Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Sugeruję zainteresować się WBA, Piotr robi wzmacniacz pod planarny, Electron ORT, prototyp słuchaliśmy na meet we Wrocławiu. HE1000 i HeeD brzmiały bardzo dobrze na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Feliks bo to OTL i obawiam sie tu polaczenia z lcd 3. Mam poczucie, ze moj sinus z tej technologii wyciaga naprawde duzo, a ja chce spocyficznie pod lcd 3 pojsc do przodu. Wa5, songolo, czy ayon ha3 to jednak nie otl. Jak bedzie transformator na wyjsciu to znieksztalcenia mniejsze, a napedzic planary nie jest latwo. Dodatkowo ciagna mnie wielkie triody.

15 minut temu, Corvin74 napisał:

Sugeruję zainteresować się WBA, Piotr robi wzmacniacz pod planarny, Electron ORT, prototyp słuchaliśmy na meet we Wrocławiu. HE1000 i HeeD brzmiały bardzo dobrze na nim.

Super, dzieki za info. A napiszesz cos wiecej? Nie ma za duzo info w sieci. Na jakich lampach? Jak brzmi? Przyblizony koszt?

Edytowane przez bpiotrow13
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj info we wpisie o ostatni meet we Wrocławiu, co do ceny musisz pogadać z producentem, bo tu wiele zmiennych jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bpiotrow13 napisał:

Nie Feliks bo to OTL i obawiam sie tu polaczenia z lcd 3. Mam poczucie, ze moj sinus z tej technologii wyciaga naprawde duzo, a ja chce spocyficznie pod lcd 3 pojsc do przodu. Wa5, songolo, czy ayon ha3 to jednak nie otl. Jak bedzie transformator na wyjsciu to znieksztalcenia mniejsze, a napedzic planary nie jest latwo. Dodatkowo ciagna mnie wielkie triody.

Szkoda marnować potencjału i magii "wielkich" triod na trafa na wyjściu. @Corvin74 ma rację, WBA robi wzmacniacze pod planary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Corvin74 napisał:

Poszukaj info we wpisie o ostatni meet we Wrocławiu, co do ceny musisz pogadać z producentem, bo tu wiele zmiennych jest

Dzieki, to ten na 2a3? Wyglada fajnie i ludzie chwala, ale nie ma tam za wiele opisu brzmienia.

19 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

Szkoda marnować potencjału i magii "wielkich" triod na trafa na wyjściu. @Corvin74 ma rację, WBA robi wzmacniacze pod planary. 

Wba swietna mysl. Pod planary jednak wyjscie transformatorowe chyba. Zobacz, ze i Ayon ha 3 i woo wa5 i cayn 300 na wielkich triodach to nie otl.

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bpiotrow13 skąd w ogóle przekonanie, że LCD-3 zrobią krok do przodu i zagrają lepiej z wzmacniacza lampowego nie OTL względem OTL?

Trochę w to wątpie, Sinus Dualmono, to brzmienie najwyższej próby, ciężko będzie jednoznacznie go przeskoczyć.

Jeśli Cię to bardzo nurtuje, wypożycz Ayona HA-3, są dostępne, będziesz miał przynajmniej jakiś realny pogląd na uzyskane efekty.

Chyba, że to ta faza i musisz coś koniecznie zmienić, to droga jest zawsze otwarta...😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, dj1978 napisał:

Sinus Dualmono, to brzmienie najwyższej próby, ciężko będzie jednoznacznie go przeskoczyć.

To prawda. Rozmawiam ostatnio sporo o tym i jeszcze sporo rozmów mnie pewnie czeka. Nie znam wielu odpowiedzi, stąd sporo szukam. Pytanie chyba nie o OTL, ale o napędzenie słuchawek, a tu OTL ma mniejszą moc, lepszą do dynamików, choć moj dual mono sprawdza się dobrze.

Jedynym uzasadnieniem zmiany może być tylko lepsza barwa, a tu podobno triody bezpośrednio żarzone dadzą zauważalnie lepszą. Czyli np. 2a3 albo 300b powiny dać zauważalnie lepszy efekt niż 6n13s. Ktoś ma tu porównanie? Muszę popróbować. Skądś się te ceny wzmacniaczy chyba biorą. 

Ayona boję się posłuchać, bo to jednak za dużo dla mnie teraz...

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom błądzenia rośnie. Po pierwsze, lampa 2A3 potrafi przewodzić 160mA i to jest maks. Czyli w SETcie 80mA amplitudy to wszystko, co da się wycisnąć, i to pewnie przy 10% zniekształceń. I dlatego odsłuchowo to ona nawet do Grado jest nie do końca OK, gdzie lepiej podejdzie 300B. Grado mają 32 omy. 2A3 to jest świetna, ale do słuchawek 300-600 omów, jak T1 albo HD600. Cały czas piszę o OTLach. Wracając do 300B - 80mA w szczycie 56mA prądu skutecznego. Jak to ma "wszystko" pociągnąć? :)

Weźmy te LCD-3 z ich 110 omami. 345mW na kanał, gdzie lampa już robi bokami. Grado - 100mW na kanał. Dla 300B wyjdą w porywach czterokrotności tych wyników. Mówimy o OTL cały czas, i najbardziej wyżyłowanym napięciu anodowym, jakie dopuszcza karta katalogowa. Do OTLa to jest dobry diabełek. 500mA amplitudy do wzięcia od ręki. Potrafią ciągnąć niskoomowe słuchawki od Denona na przykład, a i wysokie omy ogarniają, ale trzeba umieć na nich zrobić wzmacniacz. Pewien Kanadyjczyk umiał, a znowu pewien Polak jak zrobił, to mi soprany z D7100 chciały uszy pociąć.

 

Kolejna sprawa - przeciętny transformator, ale taki uczciwy, będzie lepszy niż przeciętny elektrolit, który w OTLu sprzęga słuchawki z lampą. Problemem jest jak się chce sięgać szczytów, bo trafo z górnej półki to tysiące zł, a kondensator z górnej półki znacznie mniej. Tylko że transformatorem można dopasować impedancję, a kondensatorem nie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dj1978 napisał:

@bpiotrow13Jak dobrze pójdzie to dam znać za miesiąc, co się będzie działo na Sinusie Dualmono z lampami 2A3🙂

A to dla Ciebie Pan Mariusz robi ten na 2a3? Świat jest mały:)) Koniecznie daj znać.

Czemu akurat 2a3 i co masz na sterujące? Co będziesz podpinał?

Myśle o podobnym, tylko z transformatorem na wyjściu.

@mejkel a jednak tu nie ma błądzenia. Potwierdzałem w dwóch miejscach i da się to ładnie zrobić. Nie jestem konstruktorem, dlatego staram się to konfrontować.

 

Ja nie chcę OTL też. Rozważałem 300b, ale podobno 2a3 ma ładniejszą barwę.

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bpiotrow13U mnie gra z HD800s, które bardzo lubią się z OTL. Sterujące to unikatowe Raytheony z czerwonymi czubkami, rzadko spotykane (bardzo przestrzenne granie).Mam teraz przedsmak z Dualmono na lampach 6C4C(6S4S) następca 2A3, ale z mocno ograniczonym wyborem lamp, nie podbiły widocznie rynku jak ich protoplasta 2A3. Dla moich preferencji, czyli przestrzeń, barwa, wypełnienie, granie dotychczas niezrównane. Oprócz tego w 2A3 jest dostęp do nowych wysokiej klasy lamp, które nie ustępują starym NOSom, plus atut jakim jest gwarancja.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dj1978 To cenne informacje. Zastanawiałem się jak pisałem jeszcze nad 300b, ale polecają jednak wszyscy 2a3.

 

A porównywałeś ze zwykłym dual mono na 6n13s? To by było ciekawe. Tego z 6c4c widziałem, ale na zdjęciach;)

No i ja mam lcd 3, więc punkt wyjścia zupełnie inny niż hd800 (choć to nowa rewizja lcd3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OTL ma dla mnie sens tylko do pewnego pułapu cenowego. I zdecydowanie nie na 2a3, 300b czy jakiś większych triodach dht, bo to po prostu marnowanie potencjału. Producentom to raczej na rękę, bo sprzeda więcej taniej jak klient naczytał się o jakiś bezpośrednio żarzonych triodach. Jak potrzeba mocy planarom to się idzie w tranzystor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bpiotrow13 napisał:

Research na rynku pokazuje niestety, że nawet używany wzmacniacz lampowy wysokiej klasy to spory wydatek. Np. Ayona ha 3 nie da się w zasadzie kupić poniżej pln 10 k, a wa5 czy inne to już kosmos cenowy.

Padł więc pomysł zbudowania go z u sinusaudio. I tak chciałbym, żeby nie był OTL i był na tzw. Wielkich triodach. Myślałem o 300b

 

Jak przeraża Cie 10tys za wzmacniacz to obczaj ile tysięcy kosztują dobre 300b NOS :) Nawet najpodlejsze chińczyki z obecnej produkcji to koło 7 stów za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nsk napisał:

OTL ma dla mnie sens tylko do pewnego pułapu cenowego. I zdecydowanie nie na 2a3, 300b czy jakiś większych triodach dht, bo to po prostu marnowanie potencjału. Producentom to raczej na rękę, bo sprzeda więcej taniej jak klient naczytał się o jakiś bezpośrednio żarzonych triodach. Jak potrzeba mocy planarom to się idzie w tranzystor.

Miałeś możliwość posłuchać OTL 2A3 (wykluczam 300B) z nie wykorzystanym potencjałem, względem innych "łatwiejszych" lamp mocy? Bo z tego co słyszę na 6C4C nawet jeśli nie jest to pełny potencjał, to robi na mnie większe wrażenie niż 6N13S, 6AS7, wykorzystując te same lampy sterujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spawn napisał:

Jak przeraża Cie 10tys za wzmacniacz to obczaj ile tysięcy kosztują dobre 300b NOS

Nie przeraża, tylko racjonalizuję, bo chcę mieć najlepszą jakość za najniższą cenę. Nie sztuka dużo wydać. Nie chce tez 300b, a raczej 2a3 a tutaj nie jestem do konca skazany na NOSy.

 

2 godziny temu, nsk napisał:

Jak potrzeba mocy planarom to się idzie w tranzystor.

Nie do konca. Ja juz dobry tranzystor mam. Teraz chce miec dodatkowy wzmacniacz lampowy, tylko nie OTL. Po rozmowie z kilkoma konstruktorami to jest mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dj1978 napisał:

Miałeś możliwość posłuchać OTL 2A3 (wykluczam 300B) z nie wykorzystanym potencjałem, względem innych "łatwiejszych" lamp mocy? Bo z tego co słyszę na 6C4C nawet jeśli nie jest to pełny potencjał, to robi na mnie większe wrażenie niż 6N13S, 6AS7, wykorzystując te same lampy sterujące.

Robi wrażenie dopóki nie posłuchasz dobrego wzmaka na trafie. Chyba, że lubisz zamulone granie wtórnika katodowego. 2a3 gra ci lepiej, bo to po prostu lepsza lampa, ale w OTL nie podłączysz jej inaczej i nie wykorzystasz jej możliwości. Do słuchawek wyjątkiem jest diabełek tak jak @majkel mówił, ale żeby zbić impedancję trzeba użyć sprzężenie czyli dalej mamy jakiś kompromis. W OTL możesz upakować super zasilanie, kondy i lampy, ale pewnego progu nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, nsk napisał:

Robi wrażenie dopóki nie posłuchasz dobrego wzmaka na trafie. Chyba, że lubisz zamulone granie wtórnika katodowego. 2a3 gra ci lepiej, bo to po prostu lepsza lampa, ale w OTL nie podłączysz jej inaczej i nie wykorzystasz jej możliwości. Do słuchawek wyjątkiem jest diabełek tak jak @majkel mówił, ale żeby zbić impedancję trzeba użyć sprzężenie czyli dalej mamy jakiś kompromis. W OTL możesz upakować super zasilanie, kondy i lampy, ale pewnego progu nie przeskoczysz.

Mój "problem" jest taki, że słuchałem tranzystory z najwyższych półek, Nimbus US4, dCS Bartok, i inne z dużą mocą. Obecenie Sinus Dualmono 6C4C z Bursonem C3 jako DAC musiałbym się mocno wysilić, żeby stwierdzić, czy czymś ten zestaw im ustępuje.  Jest dynamika, barwa, super przestrzeń. Nie ma się czego przyczepic, nawet porównując do tych wymienionych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pabloj napisał:

@dj1978 A pożonglowałeś interkonektami przy każdej okazji nowego klocka? Bo tutaj może być 'pies' pogrzebany

Intekonekty, zasilajace, sluchawkowy, USB bez zmian. Wczesniej byla regularna  selekcja i mam teraz te kable ktore graj mi najlepiej.no i niczego nie trzeba grzebac, bo gra rewelacyjnie😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak na lampie jest takie coś to używać czy do wymiany?
image.png

 

Odesłałem lampy do tubeampdoctor.com bo jedna mi piszczała to mi wysłali nową niby sparowaną pare i kurrrrr.....a znowu jedna piszczy i jeszcze ma takie coś na górze....

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było najpierw zamienić miejscami i sprawdzić, czy piszczy ta sama lampa, czy inna w tym samym gnieździe? Wygląda, że we wzmacniaczu jest coś powalone. Zamień jeszcze sterujące i zobacz, czy się pisk przeniesie do drugiego kanału?  

 

Dostałeś już z taką plamą, czy u Ciebie się zrobiła? To wygląda na osiadły metal po odparowaniu. Lampa mogła dostać w zad na skutek jakiejś awarii w urządzeniu, ale być może tak jej się zrobiło po wstępnym przebiegu np. wskutek odparowania zanieczyszczeń z katody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majkel Sprawdziłem już , zamienialem miejscami, wkladalem inne sterujące tez. Zawsze piszczy ta sama lampa mocy. Inne moje co teraz slucham nie piszcza nic, wszystko jest ok.
Do tego jak mam wlozone te 'trefne' lampy i pukne lekko palcem we wzmacniacz to slysze odglos tego pukniecia w sluchawce w tym kanale co trefna piszcząca lampa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pabloj, przecież mówiłem Ci, że lampy służą głównie do kochania, a nie do słuchania z nich muzyki na słuchawkach, czy czepiania się ich. Masz złe podejście.

Co do pukania, to nie jest złe, że się tak wyrażę...lampka se mikrofonuje, luźna jest tam w środku; odgłos pukania często słyszalny jest;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności