Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

AKG K550 - materiałowe kółko wokół drivera


d_nac

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od kilku dni walczę z problemem w moich K550 - odkleiły się te białe materiałowe kółka wokół drivera pod padami - w niezepsutej wersji widać je np. na tym zdjęciu: http://cdn.head-fi.org/d/da/da57ad1d_IMG_20120303_115241.jpeg .

 

Próbowałem to już naprawić różnymi sposobami - przyklejając tamten materiał kropelką czy taśmami / plastrami jedno i dwustronnymi - za każdym razem efekt prędzej czy później mizerny. Kropelka brudzi materiał za bardzo, a taśmy po jakimś czasie miękną / odklejają się i dźwięk staje się mulisty. Z tego co widzę ten mały kawałek ma krytyczne znaczenie dla brzmienia słuchawek - przy odkrytych jest prawie pozbawione basu, przy zakrytych basu jest znacząco za dużo - sam materiał jest jednocześnie gęsty, ale nie spójny (nie jak taśma czy plastik tylko drobna tkanina) przez co pewnie jest jednocześnie sprężysty, ale i część wysokich przepuszcza i to jest ciężko uzyskać innymi materiałami.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł na naprawę tego? Na moje oko gdybym chciał to wymienić to wymagałoby wymiany całych części z driverami, bo na tych plastikowych obudowach są one umocowane. Inna sprawa, że nie widziałem nigdzie opcji na kupno tego elementu.

 

Będę wdzięczny za wszelkie porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź jakiś gumowaty klej, np szewski przezroczysty - powinno się trzymać, kiedyś tak podklejałem w jednych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zakleić całkiem taśmą klejącą, powinna trzymać się dobrze. Im mniej przepuszczalne te kółka tym brzmienie bardziej zwarte, mocniejsze w basie, membrana generuje większe ciśnienie i ma większą kontrolę. W zamkniętych może dodatkowo wpływać na scenę, ale ja zauważalnej poprawy nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zakleić całkiem taśmą klejącą, powinna trzymać się dobrze. Im mniej przepuszczalne te kółka tym brzmienie bardziej zwarte, mocniejsze w basie, membrana generuje większe ciśnienie i ma większą kontrolę. W zamkniętych może dodatkowo wpływać na scenę, ale ja zauważalnej poprawy nie zauważyłem.

Chyba nie wiesz o czym piszesz. Po takim zabiegu nie będą w ogóle przypominać K550.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz to zakleić całkiem taśmą klejącą, powinna trzymać się dobrze. Im mniej przepuszczalne te kółka tym brzmienie bardziej zwarte, mocniejsze w basie, membrana generuje większe ciśnienie i ma większą kontrolę. W zamkniętych może dodatkowo wpływać na scenę, ale ja zauważalnej poprawy nie zauważyłem.

Chyba nie wiesz o czym piszesz. Po takim zabiegu nie będą w ogóle przypominać K550.

 

Dla mnie to plus ;) Po za tym ten materiał nie jest aż tak przepuszczalny żeby była różnica A->B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam k271 otrzymane w prezencie, "z odzysku", mają te papierowe nakładki nieco zmasakrowane, ale po dobrym przyciśnięciu ich warstwą gąbki pod nausznicami, grają poprawnie. Wydaje mi się, że może to być przyczyną lekkiej sybilacji, ale trochę się boję ruszać je klejem. Ma ktoś jeszcze inny pomysł? Znajomy technik powiedział, że nie powinno to być przyczyną zmian w brzmieniu.

Edytowane przez cubezz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje zastapic "takim papierowym plastrem opatrunkowym" uzywalem do zabawy z dziurkami w grado. Genialnie sie sprawdzal a material zastosowany w oryginale podobny do tego z akg.

 

MoBiLnIe

Edytowane przez brunnerius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akg jest siatka która sporo przepuszcza (przynajmniej k550/k7xx), trzeba by zrobić plaster/taśmę z dziurkami lub inną siatkę na to przykleić. Nadal polecałbym po prostu zaklejenie tego całkiem, doda to co najwyżej troszkę basu, jeśli bezie za dużo to jeden otwór zostawisz niezaklejony. Jeśli fabrycznie jest papier to tym bardziej zaklejaj taśmą, nie będzie różnicy.

Edytowane przez TrueFaith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 20.03.2016 o 10:41, TrueFaith napisał:

W akg jest siatka która sporo przepuszcza (przynajmniej k550/k7xx), trzeba by zrobić plaster/taśmę z dziurkami lub inną siatkę na to przykleić. Nadal polecałbym po prostu zaklejenie tego całkiem, doda to co najwyżej troszkę basu, jeśli bezie za dużo to jeden otwór zostawisz niezaklejony. Jeśli fabrycznie jest papier to tym bardziej zaklejaj taśmą, nie będzie różnicy.

A co zrobić aby zabrać trochę góry? Czasami kłuje, MK2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LukaszS napisał:

A co zrobić aby zabrać trochę góry? Czasami kłuje, MK2.

Zaklej dodatkową warstwą 1, 2 albo nawet i 3 otwory, które zasłania tytułowe kółko wokół drivera. Do zaklejenia użyj np taśmy grubszej izolacyjnej, chodzi o to, żeby trochę usztywnić tą "przegrodę" i jednocześnie, by powstrzymało część dźwięków z wnętrza muszli.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Perul napisał:

Zaklej dodatkową warstwą 1, 2 albo nawet i 3 otwory, które zasłania tytułowe kółko wokół drivera. Do zaklejenia użyj np taśmy grubszej izolacyjnej, chodzi o to, żeby trochę usztywnić tą "przegrodę" i jednocześnie, by powstrzymało część dźwięków z wnętrza muszli.

Dziękuję za odpowiedź, dochodzę do wniosku, że to jednak średnie są problemem. Rozwiązanie problemu jest to samo czy trzeba zrobić coś innego? Chodzi o naklejenie taśmy na 3 dziury już zaklejone białym materiałem?

akg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zaklejanie redukuje z grubsza wyższe średnie i trochę wysokie tony, a przy okazji dodaje niższych średnich i wyższego basu.

Przyjrzyj się dokładniej przy zaklejaniu (pomacaj), bo tylko 3 z tych kółek to prawdziwe otwory, reszta to tylko nadruk.

Edytowane przez Perul
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Perul napisał:

Tak, zaklejanie redukuje z grubsza wyższe średnie i trochę wysokie tony, a przy okazji dodaje niższych średnich i wyższego basu.

Przyjrzyj się dokładniej przy zaklejaniu (pomacaj), bo tylko 3 z tych kółek to prawdziwe otwory, reszta to tylko nadruk.

Dziękuję Ci bardzo za wskazówki, zaraz będę testował. Miałem bawić się z płatkami flizeliny ale łatwiejsze wydaje się zaklejenie.
EDIT: @Perul Mało, dalej średnie walą po uszach, dodałem po 2 płatki flizeliny i malutka poprawa, dalej mało. Dodałem wkładki gąbkowo-materiałowe dla AKG/Superlux o gr 2mm i jest najbardziej znośnie 😕 Tylko jest mniej wygodnie, zmniejszyła się głębokość, czuć to, pad wydaje się bardziej wypchany. Jakieś jeszcze porady?  

akg 1.jpg

Edytowane przez LukaszS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności