Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

@dj1978Super sprawa Daniel:) Mi sinus cały czas po głowie chodzi, to brzmienie mojego dual mono będę długo pamiętał:) Zastanawiam się czy jednak jakiegoś OTLa sobie nie sprawić obok (albo nawet zamiast) mojej 45tki. Nic w niej nie brakuje, ale OTL ma swoje plusy:)

 

Ten powyżej to już poważne brzmienie musi być na kolumnach. A jakie masz? Może do tego jakieś polskie dobrać?

Edytowane przez bpiotrow13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dj1978 napisał:

Mam Fyne Audio rodzina Tannoya. Same w sobie graja fajnym wypelnienieniem ale tej klasy lampa + Ares II bardzo dobrze im robi, wszystko jest dobrze ułożene, mam wrażenie, że wyciągam już wtedy z tych kolmumn maksa.

Z tym Aresem i lampą jest zapewne cieplej niż na Rotel. Nie jest ociężale, z misiem? Jak wiesz też mam F501 i chcę kupić dobry wzmacniacz. Chyba przetestuje Rotel 1592 mk2.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę offtopować, te nowe Rotele grają nieco ciemniejszą barwą, na pewno bardziej niż Hegle. Ale z lampą nie ma mowy o ociężałym basie. Są nagrania, gdzie subbas schodzi aż się trzęsą portki ale tam gdzie basu w nagraniu jest mało,  wówczas słuchać na kolumnach, ze niskie tony nie dominują.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że dodam swoje marne trzy grosze. Dopóki byłem po prostu użytkownikiem od frontowej części obudowy, dopóty nie zdawałem sobie sprawy jak wielkie znaczenie ma - jednak - to co jest w sródku wzmacniacza. Lamp przerobilem naprawdę całą plejadę w różnych konstrukcjach lampowych. Śmiem po latach wysnuć wniosek, że zdecydowanie łatwiej spaprać wzmacniacz oszczędzając na PCB, komponentach, okablowaniu, ekranowaniu, zasilaniu, filtrowaniu etc. niż rezygnując z bardziej klasowej rodziny lamp. Dość bawi mnie też strategia niektórych manufaktur: wsadźmy tam w miare rozpoznawalne komponenty, których brandy są w miare rozpoznawalne, ot na randomie, i mamy upgrade albo model wyżej.

 

Nie zastanawiało Was kiedyś np. dlaczego wszystkie Mullardy, ze wszystkich możliwych rodzin mają podobne recenzje i opinie w internetach? Wątpie szczerze, jakoby Mullard a raczej Philips tak bardzo przejmował się powtarzalnością swojego procesu i toolingiem. Tak naprawdę tzw. toolingów np. w rodzinie ECC88 (ECC88, E88CC, E188CC vel CCa, 6DJ8, 6922, 7308) było kilka. W zasadzie praktycznie jeden czy dwa amerykańskie, i kilka europejskich.

 

Chcę przez to powiedzieć, że jak wezmę taką Toshibę na toolingu GE i zrobimy jej hype na kilku forach, to cena pójdzie w kilka lat o 100, 200% w górę albo lepiej, natomiast inne na toolingu GE, właściwie grające tak samo,  zostaną za te marne grosze :)

 

To oczywiście moje zdanie, ale zamiast wymieniać wzmacniacze na bardziej klasowe na "lepszych" rodzinach lamp, skoncentrowalbym sie żeby dopieścić i dać trochę serca do środka jakiegoś wzmacniacza.

 

Designy urządzeń lampowych są martwe. W tej technologii już nic się nie rozwija i wszystko zostało wymyślone lata temu. Tu nie ma i nie będzie postępu. Lepiej zrealizować jeden udany design dobrze, niż skakać w górę ale tak naprawdę najczęściej w bok :)

Edytowane przez fallow
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fallow napisał:

Nie zastanawiało Was kiedyś np. dlaczego wszystkie Mullardy, ze wszystkich możliwych rodzin mają podobne recenzje i opinie w internetach? Wątpie szczerze, jakoby Mullard a raczej Philips tak bardzo przejmował się powtarzalnością swojego procesu i toolingiem.

A ja akurat nie wątpię. Obecnie lampy elektronowe to audio i to raczej moda niż potrzeba. Kiedyś stosowane były we wszystkich gałęziach życia. Przemysł, komputery, maszyny obliczeniowe, pomiarowe, w wojsku od radiostacji, radarów po samoloty, latały na Księżyc...(?) Tutaj akurat nie mam pewności, czy faktycznie komputery wykorzystywane w lotach kosmicznych miały lampy czy już tranzystory. A to oznacza, że musiały spełniać wysokie standardy, kontrolę jakości i to pewnie pod nadzorem jakiś instytucji państwowych(?). Pomijam jakość materiałów, gdzie pewnie też nie oszczędzano. Paradoksalnie bardzo zawodne i nietrwałe ustrojstwo, przez krótki czas swojego "życia" w określonych warunkach pracy, musiało być niezawodne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele przesłanek, że z powtarzalnością efektów procesu produkcyjnego lamp było więcej niż słabo. To był jeden z największych problemów tej technologii a raczej toolingu. To była w sporej części ręczna robota. Masakra co do powtarzalności efektów produkcji. Do Toyoty i 6 Sigma trochę daleko :)

 

Dla Wojska w okresie zimnej wojny lampy mialy tylko jedna zalete, byly w stanie przetrwac implus elektromagnetyczny spowodowany wybuchem bomby atomowej w pewnej odleglosci, bo wcale nie w kazdej.

 

Od dluzszego czasu wojsko ma odpowiednie ekranowanie EMP w swoich urzadzeniach. 

 

Tak czy siak, sprzet elektroniczny z powiedzmy lat 40tych i 50tych oraz moze i 60tych - czyli czasu swietnosci lamp, byl analogowy. Tam nie bylo potrzeby takiej precyzji czy wyszukania designu jak dzisiaj w technice cyfrowej.

 

Precyzji procesu produkcyjnego i niezadownosci dzisiejszych ukladow scalonych wysokiej integracji do lamp, to ja nawet...no nawet nie przechodzi mi to przez palce na klawiaturze piszac to :)))

 

Bede wiec obstawial przy swoim :)

 

Byla to zawodna technologia, o miernym wskazniku powtarzalnosci produkcji, posiadajaca szereg ograniczen, dobra dzisiaj dla hipsterskich amatorow audio, ktorzy lubia błyskotki :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2021 o 11:13, The Grand Wazoo napisał:

Tutaj akurat nie mam pewności, czy faktycznie komputery wykorzystywane w lotach kosmicznych miały lampy czy już tranzystory.

To nie ma znaczenia. W tamtych czasach ludzie i tak używali głównie swoich mózgów (i suwaków logarytmicznych); a moc obliczeniowa wszystkich urządzeń użytych przy projekcie Apollo była znacznie niższa niż ta, z której obecnie korzysta każda tępa dzida w swojej komórce klepiąca tipsami sms-y do swoich psipsiółeczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Qaz12 napisał:

Jak to jest ze sceną na lampach, jest szansa by tranzystor dotrzymał im kroku?

To zależy jaka lampa i jaki tranzystor. Np. Burson Soloist 3xp ma bardzo fajną scenę, większą np. niż Pathos Aurium (hybryda z lampą).

Ja chyba nie potrzebuję większej sceny niż Solist 3xp daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Qaz12 napisał:

Jak to jest ze sceną na lampach, jest szansa by tranzystor dotrzymał im kroku?

Największa scena to lampowe OTL. U mnie Sinus 2A3 OTL po wpięciu do Bursona C3R jako DAC grał z większą scena niż sam Burson wykorzystany jako wzmak. A C3R to jedna z największych tranzystorowych scen, przynajmniej w swoim budżecie.

Edytowane przez dj1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pewnie zależy od tego co to za OTL. Mój felix euforia gra bardzo wąsko ale ze świetną głębią. Szerokość poprawiam...poprzez wykorzystanie Bursona cv2+ jako preampa - takie połączenie jest optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Name44 napisał:

Gratuluję, szczególnie ELROGA - wybitne lampy! Swego czasu miałem okazję długo słuchać 845 tej firmy. Wrażenia nie do zapomnienia. A niby to tylko lampa mocy....

 

Pamiętam Twoje wpisy, trochę mnie one przekonały do zakupu. 

Lampa prostownicza o dziwo całkiem dużo zmienia we wzmacniaczach woo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stefanbat gratuluję zakupu, piękne te lampy :) @Name44 niezłe latarnie :) robię imponujące wrażenie! 

A tak przy okazji mam pytanie. Wiecie może, gdzie można kupić, zamówić takie pianki, gąbki wycięte na lampy? Mam trochę i tak trzymam w różnych kartonach, pudełkach, aż mi wstyd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, The Grand Wazoo napisał:

@stefanbat gratuluję zakupu, piękne te lampy :) @Name44 niezłe latarnie :) robię imponujące wrażenie! 

A tak przy okazji mam pytanie. Wiecie może, gdzie można kupić, zamówić takie pianki, gąbki wycięte na lampy? Mam trochę i tak trzymam w różnych kartonach, pudełkach, aż mi wstyd. 

Hasło Pianka raster np. taka

Mam taką żółtą walizkę

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności