Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub HiFiMAN


all999

Rekomendowane odpowiedzi

Stosowanie EQ świadczy o bardzo wątłym i nikłym doświadczeniu ze światem audio jaki i słuchawkowym.

Oczywiście, można iść na skóry, można stosować EQ i udawać że się wie więcej, niż się nie wie.

Po prostu miejmy swoje zdanie, i tyle.

Najgorsze jest cytowanie i wklejanie czyiś wypowiedzi, tak jakby nam brakowało argumentów na poparcie danej tezy.

 

Ale jak można mieć argument jak się sprzętu nie widziało a tyym bardziej nie słuchało?

Wkleja się linki jakiś oszołomów i szarlatanów internetowych, którzy po naciskiem "pewnych grup" wciskają takim szaraczkom z Polski jak @MrBrainwash co jest białe a co jest czarne, a oni niczym oświeceni z epoki renesansu przekopiowują ich marketingowy bełkot na dzisiejsze realia.

Kto ma choć ciupkę oleju w głowie, to puści te wklejki mimo chodem.

Ale to jest głupi, chytry i i łasy ten łapie te CRT+V jako wyrocznię!

  • Confused 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ zostało stworzone do audio i jest używane na każdym etapie od nagrania przez miks, mastering i odsłuch. Może chodzi Ci o to @Compton, że nie da się EQ zrobić z słuchawek niskiej klasy słuchawki najwyżej klasy? Że liczy się materiał membrany, materiały budy, damping, pady, kubatura itd?
Mocne słowa i mocne obelgi, a chyba wzajemny szacunek mimo różnicy poglądów (nawet takich, które wyrobiło się tak czy inaczej) powinien być podstawą. Wszyscy mamy ciężej pod napływem całej sytuacji (lub pod napływem sztucznej pompy) na świecie, ale może warto nie iść tak ostro chociaż tu.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, BURNART napisał:


Tak naprawdę widzę tu podobny temat jak new school i old school w rapie. Można by zrobić taki meet/beef że te same słuchawki prezentuje dwóch forumowiczów. Jeden na najczystszym dacu, ampie i EQ tak jak uważa że brzmi to najlepiej a drugi np. dac r2r, lampa, custom pady i grille. Potem ślepe testy tych, którzy przybyli, opis wrażeń na forum i mamy i historię i zabawę i materiał edukacyjny ;)

Dobry pomysł! 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgląda na to, że w studiach nagraniowych na całym świecie pracują sami szarlatani i oszołomy, bo nie dość że pogarszają jakość każdej płyty stosując EQ na każdym utworze, każdej ścieżce każdego utworu, to jeszcze coraz częściej pogarszając sobie jakość monitorów studyjnych za grubą kasę stosując takie rozwiązania jak np. GLM od szarlatanów i oszołomów z Genelec.

 

Od siebie polecam postawić lampę solną na DACu, podobno pomaga naprawić dźwięk popsuty przez EQ.

 

 

baf034ac9e139ace881fcb77fb424972.jpg

 

 

A tak na serio... eh, tu chyba nie da się nic napisać na serio.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry @BURNART

ale jakoś nie mam szacunku dla @EvilKillaruna tak i od dziś nie ma m szacunku dla @MrBrainwash.

Za dużo komercji, wciskania czyjegoś zdania, braku kompetencji czy braku obiektywizmu.

 

Zbyt duże dzielą nas doświadczenia empiryczne i światopoglądowe abym mógł dzielić z nimi jedną płaszczyznę w tym samym miejscu.

Na szczęście udzielam się tu ostatnio nadmiar miało aby miało to jakieś  kluczowe znaczenie... ;) 

Edytowane przez Compton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje duże stereo po wymianie tylko kolum nie nadawało się do słuchania. Kolumny u mnie w pokoju darły się niemiłosiernie. Gdy zaczynała śpiewać Adel pies u sąsiada w mieszkaniu niżej zaczynał wyć! Teraz mnie to bawi ale wówczas nie było mi do śmiechu. Zabawki za gruby chajs (jak dla mnie), a taki dramat.

Z pomocą przyszedł wówczas korektor w Roon. Dzięki niemu po przycięciu trochę na górze było znośnie.

Gdyby nie ten korektor musiał bym sprzedać wymarzone przez wiele lat paczki.

Z biegiem czasu gdy domowa dziura budżetowa została załatana wymieniłem DAC na R2R, kable głośnikowe i od tego czasu codzinnie gdy włączam obojętnie co na dużym audio uśmiech maluję mi się na twarzy.

Tak, że EQ to dobra rzecz...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

Teraz, MrBrainwash napisał:

Po Twoich wypowiedziach wyniosłem, że nie rozumiesz idei jaka stoi za stosowaniem EQ

Myślę, że rozumiem, bo .. ponieważ

Teraz, Enlil napisał:

albo dla niego efekty są zadowalające, to nie widzę w tym nic złego.

 

Teraz, Kuba_622 napisał:

Wgląda na to, że w studiach nagraniowych na całym świecie pracują sami szarlatani i oszołomy, bo nie dość że pogarszają jakość każdej płyty stosując EQ na każdym utworze, każdej ścieżce każdego utworu, to jeszcze coraz częściej pogarszając sobie jakość monitorów studyjnych za grubą kasę stosując takie rozwiązania jak np. GLM od szarlatanów i oszołomów z Genelec.

Może dlatego tyle ostatnio kiepsko nagranych albumów :D

 

Zresztą nie wiem czy czytałeś uważnie, ale nikt tutaj nie neguje stosowania EQ przy masteringu. Zauważ, że @BURNART również zaznaczył, że używane są w celu poprawienia materiału źródłowego. Ja też osobiście nie neguje, jeśli komuś to pomaga na jego problem i jest z tych zmian zadowolony, ale fakt pozostaje faktem. Masz dodatkowy czynnik w torze audio, który jest pośrednikiem pomiędzy aplikacją i sprzętem, a to zawsze naraża sygnał na degradację.

Dlatego dobre aplikacje biorą sprzęt na wyłączność, aby sygnał przechodził bezpośrednio, z pominięciem systemu. Od lat też o taką opcję proszą użytkownicy Spotify. To czy rzeczywiście usłyszymy jakąś różnicę, to już jest inna sprawa. Jeśli u kogoś rezultaty po EQ są zadowalające i ma zysk względem domyślnych ustawień, to nic tylko się cieszyć.

Zwłaszcza, że jest trochę zamieszania, bo padają argumenty typu, "do testowania", "do sprawdzenia możliwości sprzętu", "do poprawienia nagrania", z którymi nikt tutaj nie polemizuje, a chyba finalnie rozchodzi się o to, czy będziesz siedział na EQ cały czas podczas odsłuchów w domu, zwłaszcza jak nie ograniczasz się tylko do jednej pary słuchawek. Wtedy trzeba regularnie zmieniać presety. Większość forumowiczów ma po kilka par i wtedy EQ jest trochę dokuczliwe.

Z tym, że trochę nie rozumiem krucjaty przeciw zniekształceniom, kiedy nam to pasuje, a później udawanie, że nie jest to problem. Bądźmy konsekwentni, albo jesteśmy purystą w tej kwestii, albo nie. A nie siedzimy okrakiem na płocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Enlil napisał:

  

  

Myślę, że rozumiem, bo .. ponieważ

 

Może dlatego tyle ostatnio kiepsko nagranych albumów :D

Minus do minusa daje plus.

Weź jeskieś kiepskie słuchawki np HD660s plus jakąś kiepsko nagraną muzę i masz plus. :)

 

Pomiń, opuść, idź dalej.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Enlil nie stosuje się tylko przy masteringu tylko na każdym etapie nagrywania płyty, ale mniejsza o to. Twierdzenie, że wyrównanie charakterystyki nierówno grających słuchawek czy kolumn powoduje pogorszenie jakości dźwięku jest samo w sobie tak absurdalne, że jak mówiłem, ja tu nie widzę pola do dyskusji na poważnie. I mi się nie chce w tym brać udziału, ale miłej kłótni wszystkim życzę ;) Dobranoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kuba_622 napisał:

nie stosuje się tylko przy masteringu tylko na każdym etapie nagrywania płyty, ale mniejsza o to. Twierdzenie, że wyrównanie charakterystyki nierówno grających słuchawek czy kolumn powoduje pogorszenie jakości dźwięku

I znowu nie czytasz uważnie. Nigdzie nie napisałem dźwięk, a sygnał ;)

Ogólnie w kwestii audio, masz prostą zasadę. Im mniej czynników zewnętrznych wpływa na sygnał tym lepiej. Zakładam, że znasz pojęcie BitPerfect. EQ to jest dodatkowa warstwa dołożona na drodze sygnału. To jest czysta teoria, ale skoro już teoretyzujemy ...

Ja podałem przykłady z życia wzięte, a nie wyssane z palca. Jednocześnie wyraźnie napisałem, że jak coś gra nam lepiej, to nie ma żadnego problemu, bo o to w tym wszystkim chodzi, ale chyba tego nie doczytałeś :)

Jeśli Ty tu uważasz to za absurdalne, to trudno. Może kiedyś dobije do poziomu, by móc z Tobą dyskutować, tyle że:

Teraz, Kuba_622 napisał:

Twierdzenie, że wyrównanie charakterystyki nierówno grających słuchawek czy kolumn powoduje pogorszenie jakości dźwięku

Kto tak twierdzi?

Wydaje mi się, że my odnosimy się do kompletnie innych kwestii. Tutaj jest szerzej o przykładzie, który opisałem:

https://www.reddit.com/r/audiophile/comments/mc96is/new_tidal_exclusive_mode/

 

Edytowane przez Enlil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Enlil Proszę Cię, już do mnie nie pisz w tym temacie, bo nie mam ochotę brnąć w tę dyskusję i już więcej nie będę czytał co kto tu pisze. Kiedyś zrobiłem na tym forum test gdzie był plik oryginalny i przetworzony profesjonalnym equalizerem. Oczywiście nikt jednego od drugiego nie odróżnił, bo nie jest to możliwe. Koledzy twierdzili, że jakieś tam konsumenckie equalizery psują dźwięk, ja z tym nie polemizuję ani nie mam czasu czy ochoty sprawdzać. Jeżeli psuje, to polecam zaopatrzyć się w taki wyższej jakości.

Tyle ode mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kuba_622 napisał:

Kiedyś zrobiłem na tym forum test gdzie był plik oryginalny i przetworzony profesjonalnym equalizerem. Oczywiście nikt jednego od drugiego nie odróżnił, bo nie jest to możliwe. 

Nie "nikt", tylko ja, a nie odróżniłem, bom głuchy, jak pień. 😁 Odróżnić może i by się dało, gdyby sprzęt był mega precyzyjny, ucho młodsze, ale bez metody "łeb w łeb", to nie ma szans, znaczy "to nie dałoby nic i tak", jak to mówił klasyk. 😁

4 godziny temu, Kuba_622 napisał:

Koledzy twierdzili, że jakieś tam konsumenckie equalizery psują dźwięk, ja z tym nie polemizuję ani nie mam czasu czy ochoty sprawdzać. Jeżeli psuje, to polecam zaopatrzyć się w taki wyższej jakości.

I dalej twierdzę, że te darmowe psują, bo z Twoich plików testowych wszystko było "pico bello" i "mucha nie siada" razem wzięte. A to jest dowód na to, że dobry EQ (APO i i te pozostałe wynalazki np. z "dobre programy" do nich nie należą! 😁) warto stosować w sytuacji, gdy chcemy zniwelować wady/braki w charakterystyce przenoszenia, czy to słuchawek, czy to kolumn. ;) 

 

Dlatego jeszcze jeden i jeszcze raz, Pro EQ mówimy stanowcze TAK! Konsumenckie EQ mówimy stanowcze NIE! Koniec OT! ✌️😁

 

 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuje APO i negatywnych efektów nie słyszę. Tak, albo Tobie @neonlight współczuję negatywnego placebo albo sobie gratuluję pozytywnego. :D

 

Jednak, że (prócz własnych doświadczeń):

1) Nie dostałem, żadnego racjonalnego uzasadnienia za tym, dlaczego miałby on coś psuć.

2) Program jest popularny na całym świecie i korzysta z niego mnóstwo ludzi i to takich co udowadniają, że mają jakieś pojęcie o dźwięku.

3) Biorę poprawkę na to, że ludzie nie zawsze słyszą dokładnie. Szczególnie jak są uprzedzeni. Zatem staram się analizować wszystkie opinie z tym, że sobie i dla siebie pozostawiam wybór co uznam za racjonalne i dobre.

4) Nie wiem, nie mam pojęcia, jak polecenie komuś spróbowania darmowego programu, aby się nim pobawić miałoby w jakikolwiek sposób być dla kogoś szkodliwe. A tym bardziej nie rozumiem zarzutu o wciskanie komerchy. :huh:

5) Na windowsie FabFilter Pro (profesjonalny EQ) działa jako plugin właśnie do Equlizera APO. Pracują w ten sposób profesjonaliści. 

 

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cpu<Dzięki.

Ja po wyjęciu z pudełka jestem zaskoczony in plus.Ja na razie nie grzebię w nich tak po prostu jestem zaciekawionym na przyszłość ;o) Zresztą mam gwarancję na rok(obym nie musiał z niej korzystać)

Na razie zamówiłem dwa kable:

Haldane SilverComet wysokiej klasy tajwan 7N Litz OCC Upgrade kabel do Hifiman Sundara Ananda HE1000se HE6se HE400 Denon AH 5200 7200|Earphone Accessories| - AliExpress

LN007325 8 rdzeń srebrny pozłacany kabel do słuchawek dla Hifiman Sundara Ananda HE1000se HE6se DEVA he400se Arya He 35x edycja XS| | - AliExpress

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności