Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Bilet w przeszłość pt. Tanie granie niesłychanie


amrowek

Rekomendowane odpowiedzi

@bartiss bez pomierzenia parametrów głośnika i częstotliwości strojenia aktualnej obudowy nie ma się co brać bo tylko zepsujesz dobre kolumny.

Jakbyś pomierzył parametry głośnika to można by zrobić nawet nową obudowę zestrojoną na inną częstotliwość wtedy można by z tym coś jeszcze poeksperymentować. W tej chwili dłubanie w tym nie ma sensu bo tylko zepsujesz sprawne i dobre kolumny. ale na jakąś wielką poprawę bym nie liczył. Myślę że jakbyś chciał jakąś wielką poprawę to powinieneś skierować się w stronę nowoczesnych głośników. Jest pełno możliwości kupienia jakiś kolumn używanych lub zrobienia jakieś kolum DIY z projektu z neta. O ile moim zdaniem wzmacniacze przez te wszystkie lata nie posunęły się jakoś strasznie do przodu (pomijając klasę D) o tyle głośniki już tak. W tej chwili nawet z głośnika 15cm można uzyskać bardzo dobry i w bardzo dobrej ilości bas. Przykładem mogą być głośniki SB Acoustic o średnicy 15 cm. Oczywiście takie głośniki nadal będą miały większy poziom zniekształceń na niskich częstotliwościach niż ich większe odpowiedniki, ale jeśli chodzi o ilość basu to nie ma już ma takiego problemu jak kiedyś.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

poluję na grundiga fine arts v3, ceny tego sprzętu są wysokie i chciałem spytać konkretnie czy są różnice miedzy tym wzmacniaczem a Grundig CL-V6 City Line
np. tutaj jest wystawiony:

 

https://www.olx.pl/oferta/grundig-fine-arts-v3-w-obudowie-grundig-cl-v6-city-line-CID751-IDxGQ2L.html#75357fbd74

 

jest też coś takiego jak Universum M A1000 (podobno to samo co v3, ktoś może potwierdzić?)

 

Czy w tym sprzęcie faktycznie nazwa jest tylko zmieniona?

 

Szukam wzmacniacza pod telefunkeny tlx-11 (na początek) i zastanawiam się czy brać wzmacniacz telefunkena TA-350, który łatwiej dorwać, czy szukać grundiga v3 lub v2 (tak, ma być bas)

Edytowane przez husky93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno i drugie bedzie mniej wiecej na tym samym poziomie niezaleznie czy poszukasz tfk czy grundiga. Universum to to samo co grundig v3 albo v2. Tego city cos tam sobie odpusc. Nie ma zdjec srodka na necie. Nie wiadomo czy to to samo.

Edytowane przez Oskar2905
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No to w końcu podłączyłem mój zakup sprzed kilku miesięcy (NIKKO TRM750) no i ... zonk.... buczy/brzęczy, gra ale buczy w głośnikach : tak na ciszy pomiędzy utworami jak i na etapie bez gry. Jak gra muzyka to oczywiście tego dźwięku nie słychać, ale ... nie o to chodzi. Co to może być? I jak to naprawić? Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wiele powodów. Począwszy od tego że to budżetowy wzmacniacz i możliwe że ten typ tak ma ;) . Nie raz widzi się dzisiaj i słyszy buczące trafa w sprzęcie z różnych półek cenowych. Może być też tak że kondensatory straciły pojemność. Jak dotykasz potencjometru/front panelu albo obudowy metalowej to buczenie się nasila albo zanika? Jeśli tak to jest problem z masami.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafa nikt ci nie wymieni bo raz że to nieopłacalne kompletnie dla ciebie również (z pół wartości wzmaka jak nie więcej) a dwa że musiało by być to trafo robione na zamówienie z odpowiednimi napięciami i prądami na danych uzwojeniach. Ale to mocno buczy czy tak cicho? 

Równie dobrze może być też tak że coś się odkręciło ;) . Jak kiedyś kupiłem gainclona DIY to okazało się że cała wizyta w naprawie itd była nie potrzebna. Wystarczyło dokręcić radiator do obudowy ;) .

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słuchawkach słychać od razu i jest to wkurzające. Na głośnikach to zależy od głośności :) - ale jest to słyszalne. Spróbuję to ustrojstwo rozkręcić i podokręcać śrubki i przysłuchać się gdzie tkwi źródło. Miałem wrażenie (ale to wrażenie na te chwilę, bo tego nie sprawdzałem...), że nie wydobywało się to z samego urządzenia - ale moge się mylić. Sprzwdzę po powrocie z pracy, wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czarne to transformator. Jak dochodzi z trafa to nic z tym nie zrobisz tzn. ten typ tak ma i to normalne. Możesz spróbować dokręcić te śruby mocujące trafo albo odkręcić trafo i podłożyć pod trafo jakąś gumową podkładkę albo po prostu coś izolującego od obudowy. Może pomóc trochę :) . 

Wzmak wygląda na oryginalny. Nikt w nim nie grzebał i bardzo dobrze ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszysz trafo w słuchawkach, to do wymiany C1 (duży, czarny obok trafa) w zasilaczu. Sprawdziłbym też diody w mostku prostowniczym, czy któraś nie padła.

Do poczytania: https://www.diyaudio.com/forums/solid-state/263701-nikko-trm-750-recapping-project-2.html pokazane jak wymienić ten kondensator i zaekranować.

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Oskar2905 napisał:

Ale @slavo1 nie napisał że dźwięk słyszy przez głośniki czy słuchawki tylko że trafo buczy ;) . Tutaj wymiana kondensatorów nic nie pomoże. 

 

 

Napisałem, napisałem,... że i w głośnikach i w słuchawkach to słychać :) Sam też buczy. :(

 

Rozkręcę trafo i spróbuję coś zrobić sam - jak nic nie pomoże - to Nikko wyląduje w sypialni do małych głośników - jako zestaw dodatkowy. Szkoda mi go bo jest fajny.  Wymiana trafo (pewnie ze 150) + kondensatorów (następne dziesiątki/setka) diody w mostku prostowniczym (cokolwiek to jest...) + robocizna .... no dzięki bardzo. Na tyle fajny to on nie jest :)

Edytowane przez slavo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne objawy w moim Rotelu RA-840BX2. Szczerze mówiąc - nie przeszkadza mi to bardzo, ładnie gra ten wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slavo1 napisał:

 

 

Napisałem, napisałem,... że i w głośnikach i w słuchawkach to słychać :) Sam też buczy. :(

 

Rozkręcę trafo i spróbuję coś zrobić sam - jak nic nie pomoże - to Nikko wyląduje w sypialni do małych głośników - jako zestaw dodatkowy. Szkoda mi go bo jest fajny.  Wymiana trafo (pewnie ze 150) + kondensatorów (następne dziesiątki/setka) diody w mostku prostowniczym (cokolwiek to jest...) + robocizna .... no dzięki bardzo. Na tyle fajny to on nie jest :)

2 kondzioły 10000/50 to max 20zł i od tego bym zaczął. Sam dasz radę wymienić. M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.

Takiego nie kupisz, trzeba zamienić na dwa. Minus łączysz z plusem i to idzie na środkowy odczep trafa. Plus i minus odpowiednio na B+ i B- jak widać na schemacie.

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, niedawno dołączyłem do grona posiadaczy starszego sprzętu, udało mi się zdobyć wzmacniacz Telefunken TA350. Powiedziało się A, czas powiedzieć B, więc szukam do niego kolumn. Pokój około 15m2, odległość od kolumn max 2m, kolumny będą stać przy ścianie.  Źródło Tidal, muzyka przekrojowo - jazz, starszy pop rock, czasem spokojniejsza elektronika. Lubię dolne rejestry, ale bez przesady, w miarę kulturalne granie. Przejrzałem wątek, porozglądałem się, ale jestem jeszcze trochę zagubiony, co warto i w jakiej cenie brać pod uwagę.  Jestem w stanie wydać kilkaset złotych, im mniej tym lepiej, ale jeśli warto dołożyć to nie ma problemu. Znalazłem kilka propozycji, które są warte rozpatrzenia, niestety nie mogę wstawić linków do ogłoszeń, a może zaproponujecie coś od siebie? Przykładowe propozycje:

 

Telefunken TL500 - około 350zł

Dual CL174 - 500zł

Tannoy Mercury MKII Vintage - 360zł

Heco Phon 3 - 360zł

Heco P4302 - 200zł

Telefunken TL710 - 600zł

Heco 3302 - 260zł

Heco David 702 - 300zł

Isophon B50/4 - 350zł

Bang Olufsen Beovox S35 - 200zł

ITT Hyperion H2-70

Bang Olufsen Beovox 2400 - 260zł

WHD Gerard 35 - 150zł

Canton Fonum 401 - 400zł

QUADRAL ALTAN MK IV - 400zł

Hans Deutsch 304 S II - 460zł

a może coś na GDN 16/10 + GDW 6.5

 

Co warto brać pod uwagę i w jakich cenach, na co polować?

Edytowane przez supratex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności