Skocz do zawartości

wzmacniacz stereo poszukiwany


amrowek

Rekomendowane odpowiedzi

Krótki offtop ale muszę zapytać. A co się stanie gdy podepnę pod gniazda A wzmacniacza kolumny 8 Ohm a pod B 4ohm (subwoofer pasywny) ?

Wzmacniacz (amplituner) to Yamaha V2090.

Łyka 4ohm "(1HF)8/6/4/2 ohms = 130/160/215/310W"

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

On w życiu nie łyknie 4ohmów (i to jeszcze suba). W instrukcjach i service manualach są takie rzeczy popisane że czasami nie wiem czy śmiać się czy płakać. Kieruj się tym co jest na tyle amplitunera, a na tyle jest: A or B min. 6ohm A+B (czyli twój przypadek) min.12ohm. W manualu podali tylko teoretyczną moc jaką mogła by mieć końcówka przy 4ohmach, zauważ że masz tam nawet 2ohmy (a w to już chyba nie uwierzysz :) ). Krótko mówiąc na pewno nie będzie działać.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to co się kryje za tym 'w życiu nie łyknie' ? Przy większej głośności (to znaczy jakiej?) spalę wzmacniacz? Z innym wzmacniaczem, który też łyka tylko 8ohm grały kilka miesięcy Jamo classic 4 mające 4ohm i nie było żadnego problemu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to co się kryje za tym 'w życiu nie łyknie' ? Przy większej głośności (to znaczy jakiej?) spalę wzmacniacz? Z innym wzmacniaczem, który też łyka tylko 8ohm grały kilka miesięcy Jamo classic 4 mające 4ohm i nie było żadnego problemu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Kryje się za tym to że go przeciążysz i albo się wyłączy (jeśli ma zabezpieczenie przed przeciążeniem), jeśli nie to albo spalisz bezpiecznik albo kolumny. To nie są sprzęty budowane jak kiedyś, nie są budowane "z nadmiarem". Chcesz to podłączaj...i będziemy mieli Sylwestra na Wielkanoc ;) , bez powodu tego nie napisali że się nie podłącza. Wzmacniacz/amplituner jeśli ma potencjometr logarytmiczny do głośności (a na 99,99% taki tam jest) to osiąga pełną moc przed końcem skali. Z mojego doświadczenia kategorycznie nie wolno podłączać kolumn o za niskiej impedancji, nie jednokrotnie widziałem spalone wzmacniacze/amplitunery do kina. Te sprzęty to tak naprawdę tylko przypominają amplitunery do kina. Teoretycznie taki amplituner powinien mieć np. 5 końcówek mocy w środku i 1000 watowe trafo. Taki to może by i pociągnął ale ta yamaha moim zdaniem nie pociągnie. Mogę cię pocieszyć że jeśli byś podłączył tak jak mówisz, to jest duże prawdopodobieństwo że spali się tylko bezpiecznik (ale to tak z 50% IMO). Poza tym jeśli przeczytałeś mój wcześniejszy post o impedancji głośnika to jak widzisz jest ona nie równa w paśmie. Może być tak że jeśli twoje kolumny i sub są zbudowane na "trudnych dla wzmacniacza głośnikach" to będziesz miał minimalną wypadkową impedancję na poziomie np. 4-4,5 ohma a tego na pewno ta yamaha nie wytrzyma.

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a te kolumny http://olx.pl/oferta/kolumny-niemieckie-uher-dps1400-8-ohm-120-watt-CID99-IDebB89.html

 

u tego samego sprzedawcy. Moze lepiej je kupić niż głośniki do tych kolumn od wieży sony rx99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

a te kolumny http://olx.pl/oferta/kolumny-niemieckie-uher-dps1400-8-ohm-120-watt-CID99-IDebB89.html

 

u tego samego sprzedawcy. Moze lepiej je kupić niż głośniki do tych kolumn od wieży sony rx99

 

Taa tylko że jeden wysokotonowy jest chiński, jeszcze na dodatek kłamie w ogłoszeniu :woot: Cytat " świetnym stanie wizualnym jak i technicznym. Głośniki w stanie idealnym. Ciekawe co on tam pisze o nich :P

 

Dzięki za odpowiedź. W takim razie muszę się pozbyć Jbl control sb-5 bo tylko się kurzy.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

O kurde jaka to krowa jest :P.

 

 

 

 

a te kolumny http://olx.pl/oferta/kolumny-niemieckie-uher-dps1400-8-ohm-120-watt-CID99-IDebB89.html

 

u tego samego sprzedawcy. Moze lepiej je kupić niż głośniki do tych kolumn od wieży sony rx99

 

Taa tylko że jeden wysokotonowy jest chiński, jeszcze na dodatek kłamie w ogłoszeniu :woot: Cytat " świetnym stanie wizualnym jak i technicznym. Głośniki w stanie idealnym. Ciekawe co on tam pisze o nich :P

 

Dzięki za odpowiedź. W takim razie muszę się pozbyć Jbl control sb-5 bo tylko się kurzy.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

O kurde jaka to krowa jest :P. Nie ma za co ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam lepszy słuch od wzroku

Co Cię tak ciśnie na zakup kolejny?

Ja króliczka nie dogoniłem ale zamierzam tego co mam mocno poprawić.

Apropo gramofonu. Pojawi się kasa to i będę wtedy szukał

 

jam Ci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mi

znajmony się pytal co godnego uwagi jest

tylko że pod ..............Altusy chce podlaczyć

 

ja narazie słucham na takim padziewiaku jak Dual CR1730 musze przynać zę badzo to gra , górą srednimi a bas hm kontrolony taki i pkt. ale ciut cienki. Amp wsam raz do basowych kolumn ale z heco kurna jest dobrze aż dziwne

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dziś jest masa ludzi którym pasuje ich brzmienie. Ja z tym nie dyskutuje bo nauczyłem się że dźwięk odbieramy subiektywnie a edukowanie kogoś na siłę nie ma sensu.

Do altusów to i nada się każdy plastikowy wzmacniacz.

 

jam Ci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio w necie przegladalem sobie TFKa i RR100 jest na STK

 

a tu dprowadzanie sprzetu vintage do uzytku. muszę przyznac ze ciekawe sposoby

http://www.corvintaurus.de/projekte_telefunken_rr100_reinigung.php

 

a ktoś może słuchał sansui A-80?

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać ze czasami nie rozumiem niektórych osób

znajomy szukal ( szuka dalej) amplitunera do altusów, trafił się na aledrogo TFK RR200 za 149 zł i to bliziutko bo jakies 50km i stwierdził ze ma z mało mocy do altusów.

ręce opadają.

 

ludzie myslą że waty na kolumnach i wzmacniaczach muszą być takie same. eh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać ze czasami nie rozumiem niektórych osób

znajomy szukal ( szuka dalej) amplitunera do altusów, trafił się na aledrogo TFK RR200 za 149 zł i to bliziutko bo jakies 50km i stwierdził ze ma z mało mocy do altusów.

ręce opadają.

 

ludzie myslą że waty na kolumnach i wzmacniaczach muszą być takie same. eh.

Powiem więcej jeśli ktoś jest rozsądny i wie ile zniosą jego kolumny to wzmacniacz może być spokojnie sporo mocniejszy (nawet lepsza i to wiele sytuacja niż wzmacniacz jest za słaby do kolumn), tylko trzeba wiedzieć kiedy nie dawać więcej volume i będzie ok ;) a co do altusów to nic ich i jego słuchu już raczej nie uratuje ;). Właśnie przez to że ludzie łączyli i zresztą dalej łączą, jakieś 15-20 watowe unitry z kolumnami 3 razy za mocnymi (i jeszcze często z bardzo ciężkimi i dużymi membranami) powstaje mit o unitrach palących swoją magiczną mocą kolumny, a przyczyną palenia głośników są zniekształcenia i przestery przy dużej głośności przez co palą się najczęściej wysokotonówki. Ale raczej niestety nikt tego nie daje sobie wbić do głowy i powstają mity które mają tyle prawdy co legendy o yeti. Prawda jest taka że unitry z mocą 20-30w nadają się bezpiecznie do kolumn półtora raza mocniejszych i odwrotnie jeśli się potrafi korzystać ze sprzętu i ma się podstawową wiedzę o tym co jak działa (tego niestety nie ma większość ludzi). Zresztą nie ważne co to za wzmacniacz czy amplituner jeśli odkręcimy go na maksymalną głośność to logiczne że będzie miał zniekształcenia i przestery i spali głośniki (najczęściej wysokotonowe, bo znoszą najmniej). Praktycznie moc wzmacniacza lub kolumn może być półtora raza większa albo mniejsza od siebie, jednakże w obu przypadkach trzeba uważać jeśli wykorzystuje się głośności blisko maksimum.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

muszę przyznać ze czasami nie rozumiem niektórych osób

znajomy szukal ( szuka dalej) amplitunera do altusów, trafił się na aledrogo TFK RR200 za 149 zł i to bliziutko bo jakies 50km i stwierdził ze ma z mało mocy do altusów.

ręce opadają.

 

ludzie myslą że waty na kolumnach i wzmacniaczach muszą być takie same. eh.

Powiem więcej jeśli ktoś jest rozsądny i wie ile zniosą jego kolumny to wzmacniacz może być spokojnie sporo mocniejszy, tylko trzeba wiedzieć kiedy nie dawać więcej volume i będzie ok ;) a co do altusów to nic ich i jego słuchu już raczej nie uratuje ;).

 

To jeszcze zależy które altusy. Bo ile brzmieniowo wszyscy je znają tak mocowo jest z nimi różnie a po tylu latach to może być na zwrotnicach w nich ciekawie.

Ja miałem w tych HECO ciekawą przypadłość i winą były kondziory. Zbyt ciche granie powodowało że głośniki jakby czasami się wyłączały i z opóźnieniem załączały jak dostawały sygnał.

 

Ale podziwiam jechać 50 km, razem 100km, wywalić 7 litrów benzyny i stwierdzić że to nie to :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie pojechal, bo mocy brakło :P altusy 60/80 chyba ale nie wiem dokladnie nie mój problem :D

 

dzis zrobilem kolejne podjscie do phon3 aby zdjac tą plytę pancerna i ani drgnie.

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar ja to mam do ciebie takie małe pytanko w zwiażku z tym TFK RA200

czy wymiana kędziorkow odetka w nim lekko górę i zrobi trochę wiećej przestrzeni oraz głebi (chociaż akurat tegoto mozę być) jeśli tak to które i jakie na jakie kondensatory zmienić jak być mógł tak światopoglądowo na zdjeciach pokzać

 

Ot tak se znowu podłaczyłem Duale pod niego po CR 1780 i chynba tamten troche je "przedmuchał" bo jakoś tak inaczej to połaczenie zaczeło grać.

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności