Jump to content
amrowek

Bilet w przeszłość pt. Tanie granie niesłychanie

Recommended Posts

Każdy wzmacniacz ma jakąś moc. Ale kiedy pojawi się na wejściu impuls o znacznej amplitudzie, to chwilowa moc oddawana przez wzmacniacz może a właściwie powinna być większa, niż nominalna. I jeśli wzmak ma wydajne trafo i odpowiednio duże kondzioły, to odda w impulsie 100 W zamiast nominalnych 15;) I dźwięk bedzie czysty.

18 godzin temu, Patrycjusz2004 napisał:

Chciałbym się poradzić Was w sprawie wzmacniacza.

Onkyo A9050.

11 godzin temu, Rafacio napisał:

Onkyo A9050.

A dlaczego akurat ten. Czy on jest mocny i ma dużą wydajność? Czytałem gdzieś, że musi być ciężki i mieć duży pobór prądu. Ten ma 150W, to dużo?

Już zrozumiałem co to ta wydajność tylko jak mam wybrać taki wydajny, jak nigdzie w opisach nie pisze się o tym? Tylko ta moc w Watach.

Jest wystarczająco mocny. Wiem bo go miałem. Poza tym zakup wiąże się z małym ryzykiem bo sprzęty dość bezawaryjne, a na dodatek powinien być młodym kilkulatkiem. Ma preamp phono oraz dac.

Edited by Rafacio

10 godzin temu, Patrycjusz2004 napisał:

Jakieś inne pomysły?

:( 

Marantz PM6005 i PM6006 są udane - tak jak Onkyo mają DAC-a, preamp i podobno dobre wyjście słuchawkowe.

Edited by Hustler

Jak ktoś ma trochę smykałki to polecam. https://pl.aliexpress.com/item/4000231020672.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=6459808507&albag=76872920869&trgt=539263010115&crea=pl4000231020672&netw=u&device=c&gclid=Cj0KCQiA7aPyBRChARIsAJfWCgLD22hJJ408pTrZOyVq-cIiYKar2mZUGAN0VXPsem2fqnAqDk0APSIaAtuCEALw_wcB&gclsrc=aw.ds Gra to super. Wiem bo mam. Za resztę kasy kup sobie jakiegoś daca. Może być też od chińczyków. Przy tym scalaku większość tutaj przytoczonych wzmacniaczy się chowa. Przerzuciłem już starych i nowych wzmacniaczy dziesiątki jak nie setkę albo lepiej. Dzisiaj nie ma sensu kupować starego wzmacniacza vintage ani tym bardziej nowego. Dla niedowiarków napiszę: kupcie i sami przetestujcie. Basu takim płytkom tez jakoś specjalnie nie brakuje. Wystarczy w miarę dobry zasilacz impulsowy (np. jakiś w okolicy 100w z laptopa). Trochę szkoda że ten temat stracił już trochę racje bytu bo vintage dzisiaj kupuje się nie dla jakości dźwięku a dla wyglądu...no ale takie są realia :) . 

A jak ktoś ma więcej kasy to polecam wzmaki na irs2092. Co do podłączania tych wzmacniaczy to naprawdę nie ma co się bać i podchodzić do tego jak pies do jeża. Jak ktoś ma minimalne umiejętności lutownicze to sobie poradzi. No chyba że ktoś naprawdę upiera się na gotowy wzmacniacz to można kupić od chinoli gotowca. I tak będzie to lepiej grało a będzie nowe ;) . https://pl.aliexpress.com/item/32794894761.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3fc524e2RA6sQd&algo_pvid=966ba3ca-2bcc-48eb-ade4-b8d8f5074be3&algo_expid=966ba3ca-2bcc-48eb-ade4-b8d8f5074be3-30&btsid=0b0a187b15818643152782020e7f35&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Edited by Oskar2905

Gainclone to coś kompletnie innego. Gainclone (czyli tak naprawdę zwykła aplikacja lm3875 lub 3886) to wzmacniacz klasy AB tylko że na układzie scalonym. W/w tda7498 to wzmacniacze klasy D. Miałem już wiele wzmacniaczy/amplitunerów vintage. W tym także tych dzisiaj przehajpowanych za które ludzie płacą jakieś chore pieniądze typu pioneery z serii SX czy a400x, nad 3020, marantze 2250/4230 i wiele innych. Te płytki w klasie D grają tak samo dobrze jak nie lepiej od tych wzmacniaczy, kosztują 100zł za nowy egzemplarz gotowy w obudowie. Więc po co przepłacać? 

Czyli coś w rodzaju gainclona, tylko że w technologii stosowanej głównie do zasilania subwooferów do kina domowego.
No i pięknie, czemu nie. Jak ktoś lubi ofkors, że się powtórzę.

5 minut temu, hammerh34d napisał:

Czyli coś w rodzaju gainclona

Co w tda7498 jest podobnego do gainclona? 

5 minut temu, hammerh34d napisał:

tylko że w technologii stosowanej głównie do zasilania subwooferów do kina domowego.

W subach o ile mi wiadomo są raczej wzmaki np. na tda7294 itp. kościach czyli raczej AB lub po prostu jakieś kości większe wymiarowo mogące odprowadzić więcej ciepła. Chociaż subami nie interesuje się w ogóle więc może się coś zmieniło w tych wyższej i średniej klasy. Jeśli chodzi o klasę D to ostatnio jest praktycznie wszędzie i raczej nie jest ona znana teraz z subów, a z tego że zaczyna się jej dosyć szeroko używać we wzmacniaczach za grubą kasę (hypex/icepower) i w klockach estradowych. 

Edited by Oskar2905

Co podobnego? Maksymalnie małe i proste. I tanie w produkcji. I miało miażdżyć system.
Kiedy zaczynałem interesować się audio, to wzmaki klasy D wstawiali głównie do tanich aktywnych subów KD. No i był jeszcze TACT Millenium. Hi-end wtedy. Ale to inna zupełnie bajka.
Nie twierdzę, że to nie gra. Nie mam pojęcia czy gra. Może gra. Może se dla jaj kupię i zrobię jakieś dual mono, może bi-amping - jeśli nie będę miał co robić, bo dawno nic nie lutowałem i fajnie by było jakiś kit złożyć. Na razie jednak dla mnie to kolejny fenomen w stylu gainclona :)

Gainclona miałem i całkiem nieźle (jak na koszt wykonania) to grało ale nic poza tym. No i koszt wytworzenia gainclona jest o wieele większy niż zrobienia takiego wzmaka w klasie D. Klasa D to kilkanaście do 100-150zł za płytkę (w zależności gdzie się kupi i jaką) i obojętnie jaki zasilacz od laptopa za kilka złotych, aby miał te 4-5A i odpowiednie napięcie. Za łączną kwotę grającego i gotowego do działania wzmacniacza w klasie D do gainclona można kupić co najwyżej trafo albo płytki z lm i elementami :) . Zobacz na testy sporej części teraz wypuszczanych wzmacniaczy. Pewnie 1/3 albo 1/4 jest w klasie D (nie wiem ile tak sobie strzeliłem ale wydaje mi się że mniej więcej tyle). 

41 minut temu, hammerh34d napisał:

Na razie jednak dla mnie to kolejny fenomen w stylu gainclona :)

złóż to zmienisz zdanie :) . Koszt ceny do jakości niestety ale jest na korzyść klasy D i to dość znacznie ;) . Teraz wzmacniacze klasy D posunęły się baardzo do przodu. To już nie to samo co kilka-kilkanaście lat temu. Tylko nie ma sensu zaczynać od jakiś maluchów chyba że dla zabawy i jeśli nie potrzebuje się dużej mocy. Już tda7492 potrafi zagrać przyjemnie ale to raczej wzmak do mniejszych kolumienek albo do jakiś głośników na biurko. 7498 potrafi już spokojnie napędzić większe kolumny, a np. irs2092 spokojnie można ze wzmacniaczami z klasy średniej i wyższej stawiać. Wyżej jest ICE power i hypex z hi-endowych wzmacniaczy z hi-endową ceną (no chyba że kupuje się od chińczyka to kilka set złotych za gotowca :) ) . 

41 minut temu, hammerh34d napisał:

Może se dla jaj kupię i zrobię jakieś dual mono, może bi-amping

Większy pożytek z tych wzmacniaczy będzie jak je zrobisz w dual mono i zmostkujesz niż w bi-ampling będziesz się bawił ;)

"

Układy w klasie D początkowo nadawały się niemal wyłącznie do pracy z niskimi częstotliwościami, trafiały więc głównie do subwooferów. Prace kilku wytrwałych i zdolnych producentów (w tym holenderskiego Hypexa) sprawiły, że klasa D zaczęła wreszcie błyszczeć w całym pasmie akustycznym.

Dzisiaj rozwiązania tego typu są znacznie lepsze niż kilka lat temu, wzmacniacze impulsowe szybko się więc rozpowszechniają. Przekonują się do nich kolejni producenci. Zalety amplifi kacji w klasie D są wielorakie, Pink Faun pokazuje ich wiele." 

Źródło: https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/3117-pink-faun-d-power-2x90i 

czyli miałeś rację z tym że kiedyś były tylko w subach ;) . 

Edited by Oskar2905