Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Lite DAC 60 Ktoś widział? Ktoś wie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy miał ktoś może styczność z daciem Lite DAC 60? Konstrukcja oparta o 2xPCM1704 i wyjściu na lampach.

Konstrukcja już dość leciwa ale chętnie posłucham czy jest warta rozważenia i ew. poprawek.

 

Z góry dzięki za pomoc;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach gdy był nowy to było sympatyczne urządzenie. Natomiast na otwieranie czakramów, czwarty wymiar, nirwanę, itp. to bym nie liczył. On w ogóle ma lampę za stopniem na tranzystorach, taki typowo chiński łańcuszek szczęścia dla sygnału. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że odpicowany DAC na PCM1794 i AKM4118 wyjdzie na końcu co najmniej nie gorzej. Lamp wprawdzie nie ma, ale też po co ma mieć? :) No i USB będzie miał na bardziej dzisiejszych rozwiązaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie twierdzę,ze lampę ma lub powinien mieć;)

Tylko czy na pewno jest tam stopień tranzystorowy? Przed chwilą czytałem temat o modyfikacjach tego daca i sugerują zmianę filtra, a w zasadzie rezystora na wyjściu z daca jakoby ten mial za duża wartość obciążają PCMa za mocno. I dalej za filtrem jest lampa. Jutro sprawdzę bo gdzieś jest schemat ale dzis juz przystąpiam. Natomiast USB to w dacu nie zauważyłem i trzeba by je dodac. No ale skoro nie warto to nie będę się w to pchal;) Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC jest niezły ogólnie. Mnie w nim denerwowało, że się głośność resetuje po wyłączeniu do połowy skali, a nie do maksimum, skoro nie potrafi tego zapamiętać. Sprzęt miałem w domu na testach parę lat temu. Do słuchania nie z USB to najlepiej przegrzebać odpowiedni odtwarzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam był

 

W czasach gdy był nowy to było sympatyczne urządzenie. Natomiast na otwieranie czakramów, czwarty wymiar, nirwanę, itp. to bym nie liczył. On w ogóle ma lampę za stopniem na tranzystorach, taki typowo chiński łańcuszek szczęścia dla sygnału. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że odpicowany DAC na PCM1794 i AKM4118 wyjdzie na końcu co najmniej nie gorzej. Lamp wprawdzie nie ma, ale też po co ma mieć? :) No i USB będzie miał na bardziej dzisiejszych rozwiązaniach.

 

 

Tam był stopień na tranzystorach? Dawno go miałem, ale nie kojarzę, miałem wrażenie że tam analog był czysto lampowy, w sumie jako jeden z nielicznych chińskich wynalazków.

 

EDIT

 

LITE-DAC60-HIFI-Audio-DAC-Decoder-Tube-Output-4.jpg

 

Szczerze mówiąc, to grama tranzystora tam nie widzę po przetwornikach. To był jeden z nielicznych DACów na 1704, które miło wspominam. Bez cudów, bo to na dziś stosunkowo stara konstrukcja, ale i źle nie było.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkel cos pomylił, tranzystory były na zasilaniu. Tutaj schemat DAC50 http://rs299.pbsrc.com/albums/mm294/regal55/dac-50.jpg?w=480&h=480&fit=clip . Ponoć praktycznie to samo tylko kostki PCM63 bodaj.

 

Czyli sugerujecie dac sobie spokój? Czy Sabre 9018k2m i jakiś ciekawy stopień wyjściowy będzie lepszym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu mobilny K2M, a nie wersja stacjonarna, skoro mowa było do tej pory o DACu stacjonarnym?

 

Poza tym akurat w tym przypadku nic takiego bym nie sugerował. Tak naprawdę to kwestia preferencji brzmieniowych i potrzeb, wejście USB i HiRes? Jeśli nie są potrzebne, to akurat LiteDAC 60 był takim rodzynkiem, w miarę kompetentnie zaaplikowanym. Chociaż sporo zależy i od ceny, jaką przyszłoby na niego zapłacić.

 

EDIT

Szukam, ale chyba wywaliłem zdjęcie, gdzie robiliśmy bezpośrednie porównania z Audiolabem M-DAC i z Audio-GD 1.32 Akurat LiteDAC nie miał się czego specjalnie wstydzić w tym towarzystwie.

 

EDIT2

 

Znalazłem schemat

 

DAC60.jpg

 

Z całą pewnością, analog jest czysto lampowy.

 

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie wersja mobilna?;) A tak poważnie to z tego co czytałem to w K2M sa 2 kanały zamiast 8 i łatwiej go zaaplikować w jeśli chodzi o osiągi to nie ma za bardzo różnicy. Natomiast znalazłem ciekawą płytkę

http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/60-usb-dsd-dxd-384khz-dac-with-bit-perfect-volume-control-and-spdif-inputxmoses9018k2m.html

 

Bardzo podstawowa ale za to nie trzeba kombinować, poprawiać tylko dołożyć co trzeba wedle uznania;) Jak później znalazłem to ta sama płytka siedzi w DAC Amber Lampizatora także ma potencjał.

 

A wracając do LiteDAC to minusem jest brak USB niestety. To się jednak da zrobić. Czy podłączenie się do I2S jest w nim problemem? Coaxial w PC mam tylko nie wiem jakiej jakości. Natomiast gęste formaty nie są mi potrzebne.

 

A co do cen to jeden z dołożonymi kondensatorami wisi na OLX za 1250zł, A chyba sa i nowe za ok 400$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie wersja mobilna? ;) A tak poważnie to z tego co czytałem to w K2M sa 2 kanały zamiast 8 i łatwiej go zaaplikować w jeśli chodzi o osiągi to nie ma za bardzo różnicy. Natomiast znalazłem ciekawą płytkę

http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/60-usb-dsd-dxd-384khz-dac-with-bit-perfect-volume-control-and-spdif-inputxmoses9018k2m.html

 

Bardzo podstawowa ale za to nie trzeba kombinować, poprawiać tylko dołożyć co trzeba wedle uznania;) Jak później znalazłem to ta sama płytka siedzi w DAC Amber Lampizatora także ma potencjał.

 

A wracając do LiteDAC to minusem jest brak USB niestety. To się jednak da zrobić. Czy podłączenie się do I2S jest w nim problemem? Coaxial w PC mam tylko nie wiem jakiej jakości. Natomiast gęste formaty nie są mi potrzebne.

 

A co do cen to jeden z dołożonymi kondensatorami wisi na OLX za 1250zł, A chyba sa i nowe za ok 400$.

 

Czy ja wiem czy nie ma różnicy, a czy pomiędzy motorowerem a samochodem też nie ma różnicy? Niby oba się przemieszczają do przodu, ale jednak komfort nieco inny :)

Co do K2M, w moim odczuciu, dobrze zaaplikowany K2M nie ma startu do dobrze zaaplikowanego "dorosłego" Sabre. Może z jakąś przeciętną aplikacją by powalczył ale to tyle. Jeśli oba są równie dobrze zaaplikowane, to różnica będzie i to całkiem spora. Wersja mobilna, siłą rzeczy, ma uproszczenia konstrukcyjne, we wspomnianej ilości przetworników, a przede wszystkim na zasilaniu, które musi być oszczędne pod opcje mobilne.

 

Jeśli chodzi o LiteDACa to podłączyć się po I2S od biedy można, a dokładniej to w trybie Left Justified. Można pożenić nowoczesny interfejs wejściowy z filtrem cyfrowym który tam jest zaaplikowany, a który jest dedykowany pod 1704. Robiłem takie zabiegi na wersji pod PCM63 i działało. Wolfson WM8805/05 daje się połączyć z filtrem cyfrowym starego typu w tej sposób. No ale trzeba się z tym trochę pobawić i z grubsza być w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to skuterem łatwiej sobie poradzić z korkami;) A tak na poważnie. Nie mam z tym doświadczenia. Z tego co czytałem skopać aplikacje 9018 bardzo łatwo. Z K2M chyba jest łatwiej. Jednak to tylko moje domysły na podstawie tego co czytałem. A co jest wg. Ciebie dobra aplikacją 9018? Calyx Femto?;) Nie oszukujmy się, że nie mając doświadczenia jestem w stanie zrobić dobra aplikację;) Z jednej strony kusi mnie DIY z drugiej nie wiem czy sobie z tym poradzę. Oczywiście nie musi być to Sabre. I tutaj pojawił się LiteDAC , który mnie zaciekawił. W nim tez trzeba trochę pogrzebać. Cena nie zabija jeszcze a i R2R ciekawi. Jeśli masz jakieś inne propozycję na DIY lub DAC ja chętnie posłucham. Dziś już jednak nie mam siły na wynurzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem informacje o architekturze DAC-60 z jakiejś aukcji na ebay. Chińczyk mógł pomylić opisy. Tak w ogóle to jak jest sama lampa, to konwersja odbywa się na rezystorze, czyli najbardziej prostackie rozwiązanie, w którym wyjście prądowe DACa musi się szamotać z prawem Ohma.

 

Będę powtarzał do znudzenia - Weiliang DAC z kartą XMOS. Modzić w nim jest co, a to jaka kość DACa jest to ma małe znaczenie. Ważne, żeby była z wysokiej serii producenta, a nie jakaś ośmionóżkowa delta-sigma. Wracając do bohatera - 3 mostki Graetza, transformator R-Core w oddaleniu od PCB, kilka stabilizatorów, w tym co najmniej jeden LT. Wyświetlacz alfanumeryczny dwulinijkowy. Obudowa full alu, 2,4kg wagi. Niektóre firmy za mydelniczkę potrafią kasować 2x tyle, a do popędzania mydelniczki zasilacz impulsowy dostarczający jedno napięcie DC do rozdzielenia na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem informacje o architekturze DAC-60 z jakiejś aukcji na ebay. Chińczyk mógł pomylić opisy. Tak w ogóle to jak jest sama lampa, to konwersja odbywa się na rezystorze, czyli najbardziej prostackie rozwiązanie, w którym wyjście prądowe DACa musi się szamotać z prawem Ohma.

 

Będę powtarzał do znudzenia - Weiliang DAC z kartą XMOS. Modzić w nim jest co, a to jaka kość DACa jest to ma małe znaczenie. Ważne, żeby była z wysokiej serii producenta, a nie jakaś ośmionóżkowa delta-sigma. Wracając do bohatera - 3 mostki Graetza, transformator R-Core w oddaleniu od PCB, kilka stabilizatorów, w tym co najmniej jeden LT. Wyświetlacz alfanumeryczny dwulinijkowy. Obudowa full alu, 2,4kg wagi. Niektóre firmy za mydelniczkę potrafią kasować 2x tyle, a do popędzania mydelniczki zasilacz impulsowy dostarczający jedno napięcie DC do rozdzielenia na wszystko.

 

Wiesz, dla jednego rozwiązanie prostackie, dla drugiego proste. Kwestia zapatrywań :)

 

A do chińczyków na Sabre nic nie mam, sam w nich dłubię od lat. Stanowią dobrą podstawę do dłubaniny. A że zdłubać je trzeba, to inna sprawa, bo chińczyk się nie stara, składa do kupy co mu w ręce wpadnie i byle wydawało z siebie dźwięk. Co do kości DACa, to akurat moim zdaniem znaczenie ma, bo dłubać w poślednim szajsie po prostu nie warto. Życie jest za krótkie, żeby je marnować na rzeźbienie w konstrukcji, która z założenia ma już duże ograniczenia. ES9018 akurat jest wdzięczny do dłubania, co prawda swoje wymagania ma co do zasilania i analoga, ale poza tym jest wdzięczny o tyle że jest "wash&go" znaczy wszystko w jednej kostce. W starych multibitach nie było tak miło, bo i filtr cyfrowy osobno i interfejs wejściowy, a to wszystko trzeba połączyć, zegar doprowadzić, każde z osobna zasilić. Zabawy kupa. A efekt nigdy do końca nie jest pewny. W ES9018 wiadomo czego się spodziewać, ****ianie zasilony i z ****ianym analogiem, ****ianie będzie grał. A jak to zrobić po bożemu, to zagra jak na topowy sprzęt przystało. Ale takie doprowadzenie zegara już ciężko zrąbać, byle był niezbyt daleko od kostki.

Za to skuterem łatwiej sobie poradzić z korkami;) A tak na poważnie. Nie mam z tym doświadczenia. Z tego co czytałem skopać aplikacje 9018 bardzo łatwo. Z K2M chyba jest łatwiej. Jednak to tylko moje domysły na podstawie tego co czytałem. A co jest wg. Ciebie dobra aplikacją 9018? Calyx Femto? ;) Nie oszukujmy się, że nie mając doświadczenia jestem w stanie zrobić dobra aplikację ;) Z jednej strony kusi mnie DIY z drugiej nie wiem czy sobie z tym poradzę. Oczywiście nie musi być to Sabre. I tutaj pojawił się LiteDAC , który mnie zaciekawił. W nim tez trzeba trochę pogrzebać. Cena nie zabija jeszcze a i R2R ciekawi. Jeśli masz jakieś inne propozycję na DIY lub DAC ja chętnie posłucham. Dziś już jednak nie mam siły na wynurzenia...

 

 

Z K2M jest tak, że zrąbać trudniej, bo tam wszystko totalnie uproszczone aplikacyjnie i zasilone praktycznie z pojedynczego niskiego napięcia, bo takie wymogi mobilnych rozwiązań. Więc spieprzyć trudniej, ale z drugiej strony, co to za radość, złożysz płytkę i zagra... przeciętnie, czyli tak jak ma grać na maks swoich możliwości. Dalsze wydziwiania z analogiem i zasilaniem już wiele nie zmienią, bo ograniczenia, wynikające z zastosowań docelowych (mobilnych) siedzą w samej kostce. A to że ktoś tam stosuje w swoich drogich rozwiązaniach. A i czemu by nie, jak chce się dużo kapuchy natrzepać, to jest to idealna opcja na maks przebitkę na kasie. Co nie znaczy, że idealne i maksymalne jakościowo rozwiązanie. Musisz sobie więc zadać pytanie, czy nie szkoda Ci czasu na rzeźbienie w czymś takim. Tak jak napisałem wcześniej, życie jest za krótkie żeby grzebać w szajsie. Czas i tak poświecisz na to konkretny. Więc czemu nie brać się za konkretne rozwiązania? No chyba że chcesz klepać komercyjnie masówkę, po taniości, w średniej klasie, wtedy K2M będzie idealny, bo g.... a nie aplikację potrzebuje.

 

Uwierz na słowo komuś, kto w tym grzebie hobbystycznie od wielu lat. Mam całą szafę takich g..nych daców, które zmontowałem i zapomniałem, bo nic ciekawego z nich nie wyniknęło, poza stratą czasu. Ot grają.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia zaawansowania - autor tematu wspomina że jest początkującym. Zrobić ES9018 może go przerosnąć.

Jeżeli budżet pozwala i ciekawi Cię R-2R to rzuć okiem na ten projekt - http://www.diyaudio.com/forums/vendors-bazaar/259488-reference-dac-module-discrete-r-2r-sign-magnitude-24-bit-384-khz.html

Na początek bardzo proste - zasilanie ze zwykłego transformatora, wystarczy wrzucić w obudowę, podłączyć gniazda i trafko do spdif. Ewentualnie jeszcze amanero jeżeli chcemy USB. Wszystko bardzo dobrze udokumentowane z opisami jest na https://hifiduino.wordpress.com/2015/03/16/soekris-dam-1021-r-2r-dac-users-guide/

Możliwości rozwoju potem mamy jednak bardzo duże. Na przykład można wrzucić zewnętrzne zasilanie, dołożenie kondensatorów do vref no i co najciekawsze to zabawa filtrami cyfrowymi - można bez ponoszenia kosztów zmieniać brzmienie pod swoje preferencje. Wgrywa się poprzez port szeregowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor to rozwiązanie prostackie ze względu na warunki pracy DACa, jakie mu stwarza. Nie ma bata, musi produkować większe zniekształcenia niż na aktywnym I/V, gdzie raz - impedancja wejściowa jest zerowa, a 2 - wyjście widzi potencjał niezależny od płynącego prądu.

 

ES9018 można się podniecać, tylko że nie spotkałem jeszcze urządzenia pokazującego dźwiękiem jednoznacznie, że ta kość jest cokolwiek lepsza w zakresie percepycyjnym od WM8740 czy AK4393, czyli topów sprzed 15 lat. Na samodzielne początki najlepsze jest coś z wyjściem napięciowym i w miarę porządną architekturą. Tutaj mamy CS4396, CS4397, CS4398, ES9023 na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w Lite DAC konwersja jest na rezystorze do tego ponoć źle dobranym. Co przekłada się na duże zniekształcenia. Podobno wymiana na mniejszy sporo w tym temacie poprawia.

 

Mam pytanie co do wyjścia coaxial. Czy jest szansa ,że w stacji dokującej do laptopa wyjście to będzie wystarczającej jakości czy może być kiepsko?

 

@Bamboszek Widziałem już Soekrisa;) Tak ciekawa konstrukcja. Podobno jednak trzeba w niej też sporo pogrzebać żeby to grało nieźle. Malutkie elementy SMD i niechęć konstruktora do wprowadzania zmian. Także mnie to odstrasza trochę.

 

Na razie sobie zaklepałem dwie płytki pod regulator Salas Reflektor-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności