Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam kilka pytań.

Od dzieciństwa zajmuję się muzyką, ale dopiero od jakiegoś czasu myślę o produkcji - jako że jestem totalnym technicznym amatorem, to przepraszam, jeśli pytania będą infantylne;) Chciałabym zacząć uczyć się pracy w Ableton, a sprzętu potrzebowałabym do obsługi tegoż programu i z czasem do nagrywania skrzypiec/pianina/różnych dziwnych odgłosów (czy dam radę w domowym studiu nagrać np.pstrykanie palcami, śmiech lub odgłos zabawki?).

Czy w takim wypadku lepiej kupić wewnętrzną kartę dźwiękową (wypatrzyłam aim-sc808) i do tego dokupić w przyszłości wszystko, co będzie do produkcji potrzebne, czy lepiej od razu zakupić interfejs ( Focusrite Scarlett 2i2 lub 2i4 lub któryś z interfejsów Behringer)? Ile wejść w takim interfejsie byłoby optymalnym wyborem? Czy sterowniki będą działały przy Windows 8.1?

 

I kolejne pytanie - które słuchawki byłyby w takim wypadku pożądane - AKG 550, AKG K612 Pro, Beyerdynamic DT880, Beyerdynamic DT990 ( jak to jest z tymi ohmami?), Focal Spirit Professional czy może inne słuchawki w tym przedziale cenowym? Sporo naczytałam się testów słuchawek, ale nadal nie wiem, które z powyższych powinnam wybrać... Do tego muszę zaznaczyć, że mam nie za dużą głowę, fajnie by było, gdyby mi nie spadały;)

Głośniki narazie mam słabiutkie, komputerowe - Geniusa, ale myślę sobie, że monitory kupiłabym, gdybym nauczyła się cokolwiek porządnie tworzyć. [monitory podpina się pod interfejs czy trzeba jakiś wzmacniaczy lub innych sprzętów?]

 

Zastanawia mnie też, jak ważny w komputerze jest zasilacz (wyczytałam gdzieś, że jest to ważny element komputera budowanego pod produkcję muzyki, ale nie wiem czemu) - jaki powinien być ten dobry?

 

To takie moje milion pytań, przepraszam za ich ilość, ale jestem mocno zagubiona w temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIM jest definitywnie nastawiony na odsłuch, chyba nawet nie ma wejścia mikrofonowego. Jeżeli chcesz coś nagrywać to najlepszym rozwiązaniem będzie interfejs.

Standardowe dwa wejścia powinny wystarczyć, więcej ścieżek dla amatorskiego nagrywania będzie raczej zbędne.

Ze sterownikami nie powinno być problemu, miewałem jedynie ze starymi E-MU 0202 USB które nie do końca chciały współpracować z nowszymi systemami.

Monitory podłącza się bezpośrednio do interfejsu, mają one już swój wbudowany wzmacniacz.

Z zasilaczem to już trochę audiofilskie bajki. Fakt, zasilacz jest ważnym elementem komputera i warto mieć jakiś porządnej firmy z wbudowanymi zabezpieczeniami. Dla jakości dźwięku ważniejsza jest jakość instalacji i poprawnie uziemione gniazdko - czasami problemy z przydźwiękiem sieciowym czy pstrykaniem trudno zwalczyć.

Co do słuchawek to już trudniej będzie pomóc, najlepiej będzie chyba odsłuchać samemu. Wszystkie wymienione przez Ciebie modele są warte polecenia. Żeby jeszcze utrudnić sprawę można dodać Brainwavz HM5 :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki chcesz mikrofon podłączyć. Jeśli dynamiczny to AIM wystarczy, ale jeśli myślisz już o pojemnościowym to trzeba Scarlett. Do interfejsu można też podłączyć np gitarę elektryczną, albo jakiś keyboard. Co do słuchawek to nie ma co się pakować w jakieś drogie, lepiej wg mnie te pieniądze przeznaczyć na porządne monitory, bo większość miksu wykonuje się właśnie na nich.

 

EDIT.: polecę ci jeszcze świetnego bloga, znajdziesz tam wszystko co ci się przyda do zabawy w domowym studio.

http://zakamarkiaudio.pl/

Edytowane przez Lirick
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu... Chyba temat dla mnie :D

Nie rozważaj nawet konsumenckich kart, jeśli chcesz pracować w DAW (Ableton, Cubase, FL Studio etc.) z jednej prostej przyczyny: LATENCJA. Karty konsumenckie mają ogromne opóźnienia, spowodowane przez niedopracowanie sterowników i brak potrzeb bycia szybszymi niż pro-audio.

 

W Focusrite masz dedykowane sterowniki ASIO, które pozwalają zejść do granic 5ms latencji bez artefaktów. Na "zwykłych" kartach ten lag będzie często 4-5x większy.

 

Konsumenckie karty także nie obsłużą Ci zbalansowanych monitorów ani nie napędzą mikrofonu pojemnościowego z Phantom 48V.

 

Także karty konsumenckie Ci pozamiatałem :P TYLKO INTERFEJSY.

 

Co do słuchawek... Weź na początek równe Brainwavz HM5 oraz kup monitory studyjne i (jeśli chcesz coś nagrywać z klawiszy) jakiś podstawowy kontroler MIDI. Z mikrofonami pojemnościowymi oraz akustyką też Ci jakoś pomogę, jeśli chcesz.

 

To tak na szybko, w razie dodatkowych pytań pisz tutaj.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim Creativ'ie udało mi się zejśc do 2,2ms na wejściu i wyjściu, czyli w sumie niecałe 5ms :) Ale tak jak mówi Nismo (nie chciałem cię wywoływać, ale jak widać sam przybywasz jak trzeba), mimo że dopiero zaczynasz i możliwe że nie wykorzystasz wszystkich możliwości interfejsu, to i tak na pewno będzie to wybór bardziej przyszłościowy niż zwykła karta. Kupując nawet tak dobrą kartę jaką jest AIM już na samym początku ograniczasz sobie pole manewru. Poza tym patrząc na słuchawki którymi się interesujesz widzę, że masz pieniądze, także mogłabyś się też zastanowić czy nie lepiej wziąć jakieś droższego Scarletta, z większą liczbą we/wy. Ale to zależy od twoich osobistych potrzeb, od tego co dokładnie zamierzasz nagrywać i w jaki sposób. W każdym razie jeśli myślisz na poważnie o produkcji, to bez wątpienia powinnaś wybrać interfejs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up - dobra, a weź obciąż kompa kilkoma wtyczkami VST z 2-3 efektami na każdym i już latencja nie będzie taka fajna, bo będzie się krzaczyło ;)

 

Zdecydowanie lepiej odpuścić kupowanie słuchawek za więcej niż 500 zł na początek. Za to warto odłożoną kasę przeznaczyć na kontrolery MIDI oraz monitory studyjne. Aktywne monitory bliskiego pola nie wymagają żadnych dodatkowych wzmacniaczy, a z takich wartych polecenia na początek masz:
- Presonus Eris E5
- Fostex PM0.5n (używki, bo teraz jest nowa seria z "d" na końcu - nie tak dobra)
- JBL LSR305
- Tannoy Reveal 502a

 

Co do ilości wejść/wyjść to musiałbym mieć więcej danych co i jak ma być nagrywane żeby polecić jakieś konkretne rozwiązanie. Sam korzystam naprzemiennie z Focusrite Scarlett 18i20 oraz Saffire 6 USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKUJĘ za odpowiedzi i pomoc - szczerze mówiąc, nie sądziłam, że ktoś odpisze;)

 

Przekonaliście mnie, wybieram interfejs. Zastanawiam się tylko, który wybrać, ale o to będę podpytywać.

 

Co do słuchawek... Weź na początek równe Brainwavz HM5 oraz kup monitory studyjne i (jeśli chcesz coś nagrywać z klawiszy) jakiś podstawowy kontroler MIDI. Z mikrofonami pojemnościowymi oraz akustyką też Ci jakoś pomogę, jeśli chcesz.

Te Brainwavz HM5 wyglądają na dość duże, więc zajdę gdzieś do muzycznego i przymierzę. Co do kontrolera MIDI - czy mogę po prostu podłączyć do interfejsu pianino elektroniczne Yamahy i używać go zamiast kontrolera?

 

Z tymi słuchawkami to kierowałam się opiniami, że dobrze zacząć od porządnych słuchawek i interfejsu. Ale po przeczytaniu Waszych odpowiedzi zaczęłam uważniej przyglądać się monitorom. Nie mogę znaleźć modelu Fostex PM0.5n, ale zastanawiam się nad JBL LSR305 lub Presonus Eris E5. JBL LSR305 jest atrakcyjniejszy, ale czytałam, że trzeba go ustawić ok. metr od ściany? Nie wiem czy stawianie sprzętu gdzieś na środku pokoju, w którym mieszkam, byłoby dobrym pomysłem;) I czy monitory powinny stać na stojakach?

 

Co do ilości wejść/wyjść to musiałbym mieć więcej danych co i jak ma być nagrywane żeby polecić jakieś konkretne rozwiązanie. Sam korzystam naprzemiennie z Focusrite Scarlett 18i20 oraz Saffire 6 USB.

 

mogłabyś się też zastanowić czy nie lepiej wziąć jakieś droższego Scarletta, z większą liczbą we/wy. Ale to zależy od twoich osobistych potrzeb, od tego co dokładnie zamierzasz nagrywać i w jaki sposób.

 

Na razie nie potrafię konkretnie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób chciałabym nagrywać. Na pewno nagrywać będę skrzypce (aktualnie akustyczne), pianinko elektryczne, swojego głosu nie zamierzam, ale w przyszłości czyjś zapewne tak. Chciałabym (tak jak pisałam na początku) móc nagrywać odgłosy (o ile na takim domowym sprzęcie w ogóle się da?), przykładowo - klaskanie, pstrykanie, kołatki, ksylofon itp.). Gdybym miała myśleć perspektywicznie, to znalazłyby się inne instrumenty, ale na chwilę obecną liczę tylko na te instrumenty, na których sama mogę zagrać. Tyle że nie myślałam jeszcze szczegółowo o nagrywaniu, bo nie mam nawet przystosowanego do tego pomieszczenia. I nie nauczyłam się jeszcze Abletona;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie monitory nie potrzebują stojaków, ale oczywiście zależy od modelu. Jak stoją na biurku to może być potrzebne coś w tym stylu http://www.thomann.de/pl/the_takustik_isopad.htm
Jak masz mało miejsca to po prostu kupujesz mniejsze monitory. Żeby dobrze spełniały swoją rolę to muszą być odpowiednio rozstawione, a to zależy poniekąd od ich wielkości. Poza tym nie mogą ci przeszkadzać na co dzień, bo się jeszcze zniechęcisz i co wtedy? :) Co do nagrywania odgłosów to raczej nie ma problemu, a jak to wyjdzie w praktyce zależeć będzie od mikrofonu, akustyki pomieszczenia i trochę od twoich umiejętności.

Na resztę pytań odpowie Ci Nismo, bo ja jestem tylko teoretykiem, a on przerobił to wszystko w praktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności