Skocz do zawartości

Dubiel HV-1 Skorpion - Recenzja


rev

Rekomendowane odpowiedzi

To że ręczna robota to nie znaczy że musi być nasmarkane wszędzie cyną. Części też najwyższych lotów nie są.

Rozumiem jeszcze zrobić coś takiego dla siebie, jednak żeby to sprzedawać to miałbym opory. Obudowa jest metalowa, w przypadku lampowca mamy już w środku takie napięcia że to nie zabawa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi BamboszKa są do bezpieczeństwa, nie w powiązaniu z wynikiem brzmieniowym. Ja często podziwiam odwagę budowniczych wzmacniaczy lampowych, że tak pozostawiają groźne napięcia w zasięgu ręki. Nie piję tu do Dubiela czy manufaktur w szczególności, bo powiem, że i znane marki potrafią pojechać z tematem. Oczywiście oni się zawsze wybronią, że na obudowie jest uwaga o podłączaniu wyłącznie do gniazda z bolcem. No ale to i tak nie przelewki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przecież to jest maszynowo drukowana i lutowana płytka w chinach a w dubielu ręczna robota."

"Tyle że to nie DIY tylko manufaktura."

 

No właśnie - MANUFAKTURA nie DIY - wykonanie nie ma startu do np WBA, który nie ma się co wstydzić na tle produkcji seryjnej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że czasami gołe styki dzielą od obudowy pojedyncze milimetry. Obudowa najczęściej z metalu i niczym nie pokryta od wewnątrz. To nawet w odtwarzaczach CD czy DVD potrafią przykleić na maskownicy od wewnętrznej strony prostokąt z poliwęglanu nad sekcją zasilania, co jest dmuchaniem na zimne, a akurat w lampach jest najwięcej beztroski, przynajmniej z tego, co sam widziałem. Moim numerem 1 do dziś jest podwieszenie za łapy do górnej części obudowy termoglutem transformatorka EI "na nietoperza". Gdyby się oderwał, to by spadł na zaciski pod napięciem sieci lub za diodami prostowniczymi krzemowymi (bo sobie wymyślili żarzenie prądem stałym). Zresztą w tej samej konstrukcji wielki kondensator elektrolityczny na 600V fruwał całkiem luzem podłączany linkami, bo go złapali samoprzylepnymi zaczepami do przewodów i opaskami, ale klej oczywiście puścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nieważne jak wygląda w środku (choć oczywiście jeśli jest ładnie dla oka to jak najbardziej na plus), byleby dobrze grało no i było bezpiecznie :) No ale ja nie rozkręcam wzmaków, nie moduję i ogólnie nie kombinuję, bo się na elektronice nie znam. Rozumiem, że komuś jednak może się takie wnętrze nie podobać, czy też przełożyć się na rezygnację z zakupu wzmacniacza. Każdy ma swoje kryteria wyboru sprzętu. No ale najważniejsze jest to jak to faktycznie gra, a z tego co forumowicze piszą, to gra zacnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra zacnie ale czekam na lampy. W środku nie wygląda imponująco i faktycznie Pan Bogusław nie pożałował cyny ;). Co do samej konstrukcji to Dubiel jest starym lampowcem pełną gębą tak jak Jasiński i nie podejrzewam żeby konstrukcja była niebezpieczna. Kable są odseparowane od metalowej obudowy i są na tyle sztywne, że ciężko jest zmienić ich położenie, wszystkie elementy są również solidnie przymocowane. Jeśli chodzi o zastosowane części to faktycznie niektóre nie są wysokich lotów ale mimo to całość brzmi rewelacyjnie i ciężko jest mi uwierzyć w to, że może być jeszcze lepiej :). Jednym słowem warto posłuchać tego wzmaka.

Edytowane przez down32
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Porównanie z Miniwattem:

 

Wygląd +1 dla Skoropiona - rozmiar podobny, ale te wielkie lampy odbijające się w polerowanym metalu - super. Miniwatt ma natomiast fajne "zegary" na froncie. Jeśli chodzi o wrażenia muzyczne, to:

1. Skorpion gra przyjemniej, ale bardziej słodzi i przekłamuje

2. Miniwatt ma dużo lepszą separację i mniej zagęszczone powietrze między instrumentami

3. W Skorpionie blachy brzmią jak metal, a bas jest lekko zaokrąglony, fortepian wybrzmiewa takim okrągłym pełnym dźwiękiem

4. Miniwatt - blachy brzmią jak metal, ale wybrzmiewają wyżej, bas jest bardziej kontrolowany, nie wylewa się tak na pozostałe pasma, fortepian też brzmi nieco ostrzej. Całość przekazu jest czystsza i klarowniejsza, natomiast ze Skropionem cieplejsza i przyjemniejsza, ale bardziej wymieszana.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Skoro mamy chiński plastik za 9k (edx), a focal zaczyna robić hiendowe słuchawki i krzyczy sobie około 20tys złotych to nawet jakby dubiel 5000 kosztował to dalej okazja. Ale rynek już od dawna jest splamiony chorymi cenami wiec nawet nie jestem zaskoczony. Dla mnie wciąż mega zakup, po przesłuchaniu praktycznie każdego wzmaka na rynku i po zakupie dubiela przestałem szukać. To już chyba powoli rok...

Edytowane przez rev
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mamy chiński plastik za 9k (edx), a focal zaczyna robić hiendowe słuchawki i krzyczy sobie około 20tys złotych to nawet jakby dubiel 5000 kosztował to dalej okazja. Ale rynek już od dawna jest splamiony chorymi cenami wiec nawet nie jestem zaskoczony. Dla mnie wciąż mega zakup, po przesłuchaniu praktycznie każdego wzmaka na rynku i po zakupie dubiela przestałem szukać. To już chyba powoli rok...

To prawda, w tym wyścigu cenowym Dubiel Accoustics to jeszcze cienki bolek :), ale pomalutku już czuć światowy powiew...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chopy, pożartowalimy, a tera trochu powagi.

Okazja to była jak go kupiłem nowego od producenta za 1600pln. Teraz to żadna, kuna okazja, bez jaj. Miałem go 4 lata, onanizowałem się wieloma lampami i stwierdzam, że jest co najwyżej fajny i niezły, z hd800 nawet dobry (synergia); ogólnie poziom nieco wyższy niż stockowe espressivo. W ramach protestu zanabyłem kropkę za 7 stówek.

Edytowane przez audionanik
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności