Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kolumienki/monitory grające jak HD800


krzyhoo29

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem - nie znalazłem. Więc tu piszę.

 

Wiem, że trudno porównywać brzmienie kolumienek do słuchawek i w ogóle to prawie, że herezja stawianie ich w jednym szeregu.

 

Ale co z tego, że wiem, jak i tak chcę się dowiedzieć, czy jest coś zbliżonego sygnaturą (miękko, ciepło, przyjemnie i dynamicznie - przynajmniej to moje odczucia) do HD800?

 

Nie ukrywam, że byłoby fajnie, gdyby takowy sprzęt grający był mały (takiego pokroju jak moje obecne PMC dB1+ tzn. 290 x 155 x 234 mm). Co do głębokiego basu - robotę pozostawiam obecnemu w pokoju subwooferowi JBL E150 :)

 

Co do ceny... niech za używki będzie z 2000zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie ma co ograniczać się tylko do aktywnych monitorów. Tam przy okazji HD800 pojawiają się tylko Adam S3X. Trochę mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup sobie ADAMy A7x :D a jakbyś potrzebował suba to mają też w swojej ofercie.

 

PS. Nie wydaje Ci się, że brak porównań do HD800 wynika z braku osłuchania z tymi słuchawkami? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę opierał decyzji o jakiś jeden wpis.

 

Dlatego zadałem pytanie na forum, bo może jest ktoś tutaj, kto ma większe osłuchanie i się wypowie na temat, a wcześniej nie miał okazji (nie chciało mu się) tworzyć wpisów o porównaniu do konkretnych modeli kolumn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup sobie ADAMy A7x :D a jakbyś potrzebował suba to mają też w swojej ofercie.

 

PS. Nie wydaje Ci się, że brak porównań do HD800 wynika z braku osłuchania z tymi słuchawkami? ;)

Nie jesrem osłuchany. Ale słyszałem zarówno a7x, s3x i hd800. N8e jest to do końca miarodajne bo hd800 w momencie odsłuchów adamów nie miałem. Z pamięci - a7x bliżej do hd800 niż s3x-om. S3x to trzęsienie ziemi przy łagodnym przekazie a7x. HD800 jakoś z wibrowaniem na uszach nie potrafię połączyć :) - raczej zwiewnie to grało. Natomiast w odniesieniu do hd800 i monitorów wogóle, mógłby wypowiedzieć się @PENDRAGON .
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź chętnego na poskładanie jakiegoś dwudrożnego projektu na SEASach. Jak się konstruktor postara w temacie doboru projektu oraz elementów do zwrotnicy (dobierze mądrze, a nie drogo), to HD800 powinny dostać baty. Oczywiście jeśli wzmacniacz głośnikowy na to pozwoli.

 

P.S. O co chodzi z tym, że HD800 grają ciepło? :huh:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja majkela na SEASach brzmi ciekawie, jendak trudno o dobrego konstruktora, a jak już się taki znajdzie, to sobie liczy :P

 

HD800 grają ciepło - mam niższy model seryjny ze słabszą górą, poza tym na aune T1 takie rzeczy się odczuwa :) albo jestem już zbyt zaawansowanym słuchaczem HD800 :P

 

Czyli reasumując na stan obecny:

- A7X,

- ew. S3X,

- coś na SEAS.

 

A jak z odsłuchem z bliska? Pokój mały, a głośniczki około 80cm od głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uśwadomienie, jakoś uciekł mi ten drobny fakt :D

 

Znów reasumując na stan obecny:

- A7X - lektura w internetach wydaje się potwierdzać Wasze zdania

- coś na SEAS.

 

wciąż czekam jeszcze na coś pasywnego :)

Edytowane przez krzyhoo29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Z pasywnych Dali Ikon2 na wstedze ;)?

 

Ta wstęga w Dali to trochę taka udawana wstęga. Do prawdziwych wstęg typu RAAL to jej trochę brakuje. No ale para RAAL'ów to kilkaset USD.

 

Oprócz driverów Seas'a można jeszcze znaleźć wiele innych: ETON (ale one wymagają naprawdę wysokiej umiejętności konstrukcji zwrotnicy), starsze drivery Focala (JMLab) na K2 (Polykevlar), czy może Scan-Speak 18W8542 (najlepsza osiemnastka Scana aż do dzisiaj z serii Classic Line) plus do tego jakiś sensowny tweeter, niekoniecznie wstęgowy. Akurat Scan-Speak wypuścił dwa nowe przetworniki berylowe we w miarę rozsądnej cenie: D3004/6040-10 oraz D3004/6040-00. No i zawsze można spróbować jakiegoś AMT, nawet niekoniecznie od Mundoorfa, Dayton też je robi.

 

Inna kwestia to oczywiście dobranie punktu zwrotnicy, kompensacja baffle step loss, dobór obudowy, ewentualne strojenie portu B-R (jeżeli już) i kilka innych kwesti, jak chociażby charakterystyki na osi w punkcie podziału oraz wiele, wiele innych rzeczy. Da się to zrobić, tylko sam czas poświęcony na to może się równać cenie przetworników. Przy konstruowaniu kolumn, nawet dwudrożnych jest tyle zmiennych, że człowiek się czasami za głowę łapie, jak drobne zmiany mogą zmieniac dźwięk, np. przesunięcie wysokotonówki o 1cm w jedną stronę zmienia nieco charakterystykę, na ściankach obudowy jest dyfrakcja, B-R zazwyczaj robi sieczkę jeżeli chodzi o stałość opóźnienia grupowego i tak dalej. Oczywiście: da się to zrobić, tylko - trzeba wiedzieć jak. I mieć też czas i sprzęt do tego.

 

EDIT: Seas też jest ok, ale uwaga na peak membrany Al, niby da się go wyciąć filtrem RLC ale to też nie jest za dobre rozwiązanie, wziąłbym jednak midwoofer z mniej zaznaczonym peakiem, jeżeli już coś z twardą membraną kompozytową to może Etona, da się też czasami kupić stare Audaxy HM170Z0/C0, jak ktoś ma szczęście.

 

Jeżeli chodzi o używki gotowe (pasywne), to w weekend zerknę, co jest u nas dostępne. Nie do końca rozumiem, co znaczy, że głośniki mają grać, jak HD800, bo głośniki o takiej samej charakterystyce Fr, jak słuchawki i tak będą grać inaczej, a czasami nawet zupełnie inaczej, z wielu powodów, znalezienie czegoś, co gra podobnie na uszach i w pokoju to trochę skomplikowana sprawa. Poza tym pamiętaj, że w słuchakach masz jeden przetwornik a w głośnikach dwa, trzy, albo i więcej i wynikają z tego rzeczy, których obejść się nie da, chyba, że ktoś ma opanowaną konstrukcję budowy zwrotnic i splatania wszystkiego w całość na poziomie firm takich, jak chociażby ProAc, czy Magico. Aha, tak na pierwszy rzut oka to miałem napisac, że coś co podobnie zagra do HD800 to któryś z niższych Mangepanów (chociażby 1.6, albo 1.7) ale... zobaczyłem, że do 2K PLN...

Edytowane przez Swordfish_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności