Skocz do zawartości

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak jest.
Przestrzeń jest świetna, a bas jest sprężysty i ciepły.
Bardzo fajne są.

 

Edit: Nieno, serio są bardzo fajne. Leci właśnie Massive Attack z FLACa, Protection miażdży po prostu. Bas jest świetny, powietrza mnóstwo. Aż się boję zmienić na CCa, bo zaraz się okaże, że albo mi się wszystko wydaję, albo CCa są płaskie ;D

Edytowane przez hammerh34d
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja odnosnie przygody z DT 880 600 Ohm. Ostatnio wspominałem o podłączeniu do Little Dot mk3 SE (po osłuchaniu sie juz z OTLem Sinusa). Tym razem jednak przełączyłem na High Gain i ... ten wzmacniacz to istny kameleon pod wymagające sluchawki. OTL Sinusa (z moimi obecnymi lampami) zdeklasowany, po prostu przegrywa w SQ z LD3 SE na High Gainie, nie mam co do tego zadnych wątpliwości choć szukałem na siłe porównując oba.

WIem, że ten Liddle Dot to hybryda, lampy tylko w preampie, ale moc jaką on zapodaje jest przeogromna, widocznie tego przetwornikom dynamicznym od Beyera potrzeba.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam będę utrzymywał, że wzmaki Little Dot w większości to naprawdę dobrze brzmiące konstrukcje. Miałem ich kilka i nigdy nie byłem niezadowolony. Naprawdę kibicuje rodzimym manufakturom, również tym, które już rzuciły się na audiofilską kasę niczym rząd polskim ładem na pieniądze podatników, tak o co - niech kroją amerykanów jak umieją. 

 

Ale...Little Dot ma naprawdę ogromne doświadczenie po latach bytności w eterze head-fi, można już rzec dziesięcioleciach, i jest to tylko trochę naciągane.

 

W tych wzmacniaczach też jest co wymieniać "na lepsze", chociaż chyba nie to jest celem tych designów aby osiągnąć nirvane nervouse a mieć po prostu ponadprzyzwoity stosunek brzmienia do ceny. To drugie to już bardziej Dark Voice 339 vel La Figaro gdzie spokojnie na podstawowym designie można wystrugać wzmacniacz za kilka dobrych tysięcy USD. 

 

W technice lampowej już nic się nie zmienia, te designy są po prostu ponadczasowe, tylko dobrze je strugać (na dobrych komponentach) i rasowy wzmacniacz na wiele, wiele lat. A dla fanów organicznego brzmienia Dark Voice/La Figaro - zawsze będę go polecał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallowDo tego MK3 SE to klasa A + pełen balans. Można też podłączyć wzmacniacz kablami XLR i słuchać z big jacka (w przypadku DT880 nie mam innej możliwości nie ingerując w słuchawki). Czyli można korzystać z benefitów choćby tego, że sygnał do wzmaka zostanie dostarczony z DACa po balansie.

 

Największy problem tego LD jest taki, że generuje wysoką moc i z słuchawkami mało wymagającymi prądowo ciężko mieć jakieś pole manewru potencjometrem.

Edytowane przez pabloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pabloj

Czy ten LD mk3 SE jest faktycznie symetryczny od wejśc po wyjście słuchawkowe? 

 

Producent nie podaje parametrów wyjścia osobna dla balanced vs unbalanced, jak to wynika z reguły z racji designu takich wzmacniaczy a tylko jeden zestaw. Najczęściej podaje się dwa rzędy dla balanced/unbalanced, taka postać sugeruje, że niejako wyjście zbalansowane jest "na doczepkę" jak w wielu wzmacniaczach lampowych.

 

Oczywiście można zrealizować taki układ używając 2 duotriod 6n11 jak tutaj, i na jednej lampie mieć L+,L- na drugiej R+,R- ale ponieważ lampy to nie są super precyzjne instrumenty - a to przecież podstawa w takiej topologii, używa się najczęściej 4 osobnych lamp (nawet duo-triod) roździelnie na L+, L-, R+, R-.

 

Tak jak u większych braci Little Dot które są na pewno w pełni symetryczne. Już nie pamiętam który, ale jeden z nich na pewno używa czterech lamp 6080.

 

Abstrahując już zupełnie od tego, że zbalansowany vel symetryczny lampowy wzmacniacz ma umiarkowany, lekko powiedziawszy sens, oczywiście poza marketingowym i finansowym dla konstruktora vel sprzedawcy.

 

Ale do meritum, to prawdziwie zbalansowany wzmacniacz jak starsi bracia czy wyjście symetryczne jest na dogłaskanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallowTakich szczegółow nie znam, musiałbym zobaczyć schemat albo więcej szczegółów odnośnie specyfikacji. W każdym razie podanie sygnału z DACa, kablami XLR, do wzmacniacza, tak czy siak zminimalizuje zniekształcenia względem kabli RCA, nawet jeśli słuchane będzie później bo wielkim jacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym zobaczył schemat ale nie mogłem w necie nic namierzyć. Nawet zdjęć od wewnątrz. 

 

Wtedy bym nie pytał. Stawiam gruszki przeciw jabłkom ze on nie jest symetryczny :)

 

Co do tego że minimalizuje znieksztalcenia to rzecz według mnie nie jest prosta. Oczywiście można generalizować i uprościć  to zagadnienie i w pewnych warunkach, przy pewnych założeniach ta teza jest prawdą.

 

Szczególnie jeżeli mówimy o warunkach studyjnych, bo po to ten standard transmisji został wymyślony. Gdzie na małej powierzchni kabli jest od ogroma i przesyła się sygnał przede wszystkim na dużych dystansach. (Po to np. transformator w połączeniach XLR).

 

Natomiast audiofilskie oczekiwania są często znacznie bardziej wyśrubowane niż przesyl sygnału analogowego bez słyszalnego szumu czy zakłóceń. 

 

Abstrahując w ogóle od tego, że wzmacniacz lampowy symetryczny już na poziomie koncepcyjnym nie ma sensu.

 

 

 

 

Edytowane przez fallow
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallowTaką odpowiedź znalazłem na Massdropie:
"The signal path internally is fully differential throughout (per Putzeys), but is NOT truly balanced in a few sections. We preserve the full signal integrity but we avoid increasing the retail price for no measurable benefit."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, jak by Ci się kiedyś tam chciało @pabloj jak byś nam tu machnął kilka fotek. Ale to w gruncie rzeczy potwierdza moje spekulacje.

 

Tutaj Paul McGowan - founder PS Audio ładnie, naprawdę przystępnym językiem wyjaśnia różnice między "balanced" a "differential". 

 

 

W myśl tego, można również stwierdzić, że tak samo zachowuje się np. Violectric V200 również dysponujący wejściami XLR jako input i układem "różnicującym" na tych wejściach, jednak zbalansowanego outputu mu już nie dodano :) to jeszcze nie były "te czasy", hype pojawił się kilka lat później.

 

Natomiast, co moim zdaniem ważne, również po obejrzeniu tego filmiku, można sobie wyobrazić już dlaczego zbalansowany wzmacniacz lampowy nie ma sensu w kontekście designu, jako takiego. Wystarczy np. obejrzeć na internecie pomiary znanych i lubianych lamp, czy też per trioda, czy rozpatrując dwie połówki duo-triody, lub mieć trochę doświadczenia słuchawego w temacie, szumów, humów, buzzów, przdźwięków, mikrofonowania. 

 

Ta dawno technologia, mimo że posiada wiele zalet nawet dzisiaj, z racji swoich niedoskonałości po prostu nie nadaje się by tworzyć na niej kontrukcje w pełni symetryczne.

 

Jeszcze tutaj, dobry poglądowy obrazek w temacie.

20170210_wbf_diff_se_pix_large.thumb.png.3cd46d070bc5c39507e2617de91f87e4.png

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallowPare dni się osłuchałem DT880 600Ohm z LD3 SE na kablach RCA, teraz przyszła pora na XLR. Topologia nie w pełni zbalansowana, a 'differential' (różnicowa?) podaje wtedy sygnał również na gniazdko dużego jacka wiec czemu nie.

I co się okazuje, różnica jest jednak spora i od razu słyszalna, nie ma mowy o żadnej psychoakustyce. Jest znacznie obszerniej scenicznie, większa czystość i wyrazistość brył dźwiękowych, fajny skok SQ w górę. Więcej  opisze później, jeszcze muszę to samo sprawdzić na high gainie :D 

Nie wiem czy to zasługa większego napięcia wyjść XLR z Daca, czy topologii 'differential' czy samych innych kabli użytych bo (RCA były Oyade D+ Class A, XLR są Mogami NIII 2534) - ale jednak jest inaczej i lepiej, po RCA ciaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyregulowales poziom głośności aby był taki sam w przypadku wyjścia SE i symetrycznego? :)
 

Pierwsza sprawa to regulacja poziomu głośności. Jest on diametralnie inny dla tych wyjść. No i oczywiście użycia tego samego przewodnika.
 

Potem dochodzi kolejne pytanie. A jak to zrobić, regulacje poziomu głośności dobrze :)

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallow Oczywiście, biore to pod uwage :) Nie mam sprzętu pomiarowego żeby np szumem białym sprawdzić czy ten sam poziom decybeli jest czy nie. Na ucho musze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy użyć mikrofonu Smartfona. Jest wiele dość rozbudowanych analizatorów vide FFT oferujących dość spore możliwości takiej oceny. Można się wcześniej przecież skalibrować co do oceny jak i skalibrować sam analizator. Koszt kilkanascie złotych. Nawet zaznaczyć sobie naklejka na skali potencjometru.

 

O ile bardzo cenie ludzki aparat słuchowy i w duchu nauki, która twierdzi że jest on najczulszym aparatem pomiarowym w pełni się zgadzam o tyle mam przeświadczenie co do naszej percepcji w tym właśnie kontekście w tym konkretnym przypadku.

 

Tak więc, nie trudno o prostą i tanią weryfikację :)

 

Kiedyś dawno temu już kiedy Smartfony były stosunkowo nowe pisałem taki analizator na prece dyplomową. W zasadzie coś znacznie bardziej rozbudowanego umożliwiającego transmisję danych w paśmie słyszałnym tak aby była poza progiem ludzkiej percepcji, na zasadzie echo modulacji między dwoma dowolnymi Smartfonami.

 

Robiłem wtedy ocenę mikrofonów wielu popularnych smarfonow. Nie wypadały wcale źle a po kalibracji już w ogóle nie wypadały źle :)

Edytowane przez fallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fallowSam fakty wyższego napięcia podawanego przez XLR z Daca, nie może wpłynąć na ogólną charakterystyke wzmocnienia później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
19 godzin temu, Lampowy napisał:

Cześć :)

 

Panowie wiecie może czy ktoś z okolic Krakowa posiadam wzmacniacz firmy Eufonika? 
bardzo chciałbym posłuchać ich konstrukcji, niestety pan Wiesław nie wypożycza już sprzętu do odsłuchu.

 

Pozdrawiam :)

Zadzwoń do mnie mam OTL 6N13S ProAudio ; OTL 6C4C DualMono.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie w temacie gdyż posiada wyjście słuchawkowe ale nie używam z potrzeby napędzenia koda 2000b mk1.

Miniwatt od konstruktora sprzedającego również na allegro. Sprzedałem Appj mini 2013 i dopłaciłem.

Jestem bardzo zadowolony czysto lampowy bez tranzystora na PCL86 Tungsram , może pracować na ECL ma przełącznik . Gra świetnie również na słuchawkach ale tylko wysoko -ochmowych. Mam jeszcze na zamianę  polskie plc86. Regulacja barwy to było mi potrzebne do cichego słuchania na kolumnach. Na godzinie 8.00 jest już naprawdę głośno no i ten subbas od ściany przy niskich poziomach głośności rewelacja. Wywaliłem magnetofon i idealnie pasuje.Jeszcze pozbyłem się wentylatora w końcówce mocy Technics a zamiat dałem 100 ochm 5w .

Technics służy tu tylko jako VU-meter sygnał z dac na tda1541.

 

IMG_20220209_182551.jpg

IMG_20220209_182056.jpg

IMG_20220209_182234.jpg

IMG_20220209_182330.jpg

Edytowane przez pua
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, The Grand Wazoo napisał:

@pua ten Technics to jest cała wieża z końcówką mocy? Za przedwzmacniacz robi tuner? Ciekawe rozwiązanie :) Można chyba podłączyć inny przedwzmacniacz? 

Końcówka mocy jest tam gdzie VU-meter, tuner tam gdzie selector z preamp.  Brakuje magnetofonu wypięty wstawiony Miniwatt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności