Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Pobór prądu DAC USB


kokakoala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam dla szanownych forumowiczów zadanie (prośbę), którego efekty przydadzą się mi i innym zainteresowanym.

Do rzeczy, składam obecnie przenośny tor, kanapkę. Szukam teraz DACa USB który zaśpiewa z telefonu. I tu zaczynają się schody, różne modele telefonów, różne wersje systemu. To samo tyczy się samych przetworników, które pracują z różnymi kontrolerami i mają różne wymagania zasilania. Ostatniego czynnika tyczny się moja prośba.

Zauważyłem że przez OTG działają pamięci USB (i inne urządzenia), które pobierają 200mA z portu, a nie działają te pobierające 500mA.

Eksperyment jest prosty. Gwoli ścisłości opiszę krok po kroku, nie wszyscy się na tym znają.
W komputerze Windows wystarczy wejść w Panel Sterowania/System/Menedżer Urządzeń, rozwinąć Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i odnaleźć kontroler USB, do którego podłączamy DACa, u mnie są to dwie pozycje Generic USB Hub, w przypadku USB 2.0. Po dwukrotnym kliknięciu otworzy się okno właściwości, tam wybieramy zakładkę Zasilanie. Na liście dołączonych urządzeń, po prawej stronie wyświetla się wymagane zasilanie, wyrażone w mA. W razie problemów z odnalezieniem "tego" portu, można włożyć pendrive i pod listą kliknąć przycisk Odśwież, jeśli nie wyświetli się podłączony pendrak, szukamy go gdzieś indziej.

Proszę podać model DACa - wymagane zasilanie, sprawdzone tym sposobem.

Chodzi oczywiście o urządzenia bez własnego zasilania, ale podobno te z baterią też potrafią marudzić z tego powodu, więc także mile widziane. Mogą być też modele bardziej biurkowe, zasilane z USB.

Z góry dziękuję za wkład, który mam nadzieję zacznie tu napływać. Jeśli tak się stanie, wkleję tu listę wszystkich pomiarów.

 

 

WYNIKI:

 

FiiO E10 - 500mA, dzięki crysis94

S.M.S.L M2 - 500mA, dzięki Ugz (możliwość zmiany przy flashowaniu EEPROM, jednak nadal grymasi, mimo faktycznego poboru poniżej 200mA, dzięki sp5it, +2 za pomiary)

QNKTC 1.1 - 500mA, dzięki minczin

M2Tech HiFace DAC - 100mA, dzieki hibi

Breeze Audio SE1 - 500mA (kostki jak w Sabre U2), dzięki aneno

Hegel Super - 500mA, dzięki krzy88

 

Wszystkim uczestnikom, ofiaruję w podzięce +1 do jakości dźwięku.

 

Mile widziane Meridian Explorer, DacMagic XS, DragonFly 1.0 i 1.2, HiFimeDIY Sabre UEA23/U2/9018 itp. "mikro daczki".

USBmA.png

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kombinuj, bo się przejedziesz i wtopisz kasę. kup Ibasso D-Zero albo Fiio E18 i problem z głowy

Dzięki za rady, ale nie chciałem tematu w polecanie. Powiem tylko, że na zestaw składa się obecnie One E8, E12 i HE-500. A przenośny, bo tak. Jak wszyscy, mam swoje powody.

 

Temat tyczył się czegoś innego i naprawdę przydadzą mi się te informacje. Prosił bym o oddalenie się od sugerowania komponentów. Rozumiem że wszyscy przywykli do pytań - " co mam kupić", ale ja tu takiego pytania nie zadałem.

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś wyjaśnił, że obecnie jest One E8, E12 i HE-500 to bym się nie burzył ;)

Aczkolwiek według mnie i tak warto byłoby E12 po prosty zastąpić jakimś COMBO.

FiiO E10 potrzebuje 500mA, potem spróbuje znaleźć coś online, bo nie mam ww sprzętów pod ręką.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, bo pytanie jest czysto naukowe i nie chciałem w to mieszać audio poezji i innych voodoo. Źle się kończą zwykle takie sprzętowe wywody. Każdy weźmie z tego co potrzebuje, jestem pewien że nie jedyny jestem tego ciekaw.

Też bym chętnie zapytał co kupić, ale wiem że to nie takie proste. Dzięki za odpowiedź, Fiio E10 trafia na listę.


Mile widziane DACe M2Tech HiFace, Meridian Explorer, DragonFly 1.0 i 1.2 i różne wersje HiFimeDIY Sabre.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt drugi może Cię zainteresować.

http://blog.jdslabs.com/?p=838

Ogólnie jednak producenci zalecają podłączanie DACów USB przez huba z zewnętrznym zasilaniem. Dlaczego? Dlatego że zasilanie bezpośrednio z telefonu jest słabej jakości co przekłada się na to że DAC może pracować niestabilnie albo oferować znacznie niższą jakość dźwięku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt drugi może Cię zainteresować.

http://blog.jdslabs.com/?p=838

Ogólnie jednak producenci zalecają podłączanie DACów USB przez huba z zewnętrznym zasilaniem. Dlaczego? Dlatego że zasilanie bezpośrednio z telefonu jest słabej jakości co przekłada się na to że DAC może pracować niestabilnie albo oferować znacznie niższą jakość dźwięku.

Gdzieś już na to wpadłem kiedyś, że można oszukać telefon podłączając hub-a. Wpadłem też na możliwość zmodyfikowania ustawień w androidzie, żeby zezwolić na większy pobór prądu (wymaga root-a i edycji parametru za każdym razem po podłączeniu DACa).

Co do tego HUB-a, bardzo ciekawe rozwiązanie, teoretycznie eliminuje problem. Jednak: "Also note that a USB hub will only work with your phone or tablet if it reports itself as “self-powered”. Not all portable USB hubs report their power consumption this way." jak tu teraz znaleźć taki, który zgłasza się jako zasilany?

 

Pomiary zapotrzebowania prądowego są teraz tym bardziej istotne, żeby takim trikiem nie doprowadzić do sytuacji, w której DAC zadziała, ale nie dostanie dość prądu.

 

Co do prądu podawanego z telefonu, z laptopa "lepszy" nie będzie. Wyższość lepszych modeli DAC (USB), wynika między innymi z tego właśnie faktu, że potrafią sobie "zorganizować" prąd z tego marnego źródła. Generalnie oczywiście masz rację i wielkie dzięki za wskazówkę.

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu twierdzisz że prąd z laptopa nie będzie lepszy od tego z telefonu?

 

Chyba jest spora różnica w bateriach między telefonem a baterią :P I w laptopie bateria ma większe napięcie niż 5V. W telefonie za to napięcie to jest sztucznie podbijane kolejnymi układami, co nie przekłada się najlepiej na jego "stabilność".

 

Co do daców, to smsl ma u mnie 500mA poboru, ale nie wiem czy z nim nie jest tak że ile mu się da tyle weźmie. Za parę chwil to posprawdzam i powiem dokładnie o co mi chodziło :) Ale to 500 będzie prawie na pewno wymaganym minimum i tak :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu twierdzisz że prąd z laptopa nie będzie lepszy od tego z telefonu?

 

Chyba jest spora różnica w bateriach między telefonem a baterią :P I w laptopie bateria ma większe napięcie niż 5V. W telefonie za to napięcie to jest sztucznie podbijane kolejnymi układami, co nie przekłada się najlepiej na jego "stabilność".

 

Co do daców, to smsl ma u mnie 500mA poboru, ale nie wiem czy z nim nie jest tak że ile mu się da tyle weźmie. Za parę chwil to posprawdzam i powiem dokładnie o co mi chodziło :) Ale to 500 będzie prawie na pewno wymaganym minimum i tak :)

A co ma bateria w laptopie do tego co podaje kontroler USB na port USB? Standard USB 2.0 w komputerze mówi o 5V, 500mA, w sumie 2,5W maks i nie więcej. Sztucznie podbijany powiadasz? No to w laptopie masz "sztucznie" obniżany" i gdzie tu sens.

A druga rzecz, urządzenia USB "zgłaszają" do kontrolera, jaki prąd potrzebują. Często nie koniecznie taki, jaki faktycznie jest im potrzebny. Czasem różnice wynikają z zastosowanego kontrolera w podpinanym urządzeniu.

 

Domyślam się że chodzi o M2, jeśli nie, proszę sprostować. Wrzucam na listę, dzięki za wkład.

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś temat nie leci. Szkoda. W razie czego, aktualny.

 

Ja wiem, trzeba się podnieść, targać tego mikro DAC-a do komputera i jeszcze coś klikać. Wcale nie żartuję, sam po pracy często tak bym to odebrał.

 

Trzymam kciuki za nowe wpisy. Zwłaszcza z listy mile widzianych, ale każdy zasługuje na medal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W M2 zgłaszany prąd można zmienić. Podczas flashowania eeproma.

M

Właśnie to chciałem sprawdzić, ale brakło mi czasu. I nie znalazłem kabla USB do pocięcia, co by miernikiem porównać pobór prądu w systemie do rzeczywiście pobieranego.

 

 

 

Czemu twierdzisz że prąd z laptopa nie będzie lepszy od tego z telefonu?

 

Chyba jest spora różnica w bateriach między telefonem a baterią :P I w laptopie bateria ma większe napięcie niż 5V. W telefonie za to napięcie to jest sztucznie podbijane kolejnymi układami, co nie przekłada się najlepiej na jego "stabilność".

 

Co do daców, to smsl ma u mnie 500mA poboru, ale nie wiem czy z nim nie jest tak że ile mu się da tyle weźmie. Za parę chwil to posprawdzam i powiem dokładnie o co mi chodziło :) Ale to 500 będzie prawie na pewno wymaganym minimum i tak :)

A co ma bateria w laptopie do tego co podaje kontroler USB na port USB? Standard USB 2.0 w komputerze mówi o 5V, 500mA, w sumie 2,5W maks i nie więcej. Sztucznie podbijany powiadasz? No to w laptopie masz "sztucznie" obniżany" i gdzie tu sens.

A druga rzecz, urządzenia USB "zgłaszają" do kontrolera, jaki prąd potrzebują. Często nie koniecznie taki, jaki faktycznie jest im potrzebny. Czasem różnice wynikają z zastosowanego kontrolera w podpinanym urządzeniu.

 

Domyślam się że chodzi o M2, jeśli nie, proszę sprostować. Wrzucam na listę, dzięki za wkład.

 

Tak chodziło mi o M2. Zdecydowanie łatwiej obniżyć napięcie nie wprowadzając do niego zbędnych szumów tętnień itp niż je podbić.

A np M2 jest na szumy i inne śmieci z zasilania USB bardzo podatny. Przynajmniej u siebie zauważyłem że w stacjonarce jak podepnę tego maluszka to jest cisza, w moim laptopie z baterii również. Ale jak podepnę zasilacz do laptopa to słychać już "brumienie" :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Panowie, w szczególności za HIFace. A tak osobiście hibi, dobry ten DAC? Wart jest niespełna tysiąca? Mogę liczyć na prosty opis brzmienia, rozdzielczości, dynamiki i prezentacji sceny?


 

W M2 zgłaszany prąd można zmienić. Podczas flashowania eeproma.

M

Właśnie to chciałem sprawdzić, ale brakło mi czasu. I nie znalazłem kabla USB do pocięcia, co by miernikiem porównać pobór prądu w systemie do rzeczywiście pobieranego.

A co wyświetla Windows po flashowaniu?

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Panowie, w szczególności za HIFace. A tak osobiście hibi, dobry ten DAC? Wart jest niespełna tysiąca? Mogę liczyć na prosty opis brzmienia, rozdzielczości, dynamiki i prezentacji sceny?

 

 

W M2 zgłaszany prąd można zmienić. Podczas flashowania eeproma.

M

Właśnie to chciałem sprawdzić, ale brakło mi czasu. I nie znalazłem kabla USB do pocięcia, co by miernikiem porównać pobór prądu w systemie do rzeczywiście pobieranego.
A co wyświetla Windows po flashowaniu?
Na pewno nie jest chudy, maluje dźwięki gruba kreską przy tym nie brak szczegółowości. Czy się opłaca to już sprawa indywidualna. Są polskie recenzje w necie pod którymi mogę się podpisać. Gra bez problemu z telefonu moto g Edytowane przez hibi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji. Gra z Moto G natywnie (system audio, Spotify itp.), czy tylko przez USB Audio Player i podobne?


Nie na temat (ale blisko), dobra wiadomość dla posiadaczy abonamentu w Play. TIDAL Premium za darmo, plus za 5zł nielimitowany internet dla TIDAL-a.

http://www.play.pl/uslugi/tidal/

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem pobór mojego SMSL M2. Obciążony 32ohm z głośnością na max pobiera 180mA @5V

Z K551 przy głośności max, której dało się słuchać to około 110-115mA

Michał

Edytowane przez sp5it
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się jak to dodać do listy, cenna informacja, dzięki. Tymczasem przypomnę, że chodzi przede wszystkim o pobór zgłaszany przez urządzenie. Nic z tego że weźmie 200mA, jeśli kontroler zgłosi do host-a, że potrzebuje 500mA, nie zadziała (oczywiście mówię o smart urządzeniach, które maja z tym problem).

.

To wyniki na standardowym firmware, czy po flashowaniu EEPROM na ten zmniejszający wymagania?

 

Działa M2 z HTC One? Widzę że masz oba.

 

I jeszcze takie info z headfi:

 

"Just tested the Note 4 USB Audio in store!
Compare to the other phones I have tested. VZW Note 4 tested with Charger Doctor and an HRT Musicstreamer 2.

USB OTG output current:
Note4 - 600mA
Motorola Turbo - 900mA
Note 3 - 900mA
Note 2 - 500mA
GS4 - 500mA
HTC One m7 - 300mA

HTC One m8 - 500mA (as I recall)"

 

Od siebie dodam, że mój E8 podaje coś poniżej 500mA, jakoś niewiele mniej, ale nie 500. Dla przykładu, podłączę dysk z laptopa w obudowie USB, nie rozkręci, cyka tylko. Jak dodam zasilanie kablem Y, rozkręca się, kiedy w tym czasie odepnę wtyczkę dodatkowego zasilania, kręci się nadal. Żony Galaxy S4 zachowuje się identycznie w obu przypadkach, a ponoć potrafi podać 500mA. Podsumowując, urządzenia peryferyjne zgłaszające 500mA raczej nie zadziałają.

Edytowane przez kokakoala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kokakoala Pomiary na standardowym eepromie.

Z HTC one poszedł na y-cable.

Nie wiem czy to ma znaczenia ale One z ARHD i kernelem Faux123

Podpiety bezpośrednio czasami zaskakiwał i grał (eeprom oryginalny i ze zmniejszonym prądem) ale chimerycznie. Nawet z USB audio player.

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności