Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DAC USB do wzmacniacza audio do 400 zł


apb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Od dawna przymierzam się do zakupu DACa. Po przeczytaniu wielu tematów nie udało mi się podjąć jednoznacznej decyzji i czegoś wybrać. Sprawę cały czas odkładałem, aż do dzisiaj, gdy okazało się, iż muszę kupić DACa "na wczoraj".

 

Muzykę odtwarzam z laptopa Dell N5110, dźwięk z integry jest bardzo słaby. W porównaniu z odtwarzaczem CD Yamaha CDX-870 różnica jest ogromna (te same utwory, na laptopie RIP do FLACa z oryginalnej płyty oraz otwory WAVE bezpośrednio od zespołu). Wzmacniacz to Yamaha A-520, kolumny Tonsil Alton 70, czyli szału nie ma, a wręcz jest dosyć słabo.

 

Szukam DACa (może być bez wzmacniacza, słuchawek raczej nie używam) z wejściem USB, wyjściem RCA oraz najlepiej z zewnętrznym zasilaniem. Nie chcę na niego wydać więcej niż 400 zł (co w sumie i tak jest chyba za dużo patrząc na jakość pozostałego sprzętu).

 

Muzyka to rock, trochę metalu, muzyki klasycznej, czasem coś z rapu czy też elektroniki.

 

Myślałem o kupieniu DACa Audiotrak Prodigy Cube BE. Czy w tej cenie znajdę coś lepszego (najlepiej z zewnętrznym zasilaniem)?

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwerter + FiiO D03K + modyfikacje (mogę się podjąć lub ktokolwiek z bardziej zaawansowanych DIY'erów na forum) + ewentualnie zasilacz. Można robić krok po kroku sprawdzając zmiany lub po prostu upgrade'ować z czasem. Ewentualnie sprowadzanie czegoś ciekawego zza granicy (o ile bierzesz to pod uwagę). Ewentualnie używany Geek Out + odpowiedni przewód, ale ponoć nie zgrywa się z wykorzystaniem zewnętrznego wzmacniacza. Jeszcze jedna możliwość UAE23 - tanio, a dobrze. Jeszcze jedna możliwość:

http://allegro.pl/dac-xmos-xcore-l-pcm5102a-tda1308-384khz-32bit-usb-i6009592415.html

Ale tej wersji nie znam osobiście - co nie zmienia faktu, że także można zrobić mody lub resztę kasy na obudowę i zewnętrzne zasilanie przeznaczyć.

Edytowane przez Chickenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używał ktoś może tego DACa na XMOS i PCM5102? Cena super, jednak jak wypada jeśli chodzi o jakość dźwięku? Bez problemu współpracuje z WIN7?

 

Ze sprowadzaniem czegoś z zagranicy nie ma problemu, jednak to wiąże się z długim oczekiwaniem, a chciałbym kupić coś jak najszybciej.

 

Prodigy Cube odpuścić? Zagra gorzej od w/w urządzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnego pcm5102 na xmosie, zasilany prosto z usb, sprawdzałem go z baterii ale nie było różnicy, pewnie trzeba zmodyfikować całkowicie zasilanie. W testach wypadł porównywalnie z xonarem stx z wymienionymi opampami, minimalnie gorzej grał - mniej wypełnienia na średnicy ale porównywałem może ze 2h. Ciekaw jestem co napisze crysis. Ja tam nie uważam tego pcm5102 za jakiś cudowny przetwornik ale od biedy ujdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tybysh W tej cenie nie oczekuje niczego super. Pomijając obudowę to w tej cenie jest tylko Fiio D03, nawet Hifimydiy UE23 jest "sporo" droższy. Ja myślałem o ES9018K2M ale żeby zrobic to dobrze trzeba sporo czasu i pieniędzy. Porządna sekcja zasilania kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra... to porównam do mojej integry laptopowej, która jak na integrę jest bardzo równa i ma sporo mocy ;)

 

Zauważalnie więcej mocy, głośny, nie dojeżdżam gałką potencjometru do godziny 3-ciej na W1000X.

Jest na pewno jakiś spadek w wyższej średnicy, bo wygładziły się peaki w tamtym zakresie, bas jest dużo bardziej mięsisty, schodzi niżej, bardzo przyjemnie brzmi niższa średnica, góra... muszę się znowu przełączyć... bardziej wygładzona, mniej ostra, wciąż wyraźna. scena większa, szersza, ale wokale bardziej bezpośrednie, zauważalne ocieplenie dźwięku, ale nie duże... sonicznie chyba podoba mi się bardziej niż stary FiiO E10, ale nie ma chyba aż tyle mocy co on.

Zaskoczyło mnie pozytywnie te gniazdko słuchawkowe, mam nadzieje, że dobrze się będzie jako transport spisywał ;)

 

Proszę odnotować, że ww porównanie zostało przeprowadzone w stanie wskazującym :F


Ciekawe czy zatrybi pod OTG USB... bo fajnie się z ER4 zgrywa :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"z potkiem"? Czyli? ;)

 

Jaki jest zakres napięć wejściowych tego DACa?

Według noty katalogowej PCM5102 ma na wyjściu 2.1V RMS.

EDIT: źle przeczytałem pytanie ~~

"z potkiem"? Czyli? ;)

 

Jaki jest zakres napięć wejściowych tego DACa?

 

Wszystko zależy od danego modelu, jaki stabilizator użył dany chińczyk, np. u mnie przyjmuje z zewnątrz 7-9 V DC. Mam wersję ze wzmacniaczem, bez potencjometru. Testowałem kiedyś dodatkowe zasilanie - baterię oraz stabilizator - nie usłyszałem różnicy ale testy trwały 5 minut.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Po długim czasie w końcu kupiłem DACa, pierwszy z Chin nie doszedł, dotarł dopiero drugi.

Niestety od sprzedającego nie udało mi się uzyskać sterowników, natomiast te ze strony XMOSa są w wersji demo.

 

Czy posiada ktoś sterowniki do tych DACów i mógłby mi je udostępnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wpiąć się z potencjometrem przed wzmacniacz słuchawkowy, zbyt dużo zabawy a miejsca na płytce mało. Lepiej ustaw DACa na najwyższe próbkowanie i reguluj głośność w systemie operacyjnym.

Co do zasilania tego ustrojstwa - nie warto pchać się w zewnętrzny zasilacz, szkoda pieniędzy, płytka została zaprojektowana z myślą o cięciu kosztów a nie optymalnym zasilaniu układów, tu by się przydała gruntowna modyfikacja całej płytki.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będę pchał się w zewnętrzny zasilacz (pewnie tylko spróbuję z jakimś, najlepszy jaki mam to Meratronik P322, więc szału nie będzie).

Jako stabilizator zastosowany jest AMS1117 3,3L, czyli maksymalne napięcie wejściowe to 15V (niczego nie pominąłem?).

 

Wpięcie potencjometru za wzmacniaczem nie ma w ogóle sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej pcb jest napisane "DC in 7-9V" i tego bym się trzymał. Stabilizator może mieć maksymalne napięcie wejściowe 15V ale jeżeli na wyjściu ma 3.3V to spadek napięcia wynosi już dosyć sporo, radiatora tam nie ma więc wydzielone ciepło będzie zbyt duże. Ja podłączyłem kiedyś dla testów bezpośrednio baterię 9V i nie usłyszałem różnicy, jedyne sensowne rozwiązanie to wylutowanie wszystkich stabilizatorów, wstawienie czegoś lepszego oddzielnie dla każdego z pracujących układów + dla zegarów, do tego dolutować do układów kondensatory odsprzęgające bo nie ma ich wszędzie tam, gdzie być powinny. Wiąże się to prawdopodobnie z wierceniem w płytce a z tego co wiem to jest ona wielowarstwowa - przetniesz jakąś ścieżkę i będzie lipa.

 

Wpinanie potencjometru za wzmacniaczem nie ma jakiegokolwiek sensu, jest to poważny błąd, spróbować zawsze możesz - zrób sobie przejściówkę na kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności