Skocz do zawartości

Kiedy głuchniemy?


mirfak

Rekomendowane odpowiedzi

Taki wątek pod dyskusję - czy ktoś się orientuje przy jakiej mocy dostarczonej do ucha następuje trwałe uszkodzenie słuchu? Dużo się mówi o szkodliwym działaniu słuchawek na słuch, ale konkretów brak.

Przykład (proszę o weryfikację moich obliczeń): źródło - tel. 0.41V max na wyjściu. Słuchawki 32 ohm, 115 dB/V. Teoretyczna moc wydzielona na cewce (0.41V*0.41V)/32 ohm= 5.3 mW, przy maksymalnym wysterowaniu 115 dB/V mamy 47,15 dB. Literatura podaje, że procentowa utrata słuchu przy narażeniu na hałas <80 dB trwającym 40 lat wynosi 0, a > 85 i < 90 dB wynosi 10% w takim samym okresie.

Jak się to ma do codziennego użytkowania słuchawek? Kiedy staje się to niebezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie. Proponuję też nadmienić, że to nie rodzaj słuchawek (nauszne, dokanałowe) powoduje utratę słuchu, a zbyt duże ciśnienie akustyczne.

 

Często niestety zwala się winę na budowę słuchawek (słynne "dokanałowe psują słuch"), gdzie prawda jest taka, że jeśli słuchasz na rozsądnej głośności to doki żadnej krzywdy nie zrobią (jeśli robisz sobie przerwy by dać odpocząć kanałom).

 

Śmieszyły mnie takie teksty, że sobie psuję słuch dokanałowymi, zwłaszcza jeśli wypowiadali je ludzie, którzy słuchają na zamkniętych nausznych tak głośno, że pół wagonu słyszy ich playlistę :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie. Proponuję też nadmienić, że to nie rodzaj słuchawek (nauszne, dokanałowe) powoduje utratę słuchu, a zbyt duże ciśnienie akustyczne.

 

Często niestety zwala się winę na budowę słuchawek (słynne "dokanałowe psują słuch"), gdzie prawda jest taka, że jeśli słuchasz na rozsądnej głośności to doki żadnej krzywdy nie zrobią (jeśli robisz sobie przerwy by dać odpocząć kanałom).

 

Śmieszyły mnie takie teksty, że sobie psuję słuch dokanałowymi, zwłaszcza jeśli wypowiadali je ludzie, którzy słuchają na zamkniętych nausznych tak głośno, że pół wagonu słyszy ich playlistę :P

inną sprawą jest fakt zatkanie kanału słuchowego przez doki co może przyczynić się w większym stopniu do zapalenia ucha środkowego co z kolei może prowadzić do powikłań i tutaj już nie ma o czym dyskutować - otwarte są bezpieczniejsze!

W słuchawkach otwartych bezpieczną głośnością jest ta przy której słyszymy otoczenie, w zamkniętych jest trochę trudniej.

Ograniczenie unijne głośności nie wzięło się z niczego plus to jak głośno są nagrywane komercyjne płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na moim przykładzie mam cowona plenue p1 co ma na wyjściu 2Vrms słuchawki 32 ohm i 112dB będzie (2Vrms*2Vrms)/32 = 12,5 MW? Następnie te 12,5mW dziele przez 112dB?

U Ciebie wychodzi 125 mW :-)

112 dB masz z jednego wolta, a woltów na wyjściu masz dwa. Więc moc i ciśnienie akustyczne potężne.

Edytowane przez mirfak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia z dB nie są chyba takie proste bo podwojenie mocy powoduje wzrost ciśnienia akustycznego o 3 dB. Wydaje mi się, że przy 2V możesz otrzymać 115 dB (do sprawdzenia). W pierwszym poście swoje max ciśnienie akustyczne źle policzyłem, bo to nie jest zależność liniowa. Moc maksymalna oddana na cewce jest o tyle ważna aby nie uszkodzić termicznie (i w zależności od f sygnału) mechanicznie przetwornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałby się ktoś doświadczony wypowiedzieć. Wydaje mi się, że nasze obliczenia są mocno uproszczone, i należałoby się posługiwać mocą, która jest funkcją kwadratową napięcia na wyjściu. Jeśli chodzi o potencjometr w cowonie, to pewnie jest logarytmiczny (a w zasadzie wykladniczy) i największe zwiększanie (przyrost) głośności ma miejsce pod sam koniec skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności