Jump to content

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych

Recommended Posts

15 godzin temu, hammerh34d napisał:

To chyba moje ulubione ecc88 na dziś - przynajmniej z Beyerami.

A jakie jeszcze lampy poza Brimarami i CCa sprawdzałeś z T1? Ciągle szukam optymalnego zestawienia.

• Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

No to Panowie, mały update wątku sprzed lat o rodzinie 6AS7/6080.   [Przepraszam, pisze nie robiac korekty, wprost z glowy]   Mineła chyba z dekada, miałem wiele róznych wzmaków al

Wspominałam już w Zakupach Virtusie-01, jeszcze tu się pochwalę. To mój pierwszy wzmacniacz lampowy, z k812 gra bardzo przyjemnie. Dźwięk jest naturalny, nasycony, o pięknej barwie. Jest przestrzeń, j

Doszedl wlasnie do mnie wa22. Na razie nie mam wielu lamp i poza lampami mocy mam standardowe. Dzwiek dla mnie bardzo fajny technicznie, ale jednak szukam cieplejszej barwy. Dojda dodatkowe lampy to s

Posted Images

9 godzin temu, hammerh34d napisał:

Tesle goldpin.
Brimary lepsze imo.

ded9dbf1e1fe75fdbdfc03abca2746bf.jpg

Pięknie :)

Tesli też nie miałam okazji poznać.

T1 dobrze mi się zgrywały z Valvo, ale jedna właśnie padła i zastanawiam się czy szukać tego samego, czy spróbować innych.  

Na razie przeprosiłam się z jakimiś bliżej nieokreślonymi Siemensami, które początkowo wydały mi się za jasne i za ostre, ale dziś mają swój dzień.

Dzieki, chodzi mi o wszelkie szczegoly. Kupilem w zasadzie w jakims antykwariacie bez informacji. Z jakiego okresu pochodzą? Można coś wiecej powiedzieć? Co znaczy to BVA? To jest jakis long plate? Nawiet nie wiem, czy to nie podróby...

BVA logo on the tubes, an acronym for “British radio and Valve manufacturers Association”. The BVA was a cartel of radio tube manufacturers established in Great Britain specifically to protect their interests from foreign competition – undoubtedly a line of defence drawn against mighty American manufacturers such as RCA! 😀

• Like 1

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc jak to typ. ecc82 to europejska wersja 12AU7. Mullard powinie mieć kod daty na dole szkła. Nie pamietam, czy miał wytrawiony czy malowany ten kod. W każdym razie wczesne lampy z lat 50-tych mają długie płytki anod i getter kwadratowy. Tak samo logo Mullard w tych wcześniejszych ma napis na tarczy. Tylko nie kojarzę dokładnie jak to z tymi rocznikami. Te Twoje mogą być z lat 50-tych i 60-tych, ale to zgaduję. 

Godzinę temu, The Grand Wazoo napisał:

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc jak to typ. ecc82 to europejska wersja 12AU7. Mullard powinie mieć kod daty na dole szkła. Nie pamietam, czy miał wytrawiony czy malowany ten kod. W każdym razie wczesne lampy z lat 50-tych mają długie płytki anod i getter kwadratowy. Tak samo logo Mullard w tych wcześniejszych ma napis na tarczy. Tylko nie kojarzę dokładnie jak to z tymi rocznikami. Te Twoje mogą być z lat 50-tych i 60-tych, ale to zgaduję. 

Dzieki, o to mi chodzi, to ze 12au7/ec82 wiem. Jak poznac czy to dlugie plytki anod i co to jest getter:)

Tam jest numer g12 i ponizej 8602

20210215_183911.thumb.jpg.0cbadd2029b650746d27dc977bc68e8a.jpg

Edited by bpiotrow13
Godzinę temu, bpiotrow13 napisał:

Dzieki, o to mi chodzi, to ze 12au7/ec82 wiem. Jak poznac czy to dlugie plytki anod i co to jest getter:)

Tam jest numer g12 i ponizej 8602

20210215_183911.thumb.jpg.0cbadd2029b650746d27dc977bc68e8a.jpg

g12 to może być fabryczne oznaczenie typu lampy, serii produkcyjnej, itd.

8602 to tak raczej B6G2

8 to by pasowało, gdyby to było B - wtedy jest to oznaczenie fabryki w Blackburrn

6 - to rok 1966

0 to raczej G - czyli lipiec

2 - drugi tydzień miesiąca

• Like 1
  • Thanks 1
3 godziny temu, The Grand Wazoo napisał:

g12 to może być fabryczne oznaczenie typu lampy, serii produkcyjnej, itd.

8602 to tak raczej B6G2

8 to by pasowało, gdyby to było B - wtedy jest to oznaczenie fabryki w Blackburrn

6 - to rok 1966

0 to raczej G - czyli lipiec

2 - drugi tydzień miesiąca

Wow, super, teraz nie sprawdze, bo lampy graja. Dzieki wielkie. A jaki to typ anody itd, mozna to powiedziec?

Ja też mam pytanie do znawców - czy pomiędzy Sylvaniami 6dj8 - 6922 - 7308 jest znacząca różnica w jakości dźwięku? Mam 6dj8, spodobał mi się ten kierunek i zastanawiam się nad 7308:

--- Various / Other --- Sylvania 7308/E188CC/CV-5354 (257127786) | New device | HiFi-Tuning-Accessory | Offer on audio-markt.de (audio-markt.de)

Czy w przypadku podlinkowanych lamp potrzebne jest ich parowanie, czy one z założenia powinny do siebie pasować?

7308 jest identyczna z E188CC, czyli jest to wersja premium lampy 6922. Pewnie jest cichsza, lepiej wykonana, trwalsza, wygląda na wersję wojskową, czyli musi być "pancerna". 7308 ma trochę wyższy prąd żarzenia 0,335A, 6992 i e88cc mają 0,3A. Co do parowania, to parować trzeba zawsze. Chociaż podejrzewam, że mają tak wyśrubowane parametry, że powinny do siebie pasować, jeżeli są np. z tej samej serii produkcyjnej. 

Edited by The Grand Wazoo
  • Like 1
  • Thanks 1
31 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

7308 ma trochę wyższy prąd żarzenia 0,335A, 6992 i e88cc mają 0,3A.

Czy w praktyce ma większe znaczenie? Czy lepiej 6992 szukać?

7308 jest identyczna z E188CC, czyli jest to wersja premium lampy 6922. Pewnie jest cichsza, lepiej wykonana, trwalsza, wygląda na wersję wojskową, czyli musi być "pancerna". 7308 ma trochę wyższy prąd żarzenia 0,335A, 6992 i e88cc mają 0,3A. Co do parowania, to parować trzeba zawsze. Chociaż podejrzewam, że mają tak wyśrubowane parametry, że powinny do siebie pasować, jeżeli są np. z tej samej serii produkcyjnej. 
Czegoś tu nie rozumiem. Parowanie lamp? To nie wystarczy kupić dwóch o tych samych symbolach np. 6J1?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka

Szukaj 7308 lub E188CC. A jaki masz wzmacniacz? Ja mam tego typu lampy w DAC-u oraz w konwerterze usb-spdif i u mnie różnica nie jest jakaś spektakularna. 

1 minutę temu, wfmsiekierka napisał:

Czegoś tu nie rozumiem. Parowanie lamp? To nie wystarczy kupić dwóch o tych samych symbolach np. 6J1?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka

A jak kupisz lampy z różnych roczników i będą się różnić budową, parametrami, stopniem zużycia, to mogą się różnić brzmieniowo. Wtedy każdy kanał może grać inaczej. Na kolumnach może tego nie usłyszysz, ale w słuchawkach... 

• Like 1
3 minuty temu, The Grand Wazoo napisał:

Fajny ten Virtus. Miałem ładnych parę lat temu inny wzmacniacz Pana Bocianka, myślałem o Virtusie, ale chciałem spróbować czegoś nowego i przygoda z WBA się skończyła. 

Bardzo fajny, ciągle się nacieszyć nie mogę :) 

A mogę zapytać jaki wzmacniacz wybrałeś?

23 minuty temu, The Grand Wazoo napisał:

Zupełnie inna bajka, Leben cs300f. 

Poczytałam o nim i zazdroszczę :)