Skocz do zawartości
Uwaga konkurs! Wejściówki na AVS 2018 Czytaj więcej.. ×
Arthass

Suplementować czy nie suplementować? ...oraz inne pytania dotyczące diety.

Rekomendowane odpowiedzi

Mrożone warzywa mogą być często zdrowsze ( bardziej odżywcze ) niż świeże.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozwaliło mnie właśnie przeziębienie na maksa w tamtym tygodniu. Przetestowałem kilka propozycji z powyższych, bo nie miałem reszty zaopatrzenia. 
Jak mam wierzyć w badania skoro róznica odczuwalna jest jak niebo i ziemia. Start choroby w środę, dzisiaj moja głowa już działa jak w 100% zdrowa, zostają tylko zatoki do oczyszczenia i kaszel, który ledwo się zaczął, a już czuję, że odpuszcza. Dodam tylko, że tak mocno choroba mnie nie złapała od kilku lat. Miałem gorączkę przez dwa dni, gdzie praktycznie nigdy się nie objawiała. 
Stosowałem tylko 3 dawki węgla po 1,5g, D3 po 60-80k UJ z K2 i wit. C, gdzie mój organizm przyjmował prawie 50g dziennie. A i rozgnieciony czosnek do spania też robi robotę, nos się nie zatykał.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie, czy bez tego wszystkiego choroba nie trwałaby tyle samo? :) Bo przeziębienie leczone trwa tydzień, a nieleczone 7 dni. Trzeba by przynajmniej jednoosobową grupę kontrolną z podawanym placebo, by wysnuć jakiekolwiek wnioski na ten temat ( co tak czy inaczej jest zawsze stosowane w randomizowanych badaniach klinicznych w ilościach większych niż 1 osoba :)
Wracając do przeziębienia - organizm około 5 dnia od zetknięcia się z wirusem produkuje przeciwciała i po tym to już kwestia 1-3 dni do całkowitego wyleczenia.

Część z tych zaleceń może być niebezpieczna jak wysokie dawki selenu czy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ( np. powyżej 10k IU witaminy D jest ryzyko kalcyfikacji tkanek miękkich u osób z predyspozycjami, ponieważ wpływa ona na gospodarkę wapniową w organizmie ). Raczej nie zalecałbym nikomu na własną rękę przekraczać dawek TUL bez zalecenia lekarskiego. Z witaminą A skutki mogą być jeszcze tragiczniejsze - uszkodzenie wątroby, wzroku, nerek, ogólnie wszystkich narządów posiadających pojemność retinoidową.
Jeśli chodzi o witaminę C i inne rozpuszczalne w wodzie - tutaj nawet dawki tysiąc razy większe od rekomendowanych zwykle nie są groźne ( choć np. witamina C może powodować formowanie się kamieni nerkowych szczawianowych u osób podatnych, bo produktami ubocznymi jej metabolizmu są właśnie szczawiany ).
Pozostaje natomiast jeden problem - taka witamina C podawana doustnie nie przyswoi się jednorazowo w dawce większej niż 1g, ponieważ istnieją swoiste "bufory" jelitowe, czyt. transportery typu GLUT dla witaminy C. Tak więc, przyjęcie 50g będzie powodować po prostu droższy mocz, w skrajnych przypadkach może też prowadzić do przeczyszczeń. Nawet przyjmując 1g co godzinę, nie jesteś wstanie w ciągu 24h przyjąć więcej niż... 24g. A i tak przyjmując wysokie dawki praktycznie połowa, która zdoła się przyswoić jest natychmiast wydalana z moczem. Tak naprawdę powyżej 500mg dziennie to już jest praktycznie wszystko co witamin C może zaoferować człowiekowi - przynajmniej doustnie. Raczej proponowałbym się skupić na tym by zostawała dłużej w organizmie, czyli formach buforowanych o przedłużonym uwalnianiu, niż ładowaniu w siebie kilkudziesięciu gramów, które i tak nawet nie dostają się do krwioobiegu.

Stąd dość sceptycznie podchodzi się do takich sposobów leczenia, a ja osobiście po prostu nie poleciłbym takich metod żadnej osobie - przede wszystkim szkoda pieniędzy, a i jest ryzyko zrobić sobie poważne kuku. Lepiej już byłoby zainwestować chyba w coś pokroju kurkuminy wyprodukowanej w technologii nanocząsteczek, która potencjalnie może przenikać do wnętrza komórek - a to właśnie wewnątrz komórek rozwijają się wirusy.

Edytowane przez Arthass

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz, nie będę się spierał. Przy normalnym przeziębieniu jakie mam zazwyczaj, to na samej wit. C objawy ustępują po 2-3 dniach. 

Teraz złapałem infekcje przez własną głupote, bo zachciało się wchodzić do morza przy kilku stopniach :P Reakcja organizmu była dopiero po 5 dniach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie będę przecież też nikogo ścigał za to, że stosuje takie a nie inne metody :) Chciałem tylko przestrzec przed nadużywaniem pewnych witamin i minerałów, bo każda substancja ma swój próg toksyczności ( nawet woda ), a mikroelementy w postaci suplementów to są bardzo skoncentrowane, wyizolowane substancje, których jednak nie powinno się łykać jak dropsów. Jest literatura potwierdzająca przypadki ostrych zatruć, szczególnie w przypadku witaminy A, ale także wielu minerałów.

Ja osobiście biorę profilaktycznie w tym momencie witaminę C 3 razy dziennie w dawkach po ~0,5-1g i jest ok.
Witaminę D biorę w ilościach ~4000 IU dziennie ( 100mcg ). Magnez również jest zalecany. Polecam te witaminy, ale też z pewnym zdroworozsądkowym podejściem.

Nie polecam natomiast suplementować witaminy A, E, cynku i selenu. Stosowanie wysokich dawek cynku może doprowadzić np. do utraty poczucia węchu i smaku, czasem trwałego. Cynk i selen są powszechnie występującymi w żywności minerałami. Jeśli nie jesteś na jakiejś diecie wykluczającej i dostarczasz minimalną ilość białka dziennie ( mniej niż 1g na kilogram masy ciała ) to dostarczasz bez problemu ponad 100% zalecanego spożycia tych minerałów. Podobnie mangan jest bardzo powszechny w typowej żywności, choć akurat w jego przypadku nie zaobserwowano toksyczności nawet w wysokich dawkach.
Uważać należy również na potas - zbyt duże dawki prowadzą w skrajnych przypadkach do migotania komór sercowych, które może zakończyć się śmiercią. Potas teoretycznie należy do grupy niedoborowych minerałów - organizm wykazuje najwyższe zapotrzebowanie na ten właśnie minerał spośród wszystkich mikroelementów, bo potrzebuje prawie 5g dziennie, ale jest jednocześnie niebezpieczny przy podaży z suplementów. Zawsze lepiej trzymać się soku pomidorowego czy innych źródeł pokarmowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podstawy, ale może nie każdy wie :)

main-qimg-db03c982bd465e7888bc4b702ae7a3

Uwagi - koleś pomylił niacynę ( witamina B3 ) z kwasem pantotenowym ( witamin B5 ). Kwas liponowy nie jest witaminą. Witaminą natomiast są kwasy z rodziny omega 3 ( ALA, EPA, DHA ) oraz omega 6 ( LA, GLA, DGLA, ARA ) - nieoficjalne nazwane witaminą F. Warto zauważyć, że wystarczy dostarczać jedynie jedną formę z każdej grupy - organizm sobie zsyntetyzuje resztę.
Dalej, biotyna ( witamina B7 ) jest witaminą warunkową - niezbędną jedynie w stanie choroby/osłabienia organizmu spowodowanej choćby nieprawidłową dietą, ponieważ u zdrowego człowieka jest syntetyzowana przez florę bakteryjną. Podobnie cholina ( witamina B4 ) należy do grupy warunkowych, chociaż już pojawiają się zalecenia spożycia w obrębie oficjalnych wytycznych.
Reszta się zgadza, choć witamina D też jest teoretycznie witaminą warunkową, i w niektórych wypadkach nie stanowi dla człowieka witaminy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi