Skocz do zawartości

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, vonBaron napisał(a):

Sprzęcik do jutrzejszych odsłuchów, mam nadzieję że w połączeniu z 1266 wywali mnie z kapci. Podziękowania dla jedynego i niezastąpionego @kuropza możliwość odsłuchu.

IMG_20221108_125024_01.jpg

Jakoś na AVS mnie nie powalił, wyraźne gorszy od WA33. Ale tam był jakiś totalnie nie znany mi DAC. 

I na abyssach gałka musiała być prawie na maxa w prawo, chociaż to też mogła być wina złego sygnału. 

Edytowane przez stefanbat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MichalZZZ napisał(a):

Jeżeli chodzi o design, to wyjatkowo im nie wyszedł. Koszmarny jest :)

Widzę, że ktoś tu gardzi złotymi pokrętłami.

To ma grać nie wyglądać .. Nie no żartuje, wyglądać też jakoś musi.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest lepiej jak się lampy ułożyły, czyt. wygrzały. A podejrzewam, że do pełnego wygrzania jeszcze sporo brakuje, wiec może być tylko lepiej. Albo słuch mi sie przyzwaczaił i coraz bardziej mi się podoba :D Do tego nastąpiła poprawa w rozdzielczości i holografii. Nawet nie mam już wrażenia, ze jest ślamazarnie, aczkolwiek wciąż wolniej od Niimbusa. Nie jest też tak miękko jak na początku. No i trzeba przyznać, że barwa w Envy jest cudowna. Oj będzie sie baardzo podobał ten wzmacniacz fanom średnicowego brzmienia z dużą ilością wokali.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MichalZZZ napisał(a):

Faktycznie jest lepiej jak się lampy ułożyły, czyt. wygrzały. A podejrzewam, że do pełnego wygrzania jeszcze sporo brakuje, wiec może być tylko lepiej. Albo słuch mi sie przyzwaczaił i coraz bardziej mi się podoba :D Do tego nastąpiła poprawa w rozdzielczości i holografii. Nawet nie mam już wrażenia, ze jest ślamazarnie, aczkolwiek wciąż wolniej od Niimbusa. Nie jest też tak miękko jak na początku. No i trzeba przyznać, że barwa w Envy jest cudowna. Oj będzie sie baardzo podobał ten wzmacniacz fanom średnicowego brzmienia z dużą ilością wokali.  

Zostaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że Envy gra lepiej niż na początku i naprawdę mi się zaczyna podobać, to myślę, że mimo wszystko zaryzykuje i zamówię WA33. Tak aby nie było nudy ;) Flagowy Feliks gra pięknie, bardzo muzykalnie, ale wciąż odrobinę jakby bez pazura, zbyt gładko i grzecznie. Potrzebuje coś co zagra mocniej skrajami, z większym wykopem i lepszą przejrzystością oraz bardziej podkreślonym detalem. Przy czym chciałbym zachować trochę barwy, aby nie było zbyt klinicznie. Z tego co mi mówią koledzy @vonBaron, @Kridzu i @stefanbat to wszystko mi da właśnie WA33. Jedyny problem i obawa jest taka, że każdy narzeka, że WA33 jest jak piec i w lecie nie idzie przy nim wysiedzieć. Natomiast Feliks wcale tak sie nie nagrzewa. Lampy wiadomo, są bardzo gorące. Tak gorące, że się ich nie dotknie, ale obudowa jest ok i wcale nie czuć takiego gorąca emanującego od wzmacniacza.

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym uciął sobie dyskusję o DACach, taką bardziej dogłębną, mam sporo nowych przemyśleń i doświadczeń w tym temacie. Od ezoteryki po nowe rozwiązania ale nie chcę śmiecić tutaj, jednak wątek jest o wzmakach lampowych :) 

 

Mamy na forum taki zbiorczy wątek o DACach do luźnej dyskusji? Flow? :) Nakierujcie proszę, jeżeli coś takiego istnieje.

 

Powiem tylko tyle, że słuchałem zarówno produkty Holo jak i Denafrips i mnie tam coś nie pasuje do końca. To są bardzo fajne projekty, nie wątpie, przepraszam że to powiem bo zaleci trochę myszką, ale brakuje tam pewnego wyczucia muzycznego właściwego dla zachodnich konstrukcji. Czy to powiedzmy Metrum Pavane czy tam Sonnet Morpeus, wlasciwie to ta sama filozofia i wlasciciel/designer czy tam robiac skok do np. Rockna Wavelight albo stuke dla sztuki Audial czy ezoteryka pokroju Audio Note lub ezoteryka^2 Abbas Audio. Tam to wyczucie jednak jest. 

W tajwańskich DACach MHDT też jest generalnie dobrze, ale oni mają jednak chyba trochę inne wyobrażenie o muzyce niż my, co z resztą nie jest dziwne i dość oczywiste. Podobnie jest z Holo i Denafrips. Generalnie jest dobrze, ale to jest trochę inna wrażliwość niż zachodnia, bardzo filozoficznie stwierdzając.

Edytowane przez fallow
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem że WA23 będzie lepszy od Niimbusa ale nie sądziłem że różnica będzie aż tak duża. Nie sądziłem też że aż tak dobrze WA23 zgra się z moim DACkiem, myślałem że będzie za ciepło a jest świetnie. Wszystkie trzy pary słuchawek które mam u siebie obecnie czyli Expanse, nowe Utopie i moje 1266 grają mi lepiej z WA23 niż Niimbusa. 

 

Wszystkie słuchawki grają z większą pompą, werwą, nie ma mowy o nudzie, źródła pozorne są większe, ma się wrażenie że dźwięk zaraz wyjdzie ze słuchawek. Takiego mocnego i nisko schodzącego basu nie sposób usłyszeć na Niimbusie. Średnica jest lekko ocieplona i ma taką fajną chropowatą fakturę dzięki czemu riffy gitar czy wokale brzmią kapitalnie. Wysokie tony nie są w żaden sposób schowane czy zaokrąglone, rzekłbym że są lekko wyostrzone ale nigdy za ostre. Scena jest świetna, nawet na Utopiach robi wrażenie pięknie rozchodząc się na boki. Zaszkoczyło mnie to jak łatwo WA23 łapie synergie z poszczególnymi słuchawkami. 

 

Jakby WA23 był w cenie Niimbusa to już dziś ten drugi leci w komis, niestety tak nie jest i WA23 to bardzo droga zabawka i jego kupno to dopiero początek przygody, no chyba że nie planujemy wymiany lamp na lepsze. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jaki był zamysł wypuszczania WA23 mając w ofercie WA33. WA23 to jest model między WA33 a WA33 Elite, czy taki skok w bok, żeby zadowolić ludzi, którzy chcieli mniejszy rozmiarowo flagowy model Woo? Wiem, że sporo osób narzeka na gabaryty WA33 argumentując to tym, że nie są w stanie zmieścić tego kloca na biurku. Druga rzecz to ogromne ciepło bijące od WA33. 

 

Ciekawostką jest dla mnie to, że Kacper miał te dwa wzmaki u siebie, porównywał je łeb w łeb i stwierdził, że 33 jest lepszy pod względem rozdzielszości, sceny, wysokich i ogólnie pojętego powietrza. 23 ma za to głębszy i mocniejszy bas. Jest też cieplejszy od WA33. 

 

Edit : zapomniałem, że jest jeszcze WA234 i on zdaje się jest flagowym modelem Woo. 

 

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że WA23 też się mocno grzeje, cała obudowa po około 2h jest gorąca. WA23 to taki WA33 tyle że mniejszy i niezbalansowany i o mniejszej mocy, za to z lepszymi bebechami jak kondy Mundorfa czy złoty ALPS.

Dla mnie WA23 byłby idealny gdyby nie zaporowa cena...

Edytowane przez vonBaron
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cenę jeszcze bym przełknął, ale designu już nie :D

 

Czy to, że WA23 ma lepszego Alpsa od WA33 ma wpływ na brzmienie, czy raczej chodzi tu tylko o trwałość? O kondensatorach nie wiem nic, ale sobie poczytam. Nawet znalazłem wątek o tych kondach na Audiostereo. 

 

Jeżeli weźmiemy fakt, że WA33 jest całkowicie zbalansowany vs niezbalansowany WA23, to może to robić różnice w dźwięku na korzyść WA33? 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasne, że kupując taki wzmacniacz będę te lampy prędzej czy później wymieniał. To normalne. Na tym w dużej mierze polega zabawa :) Z tym słabo, to chyba mimo wszystko trochę przesadziłeś, bo z tego co czytam, to na stockach też jest dobrze, ale fakt faktem może być zawsze lepiej 👍

 

WA33 to jest jedyny w pełni zbalansowany wzmacniacz lampowy? 

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wiesz jak działa wzmacniacz zbalansowany, krótko w nie zbalansowanym jedna lampa odpowiada za cały sygnał, poruszasz się w jej najbardziej liniowej charakterystyce, w zbalansowanym masz "dwie" lampy każda odpowiada za połówkę sygnału, jak będą miały rożne charakterystyki to zniekształcasz sygnał.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, dobierać lampy będę za pomocą ludzi, którzy mają większą wiedzę i którzy ten wzmacniacz posiadają. Sam w ciemno nie będę ryzykował takiej zabawy :)

 

Edit :

 

@saudio

 

Przepraszam Cie, źle Cię wczesniej zrozumiałem - przy dzieciakach i stu pytań do taty ciężko mi się odpisuję :D Ja pisałem o stockowych lampach, a Ty pisząc słabo pisałeś o źle dobranych lampach 👍

 

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. 

 

Edytowane przez MichalZZZ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem i dlatego podziękowałem za wyjaśnienie :)

 

Jeżeli mam opcje łączyć się po balansie, to to robię. Tyle mi wystarczy. Problem się pojawia w przypadku wzmacniacza lampowego jakim jest w pełni zbalansowany WA33, gdzie jak mi to zapewne słusznie wytłumaczył kolega @saudio będę musiał ostrożnie dobierać nowe lampy. Tak jak wspomniałem powyżej i tak robiłbym to z pomocą ludzi bardziej doświadczonych, którzy mają z tym wzmacniaczem wiele wspólnego 👍

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóżmy fakt, że na lampach więcej pożytku byłoby z zastosowania transformatorów wyjściowych niż z dublowania samego toru lampowego. I wtedy można efektywniej wykorzystać taką lampę. No bo wąskim gardłem 2A3 jest jej wydajność prądowa. Balansem się tego nie podwoi, a dobrze dobranym transformatorem to tak do 3,5W powinno się wyciągnąć. Oczywiście to jest teoria, ale żeby tak chociaż połowę. ;)  I transformator może mieć wyjście różnicowe albo niesymetryczne, albo takie i takie - tu konstruktor decyduje. W OTLu bym się na balans nie napalał, bo nie bardzo się to odwdzięczy. Chyba, że na diabełkach czy innych "latarniach" z zapasem prądu. WA33 opisują, że ma trafa, wiec u niego to ma sens. Felix Envy podobnie.

Edytowane przez majkel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności