Skocz do zawartości

Książki, czyli co czytasz.


all999

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy ma inne odczucia. Ja co jakiś czas powracam do cyklu Roboty, Fundacja. Bardzo to lubię. Poza tym wracam do Lema - Niezwyciężony, Eden, Fiasko, Powrót z Gwiazd, Bajki Robotów.

Ze świetnych powieści wspomnę Bestera - Gwiazdy moim przeznaczeniem. Cykl - Szpital Kosmiczny. Ze Star Wars - Trylogię Dartha Bane. Harrisona - Planeta Śmierci. No i Zajdla - Limes Inferior i inne jego powieści. Z cyklu Diuna - właśnie tylko Diuna.

No i ulubiony ostatnio Warhammer 40K. To co wydano w PL.

 

Dukaj jakoś mnie nie pociąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś chciał liste dobrych ksiażek sci fi to polecam tą liste http://scifilists.sffjazz.com/lists_books_rank1.html Ja przeczytanych mam ponad połowę pozycji.

Całkiem zgrabna ta lista.

Przeliczyłem, że jakieś 10 pozycji z niej jest mi nieznanych.

Chyba się jednak nie zanosi, że szybko te braki nadrobię. Jeszcze rok temu czytałem 1, albo dwie pozycje w tygodniu.Bywało, że łykałem po 3 na raz przerzucając się z jednej na drugą. Faza jednak po wielu latach takiego czytania, odeszła na razie.

Ostatnimi czasy jednak ... tylko muzyka :D

Mnie diuna średnio akurat podeszła. Nie mogę wskazać co z nią nie tak bo po prostu beznamiętnie ją przeczytałem na koniec zastanawiając się czym się wszyscy podniecają.

Z Diuny tylko dwa pierwsze tomy mnie porwały, potem czytane dalej raczej z tzw."obowiązku".

Przy czym do 2-ch pierwszych powracałem co kilka lat i dalej czytało mi się z przyjemnością.

 

Cykl, który zupełnie mnie wkręcił i odświeżałem go średnio co 2-3 lata to "Mroczna wieża" Kinga.

Dla mnie jest to najlepszy cykl z gat.SF jaki kiedykolwiek napisano.Warunkiem przy czytaniu jest oczywiście, że King swoim stylem i piórem trafi w czyjeś gusta.

Z polskich serii ... nie będę oryginalny : cykl powieściowy o Wiedźminie.Sapek ma taką swobodę narracji, że łykam jak gęś kluski.

Zaraz za nim w moim osobistym rankingu postawiłbym też Sapka, Trylogię husycką.

 

To są gotowe scenariusze na świetne produkcje filmowe. Tylko nie u nas, bo polska kinematografia nie ma takiego budżetu ...

Każdy ma inne odczucia. Ja co jakiś czas powracam do cyklu Roboty, Fundacja. Bardzo to lubię. Poza tym wracam do Lema - Niezwyciężony, Eden, Fiasko, Powrót z Gwiazd, Bajki Robotów.

Ze świetnych powieści wspomnę Bestera - Gwiazdy moim przeznaczeniem. Cykl - Szpital Kosmiczny. Ze Star Wars - Trylogię Dartha Bane. Harrisona - Planeta Śmierci. No i Zajdla - Limes Inferior i inne jego powieści. Z cyklu Diuna - właśnie tylko Diuna.

No i ulubiony ostatnio Warhammer 40K. To co wydano w PL.

 

Dukaj jakoś mnie nie pociąga.

 

W czasach kiedy zgłębiałem Lema (dawno temu ) Powrót z gwiazd i Eden to były moje ulubione pozycje, wałkowane po wielekroć. Bajki - super sprawa, bo można przysiąść na chwilę i szybciutko łyknąć jakąś. Gwiazdy moje przeznaczenie - bardzo dobra. Szpital kosmiczny - też. W uniwersum Star Wars nigdy się nie wgryzłem jakoś szczególnie.

Planeta śmierci - super. Zajdel to wiadomo, klasa sama w sobie.Odświeżyłem parę pozycji po wielu latach. Nic się nie zestarzała ( przynajmniej dla mnie ) ta literatura.

 

Pamiętam, że mocno wciągnął mnie cykl Simmonsa "Hyperion".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja skończyłem "Umierając żyjemy" Silverberga, troszkę się zawiodłem, liczyłem na więcej głębi.

 

Zaczynam "Na zachodzie bez zmian". Zaczyna się obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś tu czytał z przyjemnością powieści braci Strugackich?

Na przykład Ślimak na zboczu

Ślimaka jeszcze nie, bo mi uciekł :D

ale wciągnąłem "Piknik na skraju drogi" - prekursor Stalkera i "Żuk w mrowisku" :D

więc wiem co to radzieckie sajensfikszyn haha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ktoś tu czytał z przyjemnością powieści braci Strugackich?

Na przykład Ślimak na zboczu

Ślimaka jeszcze nie, bo mi uciekł :D

ale wciągnąłem "Piknik na skraju drogi" - prekursor Stalkera i "Żuk w mrowisku" :D

więc wiem co to radzieckie sajensfikszyn haha :D

 

Bracia Strugaccy fajni byli.W okresie fascynacji ich twórczością ( jako nastolatek ), czytałem wszystko jak leci.

Najbardziej utkwiła mi w pamięci książka "Trudno być bogiem", choć nie uważam jej za tę ich najlepszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twórczości braci Strugackich zapewne wrócę. Ciekaw jestem, jak dziś bym odebrał te książki.

Tymczasem czytam z przyjemnością powieść nie sf.

Tytuł wprowadza w błąd. Nie jest to historia miłosna. Raczej o zderzeniu kultur. O losie emigrantów widzianym przez nich. Czyli temat aktualny.

Pakistańczycy w Anglii.

Autor pisał tę powieść 11 lat!!!

Bardzo poetycka momentami.

Polecam.993803eefd07aa977b7861ae7977a3f2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

skończyłem słuchać "Króla" Szczepana Twardocha... uuu, ciężka książka :huh:

pierwsze 80% książki to jakby zwykła opowieść: lata trzydzieste, żydowska mafia, boks, kokaina, seks, dziwki, morderstwa, codzienne życie itp

ale końcówka to już abstrakcja :D

8/10 bo czyta młody Stuhr, gdyby nie on - to pewnie bym nie dotrwał :D

Edytowane przez Robsonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skończyłem słuchać "Króla" Szczepana Twardocha... uuu, ciężka książka :huh:

pierwsze 80% książki to jakby zwykła opowieść: lata trzydzieste, żydowska mafia, boks, kokaina, seks, dziwki, morderstwa, codzienne życie itp

ale końcówka to już abstrakcja :D

8/10 bo czyta młody Sthur, gdyby nie on - to pewnie bym nie dotrwał :D

Nie znam, ale próbowałem dwa razy kiedyś przeczytać Wieczny Grunwald...kurde gdyby te monologi bohatera stylizowane na staropolszczyzne czy to w ogóle jest nie były zdaniami wielokrotnie złożonymi na całą stronę, gdyby tam były chociaż rozdziały żeby się zaczepić gdzieś na chwilę. I nie wiem czy Twardoch jest taki zajebysty w swojej bezkompromisowości czy to taki bufon dla wyższych sfer humanistycznych.

P.S. a ja wiem hultaju skądżeś tego audiobuka wziął :>

Edytowane przez _dorian_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Twardoch jest grafomanem i bufonem. Wydaje mu się, że jest wielki, ale to tylko jego opinia. Czytałem jedną jej powieść. To żadna wielka literatura. Zabrakło pomysłu.

Wielka literatura nie jest trudna. Jest prosta, głęboka i mądra. Jak na przykład opowiadania Alice Munro. To czyta się znakomicie. Od Twardocha tylko zatwardzenie nas czeka...

 

wysłane mobilnie

Edytowane przez jarrro
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Chyba taa, słucham tej wszechwspaniałej Morfiny, półtorej godziny, da się, chyba pikuś przy Wiecznym Grunwaldzie, ale i tak irytują, i nużą te rozciągnięte do absurdu zdania, próba oddania emocji i *******nika w głowie głównego bohatera. W szkole jakbyś takie wypracowanie na polski napisał to pała z marszu, ale to artysta pisarz, on może :>

Edytowane przez _dorian_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfinę czytałem. Całą. Prawda jest taka, że życie bardzo krótkie jest, książek za dużo, wszystkiego się nie przeczyta, więc szkoda czasu na czytanie byle czego. Kolega wyżej dobrze robi. Klasyka jest najważniejsza. Mistrz i Małgorzata to jest to. Chętnie bym do tego wrócił i tak zrobię niebawem.

Ostatnio wróciłem do jakiejś powieści Dostojewskiego. Według mnie nie przetrwała próby czasu, o polityce była, ciągnęła się jak flaki, spotykali się i rozmawiali o guberni . Do połowy doczytałem. Ale takie rzeczy jak Zbrodnia i kara, czy Bracia Karamazow grzech nie znać. Długie w sam raz na zimowe wieczory.

Za bardzo się wymądrzam. Proszę dać mi kopa i już spadam.

Bardzo Państwa przepraszam, bardzo.

 

wysłane mobilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up.

Dobrze gadasz. Trochę jak z muzyką, coraz mniej nowych rzeczy mnie pociąga. Generalnie wszystko już było, ale to nie znaczy że nie warto próbować (czytać i słuchać) nowych rzeczy. Czasami znajdzie się ktoś kto poskłada klocki na nowo.

A do Kafki akurat lubię wracać. To był miszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytam cykl książek Miecz Prawdy Goodkinda. Nigdy nie przepadałem za fantasy. W tym roku postanowilem jednak zabrać się za te ksiązki z racji tego,ze sa polecane w wielu portalach o literaturze i totalnie się wciągnąłem. Polecam ! Obecnie jestem przy 12 części.

Inne jakie mogę tutaj polecić to:

Mr China, czyli Amerykanin w Pekinie

Nieodparte Racje

Jak zostać głupcem

Gdyby ktoś szukał taniej księgarni to [nie z nami takie numery Brunner] -literatura jest tam w dobrej cenie.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Język to podstawa. Dla mnie lista tych godnych powieści zrobiona przez jakiegoś Anglika czy Amerykanina jest listą subiektywną. Dla mnie Asimov to dno literackie bez wartości. Lepiej czytać Lema czy Dukaja. Według mnie życie jest za krótkie, by czytać byle co.

Taki Lód Dukaja to jest wielka literatura. Pomysł, język, klimat niesamowity, wizje, poczucie humoru. Taka lektura daje przeżycie intelektualne, a Asimov

To taka zapchajdziura czytana , by nudę zabić.

Będąc ****iarzem dwudziestoletnim przeczytałem wszystko, co było dostępne czyli Asimova itp. I stwierdziłem, że to była strata czasu. Jedynie kilku pisarzy jest godnych lektury, między innymi Philip Dick.

 

jarrro, jakbym czytał swoje słowa nt. Lodu czy Dicka (bo Asimowa czytałem jedną lata temu, więc się nie wypowiem). Ale co do Twardocha to już mam zdanie o 180 stopni inne. Morfina czyta się lekko, wciąga, ma sens, żadna tam grafomania. Te zawieszenie między polskością i niepolskością (śląskością, "niemcością) jest bardzo dobrze rozpisane. Brak osobowości, kręgosłupa, dryft moralny bohatera - dla mnie to jest ok. Wieczny Grunwald też mi się podobał. Ale ja ogólnie lubię zakręconą literaturę, a i mam swoje lata. Z polskich rzeczy na pograniczu grafomanii dla mnie Balladyny i romanse Karpowicza. Pomysł dobry, potencjał miał, a nic z tego nie wyszło.

 

Niedawno czytałem Fabrykę Absolutu Capka. Polecam.

Teraz czytam Sennik współczesny Konwickiego - jest zachwyt. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytam cykl książek Miecz Prawdy Goodkinda. Nigdy nie przepadałem za fantasy. W tym roku postanowilem jednak zabrać się za te ksiązki z racji tego,ze sa polecane w wielu portalach o literaturze i totalnie się wciągnąłem. Polecam ! Obecnie jestem przy 12 części.

Inne jakie mogę tutaj polecić to:

Mr China, czyli Amerykanin w Pekinie

Nieodparte Racje

Jak zostać głupcem

Gdyby ktoś szukał taniej księgarni to polecam [tu była zafajdana reklama] -literatura jest tam w dobrej cenie.

 

 

Ja ostatnio czytałem poradnik "Jak zbanować płatnego spamera". Fascynująca lektura, zaraz przetestuję w praktyce.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

"Lichwiarz" Wiktora Noczkina

 

spodziewałem się opowieści o starodawnych, magicznych maszynach liczbowych ;) średniowiecznej ekonomii itd...

a tu prawie cały czas spiski, jatka, kaptury - z bani, na miecze, kostury! yeah! :D

tak mnie kniga wciągnęła, że momentami myślałem, że zabraknie mi buteleczek many :D

kurde, i to zdziwienie, jak na końcu dowiadujesz się, że autor owej książki jest także autorem powieści z uniwersum S.T.A.L.K.E.R.`a :D

do tej pory myślałem, że tylko Strugaccy "działali w Zonie" a tu takie kwiatki ;)

normalnie... ciągle się czegoś nowego człowiek uczy i dowiaduje z tych książek ;)

 

Pozdrawiam, czytał Robson Robsonkowski ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności