Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

xDuoo XD-05 - nadchodzi...


bigmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem podzielić się informacją o nadchodzącym nowym wzmaku od xDuoo z górnej półeczki u tego producenta. Opis po angielsku ale chyba wszystko jasne:

 

evSgKG1l.jpg

 

XD-05 is a latest full-featured hi-end portable headphone amplifier releaesd by xDuoo Tech company, which contains high performance USB, optical fiber, coaxial audio decoding and headphone amp in a tiny body, and with an OLED display, real time display digital information flow. Can be connected to WINDOWS, IOS and Android system with USB, supporting PCM 32BIT/384KHZ,DSD256,DXD 32BIT/352.8KHZ, and also can be connected to all kinds of DAP output with coaxial gang concentric or Fiber, supporting PCM 24BIT/192KH. External with Gain settings, Bass boost settings, DAC filter settings and SRC set function. This product is disigned for connecting the PC, mobile phone, and other players of the digital audio interface in order to gain high quality audio, and listen to the wonderful music.

 

Features:
◆Support PC USB audio decoder functions, work in asynchronous transfer mode, and supports WASAPI, ASIO and KS kernel flow mode, PCM, maximum support 32BIT/384KHZ; DSD support DOP, NATIVE mode, support maximum DSD256; DXD 32BIT/352.8KHZ
◆Using Apple Camera Connection Kit line connection, support for iPod, iPhone, iPad audio decoding function and PCM maximum support 24BIT/192KHZ, DSD maximum support DSD128 (Note: Apple's IOS limit maximum can only support DSD128)
◆Using USB OTG cable connection, support for Android phones' and music players' audio decoding, PCM, maximum support 24BIT/192KHZ DSD maximum support DSD128 (Note: Android limits the maximum can only support DSD128)
◆Support coaxial audio decoding, the maximum support 24bit / 192Khz digital signal can be connected with a coaxial audio output function of the playback device to obtain the high quality of sound.
◆Support Fiber audio decoding, the maximum support 24bit / 192Khz digital signal can be connected with a coaxial audio output function of the playback device to obtain the high quality of sound.
◆Support AUX input / output function.
◆Audio processing chip: USB audio processor by XMOS latest 8 core processing chip: U8a chip; Fiber / Coaxial audio processor by Cirrus logic cs8416 chip; DAC processor uses the AKM's top chip AK4490 and native support for DSD, DXD and PCM signal.
◆The amp part uses OP+BUF structure, which is dynamic and with strong driving ability
◆Using efficient power conversion chip, provide +/-9V power to the power amplifier chip, OCL circuit structure, greatly improve the dynamic range of output signal, can dirve headphones easily.
◆The external 3 gears of gaining, suitable for different Headset collocations.
◆The external 2 gears bass boost, satisfying all kinds of requirements.
◆The external DAC chip filter adjustment, to gain different listening experience.
◆The external SRC adjustment, to gain different listening experience.

Tech spec:
Battery: 3.7V/4000mAh rechargeable lithium polymer battery within
Display: 0.91 inch OLED screen
System: Win7, Vista, XP Win8, Mac, OS X Win, IOS, Android system
Output power: 500mW (32Ωload)
Frequency response: AMP:10Hz~100KHz (±0.5dB)
USB/SPDIF: 20Hz~20KHz (±0.5dB)
Sampling rate support: USB
PCM:16-32BIT/44.1-384KHZ
DSD: DOP/NATIVE mode, DSD64-256 (1bit/2.8M-11.2M)
DXD:BIT/352.8-384KHZ 24-32
OPT/COA
PCM:16-24BIT/44.1-192KHZ
Gain: +3/+6/+15dB
Bass boost: 0/+6dB
Distortion: 0.0025% (1KHz)
Noise-Signal: 112dB
Adaptation Headset impedance: 8Ω ~ 300Ω.
Battery life: >11H (USB IN), >16H (SPDIF IN), >23H (AUX IN)
Charging time: Quick charge 5H (with charger), slow charge 11H (with computer)
Size: 139.5*75*23mm
Weight: 270g

Price: 210 USD

Edytowane przez bigmaras
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To największa bolączka xDuoo, że jeszcze mają kłopoty z wyjściem poza typowo chińskie myślenie. Ale na szczęście braki funkcjonalno-estetyczne nadrabiają dźwiękowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jak to cenowo może wyglądać? Znając xDuoo, może być mocno konkurencyjnie.

 

Napisałem, że sugerowana retail price 210$

 

Ok, moje niedopatrzenie. Albo dodałeś cenę po edycji.

A ja jeszcze szukałem po '$' :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Coś wiadomo? Ktoś miał okazje? Jestem Ciekaw tego pudełka. Potrzebuje coś do laptopa a ten maluch wygląda świetnie jak dla mnie.

Nie mówcie mi tylko że tak drastycznie zmasakrowali projekt: http://www.aliexpress.com/store/product/XUDOO-XD-05-Portable-USB-Audio-DAC-Headphone-Amplifier-Support-PCM-16-24bit-44-1-192khz/1183804_32261297445.html

Edytowane przez NuBreed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat stary wygląd, jaki pojawił się rok temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się super.

 

Poniżej 900 zł:

  • DSD/DXD
  • Wyjscia analog/cyfra
  • Wyjscie cyfra
  • 300 ohm
  • mały, współpracujący z androidem

ciekawe czy będzie osiągalny w PL.

 

Jeżeli okaże się, że to naprawdę ciekawa konstrukcja to będzie w PL dostepna, a nawet w dobrej ofercie dla forumowiczów ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności