Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szczegółowej recenzji nie chciało mi się pisać, więc pokrótce wytłumaczę w jaki sposób działa Chromecast audio i dlaczego jest lepszy od typowego transmitera Bluetooth.

 

Na początku zaznaczam, że urządzenie nie nie jest oficjalnie dostępne w Polsce. Oficjalna cena to 35$/Euro. Można je dostać od osób sprowadzających na allegro za 200-240 zł.

 

Specyfikacja z ifixit https://www.ifixit.com/Teardown/Chromecast+2015+Teardown/50189 :

 

Marvell Avastar 88W8887 VHT WLAN, Bluetooth, NFC and FM Receiver
Nanya NT5CC128M16IP-DI/EK DDR3L 2 Gb SDRAM
AKM AK4430 192kHz 24-Bit Stereo DAC
On the reverse:
Marvell Armada 88DE3006 1500 Mini Plus dual-core ARM Cortex-A7 media processor
Toshiba TC58NVG1S3HBAI6 2 Gb NAND Flash Memory
Texas Instruments DRV632 DirectPath 2-VRMS pop-free stereo line driver

Sprzedawany jest w małym białym pudełeczku, w środku znajdziemy: Chromecast audio, krótki kabelek jack-jack ok 15cm, kabel USB-micro USB i ładowarkę sieciową (standardowa jak do smartphone 5v 1A) i to właściwie tyle.

IMG_20151125_165921 (Copy).jpgIMG_20151125_165823 (Copy).jpg

 

Samo urządzenie jest malutkie, posiada wspomniane wejście micro USB do utrzymania zasilania (nie ma własnej baterii) i gniazdo jack 3.5mm, będące równocześnie wyjściem mini Toslink.

 

IMG_20151124_172742 (Copy).jpg

 

Jak to urządzenie skonfigurować ? Na początek pobieramy aplikację Chromecast (dostępne w App Store i Google Play), wykonujemy w niej kilka banalnych kroków, w tym podajemy hasło do naszej sieci Wi-fi aby Chromecast mógł się z nią połączyć i to wszystko.

 

No właśnie, nie ma tu komunikacji przez bluetooth, wszystkie pliki muzyczne Chromecast audio pobiera przez Wi-fi i można to zrobić na dwa sposoby:

Pierwszy z nich to strumieniowanie dźwięku z telefonu, wtedy wszystkie dźwięki będą odtwarzane, z gier, aplikacji, również systemowe.

 

Screenshot_2015-11-23-16-13-34.png

 

Druga opcja to pobieranie plików bezpośrednio z internetu przez Chromecast, o ile dana aplikacja na to pozwala. Wtedy smartphone jest tylko pilotem.

W aplikacji wspieranej natywnie jaką jest Spotify pojawia się opcja wysłania dźwięku do nowego urządzenia. Kolejne utwory albumu lub playlisty chromecast pobiera bezpośrednio z internetu poprzez Wi-fi . W tym czasie możemy normalnie rozmawiać przez telefon, zająć się czymś innym, połączenie z wi-fi w telefonie może być całkiem wyłączone. Muzyka w Chromecast będzie odtwarzana do zakończenia zakolejkowanych utworów.

Screenshot_2015-11-25-19-09-39.png

 

Jak już przy aplikacjach wspierających Chromecast Audio, trochę ich jest ale skupiłem się na sprawdzeniu serwisów strumieniujących muzykę.

W pełni wspierane są: Spotify i Deezer i Google Music posiadający szersze możliwości w tym zakresie, ponieważ mając opłaconą subskrypcję można dodać do chmury google do 50 000 własnych utworów jakie mamy na płytach itd.

Screenshot_2015-11-23-16-30-36.pngScreenshot_2015-11-23-16-30-40.png

 

Tidal i Apple Music nie są wspierane na razie, chociaż na ten pierwszy jest sposób. Tidal Hi-fi tą metodą nadal brzmi lepiej niż natywnie wspierany Spotify, więc jest świetnie.

Screenshot_2015-11-25-18-08-06.png

 

 

Co mogę powiedzieć o jakości dźwięku ? Bezpośrednio przez wyjście jack 3.5 mm jest słabo, gorzej niż z dobrego smartphone ale przez kabel optyczny (mini Toslink - Toslink) nie słyszę różnicy między dźwiękiem wysyłanym przez kabel optyczny z komputera do DAC.

 

Jakie są z tego korzyści ? Jeśli korzystamy z serwisów strumieniujących muzykę jest to spora wygoda i oszczędność prądu przy odtwarzaniu muzyki na sprzęcie stacjonarnym. Do tej pory słuchając na zestawie stereo musiałem mieć włączony komputer. Teraz z pilota uruchamiam wzmacniacz i DAC a album wybieram z poziomu telefonu siedząc dalej na kanapie. Mogę tylko zachęcić do sprawdzenia, dla mnie to fenomenalne rozwiązanie, nie tracimy jakości dźwięku jak przypadku transmitera bluetooth i nie zużywa to baterii telefonu.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za reckę. Mimo, że krótka to sporo wyjaśnia :)

 

Zastanawia mnie jedno - przy korzystaniu ze Spotify na kompie, pliki są pobierane na dysk i przy wielokrotnym odtwarzaniu, nawet po kilku dniach czyta je z dysku, a nie za każdym razem ciągnie z sieci. Ciekawe jak jest tutaj, czy ten Chromecast ma jakąś swoją pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć bo nie mam kontroli nad tym. Trochę pamięci wbudowanej ma, zaraz dodam do opisu specyfikację.

Na pewno zostawia w buforze ostatnie utwory, szybciej można na nich przewinąć np. na środek utworu.

Dodam tylko, że jeśli mamy serwer NAS, dysk sieciowy z muzyką to chromecast również może z nich skorzystać poprzez aplikację na smartphone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pojawiła się taka informacja:

http://www.spidersweb.pl/2015/12/chromecast-audio-hifi-multiroom.html

Samego Chromecasta Audio pewnie już wszyscy znamy, ale o ile to dobrze rozumiem, to może to być od teraz ciekawa opcja do przesyłania muzyki na sprzęt stacjonarny:

- Spotify - Chromecast wspiera natywne Spotify Connect choć tu w zasadzie dotychczasowe 320 już wystarczało

- Tidal HiFi - chyba będzie działać jeśli ktoś używa odtwarzania z przeglądarki Chrome

- no i może zostać przesłany FLAC/ALAC - tylko nie wiem na jakiej zasadzie i na jakim sofcie

 

Jeśli to temat bardziej "sprzętowy" to proszę o przeniesienie do właściwego działu.

Edytowane przez dominikpl72
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak coś robią dalej. Myślałem, że będą mieli to w nosie, Na razie żadnej aktualizacji nie dostałem na chromecast, pewnie zaktualizuje się sam w ciągu najbliższych dni.

Cały czas używam go ze stereo i nie ma z nim żadnych problemów. Nic się nie zawiesza, sygnału nie gubi, całkowicie bezobsługowe cacko.

Tak jak opisałem w pierwszym poście, dźwięk z Tidal strumieniuję poprzez BubbleUPnP. Właściwie wszystko można strumieniować przez tą aplikacje bez utraty jakości plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Chciałbym odsunąć mój tor słuchawkowy parę metrów od pc'ta i w związku z tym kabel raczej odpada, więc zostaje połączenie bezprzewodowe. Chromecast się do tego nada? Minimum czego wymagam to streaming muzyki ze spotify + przeglądarki. A może są już jakieś lepsze alternatywy w podobnej/nieco większej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Chromecast od około dwóch miesięcy i korzystam ze Spotify i radia internetowego TuneIn. Wszystko śmiga bez większych problemów. Miałem kilka razy taką sytuację, że coś przerwało ale nigdy nie resetowałem samego Chromecasta i nie mogę wykluczyć problemów z moim netem. Nie jestem tylko pewien czy da się sterować z poziomu przeglądarki bo ja tego nie mogłem zrobić. Jeżeli miałem Spotify zapuszczone z telefonu na Chromecasta to już potem mogłem z poziomu przeglądarki sterować na nim. Jednak czy możesz wystartować Chromecasta z poziomu przeglądarki nie dałem rady bo opcja jest nieaktywna wtedy. Jeżeli chodzi o samą jakość dźwięku to zawsze możesz po optyku sygnał do DAC puścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności