Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

FiiO D03K i telewizor


sn4ke

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie FiiO D03k (modowane lepszymi kondensatorami przez "Cytrynowego") już kupione, ale jest dopiero w drodze, więc chciałbym zaczerpnąć garść informacji zanim odbiorę i sam zacznę się bawić.

 

Zastanawiałem się nad FiiO, albo jakimś uboższym chińczykiem (generalnie konwerter cyfrowo-analogowy) ze względu na brak możliwości sensownego podłączenia telewizora Samsung do zabytkowego kina Grundig, które nadal stoi dlatego, że pasuje żonie kolorystycznie do wystroju pokoju. Telewizor ma wyjście słuchawkowe i optyczne, a zestaw ma jedynie wejście RCA. Po słuchawkowym trzeba ostro kręcić głośnością, a nie przypuszczam, żeby producent montował do obsługi słuchawek jakiś zaawansowany układ, stąd właśnie pomysł, żeby podłączyć cyfrowo do konwertera, a dalej puścić RCA. FiiO wziąłem ze względu na spodziewaną jakość wykonania, w chińczykach za 40zł nie miałem pojęcia co siedzi. Tyle tytułem wstępu.

 

Telewizor bez problemu obsługuje takie standardy jak AC3 czy DTS. Jak rozumiem nie ma znaczenia czy puszczę dźwięk złączem optycznym czy słuchawkowym - w obu przypadkach dekodowanie bierze na siebie telewizor, a na wyjście idzie już sam "gotowy" sygnał?

 

Przy podłączeniu złączem słuchawkowym zestaw miał, jak ja to nazywam, "syndrom AC3", czyli głos miał dużo niższy poziom głośności niż efekty. Skutkowało to tym, że wieczorem oglądałem albo "kino nieme" z napisami i efektami, albo jak jak ustawiałem głośniej, to coprawda słyszałem głos, ale efekty po prostu huczały. Czy podłączając optycznie przez tego FiiO nie uświadczę podobnego efektu? Wiem, że nie będę miał 5.1 po RCA, ale wystarczy mi jak zestaw zrobi zbalansowane 2.1, gdzie efekty i głosy będą miały prawidłowo wyrównaną głośność.

 

Czy można mieć jednocześnie podłączone wyjście liniowe i RCA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście łączymy po optyku. Wyjście słuchawkowe jest wewnętrzno okrojone. Zrobiłem test. Odłączyłem FiiO (mam po optyku) i podłączyłem po słuchawkowym. Nie dało się tego słuchać a musiałem głośność podnieść o jakieś 40%.

Tak więc tylko optyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roznicy glosnosci miedzy dialogami a efektami, pewnosci nie mam ale wydaje mi sie ze nic sie nie zmieni. Problem polega na tym ze dzwiek jest downmixowany z 5.1 na 2.0. W przypadku amplitunera mozemy sobie kazda sciezke podglosnic lub sciszyc a tutaj jak telewizor to robi to efekt taki jaki jest bo nie mamy nad tym kontroli.

 

Co do wyjscia optycznego to prawdopodobnie wyjdzie stereo tak samo jak na sluchawkowym ale to zalezy od modelu telewizora bo sa tez takie ktore maja optical passthrough i wypuszcaja oryginalna sciezke i wtedy niewiem jak z ac3 ale z dts fiio napewno sobie nie poradzi i bedzie cisza.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie bo mam podłączoną wieżę technicsa pod wyjście słuchawkowe, no ale trzeba znacznie poziom głośności podnieść a jak się przełączy na tuner radiowy to można wtedy zawału dostać. Myślałem w sumie o zakupie jakiegoś soundbara za 500zł, pewnie byłoby to funkcjonalniejsze rozwiązanie. No ale 12 letni technics w sumie stał i się kurzył to podłączyłem tymczasowo ... i już tak kilka miesięcy gra.

 

W sumie marzy mi się jakieś "kino domowe", ale nie takie wielkie podłogówki, coś minimalistycznego.

Edytowane przez BarteqW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do downmixa, to jak leci przez głośniki telewizora (Samsung LED) to jest ok - nie ma efektu wrzeszczących efektów. Problem jest właśnie po wyjściu słuchawkowym, zresztą po wyjściu słuchawkowym nawet słuchawki brzmią marnie. O to dekodowanie AC3 i DTS to w sumie dopytuje się ze względu na możliwe wspomniane bezpośrednie puszczanie dźwięku na optyka, a nie wiem jak to jest w Samsungach. Dźwięku na zestawie potrzebuję tylko do filmów odtwarzanych z dysku, albo jak podepnę do tv konsolę, nie zamierzam nic cudować z kablówką.

 

FiiO już doszło, ale gdzieś mi wcięło optyka i póki go nie znajdę, to nie odpowiem na swoje pytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do wyjscia optycznego to prawdopodobnie wyjdzie stereo tak samo jak na sluchawkowym ale to zalezy od modelu telewizora bo sa tez takie ktore maja optical passthrough i wypuszcaja oryginalna sciezke i wtedy niewiem jak z ac3 ale z dts fiio napewno sobie nie poradzi i bedzie cisza.

Nie rozumiem. Jak może wyjść tak samo? Specjalnie spróbowałem. Na słuchawkowym do wzmacniacza stero dzwięk był cichy i brzmiał jak z wc.

Pp podłączenuu tv - optyk - fiio - wzmacniacz stereo... da się tego w końcu słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na swoje pytania:

- wszystko gra równo i nie ma takie zaburzenia balansu jak przy wyjściu słuchawkowym, jest też nieporównywalnie głośniej, teoretycznie grają też tylne głośniczki (cicho, ale może to wina strat podłego kabla 2*3m)

- dekodowanie dźwięku odbywa się na etapie telewizora i należy ustawić na wyjściu PCM, bo D03K niczego innego niż PCM nie obsługuje

- nie sprawdzałem jak to jest jednocześnie z line-out i RCA, ale ponieważ tam nie ma żadnego przełącznika na wyjście, to powinno działać razem

 

No i jeszcze jedna sprawa, bo przy pierwszej próbie podłączenia posiadanym optykiem FiiO nie działało (nie zapalała się lampka "locked"). Kilka lat temu kupiłem jakiegoś taniego optyka 0,5m, którego nawet nie używałem i leżał sobie w pudełku. Kabelek prawdopodobnie nie był padnięty (po podłączeniu do TV w kabelku było światło po obu stronach), ale nie stykał z FiiO. Kupno czegoś solidniejszego pomogło. Nie wiem jak z jakością nowego kabla, ale wygląda audiofilsko i kosztował na allegro 20zł za 2m :D Najważniejsze, że działa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności