Skocz do zawartości

USB czy Optyk


m@tys

Rekomendowane odpowiedzi

No jeszcze jedno konstrukcja światłowodu, on nie przenosi światła wprost, tylko światło odbite od krawędzi,

wszystko zależy od konstrukcji wewnętrznej światłowodu i jego możliwości zaginania światła.

 

A samo kodowanie sygnału analogowego w cyfrowy to już zupełnie inna historia i nie wolno tego mieszać.

Coś mi się wydaje że zwłaszcza w optyku gdzie zegar jest pobierany bezpośrednio z sygnału.

Edytowane przez saudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toslink to protokół S/PDIF tylko podany światłem czerwonym.

Wiem, chodziło mi o zwrócenie uwagi na to że sygnał cyfrowy ma trochę inne pasmo przenoszenia niż analogowy.

Nie dość że kodowany z sumą kontrolną, to jeszcze pakowany w ramki lewy i prawy po sobie, dodawana ramka synchronizacji/zegara,

to jeszcze sławetne zera i jedynki kodowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja bym jeszcze dodał, że w sygnale nawet po HDMI można zobaczyć różnicę w uwaga - obrazie. I nie wolno mieszać niektórych protokołów i porównywać ich do pewnych sposobów transmisji w audio - brak jest dosyłania danych i kilku innych rzeczy, co było już szeroko opisane w innym temacie. A co do różnic w obrazie - wierzcie lub nie, ale da się to wyłapać oczami, bez żadnego mikroskopu. Porównując najtanszy przewód z czymś lepszym zauważyłem, że z bliska obraz mniej sieje (nadal były widoczne przekłamania, ale nie w takiej ilości - dodam, że rozmiar ekranu i rozdzielczość ma tutaj znaczenie, bo zdecydowanie łatwiej wyłapać błąd przy rozdzielczości przykładowo FullHD na ekranie 42", niż na tym samym rozmiarze ekranu i rozdzielczości 4K - zapewne chodzi tutaj o rozmiar pixela). No i rzecz jasna długość kabla - ja akurat robiłem testy przy bodajże 10m (rozwiniętym), bo to też czynnik, od którego zależy ilość przekłamań. Poza tym, gdyby to był po prostu kabel i różnice by nie istniały, to nie powstawałyby wersje zwykła, hi-speed, 1.1, 1.2, 1.3, do przesyłania obrazu o poszerzonej palecie kolorów itd. Jest to rozbudowany interfejs i od początku pomijając sam interfejs HDMI mówiłem, że gadanie typu "to jest 0 i 1 tu albo coś jest, albo nie ma nic" to jest jak próba wytłumaczenia sobie przez człowieka początku świata, która miała miejsce kilka tys. lat temu - nie mam pojęcia o otaczającym mnie świecie, dlatego niebo jest miejscem gdzie mieszka stwórca, bo jest dla mnie nieosiągalne, a pod ziemią znajdują się królestwo ciemności. Ale to jest normalne i przytwierdzone do człowieka, że jeżeli nie ma o czymś pojęcia lub coś jest dla niego nieosiągalne to próbuje sobie to wytłumaczyć na własny sposób lub zniechęcić się do tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Toslink to protokół S/PDIF tylko podany światłem czerwonym.

Wiem, chodziło mi o zwrócenie uwagi na to że sygnał cyfrowy ma trochę inne pasmo przenoszenia niż analogowy.

Nie dość że kodowany z sumą kontrolną, to jeszcze pakowany w ramki lewy i prawy po sobie, dodawana ramka synchronizacji/zegara,

to jeszcze sławetne zera i jedynki kodowane.

 

Ale co ma piernik do wiatraka? Przebieg prostokątny jest tak samo analogowy jak sinus. To, że jest używany jako medium do przesyłu danych to inna para kaloszy. Mnie chodziło o pokazanie dlaczego nie da się poprawnie przesłać sygnału prostokątnego o prędkości 1,41MHz bo z taka prędkością jest kodowany redbook przez transport optyczny który ledwo dobija do 9MHz. Majkel napisał w czym problem, ja pokazałem jak to wygląda.

 

PS- Jak już dochodzimy do rozmowy na temat przekłamań w przesyle cyfrowym polecam na początek te 2 filmiki które pokazują jak powolne zbocza i jitter będą wpływać na poprawność odczytu sygnału.

Edytowane przez patrykvel
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Toslink to protokół S/PDIF tylko podany światłem czerwonym.

Wiem, chodziło mi o zwrócenie uwagi na to że sygnał cyfrowy ma trochę inne pasmo przenoszenia niż analogowy.

Nie dość że kodowany z sumą kontrolną, to jeszcze pakowany w ramki lewy i prawy po sobie, dodawana ramka synchronizacji/zegara,

to jeszcze sławetne zera i jedynki kodowane.

 

Ale co ma piernik do wiatraka? Przebieg prostokątny jest tak samo analogowy jak sinus. To, że jest używany jako medium do przesyłu danych to inna para kaloszy. Mnie chodziło o pokazanie dlaczego nie da się poprawnie przesłać sygnału prostokątnego o prędkości 1,41MHz bo z taka prędkością jest kodowany redbook przez transport optyczny który ledwo dobija do 9MHz. Majkel napisał w czym problem, ja pokazałem jak to wygląda.

No właśnie co ma piernik do wiatraka ? Wiem o co Ci chodziło i nie pisałem do Ciebie tylko do Hafisa który myśli że wystarczy 100kHz

do przesłania sygnału analogowego cyfrowym i nie potrzeba 9MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności