wszystko... Efekt jest mizerny - ciężko tego słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że ten Deezer to też spoko opcja. Co ciekawe z mojego punktu widzenia Spotify ponownie wtopa - serwis do chromecasta lub chromecasta audio wysyła 256kbps na kontach Premium. Może dlatego moje poczucie gorszej jakości było jeszcze mocniejsze.

 

Tak w ogóle to polecam chromecastowe rozwiązanie, osobom, które chcą z serwisów streamingowych wysyłać audio do ampli/zestawów audio bez utraty jakości po kablu optycznym. Opcja przez bluetooth jakoś do mnie nie trafia - zżera baterie fona i obniża jakość (dla chromecasta fon działa tylko jako pilot, stream z sieci leci bezpośrednio do urządzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromecast audio też może być, choć go nie używałem. Ja używam pełnego chromecasta, czyli muszę tv włączać (chromecast audio mógłbym wpiąć bezpośrednio do zestawu stereo/ampli), ale za to widzę okładkę albumu na tv ;-)

 

Chromecast jest w wpięty do tv pod hdmi, zasilanie bierze z portu usb telewizora. Sam chromecast jest połączony z domową siecią wifi. Odpalam np. Tidala i wybieram odtwarzaj na chromecast (warunek = ta sama sieć wifi). Urządzenie chromecast pobiera content bezpośrednio z sieci (czy to youtube, netflix, tidal, spotify, itd.) i przekazuje do tv video i audio. Ale robię dalej taki myk, bo mam wyjście z tv po optical out do zestawu stereo denon i do niego trafia cyfrowy sygnał audio. I dalej już robi swoje wzmak stereo. Co ciekawe są telewizory/amplitunery już z wbudowanymi chromecastem ;)  Równie dobrze można by takiego chromecasta video wpiąć przykładowo do amplitunera 5.1 po hdmi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja Tidala jest tragiczna, to fakt. Jakość za to chyba najlepsza. Obecnie używam Roon'a do Tidala i coś czuję że przedłużę Roon'a na rok. Podoba mi się to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności