Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja DACa + wzmacniacza Aune X1S


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ zaciekawił mnie ten sprzęt to zacząłem szukać jakichś recenzji. Trafiłem na jedną na Head-fi gdzie w komentarzach pojawiło się info dotyczące mocy sekcji wzmacniacza słuchawkowego odmienne od tego co podaje producent na stronie. Postanowiłem podpytać o to bezpośrednio samego producenta i o to jaką otrzymałem odpowiedź: "Yes , Head-FI is right , sorry , we will change the information at our website , thanks for that ".

Czyli z tego wynika, że wzmacniacz jest jednak całkiem mocny:

16ohm--------1550 mW

32ohm-------1200 mW
50ohm----------1000 mW
300ohm----------200 mW
600ohm--------100 mW

Jakby się już pojawiło oficjalnie na stronie to mógłbyś EvillKillaruna zmienić u siebie na blogu też :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, ale mam ogromne wątpliwości co do prawdziwości tychże parametrów.

Zanim jeszcze poszedł pod młotek mój Icon HDP, mogłem sprawdzić maksymalną głośność obu urządzeń w trybie USB. Moc wzmacniacza na wyjściu słuchawkowym Icona HDP prezentuje się następująco:

– 288mW rms / 30 Ohm
– 210mW rms / 120 Ohm
– 152mW rms / 300 Ohm
– 123mW rms / 500 Ohm
– 96mW rms / 600 Ohm
– 59mW rms / 1200 Ohm
– 43mW rms / 1700 Ohm
– 35mW rms / 2000 Ohm
W recenzji X1S widnieje informacja bodajże wprost z instrukcji obsługi urządzenia, która wyszczególnia tylko jeden parametr mocowo-oporowy:
– 300 Ohm = 80 mW
A więc mniej niż Icon. Po podpięciu 600 Ohmowych AKG okazało się, że faktycznie X1S gra na maksymalnej głośności od Icona ciszej. Nie była to kolosalna różnica, ale było słyszalnie ciszej. Jeśli więc nowe parametry techniczne byłyby zgodne z prawdą, to X1S powinien być niemal identycznie głośny pod DFami. Nie był.
Idąc dalej, warto sprawdzić parametry również Aune T1 MKII, gdzie na 300 Ohmach jest rzekomo słabsze od nowych danych technicznych X1S. Tymczasem aby uzyskać należytą głośność DFów, pokrętło głośności wystarczy że ustawię w pozycji 20-25%. W X1S jest to już znacznie więcej, bo 60-70%. K240 DF są niesamowicie trudne w napędzeniu i przez to bardzo dobre do wszelkiej diagnostyki napędowej. Nie ma moim zdaniem możliwości, aby zależności przez nie wskazywane, były fałszywe :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro pomiary wskazują coś innego to ciekaw jestem czy faktycznie zmienią to na swojej stronie :). Ja pisałem jako czysty teoretyk bo sprzętu na oczy nie widziałem ale dobrze, że jest ktoś kto może to zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@superbart

Aune X1S tak mi się spodobał po recenzji, że go po prostu zakupiłem, więc jakiekolwiek porównania jak najbardziej mogę dla każdego przeprowadzić, jeśli tylko będę miał słuchawki, które daną osobę interesują.

 

@grubbby

Co do parametru gain (zapewne mowa o amplification factor) - przynajmniej po mojej stronie było to nie do ustalenia w obu przypadkach. NuForce dodatkowo sprawę utrudnia poprzez fade oznaczeń elementów elektronicznych. Jeśli masz Bartku takie informacje, z chęcią się nad nimi pochylę. Jedno jest dla mnie na tą chwilę pewne, X1S przy DFach ma spore problemy (jak zresztą wiele sprzętu). Przy czymś mniej wymagającym, jak Q701 czy DT990/600 Ed. jest już znacznie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni mam, nawet nie szukalem. Tylko kwestia wlasnie nie sugerowania sie glosnoscia. Moj smsl sd650 gra w pyte glosniej niz np. nfb28. Ma mocy duzo mniej, a po prostu przy opampie na DACu jest zrobione cholernie duze wzmocnienie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem te dane bo się ucieszyłem troszkę, że jednak sprzęt odrobinę mocniejszy jest. Dzięki temu bardziej uniwersalny, ponieważ poradzi sobie z większą ilością słuchawek - szczególnie tych o większym oporze / bardziej wymagających. Skoro tak jednak nie jest do końca to szkoda. Co prawda nie posiadam bardziej wymagających słuchawek w chwili obecnej ( zakładam, że DT880 Edition 250 Ohm takie nie są ) ale nie wiadomo co mi się tam kiedyś zamarzy kupić :).


Ni mam, nawet nie szukalem. Tylko kwestia wlasnie nie sugerowania sie glosnoscia. Moj smsl sd650 gra w pyte glosniej niz np. nfb28. Ma mocy duzo mniej, a po prostu przy opampie na DACu jest zrobione cholernie duze wzmocnienie :/

Skoro SMSL ma mocy mniej a gra głośniej to co oznacza w takim razie ta moc ? Ja dotychczas byłem przekonany, że im większa moc tym mniej rozkręcam gałkę głośności przy tych samych słuchawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P = U*I

Glosnosc daje Ci napiecie (potencjometr to de facto dzielnik napiecia). Wiec majac duze napiecie (i glosnosc) ale bardzo male natezenie proadu jakie wzmacniacz potrafi oddac to moc wcale nie musi byc duza...

 

mozna tez poczytac:

http://forum.mp3store.pl/topic/102636-wszystko-o-poprawnym-wysterowaniu-napdzeniu-suchawek/

http://nwavguy.blogspot.com/2011/09/more-power.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej jako DAC+AMP - lepsze efekty uzyskasz jak wyjdziesz wyjsciem cyfrowym z X5/DX90.

Wtedy korzystasz w pelni z jego zalet. Roznica wtedy sie robi zasadnicza jak w przypadku portble vs stacjonarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej jako DAC+AMP - lepsze efekty uzyskasz jak wyjdziesz wyjsciem cyfrowym z X5/DX90.

Wtedy korzystasz w pelni z jego zalet. Roznica wtedy sie robi zasadnicza jak w przypadku portble vs stacjonarka

Czyli po prostu puścić sygnał z fiio x5 po coax do Aune i tak słuchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X1S bardzo ładnie przekazuje sygnał dalej i może działać również jako stopień wyjściowy, więc generalnie do zastosowań tu opisywanych może faktycznie być jak znalazł.

 

Co do mocy podawanej przez producenta i ogólnych możliwości prądowych - pamiętajcie Panowie, że raz, są to parametry szczytowe i niekoniecznie muszą one być podawane w sposób ciągły na wyjściu, dwa, że tak naprawdę musiałbym mieć porządną aparaturę, aby móc to pomierzyć w jakiś sensowny sposób, w zasadzie wyręczając producentów, lub też po prostu odkrywając karty, których nie chcieliby wykładać na stół :).

 

Możliwe też Bartku, że jest tak jak piszesz - poszperałem trochę i prawdopodobnie jednak HDP ma sygnał mocno gainowany przy mniejszej mocy maksymalnej. Aune na odwrót. Szybciej clipping dostalibyśmy z tego pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że poniższy tekst nie ma nic wspólnego z recenzją, jest tylko i wyłącznie opisem odczuć osoby, która po prostu lubi posłuchać muzyki - nie ma wyrobionego słuchu, aby móc porównywać między sobą różne sprzety.

 

Dlaczego więc kupiłem Aune X1S? bo potrzebowałem dobrej jakości i "budżetowego" DAC/amp, który zastąpi laptową integre i który zajmuje dość niewiele miejsca na biurku :) w obu rolach AUNE się doskonale spisało - leży grzecznie za laptopem i gra...i to jak GRA!

Oczywiście DAC/amp bez słuchawek to tylko DAC także wypadałoby coś napisać o słuchawkach, które mi towarzyszą wieczorami bo opis głośników Creative Gigaworks T20 was raczej nie interesuje - w końcu to nie Edifiery ani microlaby :P

 

Moje X1S gra sobie "tylko" i wyłącznie z Beyerdynami DT 770 250ohm :) jak gra? rewelacyjnie, moim zdaniem te słuchawki zyskują niesamowitą synergie z X1S :)

Należy wziąć pod uwagę, że słuchawki muszą się podobać bo są określane jako grające V-ką czyli średnie tony są nieco wycofane, ale szczerze to osobiście nie zanotowałem jakichś braków w tym zakresie, co prawda można odczuć, że jest pewnego stopnia wycofanie, ale jakość tonów średnich jest bardzo dobra (przed zakupem polecałbym odsłuch słuchawek na laptopowej integrze, albo chociażby jakims grajku, u mnie bez problemu grał z clipem Sport - bo jak jesteście miłośnikami średnicowego grania jak na przykład akg k550 to poczujecie się zawiedzeni).

Bas świetnie wybrzmiewa, jest szybki, nie zalewa tonów średnich, jak muzyka sprzyja to jest go bardzo dużo, ale jak dla mnie jest to optymalna ilość :D

Wysokie tony również są dobrze kontrolowane, nie zdarzyło mi sie ani razu żeby cokolwiek zakłuło mnie w uszy, także nie wiem czy jest to zasługa synergii z X1S czy po prostu mój zmysł słuchu jest nieco stępiony, ze mi to nie przeszkadza :P

Scena jest bardzo szeroka i głęboka można spokojnie ocenić gdzie co jest, z separacją również nie ma problemów, podoba mi się te wyłapywanie smaczków o których wcześniej nie mialem pojęcia :)

 

Wybaczcie za dość ubogi przekaz, ale nie jestem za bardzo doświadczony w opisywaniu dolnych, średnich czy wysokich rejestrów (nie mam nawet ku temu aspiracji, od lat najmłodszych pisze krótko i zwięźle - poloniści mieli ciężko :P ) dla mnie liczy się całokształt dżwieku, a DT 770 i X1S charakteryzują się porządnym dociążeniem dźwięku, dobrze kontrolowanym basem, przyjemnymi wysokimi i przyzwoitą średnicą (jednak dla niektórych może być zbyt wycofana) i szeroką sceną :)

 

Dziękuje za uwagę :)

Edytowane przez Gregio
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz przyjrzałem się temu Aune i przeczytałem recenzję, no i muszę przyznać, że jest bardzo ciekawie :) Ze względu na ilość wejść/wyjść mógłby zastąpić u mnie 3 jak nie 4 urządzenia.

 

No, no, muszę się nad tym sprzętem poważnie zastanowić ;)

 

EDIT:

A jak X1S radzi sobie z niskoomowcami? Nie ma problemów? Bo znalazłem, że impedancja wyjściowa wynosi 10 omów.

 

Ma ktoś może jakiekolwiek odniesienie do taniego DAC-a Sabre U2 od Hifimediy? Nie chodzi mi o samą jakość dźwięku, co sposób jego prezentacji, który jest w U2 dość specyficzny.

Edytowane przez Herman
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie na początku tego wątku: MisiekKb i Evill się wypowiadali. Bodaj nuforce 700-ki były do niego wpięte. Ale mogę sprawdzić z level-in, dunu dn-1000 i panasonic hje-120. Więcej doków nie posiadam (no jeszcze stokowe od iphone 6, sgs4, sgs5).

Co Was interesuje? Szum? Ogólne brzmienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej niż dobrze :) Podlinkuj tytuły to dzisiaj ich posłucham i porównam do e07k jeśli chcesz. Nie wiem czego to jest pokłosiem ale na yt słyszę na x1s więcej artefaktów niż wcześniej. Soundcloud wypada o niebo lepiej. Foobar - miód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności